De winterbloemkool doet het best Cultuurzorgen bij bramen en bessen 366 TUINBOUW De Floriade DINGEN VAN DE WEEK SLA-EXPORT naar België en Luxemburg ZEEUWS LANDBOUWBLAD ENIGE weken geleden schreven we in deze rubriek over de afzetmogelijkheden van winter bloemkool in dit seizoen. Rekening houdende met de gang van zaken in teel teen tra in het buitenland en uitgaande van de marktsituatie voor groenten in ons land, kwamen we toen tot de conclusie, dat het er gunstig uitzag voor de afzet van onze winterbloemkool. Het doet ons genoegen te kunnen schrijven dat deze afzet inderdaad tot op heden een bijzonder gunstig verloop heeft gehad. Juist vóór de Paasdagen begon de aanvoer van dit produkt op Walche ren snel toe te nemen en we zagen toen op de veiling in Middelburg kwantums van 10.000 stuks per veilingdag. De prijzen liepen toen tot tegen een gulden per stuk voor de grote ma ten en de gemiddelde kool deed al gauw 6070 cent per stuk. Na de Paasdagen nam het aanbod snel toe en ook vorige week waren er dagelijks ongeveer 25.000 stuks winterbloem kool in Middelburg te koop. Juist na Pasen liep de prijs iets terug, maar bleef toch hoog op gemiddeld 5060 cent per stuk voor een normale kool. Ondertussen was er eind vorige week opnieuw sprake van een vrij belangrijke prijsstijging. De kool van 3 .per bak zagen we toen verkopen voor prijzen van 0,90 tot 1,20 per kg. De kool van 4 per bak deed ƒ0,83 tot ƒ1,15; die van 6 per bak 0,41 tot 1,06 en die van 8 per bak 0,36 tot ƒ0,75. GOEDE KWALITEIT. fïEZE prijzen tonen onderling nogal grote ver- schillen. Dat zit uiteraard in de kwaliteit. Er is op Walcheren reeds een grote groep van telers die er van uitgaan dat voor de winterbloemkool ook in zeer sterke mate geldt, dat de kwaliteit zo goed mogelijk moet zijn. Zij bieden een mooi wit produkl aan. Dat brengt ook de hoogste prijs op. Om dat te verkrijgen is nodig, dat de uiterste zorg aan het gewas wordt besteed. Vooral het dek ken van de kool is zeer belangrijk. Er komt nog steeds teveel bruine kool. Dat was niet nodig ge weest indien de telers voldoende aandacht hadden geschonken aan het afdekken. Het verschijnsel wordt namelijk enkel veroorzaakt door de inwer king van het licht. f~\NGETWIJFELD zullen velen uwer van plan zijn om een bezoek te brengen aan de Flo~ riade in Rotterdam. We kunnen dat zeker aanbe velen want deze groots opgezette tuinbouwten toonstelling. die ongeveer 40 ha. beslaatmag U zeker niet missen. Er zijn bij deze Floriade ook een aantal binnen- tentoonstellingen in het Ahoygebouw en in de Energiehal. We geven hieronder het programma van deze binnen-tentoonstellingen 515 mei: Hollandse tuin" (produkten van bloemisterij en handelskwekers). 26 mei tot 6 juni: Exoticauitheemse planten, per werelddeel gegroepeerd). 717 juli: Rozen- en Lathy rusf eest, aangevuld met lelies, bougainvilleaanthuriums en del phiniums. 2227 juli: Internationale bloembindkunst'' 1015 aug.: „Gladiolenpalet"aangevuld met gewassen uit botanische tuinen. 31 aug.4 sept.: „De Dahlia". 1625 sept.: „Herfstglorie" groentenfruit en herfstbloemen Deze laatste uitstalling beslaat een oppervlakte van 15.000 m2. Vooral ook voor de fruitkwekers zal deze expositie bijzonder attractief zijn. Ook gebeurt het nog herhaaldelijk, dat de kool duidelijke sporen vertoont van te laat oogsten. Ze zijn dan min of meer doorgegroeid en de kwa liteit is niet meer w*at ze zou kunnen zijn indien ze eerder geoogst was geworden. Aan de sortering zelf wordt gelukkig steeds meer aandacht geschonken. De kwaliteiten, die bij elkaar horen gaan ook veelal in dezezelfde bak. Ook dat bevordert de prijsvorming, want een koper wil graag werken met een uniform produkt. Uit alle delen van het land komen regelmatig de han delaren naar Zeeland om bloemkool te kopen. De prijzen, welke op het ogenblik worden be taald, maken dat er sprake is van een zeer goede teelt. Opnieuw is gebleken, dat we toch wel op de goede weg zijn met de winterbloemkoolteelt in Zeeland en we zijn van mening dat er zeker aanleiding toe bestaat om te bekijken of verdere uitbreiding mogelijk is. Er zijn heel wat kleine tuinbouwbedrijven in onze provincie waar deze teelt zeker beoefend zou kunnen worden. We zien dit jaar, dat het aanbod opnieuw hoger is dan het vorig jaar. Hopelijk zal dit verschijnsel nog niet tot stilstand komen na het zeer gunstige seizoen 1959 -'60. We hopen t.z.t., wanneer de tijd van planten is aangebroken, op deze teeltmoge lijkheid nog nader terug te komen. Voor dit sei zoen is het verheugend dat de winterbloemkool- telers zulk een goed resultaat hebben behaald en hoewel we er van overtuigd zijn, dat het een teelt blijft met risico's, blijven we het toch een mooie teelt vinden. K AS-BLOEMKOOL. ONDERTUSSEN begint in het Westland de aan voer van kas-bloemkool op gang te komen. Vooral in het Westland werd aanvankelijk veel geklaagd over het groot aantal hoorders. In een bericht hierover van het Produktschap voor Groen ten en Fruit wordt gezegd, dat het heel moeilijk is om vast te stellen of het percentage hoorders over de gehele lijn inderdaad beduidend groter is dan in andere jaren. Vaststaat echter, dat de standcijfers, die de Directie van de Tuinbouw per 9 april j.l. heeft gepubliceerd voor bloemkool onder glas, slechts weinig lager zijn dan de overeenkom stige datum van 1959 en zelfs niet onaanzienlijk hoger liggen dan het gemiddelde over de jaren 1954'60. Er vond reeds export plaats van Neder landse bloemkool naar West-Duitsland en België, maar dat was toch van geringe betekenis. Het is dit jaar vooral het achterblijven van de Franse bloemkoolexport, welke zorgt voor de hoge prijzen van het ogenblik. Het vorig jaar in de week van 17—23 april exporteerde Frankrijk 7272 ton bloemkool. Dit jaar in dezelfde periode 2514 ton. De noteringen van bloemkool in Frankrijk zijn het dubbele tot zelfs het drievoudige van de prijzen, welke het vorig jaar omstreeks deze tijd werden betaald. In ons land deden de goede kwaliteiten kas bloemkool vorige week allemaal meer dan een gulden per stuk. Poeldijk had toen ook reeds aan voeren van 20.000 stuks per veilingdag. ANZE nationale feest- en herdenkingsdagen zijn weer voorbij. Kerkdiensten, radio en televisie hebben ons herinnerd aan alles wat 15 en 20 jaar geleden is gebeurd. En ondanks dit alles is de wereld nog steeds onrustig en leeft in spanningen en tegenstellingen. Betogingen en relletjes zijn aan de orde van de dag. Het kost allemaal doden en gewonden. Staatshoofden verdwijnen van het toneel. Temidden van al dat rumoer en al deze verwarring is ongemerkt de meimaand weer in het land gekomen. De maand mei die ons doet denken aan de bloemen. Bloemen in de weiden, langs de dijken en in de boomgaarden. We hoorden weer de roep van de koekoek als de bode van de zomer die snel in aantocht is. Veel moois is er in de mei maand maar we hebben er ook onze zorgen in. Het is immers ook de tijd van de nachtvorsten die onze gehele fruitoogst kan decimeren. Zullen de „ijsheiligen" nog een felle laatste aanval doen in een hardnekkige poging om zich te handhaven? W'e luisteren in deze dagen angstvallig naar de weerpraatjes die ons vertellen hoe de tempera turen in de komende nacht zullen zijn. Zullen ze beneden het nulpunt komen of zouden we net zo'n beetje op de grens blijven zitten? En wat kunnen we doen in dezen? Velen hebben zich de laatste jaren met dit vraagstuk bezig gehouden. Afdek ken, bespuiten, beregenen, vuur en rook, zwart houden van de grond enz. Het lykt allemaal zo een - voudig, maar in de praktijk is het dat niet en het is ook vrij kostbaar. Was het maar voor één nacht dan zou het wat gemakkelijker gaan. Deze periode kan echter lang duren en als men begint, moet men het volhou den ook want één nacht gemist kan juist fataal zijn. Ais men er echter voor ingespannen is om het nachtvorstgevaar te bestrijden dan moet men het zeker niet nalaten. Wie helemaal nog geen verweer heeft dient zich af te vragen of het geen tijd wordt zich ook hierover eens te beraden en inlichtingen in te winnen. MEN kan op !>escheiden schaal ook zelf eens een proef gaan nemen. Met de ziektebestrij ding zijn we ook zo begonnen en niemand heeft toen durven vermoeden dat dit alles een zo grote vlucht zou aannemen en een vanzelfsprekendheid is geworden, iets waar we niet meer van af kun nen. Niets is ellendiger dan dat men zich machte loos gevoeld tegenover iets dat de oogst kan ver nietigen. Daarom streeft de mens er naar om zich ook tegenover de nachtvorsten veilig te stellen, of althans hij tracht dit te doen. Als men „iets" doet, ook al haalt het niet veel uit, dan heeft men toch het gevoel er wat tegen gedaan te hebben. Toch zouden we er op willen wijzen om zich ook weer niet al teveel zorg op de hals te halen. Het valt dikwijls ook nog wel mee als er nachtvorst is geweest. En op het moment dat we dit schrijven hebben we hier in Zeeland nog nauwelijks nacht vorst gehad. Dus geen zorgen voor de tijd. Het neemt echter niet weg dat de fruitkweker in de eerste helft van mei in spanniifg leeft. Hij vraagt zich af hoe het zal aflopen. Zeeland heeft een goede naam op dit gebied. De praktijk heeft ons echter geleerd dat we ook ons deel wel kunnen krijgen. Deze keer ging het over de nachtvorst. De volgende week hopen we iets te schrijven over de hagel. Tot de volgende week. UOOR de bramen zijn de weersgesteldheden in de afgelopen winter zeer gunstig geweest. Strenge wintervorst kwam niet voor, zodat hier door geen schade veroorzaakt is. Op sommige plaatsen heeft de strobedekking echter te lang op de struiken gelegen, hetgeen bezwaarlijk kan zijn door een te vroeg uitlopen der knoppen. Vrijwel overal zijn thans de bramestengels net jes aangebonden (5 k 6 stengels per struik). Een lichte grondbewerking kan worden aanbevolen. Wanneer in de bramen luizen e.d. voorkomen, kunnen ze bestreden worden met een van de vol gende middelen; fosfamidon.gusathion, thiometon, parathion, diazinon, malathion of phosdun. Voor de veiligheidstermijn verwijzen we naar het artikel over luisbestrijding bij aardbeien in ons nummer van vorige week. RODEVRUCHTZIEKTE IN 1959 waren verschillende bramepercelen ma tig tot zeer ernstig aangestast door de rode- vruchtziekte, veroorzaakt door de bramemijt. Het schadebeeld uit zich pas tijdens de pluk door een meer of minder aantal harde rode korrels op de vruchten. Bestrijding van deze ziekte is dan echter niet meer mogelijk. Deze moet al zeer vroeg wor den uitgevoerd, n.l. zodra de jonge scheuten op de vruchtdragende stengels 10 cm lang zijn. 1 spuitzwavei geeft hiertegen zeer goede resultaten. Een tweede bespuiting eveneens met spuitzwavei moet uitgevoerd worden als de eerste bloemen opengaan. BESSEBLADWESP EN WANTSEN yOORAL kruisbessen, doch ook rode bessen kunnen ernstig te lijden hebben van de licht groene zwartgespikkelde bastaardrupsen van de bessebladwesp. Binnen zeer korte tijd kan een grote hoeveelheid blad worden vernietigd. De beschadiging begint meestal in het hart van de struik. De rupsen kunnen gedood worden met een DDT-preparaat. Een DDT-bespuiting rond de bloei ruimt tevens de wantsen en bladrollers op. Luizen- en spintbestrijding bij bessen kan plaats vinden met de middelen genoemd by bramen. REEDS enkele weken ondervinden we de gevol gen van de afspraken van de Ministers der Benelux-landen ten aanzien van de export van tuinbouwprodukten uit Nederland naar België en Luxemburg. Per 16 april ging namelijk de grens van deze landen dicht voor de invoer van sla. Op grond van de gemaakte afspraken tussen de genoemde minister mag echter Nederland tot nader order kropsla blijven exporteren naar België en Luxemburg en dit gebeurt dan ook steeds op vrij ruime schaal. Wel is afgesproken dat een minimumprijs zal worden gerespecteerd. Van 1 tot en met 15 mei bedraagt deze B frs. 2,20 en van 16 tot 31 mei B frs. 1,70 per krop. Indien de veilingprijs van kropsla daalt beneden het met de betrokken minimumprijs correspon derende niveau, zal een heffing worden opgelegd. Deze heffing kan dagelijks wisselen, afhankelijk van de veilingprijs in ons land. Tot eind vorige week bedroeg ze meestal rond 2 cent per krop. Evenals alle andere groenten blijft ook de krop sla duur. Tot vorige week werd voor de goede kwaliteit regelmatig tussen 15 en 18 cent per krop betaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10