De bemestingadviesgeving in andere banen 325 Wat voor nieuws is er onder de zon Wist U dat m de elektronische reken en geheugenapparatuur. DEWUST staat boven dit artikel vermeld, dat de bemestingsadviesgeving in andere banen zal worden geleid en niet in nieuwe banen. Hoe veelomvattend de veranderingen ook mogen schijnen, in wezen verandert er niet veel. De ana- lysecijfers zullen op dezelfde manier bepaald wor den als voorheen. De achtergrond van proefveld- onderzoek zonder welke het niet mogelijk is om een verantwoord bemestingsadvies uit te brengen, blijft volledig behouden. De grote verandering, waarmee boer en tuinder echter juist geconfronteerd worden, betreft de manier waarop het advies zal worden uitgebracht. door Ir F. H. B. VERMEULEN Landbouwkundige van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek. IVE Ramae-installatie, welke wordt ingeschakeld bij de bemestingsadviesgeving, mag een zeer vernuftige apparatuur worden genoemd, waarmee de fabrikant de Internationale Bedrijfsmachine Maatschappij ieders bewondering afdwingt. Het is een grote rekenmachine, die bovendien over een flink geheugen beschikt, waarin allerlei feiten bewaard kunnen worden tot zij op een later tijd stip nodig zijn. Ebt geheugen is zó groot, dat de hele telefoongids van Amsterdam (op 1 maart 1960 waren dit 110.064 abonnees) erin opgeborgen kan worden, waarbij dan nog een zee van ruimte over blijft om nog meer gegevens te bewaren. Ook de rekencapaciteiten van de apparatuur moeten we niet onderschatten. Alle bewerkingen worden herleid tot basishandelingen en wanneer men weet, dat de machine per seconde (dus in één tel) ruim 30 van deze handelingen kan ver richten, zal het duidelijk zijn, dat ook ingewikkel de berekeningen in een kort tijdsbestek afgehan deld kunnen worden. Zowel een ruim geheiTg^n als een snelle rekentechniek zijn vereist. In het geheugen moeten alle uitkomsten van grond-, ge- was-, aaltjes-, mest-, urine- en bloedonderzoek van de monsters bewaard kunnen worden tot het moment, waarop het onderzoek afgesloten is en het rapport kan worden verzonden. Iedere dag moeten duizenden en nog eens dui zenden berekeningen worden uitgevoerd en vooral in de drukke herfstmaanden zullen hierdoor hoge eisen aan de machine worden gesteld. Het is een veilig idee, dat de machine feilloos werkt, zowel wat het raadplegen van het geheu gen als wat de rekentechniek betreft. In dit opzicht is de machine de mens de baas. Overigens moeten wij niet idealiseren en trachten de machi ne met de mens te vergelijken, want cïan legt iedere machine het af. De apparatuur heeft name lijk geen kritisch inzicht, wat betekent dat de mens hem voor iedere handeling moet instrueren, zelfs voor de meest eenvoudige en vanzelfspreken de. Voor elke bewerking moet vooraf een pro gramma opgesteld zijn. Is dit programma een maal in de machine gebracht, dan kan het lot in lengte van dagen behouden blijven. programmeren' g. WAT de programmering betreft heeft vooral de adviesbasis de nodige hoofdbrekens gekost. Het is niet zó, dat voor het hele land en voor alle omstandigheden steeds dezelfde adviesbasis geldt. Plaatselijk verschillen de adviesnormen van elkaar. Met de voorlichtingsdiensten in al zijn geledingen heeft voortdurend overleg plaats ge vonden over de adviessehema's, welke in de Ramac moeten worden opgenomen. De schema's, die thans het adviesformulier voor de landbouw. DE opstelling van het adviesformulier heeft vele voeten in aarde gehad. Overleg vond niet alleen plaats met de voorlichtingsdiensten, die op dit gebied reeds over veel ervaring beschikten, maar vooral ook met de boeren en tuinders als direct belanghebbenden. Op het formulier staat concreet aangegeven wat men moet weten om goed te bemesten. In de eerste plaats wordt de toestand van het perceel genoemd, met daarachter de hoeveelheden fosfaat, kali, kalk magnesium enz., die voor de verschillende bouwlandgewassen en gebruikswijzen van grasland gegeven moeten worden. Het nemen van een hooimonster I tET aantal abonnementen op grondonderzoek snel en gestadig toeneemt? Meer dan 34.000 boeren en tuinders, dit is ongeveer 1 op de 8, hebben reeds een abonnement en krijgen 15 korting op de onderzoekkosten. r\E belangstelling voor het aaltjesonderzoek in LJ versneld tempo toeneemt? Heeft u andere jaren reeds slechte plekken in uw gewassen aan getroffen? Let dan dit jaar scherp op. jN een normale bouwvoor per ha 50 kg aaltjes -* voorkomen? Wanneer men deze ongeveer één mm lange diertjes aan elkaar zou leggen zou men een draad krijgen met een lengte van meer dan 40.000 km. Daarmee kan men de wereldbol omspannen. Slechts een deel van deze aaltjes is schadelijk. Wanneer alle gewassen die voor kunnen komen, op het formulier geplaatst zouden worden, gaat dit ten koste van de duidelijkheid. Voor de bemes ting van de minder vaak voorkomende gewassen vindt men in de toelichting, welke iedere inzender van grondmonsters ontvangt, de bemestingsnor men. Veel belangstelling voor het Bodem-, Plant-, D ie rende rzoek Op. het verslag 'staan de mestgiften vermeld in kilogrammen P-jDr», K^O, MgO en zuurbindende bestanddelen. Men zal dus zelf moeten berekenen met hoeveel balen van een bepaalde meststofsoort dit overeenkomt. Dit wordt al zeer gemakkelijk gemaakt doordat 'bij de toelichting een omreken- tabel is gevoegd, waarin men voor iedere hoeveel heid P2O5, K^O enz., die op het verslag voor kan komen, de overeenkomstige gift van de verschil lende meststofsoorten kan vinden. Ook zal men de hoeveelheden, die per hectare worden gegeven, nog om moeten rekenen op de ware perceelsgroot te, op dezelfde wijze zoals men dit bijvoorbeeld voor zaaizaadhoèveelheden doet. Onderaan het rapport staan de analysecijfers vermeld, niet alleen omdat dit een sóórt verantwoording is voor het verrichte onderzoek, maar ook om de inzender in staat te stellen om bij heronderzoek van zijn grond te controleren of zijn bemestingsbeleid juist is ge weest. De Electronische Reken- en Administratiemachine E B. M. RAMAC 305 Rechts voor Bedieningseenheid met informatiestation Rechts achter Magnetisch schijvengeheugen (50 platen) Links achter Magnetisch trommel- en kernengeheugen Links voor Ponseenheid en afdrukmechanisme voor de landbouw zijn opgesield, zijn goedgekeurd door de betreffende instanties. Men behoeft niet te vrezen dat het bemestingsadvies door het in schakelen van een machine statisch is geworden. Wanneer nieuwe inzichten baan breken kunnen de oude schema's op elk moment door nieuwe worden vervangen. Zelfs wanneer bijvoorbeeld een geheel nieuw fosfaatadvies in de machine zou moeten worden gebracht, is het voor de machi- ne een kwestie van slechts enkele seconden om zich dit nieuwe schema eigen te maken. Uiteraard vraagt de opstelling van het programma meer tijd. beme8tings adviezen tuin bouw. U7AT de tuinbouw betreft zullen de bemestings- ff adviezen gedurende enige tijd nog door de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst verstrekt wor den. De oorzaak van dit uitstel ligt niet in het feit, dat de machine het werk niet aan zou kun nen. De rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst wenste zich door onderling overleg eerst nog te beraden over de meest geschikte adviesschema's. Dit kun nen wij slechts toejuichen, omdat het uiteindelijk de kwaliteit van het bemestingsadvies ten goede zal komen. .Wij noemden reeds dut naast het rap port een toelichting wordt gegeven, waar in belangrijke punten nader worden be sproken, onder andere wat men moet doen, wanneer stalmest of gier wordt gebruikt. Het aandachtig lezen van deze toelich ting moet ieder worden aanbevolen. Toe lichting en rapport kunnen bewaard wor den in een speciale map welke eveneens wordt verstrekt. Het behoeft geen betoog dat goed bewaren belangrijk is, want het advies geldt ook voor volgende jaren, leder jaar opnieuw kan men het advies raad plegen tot het tijdstip is aangebroken om de grond weer eens te laten onderzoeken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9