Termijnhandel in aardappelen, ja of neen? 375 (Slol) GEDENKWAARDIGE DAG P. J. J. DEKKER 60 JAAR ZWITSERS BEZOEK DE PROCEDURE BIJ ONTEIGENINGEN RELP STINGEN VERVROEGDE AFSCHRIJVING EN INVESTERINGSAFTREK ZATERDAG 14 MEI 1960 TWEE grote knelpunten, die veel deining rondom de termijnmarkt voor aardappelen hebben veroorzaakt, werden in het vorige artikel besloten. Dat waren de openbaarheid van de prijs noteringen en de omstandigheid, dat een te klein aanbod de mogelijkheid geeft om machtsposities op te bouwen. Aan het eerste punt is niets te doen. Er is een openbare termijnmarkt of er is er geen. Degene, die erin zou slagen om een termijnmarkt met geheime noteringen in stand te houden, zou trouwens in landbouwkringen op bitter weinig sympathie kunnen rekenen Aan het andere vraagstuk is wel wat te doen. De studiecommissie Haccoü heeft suggesties gedaan om de huidige werkwijze nog verder te vervolmaken. Hier wordt gezegd „nog verder te vervol maken", want het is toch wel gebleken, dat aan het tot nu toe gebruikte reglement toch niet zo veel mankeerde. Er kon enkele keren worden ingegrepen, de corners in Sirtema werden geen onverdeeld succes en dit voorjaar werden noteringen voor pootaardappelen gestaakt. Nu is het ogenblik genaderd om een aantal conclusies te trekken. OP dinsdag' 17 mei hoopt Hare Majesteit Konin gin Juliana het herrezen Provinciehuis tc openen. Daarmede zal voor het Provinciaal Be stuur een periode van 20 jaar worden afgesloten, waarin het door het afschuwelijke bombardement van de Duitsers gedwongen is geweest elders dan in de historische Abdijgebouwen huisvesting te zoeken. De restauratie van dit prachtige stukje Middelburg zal dan bijna voltooid zijn. Onze pro vincie heeft weer een waardige zetel gekregen voor haar bestuursapparaat. Het is aanstaande dinsdag voor alle Zeeuwen een gedenkwaardige dag. Dat onze geliefde Vorstin deze dag in Middel burg meemaakt stemt tot grote verheugenis. Hier mede wordt de grootste luister bijgezet aan dit herstel. Moge de wereld en daarmede ons land gespaard blijven voor gebeurtenissen, die de onder gang van de Abdijgebouwen hebben bewerkstel ligd. OP zaterdag 14 mei, de dag waarop dit blad ver schijnt, hoopt de Vice-Voorzitter der Z. L. M., de heer P. J. J. Dekker zijn zestigste verjaardag te vieren. Het spreekt vanzelve dat wij hem daar mede van harte gelukwensen. Vele anderen in Zeeland zullen dit met ons doen. want de heer Dekker heeft reeds jarenlang uiterst belangrijk werk gedaan in tal van sektoren van het maat schappelijk leven. In het landbouworganisatie- wezen, in de tuinbouw, in het waterschapswezen en bij de Grondkamer behoort hij onder de meest vooraanstaanden. Ook landelijk vertegenwoordigt hij Zeeland in een aantal belangrijke lichamen. Eén provincie mag altijd dankbaar zijn. dat zij over mensen beschikt, die zich voor het algemeen belang willen inzetten. Wij in de Z. li. M. zijn ver heugd, dat de heer Dekker een deel van zijn tijd wil geven voor onze mooie boerenstandsorganistie. Wjj wensen hem nog vele jaren, waarin hij zijn vruchtbare arbeid moge voortzetten. SCHOUWEN EN DUIVELAND heeft deze week een alleraardigst bezoek gehad. Op initiatief van de heer J. Koopman, waren een 21-tal boerin nen en een tweetal boeren uit het Amtbezirk Burg- dorff, dat ligt in het Kanton Bern, te gast bij leden van de Z. L.M. en van de Bond van Plattelands vrouwen. Het gezelschap vertoefde twee volle dagen op het eiland en bezichtigde o.a. de coöpe ratie, een nieuw gemaal en de Landi»ouwhuishoud- school te Zierikzee. Daarna werd nog een reis door Holland gemaakt. Opvallend was de grote kennis van en de belang stelling voor alles wat met het boerenbedrijf te maken had. Er werden waardevolle vriendschaps banden aangeknoopt, die bij een tegenbezoek het volgend jaar hernieuwd kunnen worden. De orga nisatie was door de heer Koopman prima verzorgd. Het was daarom een grote teleurstelling, dat hij juist voor de aankomst van het Zwitserse gezel schap vrij ernstig ziek werd, waardoor een zoon de leiding moest overnemen. Alles verliep uitste kend en wij hopen nu slechts op zijn spoedige beterschap. Bij de mondelinge behandeling van de begroting van het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid dienstjaar 1960 in de Eerste Kamer werd door de heer ir. M. A. Geuze o.a. aan de orde ge steld de positie van de voorzitter en de leden van de Centrale Commissie voor de Onteigeningsver goedingen bij onteigeningsprocedures. De heer Geuze vroeg of het juist is dat de voor zitter en de leden van deze kommissie in bepaalde gevallen optreden als deskundigen bij onteige ningsprocedures, waarbij de eerste taxatie even eens door deskundigen van genoemde kommissie is verricht. Zijne Excellentie Minister Van Aartsen ant woordde daarop dat dit inderdaad in sommige ge vallen voorkomt. Tevens werd bij deze behandeling door Minister van Aartsen toegezegd deze zaak in het algemeen eens te bekijken, waarbij hij eraan toevoegde dat de gehele status van de Centrale Commissie voor de onteigen ings vergoeding en op het ogenblik in studie is. De Minister was van mening dat er op dit punt enige wijzigingen zullen moeten komen. ERVARING NOG KORT HET is twee jaar geleden, dat de termijnmarkt voor aardappelen ging draaien. De deelnemers aan de termijnhandel hebben dus nog maar twee jaar ervaring met het nieuwe instituut kunnen opdoen. Degenen, wier ervaringen bitter waren, zuilen zeggen dat die twee jaar genoeg zijn ge weest. En waarom zou een termijnmarkt niet als elk? andere nieuwe instelling kinderziekten mogen hebben? Het zou van grote verstandelijke begaafd heid en diep inzicht getuigen om na zo'n korte tijd tot een weloverwogen oordeel over het nut van een termijnmarkt voor aardappelen te komen. Hier zal niet gezegd worden, dat de aardappelhandels- organisaties niet tot zo'n prestatie in staat zouden zijn, maar de reacties uit die kringen lijken sterk emotioneel bepaald, wat wel eens een gevolg zou kunnen zijn van spanningen, veroorzaakt door het angstvallig verhullen van het werkelijke bezwaar tegen de aardappeltermijnmarkt. Als men zich realiseert, hoe men de landbouw organisaties er te elfder ure bij heeft: gesleept, hoe men in april 1958 de directeur-generaal van de voedselvoorziening de aardappel markt plechtig heeft laten openen en hoe men driekwart jaar ge leden nog een studiecommissie liet starten, dan wordt de afwijzende houding van de aardappel handelsorganisaties niet alleen onbegrijpelijk, maar bijna onbehoorlijk. VOOR EEN GOED WERKENDE TERMIJNMARKT DE commissie onder leiding van prof. dr. .T. F. Haccoü heeft suggesties gedaan ter verbete ring van de tot nu toe gevolgde werkwijze. Zij komen in hoofdzaak hierop neer. dat het opbou wen van machtsposities wordt belemmerd en een reële prijsontwikkeling op de termijnmarkt wordt bevorderd. Omdat er uiteindelijk geen enkel telersbelang gediend is met een prijsbeeld op de termijnmarkt, dat door allerlei machtsposities vertekend is, heb ben de landbouworganisaties zich achter het stand punt van (de meerderheid van» de commissie- Haccoü gesteld: mits een aantal verbeteringen wordt aangebracht is de aardappeltermijnmarkt economisch nuttig en gewenst. Degene, die deze serie artikelen heeft gevolgd, zal het niet bevreem den. dat het antwoord op de vraag: Termijnhandel in aardappelen, ja of neen? luidt: ja, een goed werkende aardappeltermijnmarkt Do organisaties van de aardappel hebben dit niet op kunnen brengen. Het schijnt, dat de inhoud van de interim-adviezen van de commissie-Hac- coü de oordeelvorming in aardappelhandelskringen maar weinig heeft beïnvloed. Ware wel de nodige aandacht aan deze adviezen geschonken, dan had toch zonder veel moeite de conclusie bereikt kun nen worden, dat de voorgestelde verbeteringen zouden moeten worden beproefd. Nu heeft de meerderheid zonder meer het vonnis geveld: de termijnmarkt voor aardappelen is uit den boze en zal nooit iets goeds worden. ALS LANDBOUW ER BIJ BLIJVEN ALS gevolg van de houding van de aardappel- handel was de op basis van pariteit werkende Nederlandse Vereniging voor de Termijnhandel in Aardappelen tot machteloosheid gedoemd. Elke voorziening bedoeld om de termijnmarkt voort gang te doen hebben zou immers op tegenwerking van handelszijde mogen rekenen. Tussen de ver eniging en de N. V. Nederlandse Liquidatiekas be stond een overeenkomst, volgens welke de termijn markt door de kas zou worden beëindigd, als de schadelijkheid voor de aardappelhandel werd aan getoond. Gezien de uitspraak van de commissie- Haccoü was van dit laatste natuurlijk geen sprake. De Nederlandse Liquidatiekas is thans volkomen vrij om te doen en laten met de termijnmarkt wat zij wil, omdat de vereniging zonder zich op die schadelijkheid te beroepen de overeenkomst heeft opgezegd (en zich daarmee dus zelf heeft uitge rangeerd.), Ondertussen is blijkens persberichten door de heren prof. Weyer, mr. Van Riel en Van Marle een stichting opgericht ter bevordering van de instelling van termijnmarkten in produkten van de Nederlandse landbouw. Deze stichting zou zich bezig houden met het verlenen van haar diensten bij het vormen van lichamen, die door het aangaan van overeenkomsten met de N. V. Nederlandse Liquidatiekas termijnmarkten in het leven willen roepen. Er is weinig fantasie nodig voor de ver onderstelling, dat de Liquidatiekas de stoot heeft gegeven tot de oprichting van deze stichting en dat het geval in de eerste plaats bedoeld is om de voort te zetten aardappeltermijnmarkt weer een organisatorisch „dak" en enige binding met het bedrijfsleven te geven. Twee feiten worden duidelijk: in de eerste plaats dat de termijnmarkt voor aardappelen straks weer gaat beginnen voor het komende seizoen en in de tweede plaats, dat de georga niseerde landbouw stappen zal moeten doen om zijn wens, een goed werkende aardappel termijnmarkt, in vervulling te doen gaan. Deze feiten leiden tot de slotsom, dat de landbouw organisaties moeten trachten, hetzij direct of indirect, hun invloed aan te wenden bij de nieu we stichting, die de instelling van een termijn-: markt voor aardappelen wil bevorderen. Het is voor de landbouw van belang om mee te kun-: nen praten over de inhoud van het voor een goede gang van zaken op de termijnmarkt zo belangrijke reglement. En dan, wie zal zeggen of de stichting zich tot de termijnhandel aard-» appelen zal blijven bepalen? STR. Zoals in het kort verslag is vermeld heeft iii de vergadering van het Dagelijks Bestuur det Z. L. M. de heer Meijers, directeur van het Boek houdbureau der Z.L.M., enkele mededelingen ge daan inzake de nieuwe maatregelen op het gebied van de Inkomstenbelasting Deze betreffen de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Beide worden beperkt. De vervroegde afschrijving bedraagt 33 van de aanschaffings- of voortbrengingskosten. Deze was alleen voor het eerste jaar beperkt tot 16 2/3 maar wordt nu beperkt tot 8V> per jaar en dus in feite gehalveerd. Voor personenauto (andere dan voor beroep9w vervoer) en kantoorinventarissen komt de ver vroegde afschrijving geheel te vervallen. Tot nu toe was deze beperkt tot 10 per jaar. Voor gebouwen wordt de vervroegde afschrij ving van 10 per jaar teruggebracht tot maximaal 6 per jaar. De investeringsaftrek wordt teruggebracht van 2 maal 8 tot 2 maal 5 Beide maatregelen gelden vanaf 30 april I960. Voor bedrijfsmiddelen welke vóór 30 april zijn verworven of verbeterd blijft de oude regeling gelden (beschikking 7 jan. 1959). Dit geldt zowel voor de vervroegde afschrijving als voor de investeringsaftrek. Het Boekhoudbureau geeft desgewenst nadere inlichtingen over deze maatregelen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 3