Termijnhandel in aardappelen, ja of neen? 359 C. J. VAN WESTEN RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-N ASSAU A. SCHIEMAN RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU ZATERDAG 7 MEI 1369 au) IN het voorgaande artikel werd uiteengezet, hoe de termijnmarkt naast de normale effectieve aardappel- handel werkt als een instituut, dat de moeglijkh eid biedt om prijsrisico's af te dekken. Toch moet er een verbinding zijn tussen de termijn- en de effectieve markt om te voorkomen, dat de prijsvorming opj de termijnmarkt „in de lucht komt te hangen" en „windhandel" vrij spel wordt gegeven tot schade yan hen, die ter ondersteuning van hun effectieve zaken een nuttig gebruik Van de termijnmarkt maken> Deze verbinding tussen beide markten wordt gelegd door op de termijnmarkt de mogelijkheid tot leveringj te scheppen. Deze levering behoort echter niet in de bedoeling te liggen van hen, die termijnzaken doen* De belangrijke conclusie uit het voorga'ande artikel zij hier herhaald: naast de termijnhandel kan en moet de effectieve handel gewoon voortgang vinden. TER gelegenheid van Haar verjaardag heeft Hare Majesteit Koningin Juliana, op voor dracht van de Minister van Landbouw en Visserij, de heer C. J. van Westen te Zierikzee benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Vrijdagmorgen werd in het „Huis van Nassau'* door burgemeester Mr. F. Th. Dijkmeester in het bijzijn van vele genodigden de versierselen be horende bij de Ridderorde van Oranje-Nassau aan de heer C. J. van Westen overhandigd. De bijzonder grote verdiensten op het terrein van het agrarisch organisatieleven op Schouwen- Duireland van de nu 68- jarige heer Van Westen, die zich gezien zijn leeftijd een twee jaar geleden uit de belangrijkste funkties terugtrok, worden met deze onderscheiding gehonoreerd. Sinds 1932 tot 1958 maakte de heer Van Westen deel uit van het Kringbestuur Schouwen-Duiveland van de Z. L. M. en sinds 1915 van het Hoofdbestuur. Vanaf de oprichting was hij bestuurslid en van 1938 tot 1958 voorzitter van de Coöperatieve Aan- koop Vereeniging Schouwen-Duiveland. Onder zijn leiding kwam de bekende graansilo te Zierikzee tot stand. Voorts was de heer Vpn Westen o.m. voorzitter van de Coöperatieve Boerenleenbank te Nieuwer - kerk, plaatsvervangend dijkgraaf van de voor malige polder Groot Bettewaerde en gezworene van de ex-polder ,Vfer Bannen". Vanaf deze plaats willen wij de heer Van Westen van harte gelukwensen met deze zo verdiende onderscheiding. OP het gemeentehuis te Axel werd onder grote belangstelling door de wnd. burgemeester, de heer Kesbeke, de heer A. J. Schieman, firmant van het landbouwmechauisatiebedrijf Gebr. Schieman, de heugelijke mededeling gedaan dat het H. M. Koningin Juliana had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Als jongen van 12 jaar op de kleine dorps smederij zijn loopbaan beginnend, heeft de heer Schieman, in nauwe samenwerking met zijn broei en medefirmant de heer J. A. Schieman, de onder neming weten uit te breiden tot één van de groot ste bedrijven van Axel. Door hard werken, vak manschap en goede service is dit tot stand ge komen. Speciaal op het terrein van het hoefbeslag geniet de heer Schieman reeds sinds lange jaren grote bekendheid. Maar ook met de problemen van de mechanisatie die hel landbouwbedrijf stelt, is de heer Schieman met zijn tijd meegegaan en zijn veelzijdigheid is dan ook kenmerkend voor het door hem en zijn broer geleide bedrijf. Onze hartelijke gelukwensen met deze onder scheiding. Dit wil niet zeggen, dat de termijnhandel de effectieve handel onberoerd zou moeten laten. Dit kan zijn nut hebben, waar het betreft een verant woorde en met velerlei factoren rekening houdende prijsvorming. Maar de mogelijkheid is er ook, dat op de termijnmarkt gespeelde „spelletjes" de effec tieve handel gaan ontwrichten. Voordat nu iets ge zegd wordt van het in dit verband zo belangrijke werk van de studiecommissie-Haccoü, is het goed, dat nog wordt ingegaan op enkele punten met be trekking tot de aardappel termij nmarkt, die knelpunt lijken te zijn geworden. OPENBARE PRIJSNOTERINGEN TJ"ET meest opvallende voor de telers van con- sumptie- en pootaardappelen ten aanzien van de oprichting van de aardappeltermijnmarkt was mis schien wel het feit, dat men prijsnoteringen van enkele belangrijke soorten consumptie- en poot- aardappelen voor dé toekomst dagelijks in de krant kon vinden. Het zou niet behoeven te verwonderen, als zij daardoor aangenaam verrast werden. In landbouwkringen werd immers af en toe wel eens geklaagd over de geringe doorzichtigheid van de aardappelmarkt. Men had en vaak niet ten on rechte de indruk, dat de handel in dit opzicht in een wat gunstiger positie verkeerde. De totstand koming van een centrale plaats, waar openbaar en gereglementeerd velerlei inzichten aangaande de ontwikkeling van het prijsverloop in de toekomst samenkomen en als zodanig kon de instelling van de termijnmarkt voor aardappelen worden be schouwd moest wel een verbetering betekenen ten opzichte van de bestaande toestand. Deze belangrijke functie van de termijnmarkt, te weten het vergroten van de doorzichtigheid van de markt, maakt het echter tot een eerste vereiste, dat de prijsvorming op de termijnmarkt reëel is, aan dezelfde factoren onderhevig is als die op de effectieve markt en niet beïnvloed wordt door vorming van machtsposities of door ondeskundig en onverantwoord speculatief han delen. Zij die passief gebruik maken van de ter mij nnoteringen, moeten zich voorts wel goed realiseren op welke condities deze noteringen betrekking hebben. Wat de kwaliteit betreft behoeven de aardappe len op de termijnmarkt maar net aan de gestelde kwaliteitseisen te voldoen (waarbij bijv. kook- kwaliteit of provincie van herkomst geen rol spelen. Er wordt verder genoteerd „franco Rotterdam", wat dus afwijkt van het bekende „levering in wagon/ schip op de laadplaats in het land" en betekent, dat een verkoper, die persé wil leveren, nog voor zijn rekening zal moeten nemen de vrachtkosten naar één van de erkende bewaarplaatsen in den lande, de opslagkosten aldaar en de vrachtkosten van deze bewaarplaats naar Rotterdam volgens vastgestelde tarieven. Het is mogelijk, dat het verzet in de aardappel handelskringen juist voortspruit uit de openbaar heid van de prijsnoteringen als gevolg van de in stelling van een aardappeltermij nmarkt, waardoor de teler geïnformeerd blijft omtrent de te verwach ten prijsontwikkeling en misschien minder spoedig dan voorheen geneigd is zijn produkt af te geven. Een dergelijk bezwaar wordt van handelszijde nau welijks geuit, maar door de manier waarop andere bedenkingen worden gehanteerd laat zich toch on weerstaanbaar de indruk vestigen, dat de openbare prijsnoteringen op zichzelf waarschijnlijk het groot ste bezwaar tegen de termijnmarkt vormen. Dat directeuren van afzetcoöperaties in de poot- goedsector zich ook wel eens bij de tegenstanders van de termijnmarkt scharen behoeft, gezien de handelsfunctie die zij uitoefenen, niet zo te ver wonderen. Niet te ontkennen valt echter, dat het bezwaar tegen de openbare prijsnoteringen reëel gaat worden, als de prijsvorming op de termijn markt niet naar behoren verloopt. HOEDANIGHEID VAN PRODUKT EN HANDEL VOORAL in de tijd omstreeks het begin van de termijnhandel in aardappelen kon men in land bouwkringen twijfel horen uiten aan de geschikt heid van het produkt consumptie- of pootaardappel voor het bedrijven van een papieren handel. Ge wezen werd dan op de grote kwaliteitsverschillen en de beperkte houdbaarheid. Het commentaar hier op kan thans kort zijn. Als men zich goed voor ogen stelt hetgeen in voorgaande artikelen is ge tracht te betogen, nl. dat de normale effectieve han del gewoon door dient te gaan, dat men het nodige omtrent de kwaliteit op de termijnmarkt weet of niet weet en dat levering op de termijnmarkt tot de grote uitzonderingen moet behoren, dan kan de aardappel als produkt heel moeilijk ongeschikt voor termijnhandel worden genoemd. Nu zouden de wijze van verhandeling en de af- zetstructuur van het produkt wel bezwaren met zich kunnen brengen voor het welslagen van de termijn handel. Een belangrijke voorwaarde is nl. dat van een bepaalde soort aardappel (standaardcontract), die op de termijnmarkt kan worden verhandeld, op de effectieve markt een omvangrijke handel bestaat. Evenals op de effectieve markt is het dan. op de termijnmarkt moeilijk om door aankoop een machtspositie op te bouwen (de zg. corner). Bij de keuze van de op de termijnmarkt te verhandelen contracten zal met deze voorwaarde ernstige reke ning moeten worden gehouden. Ook door meer kwaliteiten (klassen en/of maten) op een bepaald contract leverbaar te maken, kan het inzicht in het mogelijke aanbod en daardoor het opbouwen van een corner worden bemoeilijkt. Als door lou- ter natuurlijke oorzakeri (bijv. misoogst) de hoe veelheid produkt te klein wordt om gezonde ter mijnhandel mogelijk te doen zijn, zouden de no- teringen kunnen worden stopgezet. Over de geschiktheid van de handelaren zelf voor het bedrijven van termijnhandel nog een kort woord. Vanzelfsprekend is men niet direct inge-^ schoten op de techniek van de termijnhandel. Daardoor zullen zeker teleurstellingen kunnen ont staan, vooral als niet voldoende rekening is ge houden met de storting van het depot en eventuele bijstortingen. Er blijken toch zoveel handelaren in zodanige mate aan het „hazardspel" op de termijn markt mee te doen, dat men in handelskringen beweert uit ethische overwegingen bezwaar te moe ten maken tegen de termijnmarkt teneinde hen tegen zich zelf te beschermen VERBETERING MOGELIJK TNE door de Ned. Vereniging voor de Termijn- handel in Aardappelen ingestelde commissie ter bestudering van het nut van de termijnhandel in aardappelen heeft in meerderheid de termijn markt in consumptie- en pootaardappelen nuttig en dus economisch wenselijk geoordeeld, mits echter, bepaalde herzieningen werden aangebracht in de huidige opzet en werkwijze. Hier kan niet uit voerig op deze, vaak technische, materie worden ingegaan, maar in aansluiting op het voorgaande zijn de verbeteringen, die de commissie-Haccoü heeft gesuggereerd in haar interimadviezen, als volgt samen te vatten: voorzieningen in het reglement ter bestriji ding van cornerposities; idem tot stopzetting van noteringen bij mis* oogst; beperking van het aantal te verhandelen con tracten tot een aantal, waarin veel effectieve handel plaats heeft; vergroting van de leveringsmogelijkheden op enkele contracten; eventueel verhoging van het depot In het laatste artikel zal de jongste ontwikkeling worden bezien en zal getracht worden tot een slot som te komen. (Wordt vervolgd) Str,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 3