Modernisering van het Landbouwonderwijs bij de R. M. IS. te Schoondijke Termijnhandel in aardappelen, ja of neen? M1 323 VOORBARIG OPTIMISME ZATKRDAG 23 APRIL 1960 IN het vorige artikel werd naast een uiteenzetting over de totstandkoming van de thans in Nederland bestaande termijn- markt voor aardappelen aan de hand van een voorbeeld een in- (ii) druk gegeven van de bedoeling van de termijnhandel in het al gemeen. Getracht werd duidelijk te maken dat het doen van zaken op <fe termijnmarkt iets anders is dan het eenvoudig kopen of verkopen met afname respec tievelijk leveling op een later tijdstip. De belangrijke functie van de termijnmarkt is het bie den van de mogelijkheid om prijsrisico grotendeels te dekken. IN de „Provinciale Zeeuwse Courant" van woens dag 20 april komt een artikel voor, waarin een overzicht wordt gegeven over de stand van de ge wassen op de Zeeuwse bedrijven. Dit artikel, dat op een zeer belangrijke plaats is gepubliceerd de voorpagina ademt een uitermate optimisti sche geest. Praktisch alle gewassen staan er prach- tig voor en de Zeeuwse boer gaat een best jaar tegemoet. Wij willen hierbij twee opmerkingen plaatsen. Allereerst moeten wij onze waardering uitspreken over de wijze, waarop ons belangrijkste Zeeuwse dagblad steeds aandacht besteed aan het agrari sche nieuws. Er wordt in den lande van de zijde van de Landbouworganisaties veelvuldig geklaagd over de te geringe belangstelling, die de dag bladpers voor de landbouwproblemen aan de dag legt. Wij hebben claar in Zeeland, juist door de alhier verschijnende dagbladen, geen klagen over. Daarvoor en mede voor de goede medewerking en verstandhouding tussen de dagbladpers en het landbouwbedrijfsleven, zijn wy dankbaar. Na dit uitdrukkelijk voorop te hebben gesteld, moeten wij in de tweede plaats opmerken, dat het vermelde artikel sterk de indruk wekt, dat die genen, die de P. Z. Crt over de stand van zaken op de Zeeuwse landbouwbedrijven hebben voorge licht, of niet met het boerenbedrijf op de hoogte zijn öf van een wat lichtvaardig, voorbarig opti misme zijn vervuld. Het is namelijk half april vol slagen onmogelijk een wijs woord te zeggen over de eventuele uitkomsten. Veel te veel onzekere factoren kunnen nog een beslissende rol gaan spelen. Het enige wat men kan constateren is het zelfde als de man, die meedoet aan een auto-rallye en die na 1/3 zonder straf punten te hebben afge-~" legd, zegt: Ziezo het begin is goed, nu .met alle moed verder. Zo is de situatie op het ogenblik in de akker - bouwsector in Zeeland. De gewassen staan er nu goed by. Wanneer in de komende vier a vijf maan den het weer gunstig blijft, ziekten en plagen niet toeslaan, nachtvorsten en hagelbuien uitblijven enz., dan kan het een goed jaar worden. Maar juist al deze factoren liggen volkomen in de toe komst verborgen. En omdat zij zo onzeker zijn en teleurstellingen veelvuldig in het verleden voor kwamen, is de boer een voorzichtig man geworden, die pas aan het einde van een jaar zegt: het was een goed jaar. Maar er zich wel voor hoedt in april van een voorbarig optimisme blijk te geven. Voor de aardappeltelende boer biedt de termijn markt in aardappelen de gelegenheid om het prijs risico, dat hij met zijn voorraad aardappelen al of niet reeds gerooid loopt, voor een groot deel te ontgaan. Als hij op een zeker moment een partij tegen een aantrekkelijke prijs op de termijnmarkt voor een bepaalde, nog ver in het verschiet lig gende, leveringsmaand heeft verkocht, moet hij deze partij van de termijnmarkt terugkopen, als hij naderhand in werkelijkheid zijn aardappelen op de normale wijze verkoopt. Zat er een dalende tendens in het prijsverloop op de effectieve en op de ter mijnmarkt. dan kan hij een tegenvaller (verlies) op zijn voorraad goed maken met een winst uit het verkopen en vervolgens terugkopen op de ter mijnmarkt. Een stijgend prijsverloop geeft aan leiding tot een ontstaan van een omgekeerde si tuatie: tegenover een buitenkansje bij de werke lijke vérkoop staat een verliespost, omdat op de termijnmarkt de verkochte aardappelen nu duur der moeten worden teruggekocht. MEN zou de functie van de termijnmarkt voor de aardappelteler ook aldus kunnen zien, dat deze hem de mogelijkheid geeft om ongeveer te bepalen, welke prijs zij voor zijn aardappelen zal ontvangen. Uit het voorgaande moge het grote belang en de noodzakelijkheid van een evenwijdigheid in de prijsschommelingen op de effectieve en op de ter mijnmarkt. Gewacht dient dus te worden tegen verstoringen van de parallelliteit in de prijs beweging op beide markten. Herhaald moge echter worden, dat de werke lijke levering niet in de bedoeling behoort te lig gen, als op de termijnmarkt wordt verkocht. Wie de termijnmarkt als een normale leveringsmarkt gebruikt, maakt eigenlijk misbruik van de ter mijnmarkt. Het laat zich ook gemakkelijk verstaan, dat als vele telers er een gewoonte van zouden maken om hun aardappels op de termijnmarkt te verkopen en op die aardappelen te „blijven zitten" en moei lijkheden zouden ontstaan. Op de effectieve markt zouden grote hoeveelheden aardappelen worden geblokkeerd en op de termijnmarkt zouden deze partijen voortdurend boven de markt hangen. Nu is het eigenaardige van de termijnmarkt, dat ofschoon dc werkelijke levering eigenlijk niet be hoort plaats te hebben, deze levering toch moge lijk moet zijn en goed geregeld dient te zijn voor het geval, dat bij uitzondering wel levering plaats heeft. Via deze leveringsmogelijkheid ontstaat n.f» de noodzakelijke band tussen de normale werke lijke markt en de termijnmarkt en dus ook tus sen de normale werkelijke markt en de termijn markt en dus ook tussen de prijsbeweging op deze beidé markten. Zou de leveringsmogelijkheid niet bestaan, dan zou de termijnhandel met recht ont aarden in de windhandel waarvoor hij thans al ten onrechte wordt uitgekreten. PRIJSRISICO VERLEGD Wü is het prachtig, dat aardappeltelers en -han- delaren hun prijsrisico nagenoeg kwijt kunnen raken, maar dan is het natuurlijk nodig, dat er mensen zijn, die dit risico over willen nemen. Hier komt men op het moeilijke onderwerp van de speculatie en de termijnhandel. Moeilijk, omdat op dit punt zo gemakkelijk voedsel kan worden ge geven aan misverstand en omdat volksmenners hier kans krijgen zich uit te leven. De noodzaak van de aanwezigheid van mensen, die het risico van aan verandering onderhevige prijzen willen, dragen, is duidelijk. De begrippen speculant en speculatie hebben vaak een ongunstige Inhoud, maar niet ontkend kan worden, dat de speculanten op de termijnmarkt nuttig werk kunnen doen. Op zichzelf is iemand niet te veroordelen omdat hij. tracht te profiteren van zijn inzichten in de toel komstige marktsituatie. De speculanten zullen wel een zekere deskundigheid in de aardappel handel moeten bezitten, maar ze behoeven beslist niet be drijfsmatig de aardappelhandel uit te oefenen. HOE EN WAARIN WORDT GEHANDELD AMD AT men op de termijnmarkt in een bepaald artikel echter kan kopen en verkopen zonder maar iets af te weten van het bewuste artikel, kan (Zie verder pagina 325) DE huidige direkteur ir. J. Roest ziet zijn streven naar ver nieuwing en modernisering door de ingebruikneming van deze twee nieuwe vleugels met succes bekroond. Mogelijkheden zijn nu geschapen om aan de steeds hogere eisen die zowel de praktijk als de onderwijs-technische kant aan het landbouwonderwijs stelt, te voldoen. In de linkervleugel is een prachtige schoolzaal verrezen om dé leerlingen door lezingen, films en dia's de nodige voorlichting te geven, terwijl deze zaal tevens gebruikt kan worden voor het houden van vergaderingen, het voeren van discussies en om zich op deze wijze te kunnen voorbereiden op de praktijk van het organisatieleven. Tegen de verbindingsgang van de vleugel en het hoofdgebouw zijn de eigen kamers gelegen voor de vast aan de school ver bonden leraren en de grote leraarskamer voor de andere on derwij skr achten IN de rechter nieuwgebouwde vleugel is een groot zeer mo- dern geoutilleerd praktijklokaal ingericht waarin de ver schillende .motoren, trekkers, compressorinstallatie de vele andere praktijkwerktuigen én reparatiehulpmiddelen een plaats gevonden hebben. Naast het theoretische onderwijs kan ook aan de praktische kant de nodige aandacht gewijd worden. Een gelukkige bijkomende omstandigheid voor de leerlingen is wel dat ook de cursisten van de „praktijk school" van dit praktijklokaal gebruik maken. Hierdoor zijn de leerlingen in een bevoorrechte positie t.a.v. vele andere landbouwscholen, omdat zij van een groot aantal landbouwmachines, test- en reparatie-apparatuur in de praktijk kunnen kennis nemen. Een modern ingericht waslokaal completeert deze nieuwe vleugel. De nieuwe linkervleugel van het schoolgebouw van de R.M.L.S. te Schoondijke. Een kijkje op de sehoolzaal ET het vernielden van deze enkele feiten willen wij deze keer volstaan. Over de ver dere vernieuwingen die ook het oude gebouw ondergaan heeft, zoals de gemoderniseerde prak ticumlokalen. de vergrote tekenkamer enz. hopen wij volgende keer terug te komen. De gemoderniseerde R. M. L. S. te Schoondijke u r zal nu nog beter aan het doel beantwoorden, dat de direkteur Ir. J. Roest zich stelt. n.l. het geven van effektief landbouwonderwijs dat op de praktijk is gebaseerd. Een leerling die deze school met het einddiploma in zijn zak verlaat, zijn de begrippen, kennis, inzicht en zelfstandig oordelen bijgebracht en hij zal zijn weg in deze wereld waarin hij geplaatst wordt zeker kunnen vinden. B. VOORLICHTING zonder onderwijs is zaaien op de rotsen. Dit door de vroegere direkteur van de R. M. L. S. te Schoondijke zo vaak gebruikte gezegde, kwam ons in gedachten toen wij in de gelegenheid werden gesteld de twee nieuw ge bouwde vleugels te bezichtigen. Modernisering, een woord dat men steeds meer tegenkomt, moet ook op het landbouwonderwijs toegepast worden, wil dit met zijn tijd meegaan en niet achter blijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 3