kwkkeepden t De Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst voor de Zeeuwse Eilanden in 1959 IJIT het jaarverslag dat wij loonwerkers en de coöperaties het ambtsgebied werken thans van de Rijkslandbouwvoor- en handelaren van produktie- nog 12 bedrijfsvoorlichters. Hun lichtingsdienst te Goes ontvin.- middelen voor de landbouw. Uit rayons zijn gerrtiddeld 6005 ha gen, blijkt ons dat deze dienst het verslag blijkt ook, dat de groot waar gemiddeld 335 boeren zich met vrijwel alle facetten van voorlichting voor de landarbeid wonen, die ieder meer dan 3 ha de landbouw bezig houdt. De op Tholen en Noord-Beveland cultuurgrond exploiteren. De ge- dienst geeft niet alleen voorlich- goed op gang kwam. Deze akti- middelde bedrijfsgrootte is 19 ting aan de boeren, doch heeft viteit zal in 1960 over de andere ha. ook regelmatig kontakt met de eilanden worden uitgebreid. In BODEMVRUCHTBAARHEIDSONDERZOEK Belangrijke gegevens zijn verkregen over het effect van stalmest groenbemesting en combi naties van beide organische bemestingen. Stal mest groenbemesting werkt weinig beter dan stalmest of groenbemesting afzonderlijk. BODEM EN BEMESTING MAAR het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Goes werden 8404 grond monsters voor chemisch onderzoek ingezonden. Voor onderzoek op bietecysteaaltjes aan het Insti tuut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom bedroeg dit aantal 888 stuks. De belangstel ling voor het onderzoek op uienstengelaaltjes (krcef) neemt sterk toe. In 1956 werd op beschei den schaal begonnen en in 1959 werden hierop reeds 2554 grondmonsters onderzocht. Het gebruik van mengmeststoffen neemt toe. Voor het mengen van enkelvoudige meststoffen bestaat veel belang stelling. In het herverkavelingsgebied werd aan subsidie op bekalking ƒ26.000,— uitgekeerd. Het totaal werd hierdoor verhoogd tot 59.000, De droge weersomstandigheden hebben een zeer gunstige invloed gehad op de bodemstructuur. On derzoek werd verricht naar de structuur van de grond bij een aantal eenzijdige akkerbouwbe drijven, waar de organische stofvoorziening uit sluitend door middel van groenbemesting ge schiedt. derzoek verricht naar de saldi per gewas en per produktierichting. Desultaten. Hieruit bleek dat dank zij de zeer gunstige opbrengsten en prijzen het oogstjaar 1958 geleid heeft tot hoge netto overschotten per ha. Akkerbouwbedrijven 3050 ha gemiddeld 568,- per ha; gemengde bedrijven 10—20 ha gemiddeld 361,- per ha. Aan de hand van het onderzoek konden andere bedrijven worden voorgelicht. Middels analyse begrotingen werden 77 bedrijven onderzocht en voorgelicht omtrent de organisatie van het bedrijf. BORGSTELLINGSFONDS AFDELING LANDBOUW TVE belangstelling van de praktijk neemt toe. Tijdens het verslagjaar werden er 25 aan vragen behandeld. Totaal werd er voor een bedrag van 221.200,garantie verleend. TECHNISCH ONDERZOEK ITIT de vele problemen die zich bij de moderne bedrijfsvoering voordoen, kon slechts een deel in het onderzoek betrokken worden. Bedrijfs- vraagstukken die het meest in de bedrijfsvoering ingrijpen verdienen voorkeur. Ook is in dit ver band de bestaande samenwerking tussen de con sulentschappen in het zuidwestelijk kleigebied van belang, omdat dit door werkverdeling een doel matiger wijze van werken bevordert. Enige van de meest belangrijke resulaten waren: SPÖRE-ELEMENTENONDERZOEK GRASLAND Het gehalte aan koper en mangaan van het gras was blijkens v«rig onderzoek&weinig of niet te be- in v loeden. Uit de proeven in >1959 bleek een prak tisch uitvoerbare mogelijkheid aanwezig in het tijdig strooien van deze spore-elementen. DROOGPROEVEN Drogen van erwten met niet opgewarmde lucht heeft geen grote kans van slagen. AKKERBOUW. UIT het hoofdstuk akkerbouw blijkt dat de ver schuivingen in de teelt van de gewassen t.o.v. het voorgaande jaar gering zijn. 1958 1959 in ha in in ha in granen 21933 38.2 19502 33.6 peulvruchten 7878 13.7 9842 17.— handelsgewassen 5732 10.0 5214 9. hakvruchten 29468 33.8 21176 36.5 groenvoedergew. 1981 3.4 1752 3.— In de rassenkeuze komen grotere veranderingen voor. Van het wintertarweras Flamingo werd 28 meer geteeld. Het zomertarweras Carpo nam toe van 10 tot 50 en Peko daalde daar door van 90 tot 50 Bij de rassen van de overige gewassen waren de verschillen kleiner dan 10 De opbrengsten weken ten opzichte van 1958 zo wel naar boven als naar beneden af (index 1958 - 100). Hogere opbrengsten gaven: Winterkoolzaad 145 karwij 110 winter tarwe 109%, zomertarwe 108%. Van zomergerst was de gemiddelde opbrengst gelijk aan 1958. Lagere produktie hadden: Schokkers 94 groene erwten 92 haver 90 vlas 82 suikerbieten 72 aardappelen 68 blauwmaanzaad 61 voederbieten 55 zaai uien 49 De droge zomer was dus gunstig voor de granen, doch zeer nadelig voor de hakvruchten. LANDBOUWWERKTUIGEN EN ARBEIDSMETHODEN DLIJKENS het verslag zijn er in het gebied een 5-tal ontwerpers van nieuwe werktuigen aan het werk. Zij werken o.a. aan een bietenrooi- machine, een beveiliging tegen het achteroverslaan van trekkers, een zakkenheffer voor het laden van zakken op het veld en 2 precisiezaaimachines voor suikerbietenzaad. In de loop van het jaar werd er medewerking verleent: aan het organiseren van 11 demonstraties met landbouwwerktuigen, waarvan wij reeds de verslagen publiceerden. In samenwerking met de Commissie Rationali satie en Mechanisatie van het Provinciaal Onder zoekcentrum in Zeeland had onderzoek plaats naar: 1. zaaizaadverdeling door verschillende typen zaaimachines. 2. diverse graanoogstmethoden. 3. onderzoek naar rooibeschadiging bij aardappe len. LAN D ARBEID ER) S VOORLICHTING DEZE nieuwe vorm van voorlichting werd in V het najaar van 1958 voorbereid door een com missie uit de provinciale landbouwvoorlichtings- raad. Behalve een 5-tal bijeenkomsten waarop technische onderwerpen werden besproken, werden tijdens de graanoogst op Tholen 2 demonstraties gegeven in het ophokken van graan. Zeer veel belangstelling trokken eveneens de demonstraties voor het rooien van suikerbieten met kopschoffel en bietetang. BEDRIJFSGEBOUWEN IN 1959 werden voor 25 boerderijen plannen ge- maakt. De beide boerderij typen die door de specialist voor de boerderijen in samenwerking met 2 archi- tektenbureaus zijn ontworpen, voldoen in de prak tijk zeer goed. Een bijkomend voordeel is, dat de bouwkosten beduidend lager liggen, dan van de traditioneel ^gebouwde boerderijen. In 1959 is de opslagcapaciteit van de met bui tenlucht gekoelde bewaarplaatsen uitgebreid van 65.000 tot 77.000 ton. De uitbreiding vond hoofd zakelijk plaats op Schouwen-Duiveland en Zuid- Beveland. Op dit gebied komen Tholen en Wal cheren dus steeds verder achteraan. De belang stelling voor de bewaring van gedorste produkten ©p de bedrijven neemt gestadig toe. BEDRIJFSECONOMIE ANDERZGEK vond plaats op 45 bedrijven met behulp van een L. E. I. boekhouding. Daarnaast werden voor 17 bedrijven met behulp Van bedrijfsboeken de bedrijfsresultaten berekend. Voor de L. E. I. bedrijven werd aanvullend on- PLANTEZIEKTEN MET werk op dit terrein beweegt zich in twee 55 richtingen. Enerzijds het verrichten van waar nemingen en verzamelen van de laatste gegevens, anderzijds het pasklaar maken en doorgeven hier van aan de praktijk, in dit geval loonspuiters en boeren. Dat vooral via de loonspuiter voorlichting ge geven wordt, is een situatie die eenvoudig voort vloeit uit het feit dat dit spuiten langzamerhand een specialistisch „vak" geworden is. Meer algemeen en zowel voor boeren als voor loonspuiters bestemd, worden op het moment dat de ziekten bestreden moeten worden, waarschu- wingskaarten en radioberichten gebezigd. Ook de korte kursussen in planteziekten van 25 a 30 uur) genieten een goede belangstelling. In 1959 waren vergelingsziekte in bieten en de wormstekigheid in erwten, naast de chemische on- kruidbestrijding, de punten die zowel ten aanzien van de waarnemingen als de waarschuwingen, de meeste aandacht vroegen. Door een goede wissel werking binnen de driehoek boer-loonspuiter- voorlichting kan in vele gevallen op goede resul taten teruggezien worden. IIET jaarverslag geeft naast de vele andere facetten van de werkzaamheden nog een groot aantal bijzonderheden omtrent opzet en resultaat van proeven. Plaatsgebrek belet ons hier uitvoeriger op in te gaan. (Advertentie.) geschikt voor elk trekker type Ook U kunt er méér uithalen als U werkt met de Vicon-Lely harkkeerder. U zult verrast zijn over de gunstige resultaten. Type Hke is zeer geschikt voor het verwerken van gras, hooi, klaver, fiicerne, erwten, bonen, combinestro en bietenblad. Vraag vrijblijvend inlichtingen en folders en stelt U op de hoogte welk type voor U het doelmatigste is bij:

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8