*13 de oor isrouw De GARDEROBE HOE VOL HET WAS, HOE WARM EN HOE MOOI 376 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP VAN DE PLATTELANDSVROUW ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN één van onze grote Nederlandse weekbladen kwam kort voor Pasen een artikel voor over de verschillende klerenkasten, die respectievelijk behoorden bij: „een sekretaresse. de echtgenote van een goed gesalarieerde employé en de vrouw van een suksesvol zakenman." Men had aan enige eigenaren van Nederlandse modezaken om een antwoord verzocht op de vraag: „hoe deze dames zich moesten kleden"? Het grappige was, dat de verschillende antwoorden op de nogal snobistische vra gen niet veel uit elkaar liepen. Eenvoud scheen wel de eerste vereiste te zijn, al kan men over de mate en de kosten van „eenvoud" wel heel verschillend denken. Dat de jonge sekretaresse zich eenvoudiger kleedt dan de echtgenote van de goed betaalde hoge ambtenaar laat zich best indenken en dat de vrouw van de grote fabrikant of koopman in kleding en sieraden bij tijd en wijle moet laten zien, dat manlief goed verdient, is ook wel begrijpelijk. Het oog wil tenslotte ook weieens wat. Maar de achtergrond van deze drie garderobes was toch: ..goede stijl, goede kwaliteit stoffen, lijnen, die niet vervelen" en men zou haast zeg gen: „een gepaste bescheidenheid in de hoofdza ken", opdat men tegen deze achtergrond afwisse ling kan aanbrengen met kleurige accessoires. Op dezelfde wijze zullen wij ook onze boerinnen en andere plattelandsvrouwengarderobe weieens kun nen bekijken. Er viel uit de kritiek van de deskun digen wel wat te leren, want zij bekeken de drie soorten vrouwen: „sekretaresse, employé-echtge note en zakenmanvrouw" tegen het leven, dat er geleefd moest worden, dus ook in verband met de begroting. Eigenlijk lieten zij de kleren zich aan passen bij het werk. Zo zouden wij ook kunnen doen. WAARUIT bestaat ons werk? Het antwoord hierop luidt: „het huis schoonhouden, de maaltijden verzorgen, opvoeden van de kinderen, hun verzorging en die van hun vader, onderhoud van de tuin en het aankweken van een goede sfeer in huis." Als wij hier nog een postje „diversen" openlaten voor alles wat wij buitenshuis doen, dan is onze dag wel gevuld. Bij dit werkschema hebben onze kleren zich aan te passen, maar dat wil ook weer niet zeggen, dat wij voor elk werkje een apart stel kleren zouden moeten hebben. Dan kon den wij wel aan het verkleden blijven. Bij de ge noemde dames uit het weekblad werd gewezen op de arbeid, die zij buitenshuis, op kantoor, bij zaken- ontvangsten en uitgangetjes moesten verrichten. Het belang van „het goed gekleed zijn" in het be lang van de zaak werd hier wel sterk naar de voor grond geschoven. Ons voornaamste werk ligt in huis, op onze boerderij, op ons bedrijf. Maar dat bedrijf en voor al onze huiskamer is bij uitstek de plaats waar wij onze zaak, ons bedrijf, naar buiten presenteren. Iedereen komt immers 's morgens onze huiskamer binnen. Hier wordt gehandeld in vee* of in hulp middelen en werktuigen, want de huiskamer is nu eenmaal het kantoor van de boer. Daarom was de raad, die de Amsterdamse modedeskundige aan de sekretaresse gaf zo uitstekend geschikt voor de boerin: ..laat ze twee rokken nemen, een recht model in wol flanel of kamgaren met twee mooie jumpers, die om en om gedragen kunnen worden. Zo zijn er vier mogelijkheden voor die vrouwen, die van veel verandering in haar kleding houden. Nu is er meer te doen op de boerderij dan alleen maar mensen op de morgenkoffie ontvangen. Daar er bijna geen hulp meer is, zal elke huisvrouw haar huishouding moeten doen. Maar daarom be hoef* zij er nog niet als een sloof bij te lopen. Een gezellige schort over die rok en blouse beschermt de kleding voldoende, mits het model goed is. Snel om en af te doen als het nodig is, want wij lopen niet de hele dag met het schort voor. Die ruitjes zijn zo praktisch omdat ze goed gewassen kunnen worden, want ze zullen er steeds fris moeten uit zien. Bij warmer weer kan men no-iron of mini- care bloesjes nemen. Geen enkele vrouw behoeft er dus smoezelig uit te zien. Voor de kleine vrouw zal de blouse en rok wei eens een probleem wezen, vooral als we te doen hebben met een kort bovenstuk. In zo'n geval is een jurk van een kunstvezel een uitkomst. Minder duur dan een goede kwaliteit wollen jurk, kreuk- herstellend en gemakkelijk te wassen. Zo'n jurk is ook vlug weer droog. NATUURLIJK behoeft men deze kleren voor de morgen niet nieuw aan te schaffen. Meestal gaan onze jurken eerst ter visite, dan naar de middag, om daarna 's morgens in het werk te worden afgedragen. Voor ons op de boerderij geldt dus die praktische kleren te kopen, die geschikt zijn voor deze gang van zaken. Echte werkkleding voor de tuin en voor het melken stelt weer heel andere eisen; „Gemakkelijk aan en uit te trekken, goed wasbaar en kleurecht. Bovendien goed pas send om veel beweging mogelijk te maken. Er is in Nederland veel goede werkkleding te koop. Er is ook veel gezelligs aan de markt, want ergens gaat de werkkleding al gauw over naar de week endkleren. Zo zijn er voor jonge slanke figuren sportieve bretelrokken en broeken. De dikkertjes staan altijd beter in een rok dan in een broek. De stoffen zijn veel beter voor werkkleding geschikt dan enkele jaren geleden. Nu is het al stevig ka toen etc., wat de klok slaat. Met een demin rok en een vlot sportbloesje is men in de zomer altijd klaar om in de morgen „aanloop" te ontvangen. We hebben de duster nog niet genoemd als on derdeel van onze boerinnenkleding. Dusters zijn m.i. slaapkamerkleding en ook geschikt voor een verblijf in een ziekenhuis. De korte duster is alleen maar geschikt voor vrouwen onder de veer tig jaar. Oudere dames zien er beslist beter uit als zij een lange kamerjas kopen. Wie het niet wil ge loven wordt verzocht beide modellen eens voor de spiegel te proberen met blote benen in pantoffels. IIET nare probleem in ons land is, dat er zoveel gezellige dingen te koop zijn. De reclame, die voor al dit moois gemaakt wordt, doet veel vrou wen denken, dat er geen leeftijd meer bestaat en dat elke vrouw maar alles kan dragen op elke leeftijd. Daarom moet mert vooral met deze dusters voorzichtig zijn. Wel zijn er gezellige stevige ka toenen dusters aan de markt, die ook als werk- jurk kunnen dienen, vooral in de tijd als er een baby wordt verwacht. Maar boerinnen en andere vrouwen met een bedrijf doen heus beter om 's morgens maar wat gekleder achter het koffie blad te zitten, dan getooid met peignoir of duster. „Luie vrouwen-tenue", was de betiteling van deze dracht volgens een oude heer uit mijn dorp. De dag is nog niet om en wat draagt men 's mid dags en 's avonds? De sekretaresse had het ge makkelijk met haar goede jurk in een neutrale kleur met bijpassend jasje. Zoiets hadden de „duurdere dames" ook op het program, zij het dan in een mooiere uitvoering. Die jurk met jasje is ook geschikt voor onze lotgenoten. De jurk kleedt veel vrouwen, vooral de brede en korte, beter dan het mantelpak, maar men dient wel zorg te dragen, dat de jurk ook zonder het jasje een mooi geheel vormt. Al te dikwijls is een uitvoering zodanig, dat zo'n jurk alleen eigenlijk maar goed staat met het jasje, terwijl in een plattelandsleven de jurk verreweg het meest alleen wordt gedragen. WAT mij opviel bij de beoordeling van de drie soorten vrouwen was het betrekkelijk weinig verschil in opvatting. Mocht de dure direkteurs- vrouw of de vrouw van een minister wat meer sieraden hebben, enkele avondjaponnen en een bontjas, over het algemeen was de norm voor allen dezelfde„goede, goedzittende en bij het type pas sende kleren die opvallen door goede smaak. Men zou hier kunnen spreken van de democratisering van de damesmode. Deze democratisering geldt ook voor ons als plattelandsvrouwen.Wij zijn immers geholpen met praktische werkkleding, ge zellige morgenjurken en blouses met rokken. We kunnen overal mooie zomerse hemdjurken, de chernisiers, kopen, die de meesten van ons zo goed af kleden, als we er tenminste geen pettycoat onder gaan dragen. Kiezen we een mooie stof, dan gaan dezelfde modellen ook naar een avondvisite of officiële aangelegenheid. Dan zijn het de bijkomstigheden, die het hem doen: „de goede schoenen, een mooie tas en hand schoenen en de welgekozen sieraden." Met wat studie en overleg, met goed uitkijken en een gepaste terughoudendheid bij onze aan kopen, valt er voor ons allen nog heel wat te be reiken. Juist de weloverwogen keuze heeft vaak weinig met de inhoud van onze beurs te doen. Wat we niet kopen is vaak net zo belangrijk als de din gen, die we mee naar huis brengen. Als we hier aan maar genoeg aandacht schenken op het juiste ogenblik, dan zullen wij als plattelandsvrouwen ons op onze eigen manier praktisch, smaakvol en correct kleden. Laten wij aan dit alles denken als we voor een winkel staan D. ELEMA—BAKKER. rpR konden heus niet meer mensen hij in de zaal van het Huis van Nassau op de avond van de tweede mei j.l. En omdat het zo vol was, werd het ook zó warm, maar we namen die warmte graag op de koop toe om al het moois te zien, dat er die avond getoond werd. Wij waren n.l. naar Zierikzee gegaan om getuige te zijn van de Jcledingshow, die door de leden van de afdeling Duiveland van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen gehouden werd. De dames hadden in de afgelopen winter onder leiding van een naai- lerares van de Zierikzeese huishoudschool ruim tachtig kledingstukken gemaakt. En hoe? We zouden wel willen, dat alle vrouwen, die wat geringschattend neerzien op eigen gemaakte kleding deze show konden zien. Ze zouden hun geringschatting laten varen en misschien zelf naar naald, draad en.... patroon grijpen om ook iets te maken, dat bij hun type past. Naald en draad moet je kunnen hanteren, maar daar mee hen je er niet. Een goede coupe is zeer belangrijk en vele modellen waren dan ook ge maakt aan de hand van de gedistingeerde Vogue patronen. Ook waren er wel enkele andere patronen gebruiktmaar de Vogue patronen hebben toch wel iets aparts. ÏI/IJ zagen zowel eenvoudige als geklede model- len, wollen, katoenen en zijden stoffen. Ploegkatoen was goed vertegenwoordigd in prachtige dessins. We konden zien wat er met goede kwaliteit en een goed zittend model te bereiken is. Er waren modelletjes bij, waarvan mijn éne buurvrouw enthousiast fluisterend zeide: „Zo weggelopen van Dior". Groter compliment is er toch voor eigen maakte kleding moeilijk denk baar. Mevrouw van Westen-Flohil, lid van de provinciale kledingkommissie en de motor van het geheeltoonde zich een uitstekend explica- trice. Zij kreeg naast hartelijke woorden een welverdiende bloemenhulde alsmede een ge schenk in ontvangst te nemen. Plaatsgebrek noopt ons helaas een heel kort verslag te geven, maar wij willen toch nog even aanstippen, dat de provinciale presidente mevr. W. van Veen-van Loghem aanwezig was, alsmede het Hoofd bestuurslid van Zeeland mevr. van Willigen- Evers. Ook de vice-presidente van de landelijke kledingkommissie mevr. R. Oud Stofberg vond de show belangrijk genoeg om van Haarlem naar Zierikzee te reizen ter bijwoning hiervan. Het ligt in de bedoeling deze show ook nog in West Zeeuws-Vlaanderen te houden. Laten alle dames, die maar even kunnen deze kledingshow gaan zien. Zij zullen er geen spijt van hebben. Tot onze spijt kon het verdere verslag van de algemene voorjaarsvergadering der Zeeuwse plattelandsvrouwen in Axel vorige week wegens plaatsgebrek niet worden opgenomen. (Red.)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4