Van Boerderij en Organisatie 325 Onkruidbestrijding in zomergranen ZATERDAG 23 APRIL 196# N OORD-BEVEL AND. 19 april. WANNEER de Zeeuwse boer zijn gewassen ziet bovengekomen, 'duurt het niet lang of de thrips vraagt zijn aandacht. In dit opzicht is de Frie se of Groningse collega in het voor deel: ze weten niet of nauwelijks wat thrips is. We hebben eens een Groningse boer, die wilde weten wat men nu eigenlijk wel met thrips bedoelt, wijsgemaakt, dat het kleine vogeltjes zijn. Ofschoon niet helemaal een leugen, want beide kunnen ze vliegen, geeft dit wel duide lijk weer, in hoeverre de boeren uit het noorden van ons land op de hoog te zijn van thrips. Maar denkt nu liefst niet, dat de noordelingen achterlijk zijn (althans de Friezen zijn het niet),want dit insect komt daar sporadisch of niet voor en dus kan men het hoogstens wat ge brek aan algemene ontwikkeling noe men, wanneer men daar niet meer dan niets van thrips af weet. Hier in het zuiden hebben we het in een vroeg voorjaar nogal eens 'te 9tellen met dit insect. Bij een vroege opkomst (gevolg van een vroeg voorjaar), verkeren de ge wassen, vergeleken bij latere zaai, im mers langer in een stadium, dat deze belager schade kan toebrengen aan het prille goedje. Hoewel ex* ongetwijfeld jaren yan uit zondering op deze regel zullen zijn, gaat het dit jaar toch maar goed op: we konden vroeg zaaien en het is nu alles thrips, wat de klok slaat (en de boer bromt). Men komt nogal eens de mening tegen, dat men pas met goed resultaat de thrips kan bestrijden, wanneer het gewas goed en wel boven staat, welke mening wordt gevoed door de ver onderstelling, dat „opkomst" van thrips en opkomst van het gewas samenval len, wat beslist niet zo is: de thrips scharrelt al heel wat dagen aan de oppervlakte rond, vóórdat het gewas bovenkomt. Alles wat nog niet aan de oppervlak te is, maar wat toch wel mals genoeg is voor de thrips, laten ze onaange roerd. Men kan dit elk jaar weer goed zien bij de erwten. Halverwege de opkomst kan men dan opmerken, dat de spruitjes, die bovenstaan reeds „inwoning" hebben gekregen van de thrips, maar dat de spruitjes, die nog niet bovenstaan, nog geheel thrips- zuiver zijn. Halverwege de opkomst kan men daarom heel goed spuiten, hoewel alle planten dan niet worden geraakt. Soms is het zelfs nodig reeds vóór de opkomst te spuiten, ixx het bijzonder bij een teer gewas als maanzaad en wanneer er veel thrips kan worden verwacht. Voorwaarde vóór een goed resultaat is dan echter: volop zon. Zo, en dan gaan we nu maar verder derde Pasen houden. ZUID-BEVELAND. 19 april. MET het af en toe schrale weer is de aantasting van de thrips in verschillende gewassen reeds vrij ern stig. Vex'scheidene percelen zijn dan hier tegen reeds gespoten. Wanneer er in het blauwmaanzaad veel thrips voorkomt 'vei-oorzaken zij hierin nog al wat schade. Vroegtijdig opletten is hierby dan ook zeer gewenst. In de meeste gevallen is een keer spuiten ge wenst, dit-zal j^rijwel steeds zeer gun stig werken. Spuit men niet of te-.laat dan kan de schade soms zodanig zijn dat uitrijden en dan overzaaien nood zakelijk is. Op enkele van de allervroegst ge zaaide percelen suikerbieten is men direct na Pasen reeds er toe overge gaan om de bieten te gaan doorslaan en te verdunnen. Voor Pasen is hier en daar reeds met de dunmachines met de verende tanden gewerkt. De op komst was zodanig dat dit ook zeer goed mogelijk was. Vroegtijdig hier mede beginnen is zeer belangrijk. De onkruidbestrijding in de rij heeft dan ook bij vroegtijdig beginnen het meeste effect. De onkruidbestrijding vraagt thans onze volle aandacht. In de meeste ge wassen kan op mechanische wijze met eg of wiedmachine veel onkruid ver nietigd worden. De t\jd om met succes chemische mid delen in erwten en vlas het onkruid te bestrijden komt steeds naderbij. Het is wel gewenst om steeds de gunstigste weersomstandigheden hiervoor uit te kiezen. Het resultaat van de bespui ting wordt sterk door de weersomstan digheden beïnvloed. In wintertarwe is op enkele perce len met D.N.C. gespoten. Nu breekt Ook de tijd aan voor bespuitingen met MGPA en MCP-P. Waar muur en kleefkruid voorkomt kan dit laatste middel met succes toegepast worden. De alleivroegst gepote aardappelen komen sporadisch reeds voor de dag. Nu reeds moet gedacht worden over -de manier waarop aanstaand najaar de aardappelen gerooid zullen worden en alle werkzaamheden uitgevoerd in de aardappelen moeten hierop gericht zijn. Het is thans nog mogelijk om met bepaalde egjes of tanden de grond tussen de bedden en in de zijkanten van de bedden zó goed mogelijk los te maken. Het maken van kluiten moet zo veel mogelijk voorkomen worden. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 19 april. DERDE Paasdag, een dag waarop tra ditiegetrouw in ons gewest door velen weinig of niet wordt gewerkt. Op vele bedrijven ligt 't werk die dag nog volkomen stil of blijft beperkt tot het allernoodzakelijkste. De meeste werk nemers nemen een dag vacantie; vele kantoren blijven gesloten of worden slechts gedurende korte tijd openge steld, terwijl overigens ieder naar eigen inzicht de dag doorbrengt. De één in verveling, de ander in een' uitgaans dag je en ook veel met het opknappen van allerlei knusjes. Schrijver dezes b.v. maakt van deze dag gebruik om zijn aandeel te leveren voor deze ru briek, dat dan nog juist tijdig ter perse kan zijn. Trouwens de rasechte West Zeeuws- Vlaming beperkt zich niet enkel tot een derde Paasdag, maar houdt er ook een derde Pinksterdag en een derde Kerstdag op na. De zinsnede, dat alle goede dingen uit drieën bestaan, in ogenschouw nemende, zou men kun nen veronderstellen, dat de West Zeeuws-Vlamingen zowel Pasen, Pink steren als Kerstmis als zeer goede din gen beschouwen in de zin van beter, als men dit in andere streken pleegt te doen. Veel eerder echter zal men deze derde dag aan de traditie moeten toe schrijven, een traditie, welke vroeger is gegroeid, die van geslacht op ge slacht is voortgezet en op zo'n dag een grote invloed uitoefent op het ge hele bedrijfsleven in ons gewest. De dorpen onderling vertonen hierin grote verschillen, welke grotendeels verband houden met de herkomst van de bewoners, want lang niet alle be woners van ons gewest, zijn Cadzand- tenaren, mensen die als kind hebben geleerd, dat er op zo'n dag niet wordt gewerkt als op andere dagen, en die deze traditie overwegend in hoge eer houden. Of de wil tot instandhouding van deze traditie nu een drang is tot be houd van het oudé, of een drang tot behoud van een wacantiedag, is mij niet bekend. Wèl valt te constatei-en, dat „deze .traditie "zich veel gemakke lijker handhaaft als de meeste andere folklore van het Landje van Cadzand. We hebben gure Paasdagen achter de rug; zo van die dagen, waarbij het in het zonnetje en uit de wind heerlijk is, maar waarbij men, zodra men om een andere hoek kijkt, de koude direct op zich af voelt stuiven. Een ouderwetse doornenhaag rond een weiland doet bij zulk weer won deren. OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. HET steeds groener en kleurrijker wordend landschap is een lust voor het oog. De prille gewassen staan fors in de steeds meer verwarmende voorjaarszon. De nacht en ochtend- tempexaturen zijn echter veelal een tegenstelling welke met moeite door de jonge plantjes worden overwonnen. Dit is dan ook het risico van het vroege zaaien; we moeten een beetje „geluk" hebben. De schrale wind van de laatste dagen schijnt een stimu lans te zijn voor de vele soorten der insekten, welke het vooral op het vlas, bieten en de erwten hebben vóórzien. Voor de loonsproeiers zijn dan ook de goede dagen x-eeds vroeg begonnen. Een enkeling was te laat met de be spuiting en is genoodzaakt over te zaaien. Om straks deze percelen met bonen te bezaaien is niet aantrekkelijk wanneer men eens naar de -prijs ver neemt. Men probeert dan nog maar met erwten of bieten. Door de gunstige en vroege voor jaarswerkzaamheden welke een enorme arbeidstop veroorzaakte, die met behulp van het moderne mate rieel voor een groot deèl werd opge- vangèn, is nu een „arbeidsinzinking" ontstaan. „Vooral voor de losse arbei ders is dit zeer ongunstig met als ge-^ volg dat deze in andere beroepstakken gaan verdwijnen; iets wat we ze niet kwalijk kunnen nemen. Het is dan ook meer dan ooit noodzakelijk te gaan zorgen voor een „vaste kern", welke, door ons steeds toenemend en duurder wordend machinepark, behoorlijk tech nisch onderlegd is. Willen wij dit bij de jonge land- bouw-werknemêrs nog aantrekkelijk maken, dan dienen we deze een goede scholing aan te bieden (met de om schakeling van de lagere landbouw scholen is men bezig) en voor een goede bestaanszekerheid te zorgen. Een goede technische vakman is reeds nu op het gemechaniseerde bedrijf onont beerlijk. Doordat we het even minder druk hebben, kunnen we mee met de Delta- ekskursie; waar we de waterbouwkun dige werken zullen bezichtigen, die, wanneer ze slagen uniek in de wereld zullen zijn. Ook een trip met het ge zin naar de Floriade in Rotterdam is niet af te raden. WALCHEREN. 19 april. DE Paasdagen liggen weer achter ons. De eerste seizoendrukte wat het vreemdelingenverkeer betreft, is daarmee weer voorbij. Veel auto's van vreemde nationaliteit waren op de weg, waarbij de witte nummerplaten met zwarte cijfers veelvuldig voorkwamen. Het weer is droog en schraal. On danks dat de zon schijnt, is het koud. Een weertype dat op deze tijd van het jaar zich soms lang weet te handhaven. Maar ondanks het schrale weer, zit er groei in de gewassen. Voor sommige percelen winterlarwo is dit weertype zelfs wel goed, omdat de groei soms wel erg weelderig ver loopt. De voox-jaarsgewassen hebben 'n goede opkomst. Het vlas, dat in veel groter oppervlakte is uitgezaaid dan voiig jaar, staat vrijwel zonder uitzon dering er mooi by. De gunstige struk- tuur en wellicht ook het hoge kiem- kx-achtpercentage van het zaad, heb ben er toe bijgedragen, dat het soms wel wat dik staat. Do vroeg gezaaide bieten staan op rij. Waar bieten naast bietenland van vorig jaar zijn gezaaid doet het bieten kevertje meestal belangrijke schade. De plantjes worden ondergronds afge stoken. Op meerdere percelen moest reeds worden overgezaaid. De bestrij ding is moeilijk. Bij een grondbehan- deling (10 1 Dieldrin) wordt deze bo vendien duur. Beter is bij de indeling van de gewassen er rekening mee te houden dat dit euvel zich kan vopr- doen. Zo zijn er ook dit jaar op verschil lende percelen erwten in vlasland van vox-ig jaai* gezaaid. Een vruchtopvol ging die als zeer slecht bekend staat, en die de ouderen onder ons vroeger niet graag zouden hebben toegepast. Thans bestaat wel eens de mening dat, nu wij de beschikking hebben over spuitmiddelen, alles geoorloofd is. Er kan inderdaad veel meer worden be reikt dan vroeger, maar dit brengt wel extra kosten met zich mee. Bovendien is het niet uitgesloten dat, zoals dit thans het geval is, de akkerthrips ze veelvuldig voorkomt dat geen afdoen de bestrijding is uit te voeren. Er is thans veel gras. Hoewel men voor verrassingen kan komen te staan, ziet het er naêr uit dat er veel gekuild en gehooid zal kunnen worden. Talrijk zijn de gevallen van kop- ziekte bij de koeien. Dikwijls zijn het dezelfde dieren van vorige jaren. Hoe wel de voorbehoedende maatregelen niet altijd afdoende zijn, is bij onder zoek toch wel gebleken dat het aantal gevallen sterk kaji worden terugge drongen. Hiertoe behoren het bij voe deren van pulp en/of het verstrekken van magnesiumbevattende koekjes. Deze koekjes mogen echter niet aan hoogdrachtige dieren worden verstrekt. Bij de na de oorlog nieuw gestichte boerderijen is dikwijls een gierkelder gebouwd. Jaar op jaar is soms de gier op het (dichtstbijzijnde) grasland ge- bracht. Gier bevat veel kali en stik stof. Wanneer het gras veel kali en stikstof bevat is het gevaar voor kop ziek te groter dan wanneer dit niet het geval is. Zo kan het voorkomen dat men verstandiger doet een andere be stemming voor de gier te zoeken, zo mogelijk op het bouwland. IL naar de ontwikkeling van het gewas en de voorkomende onkruiden kan met DNOC of groeistoffen worden gespoten. De toepassing van DNOC'. Het beste tijdstip is als het gewas 3—6 blaadjes heeft en de onkruiden nog klein zijn. In kiemplantstadium zijn vrijwel alle onkruiden te doden. Kamille, kleefkruid en muur zijn na deze periode weinig gevoelig meer. Vervolgens geeft een hoge luchtvochtigheid en rustig donker weer de beste kansen voor het welslagen van de bespuiting. De toepassing van de groeistoffen. Bij een lengte van het gewas van 1520 cm kunnen groeistoffen worden gebruikt. De beste resultaten worden verkregen wanneer gespoten wordt tijdens groeizaam weer. Middelen. MCPA doodt o.a. distels, meldesoorten en kruisbloemige onkruiden. Muur en kamille zijn vrijwel ongevoelig. MCPP kan worden gebruikt wanneer naast wortelonkruiden ook kleefkruid en muur voorkomt. 2, 4, 5-TP kan pleksgewijs worden toegepast wanneer klein hoefblad voorkomt. Dit middel veroorzaakt enige opbrengstderving. Wanneer na het graan vlas wordt geteeld, is onkruidbestrijding in granen bijzonder aan te bevelen. Een onkruidbestrijding in vlas is meer riskant.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5