DE RAMAC Onderzoek in eigen hand EEN ELECTRONISCHE REKEN- EN GEHEUGENMACHINE ALS HULPMIDDEL BIJ HET UITBRENGEN VAN HET BEMESTINGSADVIES Arbeidsbesparing en automatisering zijn TEN GELEIDE ZATERDAG !3 APRIL I960 327 door Dr Ir G. DE BAKKER Plv. Directeur van de Tuinbouw. IVE stijgende vraag naar voorlichting, ook op andere gebieden dan die van het grondonder-^ zoek, belasten de voorlichtingsdienst in toenemende mate. Daar komt nog bij, dat er op* het voorlichtingsapparaat bezuinigd is. Deze omstandighfeden waren de oorzaak van het feit. dat men zich moest beraden over de vraag welke werkzaamheden ter ontlasting aan andere in stanties konden worden overgedragen. De gedachten gingen hierbij uit naar de verzorging van het bemestingsadvies. Er is toen bestudeerd op welke wijze dit doelmatig kon plaats vin den. Men moet dan onder andere uitgaan van de vraag aan welke eisen het bemestingsadvies moet voldoen. Deze eisen kunnen onder de volgende punten worden sa mengevat: Het advies móet: 1. in overeenstemming zijn met de wetenschappelij ke inzichten op het mo ment van de adviesge- ving; 2. zo goed mogelijk zijn aangepast aan de plaat selijke omstandigheden; 3. zo min mogelijk reken werk aan de inzender van de grondmonsters overlaten; 4. duidelijk gesteld en dui delijk leesbaar zijn; 'niet te lang, maar ook niet te kort; 5. de inzender zo snel mo gelijk bereiken. Het moet mogelijk zijn om bij een schriftelijk uitgebracht advies een mondelinge toe lichting van de voorlichtings te krijgen. Vooropgesteld zij. dat de meest ideale vorm het monde- ling uitgebrachte advies is. Door de toenemende werk zaamheden moest de voor lichtingsdienst echter steeds meer haar toevlucht nemen tot het houden van zitdagen en het uitbrengen van schriftelijke beroestingsadviezen. Haar taak zou reeds aanzienlijk" kunnen wor den verlicht, inchen zij ontlast' zou worden van het routinewerk, dat het uitbrengen van het advies met zich medebrengt. Zij kan zich dan op dit punt beperken tot het controleren van de advie zen en tot het geven van een mondelinge toelich ting waar zij of de inzender van een grondmon ster dit gewenst acht. Bepaling van het kleigehalte (afsUbbaar) van tie grónd. DE RAMAC GEEFT DE GEWENSTE 1ÏLXP. DE Rarnac, een electronische reken- en geheu genmachine verschaft de mogelijkheid om de voorlichtingsdienst van de routinewerkzaamheden voor het foemestïngsacivies te ontlasten. Deze machine is in staat in zijn geheugen alle gegevens op te nemen voor het berekenen en uitbrengen van bemestingsadviezen. lr*C. 3. KNOTTNERUS Voorzitter -K. N. L. C. de slagwoorden van deze tijd. Vooruitgang zoals de hedendaagse mens die ziet, brengt met zich mee minder inspanning en meer service. Niet alleen in onze eigen bedrijven merken wij, dat wij op arbeid moeten besparen, ook dé instel lingen. van de georganiseerde landbouw moeten dat, en zelfs de overheidsinstellingen zullen hier aan niet ontkomen. Meenden wij enige jaren geleden nog, dat in krimping van de "voorlichtingsdienst een hobby van een bepaalde Minister was. het blijkt nu wel, dat er ook nog meer achter zit. In het bedrijfs leven is de stijgende kostprijs een onveilig" signaal, |N de zomer van 1960 zal het Be- drijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek starten met het ver strekken van een schriftelijk bemes tingsadvies naast de analysecijfers. Dit ter ontlasting van de werkzaamheden van de voorlichtingsdienst. Begonnen zal worden met de monsters van land bouwgronden, doch in de loop der tijd zal ook een bemestingsadvies voor de tuinbouwgronden worden gegeven. Aangezien het Bedrïjfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek een Stichting is opgericht en mede- bestuurd door de drie Standsorgani saties geven de voorzitters van deze organisaties hun visie op deze verandering. De redenen van de overdracht van de bemestingsadvisering zijn weer gegeven in de bijdragen van Ir. J. M. A. Penders, secretaris van de Lande lijke Raad voor Landbouwvoorlich ting, en Dr. Ir. G. de Bakker, plaats- vervangend-direkteur van de Tuin bouw. De landbouwkundige van het Be- drijfslaboratorinm voor Grond- en Gewasonderzoek geeft in zijn artikel aan op welke wijze het bemestings advies in de toekomst zal worden ver vaardigd. Ook de financiële consequenties worden vermeld. Op de laatste van deze vier pagina's zijn de ervaringen van een aantal boe ren en tuinders met één of meer vor men van onderzoek opgenomen onder de titel .Stemmen uit de praktijk". dat op lijd moet waarschuwen om andere metho den op te sporen. De overheidsdiensten kennen dit signaal niet. Zij hebben echter een ander in de vorm van een Minister van Financiën, .die et- steeds op uit moet zijn om daar, waar bezuinigd kan wordien, dit ook metterdaad door te voeren. Wij moeten er dus op bedacht zijn, dat ook de voorlichting aan de boer zo rationeel mogelijk ge beurt. Natuurlijk mag men hier niet onvoorzich tig te werk gaan; dat zou de kwaliteit van de voorlichting kunnen benadelen. Nu het Bedrïjfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek overgaat op ciirekte advisering, moet dus ook worden nagegaan of deze stap verantwoord is. Er zijn twee aspecten aan deze zaak. In de eer ste plaats die van de adviesgever en in de tweede plaats die van de ontvanger van het advies. Wat de eerste kant betreft kan het volgende worden geconstateerd. In het monsteronderzoek komt geen verande ring. Alleen wordt een voor de boer zeer ver-; trouwde band, namelijk die met de voorlichtings- dienst, voortaan .wat betreft de bemestings- voorlichting minder stevig. Indertijd xvas deze band vooral nodig, omdat de plaatselijke omstan digheden aan de consulent goed bekend waren. Nu het monsternemen veel algemener is gewor den en van ai deze monsters de uitkomsten ook op het Bedrijf slaboratorium bekend zijn, is ook de kennis van de plaatselijke omstandigheden daar veel groter geworden. Maar het is vooral het tweede aspect wat tot overgang naar deze nieuwe wijze van voorlichting kon doen besluiten, name-: lijk de veel betere ontwikkeling en de veel grotere; interesse van de boer. Door ons landbouwonder- wijs is zdwel de aigeméne als dé landbouwkundige ontwikkeling van de huidige boerenstand een heel wat betere dan jaren geleden en deze basis is noodzakelijk voor een centrale adviesgeving. Het zal dan ook ongetwijfeld een succes worden en bijdragen tot een rationelere voorlichting. Met behulp van deze'vermogens verwerkt hij de analyseresultaten van het grondonderzoek tot een schriftelijk bemesttngsadv ies. Wanneer men de mogelijkheden die deze machine biedt, toetst aan de reeds eerder genoemde eisen van het be- mestingsadv ies, dan komt men tot het volgende. De machine is in staat om: 1. nieuwe resultaten van het wetenschappelijk onderzoek in zijn geheugen op te nemen, zodat de samen te stellen adviezen direct hiervan kunnen profileren 2. ook de voor een bepaalde streek bekende gegevens, nodig voor het uitbrengen van een bemestingsadvies in zijn geheugen op te nemen en ze te verwerken in het uit te brengen bemestingsadvies; 3. het rekenwerk voor het bemestingsadvies te verrichten; 4. een duidelijk gesteld en goed leesbaar advies te vervaardigen; 5. zeer snel te werken, waardoor een hoop tijdvoor het opstellen van het bemestings advies wordt bespaard, waardoor dit adviés die inzender vroeger bereikt dan wanneer de mens zelf het advies zou moeten opstel len. Het blijft mogelijk om op het schriftelijk uit gebrachte advies een mondelinge toelichting van de voorlichtingsdienst te ontvangen. SCHRIFTELIJK ADVIES DOOR HET BEDRÏJFSLABORATORIUM. IVE bovengenoem.de mogelijkheden hebben de voorlichtingsdienst Öben besluiten het uitbren gen van het schriftelijke bemestingsadvies, voor zover dat mogelijk en ytó-antwoord is, over; te dra gen aan het Bedrijf siahóratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, dat daarvoor van de Ramac ge bruik zal maken. Hef Instituut voor Bodemvrucht baarheid en de Voorlichtingsdienst blijven verant woordelijk voor de verzorging van de landelijke en régionale basis van het berhéstingsadvies, dje zij aan het Bedrïjfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek zullen verstrekken. Laatstge noemde instelling ïs verantwoordelijk voor de ver werking van deze gegevens. De machine kan wel veel; hij kan echter niet alles. Hij kan slechts van gegevens gebruik makén voor zover deze op schrift zijn te stellen. In be paalde gevallen, zowel- in' de land- als in de tuin bouw, moet men, naast de kennis van bepaalde technische gegevens over een ervaring beschik ken, die vaak niet onder woorden is<te brengeh, om een bemestingsadvies te kunnen samenstellen. Dit speelt bijvoorbeeld een rol bij de bedrijfsadvie- zen in de landbouw. In die gevallen zal de voor lichtingsdienst het uitbrengen vart het advies blij ven verzorgen tot ook daarvoor een oplossing is gevonden. -

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7