Vergadering afd. tuinbouw K.N.L.C. TUINBOUW Denk aan de frambozekever Bestrijding pereknopkever DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 11 31 EI 1960 m IN het begin van dit jaar is de heer G. W. Bos uit Warfum de heer W. J. van Kampen opgevolgd als voorzitter van de afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. Vorige week werd de eerste ver gadering van de afdeling tuinbouw onder leiding van de nieuwe voorzitter gehouden. Vele voor de tuinbouw belangrijke zaken zijn op deze vergadering aan de orde gekomen. Deze week willen we de voornaamste gegevens van het besprokene weergeven, opdat u een indruk krijgt van hetgeen de afdeling tuinbouw van het K.N.L.C. doet. Een groot aantal aangelegenheden, waaraan in de laatste maanden aandacht is geschonken, passeerde de revue. In afwijking met de gewoonlijke gang van zaken het organisatiewerk is nu eenmaal een zeer moeizame arbeid kon de voorzitter melding maken van verschillende successen door het K. N. L. C. behaald, al dan niet gezamenlijk met de beide andere centrale landbouworganisaties en van gunstige wendingen, die verschillende zaken hebben genomen. ERKENNINGSREGELINGEN, HEFFINGEN EN TEELTREGELING U7JJ noemen in dit verband de unanieme uit- spraak van de 3 Centrale Landbouworganisa ties over de handhaving van de erkenningsregelin gen in de tuinbouw, zowel in de sierteelt als in de voedingstuinbouw. De minister van Landbouw zal deze uitspraak niet gemakkelijk naast zich neer leggen Een opmerkelijk succes voor het K.N.L.C. is het verwerpen van het voorstel van het Land bouwschap tot een drastische verhoging van de heffing op grove vollegronds groenten. Het K. N. L. C. stond met zijn standpunt alleen tegen over alle andere organisaties, toch is de wijziging in de heffing op vollegronds groenten opgeschort en wordt er gezocht naar een billijker regeling. Een aanslag op de teeltregeling van vroege aard appelen door de pootgoed-telers is voor een jaar afgeweerd, terwijl er gegronde hoop bestaat ook voor de toekomst met deze groepering overeen stemming te kunnen bereiken. OOK WEERSTANDEN DO VENGENOEMDE punten waren alle aange- sneden op de laatstgehouden algemene ver gadering van de afdeling Tuinbouw d.d. 18 febru ari j.l. te Amsterdam. Het verloop van de andere op deze vergadering behandelde zaken is tot nu toe echter minder succesrijk. Waren we met de vorige minister van Financiën een eind in de rich ting betreffende de berekening van de inkomsten belasting over een tijdvak van meerdere jaren een tegemoetkoming voor belastingplichtigen met jaarlijks sterk schommelende inkomsten door de kabinetswisseling is er roet in het eten gegooid. Vooral de vollegronds groentetelers, maar ook een groot aantal fruittelers zouden zeer gebaat zijn bij het uitsmeren van de goede uitkomsten TyOOR zover thans beoordeeld kan worden is de framboos een van de weinig zachte fruit- produkten welke geen schade heeft opgelopen door de nachtvorst. De stand van de frambozen is zeer verschillend en over het algemeen niet om op te roemen. Het gewas heeft dringend behoefte aan regen zoals trouwens al onze zacht fruitprodukten dat hebben. Graag willen we deze week de aandacht van de frambozekwekers ves tigen op de bestrijding van de frambozekever. Ieder jaar wordt hierdoor plaatselijk schade aan gericht en dat is niet nodig als de bestrijding juist wordt uitgevoerd. De volwassen keversdie onge veer 4-5 mm. groot, zijn en grijsbruin gekleurd, verschijnen in mei, kort voor het open gaan van de bloemknoppen. Zij vreten aan de nog niet geopende bloemknoppen en later ook aan de bloesemswaardoor zij deze vernielen. Daardoor kan reeds belangrijke schade worden aangericht. In juni worden de eieren in de bevruchte bloemen afgezet. De larven, zgn. wormpjes, vreten van binnen uit de vruchtjes leeg en veroorzaken aldus aanzienSijke schade. De door frambozekevers en hun larven aangerichte schade kan worden voorkomen door de frambozen te bespuiten met 150 ml DDT- emulsie-25 °'o, 200 g DDT-spuit 25 400 ml taxo- feen of 200 g/mi thiodaan per 100 l water of door te bestuiven met 200-300 g DDT-stuif 5% per are. In verband met hun lagere werkingsduur ver dienen de emulsies de voorkeur. Deze 'behandeling moet worden uitgevoerd, zodra de kevers beginnen te vreten. Men dient dus zelf na te gaan of er kevers op het gewas aanwezig zijn. Ongeveer 10 dagen na de hoofdbloei doch in verband met de giftigheid niet later dan 4 weken voor de oogst, dient nogmaals een bespuiting of bestuiving te worden uitgevoerd, teneinde eventueel aanwezige larven te doden. Voor deze tweede bespuiting kan geen gebruik worden gemaakt van thiodaan aangezien dit middel niet binnen zes weken voor de aanvang van de oogst mag worden verspoten. Voor de juiste bestrijdingstijdstippen kan men voorts letten op de richtlijnen welke worden ge geven door middel van radioberichten en waar schuwing skaartenOns doel was slechts u te wijzen op de noodzaak van bestrijding van deze insecten die het hebben voorzien op een van onze belangrijkste zacht fruitprodukten. over het jaar 1959 over een periode van enkele jaren. De regering heeft zijn houding nog niet bepaald over het betreffende wetsontwerp, waarop door het Landbouwschap indertijd is gereageerd. Er is echter wel een nota toegezegd door het hui dige Kabinet. Dus maar afwachten Wij vrezen echter, dat de winsten over het jaar 1959 nog wel volgens de geldende normen zullen worden belast. Het bestuur wijdde uitgebreid aandacht aan de positie van het middelbare tuinbouwonderwijs in het kader van de nieuwe onderwijswet, de z.g. Mammoetwet". Deze belangrijke aangelegenheid zal ernstig onder de loupe worden genomen. De door het K. N. L. C. reeds meerdere malen uitge sproken wenselijkheid van het scheppen van de mogelijkheid om in individuele gevallen een hoge re koopprijs voor gronden bestemd voor glastuin bouw te kunnen besteden zal niet eerder realiseer baar zijn dan na 1961, wanneer de huidige wette lijke regelingen opnieuw moeten worden bezien. Het is wel betreurenswaardig, dat ons regerings patroon niet de gelegenheid biedt om op een soe pele wijze vervangende tuinbouwgrond die dik wijls dringend nodig is door stadsuitbreiding, in dustrievestiging en wegenbouw te verkrijgen. Het moet toch door de betrokkenen als een onrecht worden gevoeld, dat de wetgevers wel de mogelijk heid tot onteigenen opent, maar dezelfde wetgever de mogelijkheid tot verkrijging van vervangende grond drastisch aan banden legt. De gevolgen van deze omstandigheid leiden tot „zwarte" grond- transacties en tot bestemming van minder geschik te gronden voor tuinbouw. De beste gronden zijn immers wegens de prijsbeperkende maatregelen niét té koop. Dat deze gevolgen verwerpelijk zijn, is toch wel buiten kijf Het bestuur was van mening, dat in 3 CLO ver band aandacht geschonken dient te worden aan de industrievestiging in tuinbouwgebieden. De problemen hieraan verbonden worden steeds meer urgent, zodat een grondige aanpak dringend ge wenst Is; ARKEIDS- EN RUSTTIJDEN IN DE TUINBOUW HOOR de groente- en fruitteeltbedrijven, even- tueel in combinatie met bloemkwekerij staat bij het Landbouwschap een verordening op stapel voor de regeling van de arbeids- en rusttijden in deze sektoren. De heer S. Visser te Koedijk, die voor het K. N. L. C. zitting heeft in de Sociale Commissie Tuinbouw van het Landbouwschap, heeft ter ver gadering een uitgebreid overzicht over de huidige stand van de besprekingen over deze verordening gegeven. Over verschillende punten werd door het bestuur overleg gepleegd. Er zijn nogal wat knel punten. De bepaling van het maximum aantal ar beidsuren per jaar ondervindt moeilijkheden door de verschillen, die er tussen de verschillende pro vincies en rayons bestaan. Het vaststellen van een maximum aantal overuren en van een maximum aantal zaterdagmiddagen, waarop mag worden ge- we3'kt zijn nog een paar zeer moeilijke zaken, met name voor de fruitteelt. O.i. zal men van werk nemerszijde geen al te eng standpunt in deze in moeten nemen, wil men prijs stellen op overeen stemming op publiekrechtelijke basis. Oogsttoppen en de noodzaak van bespuitingen op ongelegen momenten zijn nu eenmaal inhaerent aan het tuinbouwbedrijf. En de natuur laat zich nu eenmaal niet dwingen in een papieren verordening. C. G. T. IAN het P. D. Bericht no 1397 ontlenen wij het volgende: Binnenkort kan zomervreterij van de pereknop kever worden verwacht. Het is gebleken dat dit insekt goed kan worden bestreden in de periode dat de kevers hun zomervreterij uitvoeren, dat is in het algemeen ongeveer vanaf half mei tot dat zij in zomerrust gaan. Men zou in deze periode, waar nodig, een bespuiting kunnen uitvoeren met 0.1 DDT-spuitpoeder 50 of met 0.16 DDT- emulsie of emulgeerbaar produkt 25 Voor ver dere bijzonderheden verwijzen wij naar genoemd bericht. TOEN we de vorige week de hoop uitspraken, dat de „IJsheiligen" ons sparen wilden, kon den we niet vermoeden, dat we reeds zo vlug en zo hevig met hen kennis zouden maken. De nacht vorst van maandag 2 op dinsdag 3 mei is voor velen fataal geweest, inzonderheid voor ons klein- fruit. De kruisbessenoogst zou toch al niet groot geweest zijn. Thans is deze gereduceerd tot enkele procenten van een normale oogst. De klap komt echter nog harder aan voor de zwarte bessen. Het areaal hiervan is flink uitgebreid de laatste jaren. Met volle zekerheid kan er nog weinig over wor den gezegd, maar liet ziet er toch naar uit, dat de zwarte bessenoogst zeer slecht zal zijn. De rode bessen zullen het er vermoedelijk iets beter afbrengen. En dan zijn er de aardbeien, welke ook veel schade hebben opgelopen, al kan het misschien door de vele bloemknoppen 'nog wel meevallen. Een malse regen op korte termijn zou hier veel goed kunnen maken. Ten aanzien van het hardfruit en de pruimen durven we nog geen voorspelling te doen ten aan zien van de aanslag en de schade door de nacht vorst. Pessimisten onder ons hebben het al be keken. Alles is zowat bevroren. Zij hebben het vonnis vlug geveld. De optimist zegt: „Ik ga met alles gewoon door. Later zullen we wel eens kijken wat er aan de bomen blijft zitten." Hoe of het echter zijn zal met de appels en peren, het is toch een zeer kwade nacht geweest. Het is weer een bewijs dat we een vak hebben, dat vol risico's zit. Dat kan ons gemakkelijk pessimistisch stemmen. Zoals ik de vorige week ook reeds schreef, heb ben we nog zo weinig ter verdediging tegén de nachtvorst. We zullen toch in deze richting werk zaam moeten zijn, want ook vorige week is ge bleken, dat Zeeland nog lang niet het land is zonder nachtvorst. Misschien is een slechte aan slag ook wel niet helemaal de schuld van de nacht vorst, maar is het koude, gure en droge weer ook niet bevorderlijk. I ATEN we echter hopen, dat de pessimisten onder ons geen gelijk zullen krijgen en dat het allemaal toch nog mee zal vallen. Een ander risico, waarmee we binnenkort te maken krijgen, is de hagel. We weten allemaal, dat onweersbuien met hagel binnen enkele ogen blikken onze gehele fruitoogst kunnen vernieti gen, soms zelfs voor 2 jaar. Tegen nachtvorst kunnen we ons moeilijk ver dedigen, maar tegen hagel valt helemaal niets te doen. Voorlopig zal dat nog wel niet het geval zijn ook. Bij de hagel is er echter één lichtpunt, namelijk dat we schade kunnen dragen, gezamenlijk, door een onderlinge verzekering. De exploitatie van onze bedrijven is veel te kostbaar, dat we het risico zouden kunnen nemen om niet verzekerd te zyn. Het is ook een gebrek aan verantwoordelijkheids gevoel tegenover onszelf en ons gezin als we het niet zouden doen. De tijd van steun aan getrof fenen door de hagel is voorbij. Men behoort voor zichzelf te zorgen en de premie, die men moet betalen, is een bedrijfslast. Honderden zijn er reeds tegen hagel verzekerd, maar toch zijn er ook nog altijd velen, die „een gokje" wagen. Tot dat het natuurlijk een keer mis gaat en men in de put zit. We zouden U deze week dringend willen advi seren om U aan te sluiten bij de Onderlinge Hagel- verzekeringsmij, gevestigd in het Landbouwhuis te Goes. U zult in de komende tijd een hele zorg minder hebben. Van harte mag U dan nog hopen, dat U nooit zult verhagelen, want beter wordt U er niet van, maar U bent niet geruïneerd als U het een keer mocht overkomen. Vraag eens aan hen, die hagelschade leden, hoe zij door hun maatschappij zijn behandeld gewor den. Genoemde hagelverzekeringsmaatschappij is een onderlinge met eigen bestuur en taxateurs. Zij is er niet op uit om winst te maken. Allen dragen gezamenlijk de schade met volledige uitkering door een herverzekeringscontract. Vraagt U hierover eens inlichtingen bij de af deling verzekeringen op het Landbouwhuis. Het verplicht U tot niets en U wordt niet achtervolgd door verzekeringsagenten, die ergens „lucht" van hebben gekregen. Het is één van de instellingen, welke uw eigen organisatie in het leven heeft geroepen en vol komen betrouwbaar. We zouden U dringend aan willen raden om dat te doen vóór een hevige hagelbui misschien uw bedryf heeft getroffen. Tot de volgende week.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9