<"12oor de ''Urouw Zeeuwse Plattelandsvrouwen in Axel bijeen HET is een goede gewoonte de voorjaarsvergadering van de Zeeuwse plattelandsvrouwen telken jar e in een ander deel van de provincie te houden. Deze keer trad de afdeling Axel als gastvrouw op. HOat wemea wy voor een reyenjaó HE 340 VAN HET platteland ONDER REDACTIE VAN iMEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP ZEEUWS LANDBOUWBLAD De provinciale presidente, mevr. W. van Veen-van Loghem, sprak in haar openingswoord de vergadering als volgt toe: Dames van Axel. Namens het provinciaal bestuur bedank ik u voor uw gastvrijheid en goede zorgen. U heeft zich lang te voren bezig gehouden met de voorbereiding van deze vergadering. Als bestuur is u dat gewend, want om een afd.- prograroma goed te doen sJ&geiv is het nodig reeds in de zomer "een schema voor het komende winter seizoen op te stellen. Hierbij kijken wij dus een jaar vooruit. Op de laatste Kaderdag bespraken wij met de afdelingsbesturen: .,15e Toekomst van het Platte land", in het bijzonder „van Zteland Wij moesten, dus vooruitzien en wel over een periode van plm. 30 jaar. Het was een moeilijke opgave, temeer daar wij gedeeltelijk van veronderstellingen moesten uit gaan. Aan de ine kant de dorpen, die gedeeltelijk ont volkt zijn, waar dus voor verschillende beroepen geen bestaansmogelijkheid meer Is, b,v. smid, kap per, kleermaker. Aan de andere kant de dorpen, die door de in dustrievestiging enorm uitbreiden en waar door het komen van andere bevolkingsgroepen een nieuwe samenleving ontstaat. Ook de dorpen, die zieh door andere oorzaken ontwikkelen tot centrum van een streek, veranderen totaal. Welke plaats zullen de plattelanders hier in ner»en Zullen zij actief deelnemen aan het dorpsleven oi zullen zij een geïsoleerde groep vormen, even slecht begrepen en gewaardeerd als nu nog maar al te vaak het geval is. Hielden wij ons op de Kaderdag in hoofdzaak bezig met de mogelijkheden ..hoe" bet platteland ..bewoonbaar'' te houden, op het K.N.L-C.-congres in Emmeioord, dat geheel ge wijd was aan de toekomst van het platteland, kwam ook de persoon van de plattelander ter sprake. Daar werd gevraagd hoe wij ons de toekomstige plattelanders voorstelden Een al even moeilijke vraag nietwaar? U zult begrijpen, dat hier geen afdoend antwoord op gegeven is. Wel zou ik enkele punten willen noemen, die van belang zijn voor de toekomst van de enkeling en dus ook van de gehele groep. Het gaat hierbij dus om de JEUGD. Hoe kunnen wij ouders zorgen dat (ik citeer de commissie Welzijn ten Ptattelande) onze kinderen straks als een kultureel en maat schappelijk gelijkwaardige groep in een dynamisch- indust-riële samenleving zullen staan? Eenvoudig gezegd: Hoe kunnen wij zorgen dat de bevolkings groep, waartoe onze kinderen zullen behoren, straks mee kan komen, voor vol zal worden aangezien, gewaardeerd zal worden, erbij zal horen 71LLEREERST zullen zowel vader als moeder be langstelling moeten heieben voor alles wat zich op of om het platteland voltrekt. Voor moeder, die hier meestal weinig van af weet, kunnen de afdelingsvergaderingen, waar on derwerpen over het maatschappelijk en kultureel leven behandeld worden, het begin zijn van een levendige interesse. Tussen twee haakjes: „Voor dit soort onder werpen geldt maar al te zeer: „Onbekend maakt on bemind." Ook vragen wij van de besturen een zekere mate van durf om ermee te komen. Zeker zullen zij niet direct de waardering van alle leden krijgen, maar de aanhouder wint, vooral als men bemerkt, dat het eigenbelang en dat van de kinde ren ermee gebaat is. Vader en moeder moeten dus van alles op de hoogte zijn. Zij moeten positief ingesteld zijn ten opzichte van het vele nieuwe, dat zich zal aan dienen. Helaas staan wij maar al te vaa> afwijzend en bevooroordeeld tegenover veranderingen, waar na wij later, als gebleken is, dat zij goed en nodig waren, dit maar amper willen erkennen. De negatieve houding werkt remmend en zal geen goed voorbeeld voor de jeugd zijn. Evenmin is het goed bij alles direct „hoera" te roepen, maar laten wij de uitspraak van Paulus als voorbeeld nemen: ..Toetst alle dingen en behoudt het goede." Vanzelfsprekend zuilen wij onze zoons en doch ters goed onderwijs laten geven. Gelukkig gaan nu ook de meisjes naar U.L.O. of H.B.S. TVE jongens krijgen daarna een vakopleiding, maar bij de meisjes is dit in onze provincie heiaas nog uitzondering. Na hun schooltijd gaan enkelen op kantoor, sommigen zoeken een ander baantje, maar zij blijven thuis wonen. Weer anderen leren koken en naaien of volgen een vormingsklas aan een Laradbourwhuishoudsehool, maar ook zij blijven thuis. Dit kan zijn omdat het voor de moeder de gemakkelijkste manier is om hulp in haar huishou ding te krijgen, soms omdat studeren, het leren van een vak, „het werken buitenshuis" gezien wordt als iets, dat alleen nodig is voor meisjes wier ouders niet bemiddeld genoeg zijn om hen zomaar thuis te laten blijven tot zij trouwen. Ebt standpunt, dat algemeen werd ingenomen aan het eind van de vorige en in het begin van deze eeuw, wordt nu nog maar alleen in bepaalde krin gen op het platteland gehuldigd. Dat men door zijn dochters thuis te houden hen veel te kort doet, ziet men niet in. Het is toch ieders wens zijn kinderen tot zelfstandig denkende en handelende mensen te doen opgroeien Laten wij hen dus Én die gelegen heid stellen dit te bereiken na de grondslag, die er op school is gelegd. Ie. Door hen één of meer cursussen van algemeen vormende aard te laten volgen. Deze worden o.a. aan de Volkshogescholen gegeven. De stof, die daar behandeld wordt, Ieren zij noch thuis, noch op de scholen, die zij eerder bezoefaten; zij waren er toen trouwens ook te jong voor. Wat zij daar krijgen, is van on schatbare waarde voor heel hun verdere leven. 2e. Door hen in verschalende gezinnen in binnen - en buitenland geruime tijd te laten doorbrengen. Hiermee doen zij heel wat ervaring op en zij leren bovendien één of meer vreemde talen spreken. De jongens zien andere bedrijven, de meisjes andere huishoudingen, terwijl zij ook nog het voordeel hebben in andere milieu's te gaan werken. Zij Ieren zich aanpassen aan mensen en omstandigheden en zij zullen zich vrijer en vlotter leren bewegen. Dit alles kost tijd en geld. Maar hebben wij er dat niet graag voor over Sterker nog. Zijn wij het niet aan hun verplicht alles te doen wat in ons vermogen ligt om hen goed voorbereid hun plaats in maatschappij en gezin te doen innemen, zodat zij dit naast en met wie dan ook als volkomen gelijk waardiger! kunnen doen. In het nummer van 7 mei e.s. hopen w® een verslag van het verdere verloop dezer vergadering te plaatsen. Echter niet op een speciale „vrcmwen- pagina" maar op een andere plaats RED JET klimaat in ons waterlandje houdt zich de laatste tijd niet meer helemaal aan de afspraak. Was het voorheen zo, dat een regenmantel het meest gedragen kledingstuk in de garderobe was, tegenwoordig wil het wel met de droge en vaak warme dagen en dan komt de regenkleding op het tweede plan. Maar de Nederlandse regenkleding- industrie heeft zich snel aangepast. In de eerste plaats wordt ook regenkleding vervaardigd, die uiterlijk niet meer aan regenkleding doet denken en verder is men zich steeds meer gaan toeleggen op het maken van goede en moderne sportkleding. Keus genoeg voor ieder type vrouw. DIJ de regenjassen voor de meisjes en jonge vrouwen is men enigszins teruggegaan naar het sportieve model zoals de trenchcoat en de vele variaties daarop. Dit soort jassen is zeer ge schikt voor teen-agers voor fiets en bromfiets. Ze staan vlot en kunnen tegen een stootje. Veel pastelkleuren zullen zorgen voer een vrolijke toets. En welk een variatie in materialen wordt ge bruikt: katoenen poplin en katoe nen gabardine; bedrukte- engrof- geweven katoen; terlenka in ver schillende mengingen, rayon en nylon. Er zijn ook vele meer geklede jassen, zodat de regenmantel, bij gebrek aan regen, echt niet in de kast behoeft te blijven hangen. Een mantel uit terlenka met wol in een Prince-de-Gall dessin en zwart afgebiesd bijvoorbeeld komt altijd van pas, terwijl van een vage ruit in de terlenka- wolcombinatie een alleraardigste sportieve reisjas kan worden ge maakt. Gemakkelijk mee te nemen zijn ook de nylon jassen die nylon-coated zijn, d.w.z. op gespoten met een plastic binnen- laag. Die krijgen weer een ge kleed uiterlijk, wanneer die nylon bedrukt is. Een jas uit 100 rayon-ottoman in een pastelkleur geeft een fleurig zomers idee, wat ook het geval is met een jas uit een rayon met een shantung- Terlenka.met.wol mantel in Prince De Galldessin. effect. Heel mooi en heel gekleed. Gezellig zijn effen of bedrukte katoenen jassen, min of meer ge kleed, met of zonder ceintuur en bijpassend hoedje. Alle jassen waterafstotend. Van ongevoerde regenmantels en zuid-westers. PEN regenjas om In hef toch nog wisselvallige klimaat bij ons te dragen is de „single coat", een ongevoerde poplin jas, water afstotend, die mén zelf kan was sen. Het model is vlot met een aardige rugverwerking en naar verkiezing een rond kraagje of revers envoor lage prijs. De „oilskin" jassen, plastic op katoen, die er uitzien als de echte „zuid-wester" staan de teen-agers leuk en stoer. Ook hier verschil lende pasteltinten. Onze sportieve tijd vraagt sportieve kleding, zoals bijvoorbeeld een tuinpantalon uit een gezellig katoenen streepstof; een twee- of meer-delig strand- pakje in een kreukherstellend, gemakkelijk wasbaar materiaal; waterafstotend gemaakte suedine jasjes voor scooter en bromfiets in vele pittige kleuren en dit weer voor de moderne jongeren de allernieuwste parka's, veel al in de door hen geliefde zwarte kleur. De Nederlandse regenkleding industrie zorgt ervoor dat wij er naar verkiezing modieus, elegant, sportief, exotisch, romantisch of zakelijk kunnen uitzien, terwijl de sportieven onder ons in de sportkleding een ruime keus vin den. Elke weersgesteldheid dur ven wij aan met zo'n Nederland se confectie-industrie l

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4