I IE GROOT S 1 I0U1 FBO U Uli Zoals de ouden zongen piepen de jongen! de Groot's houten woningen N.V. 324 Termijnhandel in aardappelen, ja of neen? BUNNIK 1%0 W. SCHIPPER Zn N.V. BARENBRUG'S ZAADHANDEL N.V. j LANDBOUWKUNDIGE X Ja, zoonlief Speelt al met de gedachte om later - net als vader - zo'n machtige trekker te besturen. Dat landbouwmachines ook verzorging nodig hebben... nu ja, dat zijn zaken voor later. Maar de landbouwer die daar vandaag rekening mee houdt, die minimale slijtage en maximale prestatie eist, geeft zijn kostbare werktuigen brandstoffen en smeermid delen van ShellDan is hij er zeker van dat zijn machines altijd bedrijfs- zeker zijn. Werken met Shell is voordeel oogsten! bete, op ShellZSSÜfSffS'A Ook in uw omgeving is een Shel uw order uitvoert! ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van pagina 323) de termijnhandel de speculanten aantrekken. Daar van moeten op een gereglementeerde termijn markt in het reglement de nodige voorzieningen worden getroffen om eventuele nadelige effecten van het optreden van gelegenheidsspeculanten te voor komen. Iedereen is op de hoogte van de verschillen in eigenschappen bij aardappelen, niet alleen tussen de rassen, maar ook daarbinnen, ja zelfs tussen de herkomsten. Vooral bij pootaardappelen is er op dit terrein grote variatie. Bij consumptie-aardap pelen is de kookkwaliteit vaak een belangrijke waardebepalende factor. Nu moet op de termijn- handel in aardappelen worden gehandeld, zonder dat er een aardappel te zien is of beoordeeld kan worden. Hoe is dat mogelijk? Dat is mogelijk, om dat op de termijnhandel wordt gehandeld in con tracten. Een contract is een hoeveelheid van 15.000 kg aardappelen van een bepaald ras en van een be paalde klasse, sortering, grondsoort en kwaliteit. Het aantal contracten, dat op de termijnmarkt Voor registratie is toegelaten bedraagt 14, te weten 8 consumptie-aardappel- en 6 pooraardappelcon- traeten. Dat aantal is klein in vergelijking met het grote aantal soorten en kwaliteiten aardappelen, dat in Nederland bestaat en het aantal combinaties dat daarvan te maken is. De keuze van de contrac ten moet echter wel zo representatief mogelijk zijn en de contracten moeten wel een groep vertegen woordigen, waarin op de effectieve markt veel verhandeld wordt. NAAST TERMIJNHANDEL OOK DE NORMALE HANDEL IN het reglement voor de termijnhandel in aard- appeïen is precies omschreven wat een be paald contract inhoudt. Maar er zijn ook eigen schappen, die niet genoemd zijn, zoals bijv. bij con sumptie-aardappelen de kookkwaliteit en bij poot- aardappelen de provincie van herkomst. Iedereen, die op de termijnmarkt opereert, weet dus, dat hij wat deze eigenschappen betreft in het ongewisse verkeert. Hij mag aannemen, dat hij, als hij het op geleverd krijgen laat aankomen, de nog net vol doende kwaliteit zal ontvangen en omtrent de niet omschreven eigenschappen ook teleurgesteld zal werden. Ook de prijsnoteringen van de termijn- ma'.kt zullen op de „minimumsituatie" zijn afge stemd. Naast de termijnhandel kan en moet de normale handel gewoon doorgang vinden. Evenals voor het bestaan van de aardappeltermijnhandel moet op de effectieve markt worden getracht de beste koop- en verkoopmogelijkheid te benutten. Aardappelen van een betere kwaliteit dan omschreven in het termijnmarktcontract zullen dus een meerwaarde blijven doen. Het lijkt mogelijk om deze conclusie duidelijk uit het voorgaande te doen volgen. Gedeeltelijk voor uitlopende op het volgende artikel moge nog het volgende opgemerkt worden. Zoëven werd het re glement genoemd. Daarin staan nog vele andere belangrijke bepalingen, bijv. met betrekking tot de makelaars, de noteringen en de levering. Het is voor het bedrijfsleven, dat be lang heeft bij een termijnmarkt van grote waarde om mee te kunnen praten over de inhoud van het reglement en de keuze van de contracten. Bij de termijnhandel in aardappelen is er voor het bedrijfs leven in de aardappelsector deze moge lijkheid, maar hoelang nog? (Wordt vervolgd.) Str. De Nederlandse Fruittelers Organisatie orga niseert ook dit jaar weer de landelijke Werktuigen demonstratie voor de fruitteelt en wel op woens dag 1 juni 1960. Ook nu wordt deze demonstratie op dezelfde ter reinen als voorgaande jaren gehouden. De vele aanmeldingen voor deze dag garanderen een volledig overzicht van alle gangbare machines en werktuigen. Geheel dubbelwandig Hoge isolatie Solide konstruktie Primo afwerking Diverse modellen en afmetingen. Goedkoop Vraagt prijs en/of bezoek. VROOMStfoOP-TEL 05498 2328/2467 TE KOOP: V7 voor aardappels en zakgoed, te gebruiken in koel cellen. Band loopt op rollen met lagers. Bandbreedte 50 cm holleband 5 meter lengte met elektr. trom melmotor, compleet op onderstel met luchtbanden. Aantrekkelijke prijs. INDUSTRIETERREIN - GOES. Seedgrowers - Graines - Samenhandlung roept sollicitanten op voor de functie van Tot de taak van deze functionaris zal beho- ren het geven van teelttechnische voorlich- ting in de meest uitgebreide zin en het afslui- ten van teeltcontracten. Hiervoor is minimaal een middelbaar land- bouwkundige ontwikkeling vereist, terwijl er- X varing op het gebied van de graszaadteelt bijzondere aanbeveling verdient. Voor een X redelijke inwerkperiode zal worden zorgge- X dragen. 't* Sollicitanten dienen bij voorkeur in Zeeland of Zuid-Holland woonachtig te zijn of ten- minste bereid te zijn zich na korte tijd aldaar A te vestigen. Uitvoerige sollicitaties onder vermelding van opleidingj. verrichte werkzaamheden en re ferenties worden gaarne vóór 30 april tege moet gezien aan het adres: Postbus 4 - ARNHEM Shel! Nederland Verkoopmaatschappij N.V., Poatbus 69 'a-Gravenhage. Tel. 18.34.00 SHELLl

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4