DE BOERENJEUGD Zijn wij de eenheid van 15 jaar terug vergeten? Graag enig begrip voor mijn taak ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEEAND 399 Bernhard van Gorsel over Amerika BOEKEN ZATERDAG 21 MEI 1960 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206.Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. VOETBALWEDSTRIJD. Bezoek hedenmiddag de voetbalwed strijd Oud L. J. G.Jong L. J. G. op het sportterrein te Schoondijke, aanvang half zes. Na afloop van deze wedstrijd Bal in de zaal van J. Adriaansen, Markt, Oost burg. Op deze avond zijn alle leden en oud-leden van de Z. P. M. en L. J. G. uit W. en O. Zeeuws-Vlaanderen wel kom. Medewerking wordt verleend door 't dansorkest „The Jolly Boys", aan vang 8 uur. MODESHOW. De Z. P. M., streek Oost Zeeuws- Vlaanderen organiseert een modeshow van eigengemaakte kleding en een bak- wedstrijd op zaterdag 28 mei te Axel, in de Landbouwhuishoudschool. Aanvang 14.30 uur. Entrée 1, Deelneemsters voor beide wedstrij den vrije toegang. In de pauze thee met verloting van 't gebak. Opgave bij mej. M. Kielman, Pierssenspolder P 174, Sluiskil. Ieder is van harte welkom. Ook de L. J. G. Dinsdag 3 mei j.l. had de afd. Goes van de L. J. G., B. van Gorsel verzocht deze avond te willen verzorgen. Met de vele tientallen dia's, die hij over Amerika had, gaf hij de leden een in druk van dit onmetelijke land. Allereerst zagen we verschillende ge bouwen van New York o.a. het Capi- lool, Rockenfeller Center en het ge bouw van de V. N. Over Chicago had hij foto's, zowel overdag als 's-nachts gemaakt. Hij vertelde dat er misschien wel gang sters rondliepen, maar dat hij er met niet één in contact was geweest. Men zou de indruk krijgen dat ze hem wel tot deze groepering rekenden, omdat hij, als hij met zijn vriend een Fin aan de kant van de weg de nacht doorbracht in de auto, ze ver schillende keren werden wakker ge schud door de Highway patrol. Deze politiemannen zagen er niet vriendelijk uit met hun vervaarlijke revolvers. Deze wapens vond Bernhard geen overbodige luxe, omdat ze langs de Mexicaanse grens nog al eens ge bruikt werden. Hij had verschillende bedrijven be zocht, zowel landbouw- als gemengde bedrijven. Over 't algemeen zijn dit ex tensieve bedrijven, waar de machine natuurlijk een grote rol speelt. Er waren echter ook mensen die er anders over dachten en niets van het moderne wilden hebben. In Squaw Valley was hij enkele da gen geweest, waar hij enkele Neder landse schaatsenrijders gefotografeerd had. Over de Rocky Mountains, waarvan we zowel de met sneeuw bedekte berg toppen als de diepe ravijnen zagen, kwam hij aan de Grote Oceaan. Via o.a. Las Vegas en Little Rock kwam hij weer in New York aan. Deze avond, die bijzonder goed be zocht was, werd met een woord van dank door de voorzitter gesloten. Als de dag van gisteren herinner ik me nog de blijdschap toen op 5 mei 1945 de bevrijding van ons Vaderland een feit was geworden. Nog hoor ik de stem van onze toenmalige minister-president, Mr. P. S. Gerbrandy, voor de radio zeggen: „Landgenoten, de welhaast vijf jaren tellende onderdrukking is voleindigd; het Duitse rijk met dijn misdadige regeerders is verslagen. De Duitse -politie loert niet meer aan uw huizen en wegengij zijt verlost! Het moederland is vrij, een nieuwe taak ligt voor ons allen. Leve onze Vorstin. Leve het Koninkrijk der Nederlanden.. Nooit heb ik een feest meegemaakt dat zo uitbundig en echt was als het bevrijdingsfeest op Wemeldinge, waar ik toen geëvacueerd was. De vreugde van ons allen moest zich uiten. De dag was aangebroken waar bijna 5 jaar hunkerend naar was uitgezien. Maar er waren ook schaduwkanten. Er was droefheid, want velen vooral ook jonge mensen hadden hun leven gegeven voor de vrijheid. Bij vele fa milies was er een ondragelijke span ning omdat velen nog niet waren te ruggekeerd uit concentratiekamp of als tewerkgestelde in Duitsland. Eco nomisch en materieel was ons land kapot. Op 5 mei 1945 was er nog hon ger; de steden waren verwoest, kost bare landbouwgronden geïnundeerd, kapotte bruggen en fabrieken. Kortom armoe op allerlei terrein. Japan was toen nog niet verslagen. In het toenmalige Ned. Oost-Indië heerste er nog de terreur van de Japanse be zetter met de gruwelijke concentratie kampen. Maar één ding was een feit. Het moe derland was weer vrij. Dit gaf ons nieuwe hoop en bezieling. VERGETEN WIJ HEN? De meeste leden van de L. J. G. van nu hebben de oorlog niet bewust mee kunnen maken. Maar zijn de mensen die de oorlog en de bezetting wel heb ben meegemaakt niet te vlug vergeten wat de bevrijding heeft gekost? Ik las dezer dagen in een tijdschrift een opmerking van een jongen van 17 jaar die zei: „Ik kan maar niet be grijpen dat mensen die de oorlog be wust hebben meegemaakt, de gevalle nen nu dikwijls weer al vergeten zijn." Het is daarom goed om vooral in deze dagen ons zelf af te vragen of we nog dankbaar kunnen zijn om het feit, dat na een onderdrukking van 5 "jaar de bevrijding kwam. En wanneer we dan eens goed hierover nadenken dan zullen we tot de conclusie moeten ko men dat we veel van ons idealisme, dat we in 1945 hadden, gewoonweg overboord hebben gegooid. En dat we inplaats van dankbaar vaak ondank- „HET VERDWENEN MANUSCRIPT" door Edmund Crispin. Een boeiend Prismaboek over een aantal moorden en een verdwijning om en nabij een school in Engeland. Het boek is goed geschreven en de stof is logisch opgebouwd, terwijl de oplos sing van het raadsel even knap als ver rassend is. Afgezien daarvan; wij heb ben niet de beschikking over het origi nele Engelse boek, maar wij menen wèl, dat de vertaler (die overigens een goed Nederlands schrijft) zich hier en daar is komen te ontgaan. Kapelaan lijkt ons bijvoorbeeld geen goede ver taling voor chaplain. En het is ons nog steeds een raadsel waarom men meent, dat O.K. met oké behoort te worden vertaald. baar zijn. Teveel is ons Nederlandse volk in de jaren na de oorlog weer uiteengeval len in alle mogelijke groeperingen. Op zichzelf is het niet zo erg dat een volk uit verschillende belangengroepen, par tijen e.d. bestaat. Het is zelfs goed dat er verschil van mening is, want dit is een kenmerk van een democratisch en vrij land. Maar de fout is dat men el kaar meestal niet wil begrijpen. Er is meestal geen streven om een eenheid te vormen ondanks alle verscheiden heid. En dit strookt niet met de idea len uit de oorlogsjaren. Na de oorlog wachtte ons een nieu we taak. De wederopbouw vroeg om al onze krachten gezamenlijk. Laten we nu gezamenlijk verder bouwen aan de taak die voor ons ligt. Met dank baarheid omdat we in een vrij Neder land wonen. Z. P. TREKKER BEHENDIGHEIDS- WEDSTRIJD Het bestuur der L. J. G. Schouwen- Duiveland organiseert voor haar leden een wedstrijd in het besturen van de trekker. Deze wedstrijd zal in juni ge houden worden. De datum zal nog na der bekend worden gemaakt na vast stelling van de sportdag. Een ieder die aan deze wedstrijd deelneemt is verplicht om van de Fer- gusontrekker die op het terrein aan wezig zal zijn, gebruik te maken. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ2,per persoon. Opgave tot 31 mei 1960 bij de secretaris, de heer W. de Keijzer, Pro- vincialeweg B 82, Schuddebeurs, tele foon K 1110-2418. BUSTOCHT NAAR BOULOGNE. De L. J. G. en Z. P. M., afd. IJzen- djke, organiseren een bustocht langs de Belgische kust naar Boulogne, op vrijdag 17 juni, voor leden van de streek West Zeeuws-Vlaanderen. Deelnemers kunnen zich vóór 1 juni opgeven bij de heer W. Verplanke, Ameliapolder 45, Biervliet, tel. 281 IJzendijke. Reiskos ten pl.m. 10 gulden. Gelieve deze bij de opgave te voldoen. ZORG DAT JE ER BIJ KOMT. De Streek Walcheren organiseert op 22 juni a.s. een excursie naar de „Flo- riade", te Rotterdam. De kosten be dragen inclusief entrée „Floriade" -pl.m. 10,per persoon. Opgave bij de heer A. Goedhart, Nieuwiandseweg 134, Ritthem, telefoon K 1183-390 Mijn oproep om copy, die ik onlangs in de B. J. plaatste, heeft gelukkig eni ge weerklank gevonden en het doet me genoegen een zekere activiteit van de afdelingssecretarissen (essen) te mogen constateren. Geregeld ontvang ik nu verslagen van vergaderingen, bijeenkomsten of andere evenementen en aankondigin gen van vergaderingen, excursies e.d. Ik stel deze médewerking bjzonder op prijs en het verlicht mijn taak aan merkelijk. Echter het volgende wil ik graag on der Uw aandacht brengen De pagina, waarover wij in het Land bouwblad beschikken is uiteraard maar een klein onderdeel van dit blad. Toch doet de drukker voor ons evengoed zijn best als voor andere mensen, waarvoor hij meer werk te verzorgen heeft. Maar daar staat tegenover dat wij van onze kant er voor moeten zorgen dat hij de copy stipt op tijd in de zetterij heeft. En dat is nu mijn taak. 's Maandagsavonds uiterlijk gaat de copy voor het zaterdagnummer de deur uit en wat ik daarna nog ontvang is voor de volgende week bestemd. Slechts bij hoge uitzondering wordt hiervan afgeweken. Nu zijn er mensen die déze gang van zaken niet schijnen te begrijpen en het mij hoogst kwalijk nemen, wanneer hun bericht niet direct wordt geplaatst. Soms moeten sommige berichten wel eens een paar weken wachten eer ze aan de beurt komen. Wanneer ik b.v. een bericht ontvang over een uitvoering die b.v. over een maand gehouden wrordt en ik krijg een paar berichten over evenementen die dichterbij liggen, dan hebben die laat ste uiteraard voorrang. Maar uitdrukkelijk wil ik verzekeren dat ik er altijd naar streef alle berich ten op zo kort mogelijke termijn te ver werken. Gelukkig kan het overgrote deel der inzenders mijn moeilijkheden begrijpen. Iets wat de gang van zaken ook niet altijd bespoedigd is het feit dat som migen hun berichten voor de B, J. in sturen aan het secretariaat te Goes en weer anderen aan de zetterij te Ter- neuzen. U begrjpt wel dat dit een onnodige vertraging betekent; alles wordt uit eindelijk toch naar mijn adres gestuurd. Dus nogmaals verzoek ik U vriende lijk: alles wat betrekking heeft op de Boerenjeugd, gelieve dat te zenden aan mijn adres: Hoofdstraat 34, Kortgene. Natuurlijk geef ik toe dat ik wel eens een vergissing heb" gemaakt en dat de mensen mij hierop attenderen is vanzelfsprekend. Ik vind dit zelfs prettig, het getuigt dat de krant wordt gelezen. Maar wat ik niet prettig vond was dat er zaterdagmorgen een juffrouw naar mij thuis belde, die mjjn vrouw, ik was niet thuis, allerlei minder ple zierige dingen zei over een berichtje dat ik nog niet had geplaatst. Later heb ik die betreffende dame ook aan de lijn gehad en het bleek te gaan over een berichtje dat mij langs allerlei kanalen had moeten bereiken. Nu heb ik in dergelijke gevallen nog al een ronde rug, maar ik vind het ronduit onaangenaam dat zoiets ge beurt. Tenslotte doe ik dit werk niet beroepshalve; ik probeer mijn best te doen, probeer iedereen zo veel mogelijk ter wille te zijn en steek in al die din gen heel wat uurtjes. Maar dat is bijzaak; hoofdzaak is dat de Boerenjeugd „loopt" en dat we elkaar begrijpen. En daarom: le. Stuur alles voor de B. J. aan mijn adres. 2e. Zijn er moeilijkheden, belt U even op (01108-424) of zoek me op, U is altijd welkom 3e. Heeft U ideeën "voor bepaalde arti kelen, zegt U ze mij. DE EINDREDACTEUR.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11