DE BOERENJEUGD Vernietig onkmlsl in graanhnd mei ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het eiland, dat straks geen eiland meer is Provinciale Raadsvergadering DE PEELAND-RALLY Producten welke onontbeerlijk zijn uoor een succesvolle oogst! „BLOESEMRIT 1960 ZATERDAG 23 APRIL 1960 333 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206.Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Zaterdag 9 april vergaderde de Prov. Raad der L. J. G. te Goes. Alle streken waren vertegenwoordigd. De vergadering stond onder leiding van de heer P. v. d. Maas. Hij memo reerde de diverse moeilijkheden waar voor het hoofdbestuur in het afgelopen jaar werd geplaatst. Maar ondanks dat kon het provinciale L. J. G.-werk normaal doorgaan. In zijn openingswoord stond hij stil bij de ontwikkeling van de provincie Zeeland. Noord-Beveland zal straks vaste oeververbindingen krijgen. Zee land zal steeds meer uit zijn isolement worden verlost. Zeeland wordt door de regering gekenmerkt als het probleem gebied. De voorzitter was zeer ontstemd over de gedachten van Minister Klompé ten aanzien van de ontwikkelingsgebie den. Blykens de woorden van de libe rale senator de heer De Vos van Steen- wijk, wordt door de Minister soms de indruk gewekt bij de bevolking van Noord-Beveland, alsof zij ,,oerkaffers:' zijn die plotseling in de maatschappij worden geplaatst. Deze woorden doen ons pijn, aldus de voorzitter, en het is de taak van ons landbouwjongeren de stedeling er van te doordringen, dat we geen „oerkaf- fers" zijn, maar dat wij als plattelan ders zeer zeker met onze tijd mee kun nen, en dat we beslist niet voor de ste deling van 1960 behoeven onder te doen. De wnd.-secretaris bracht verslag uit over het afgelopen jaar. Hij stond stil bij de diverse provinciale aktivitei- ten, als algemene vergadering, bloe- semrit, puzzelrit, sportdag, toneelcon cours, bak- en bloemenschikwedstrijd. Al deze evenementen zijn zeer goed geslaagd. De wnd-secretaris zou in de toe komst meer aandacht besteed willen zien aan het winnen van nieuwe leden en het opstellen van werkplannen. Het werkplan is de basis waarop en waaruit een afdeling werkt. Jaarlijks moet er een goed opgezet werkplan zijn. Vele variaties kunnen worden aangebracht op oude schijnbaar ver sleten thema's, door het oude ding een nieuw jasje aan te trekken. Spreker meent dat het hoofdbestuur zich met kracht en inzicht moet inzetten om de leden en bestuursleden te aktiveren via een werkplan. De klacht dat de leden niet aktief zijn, is volgens spre ker vaak in wezen een zelfaanklacht van een bestuur, dat geen of moeilijk leiding weet te geven. H\j eindigde zijn verslag met in het bijzonder de prov. voorzitter dank te zeggen voor zijn eminente leiding in het afgelopen jaar. In het hoofdbestuur werd herkozen de heer M. Klompe namens de streek Schouwen en Duiveland, de heer Iz. Wisse van de streek Walcheren stelde zich niet herkiesbaar, in zijn plaats werd benoemd de heer Abr. Lampert. De heer C. Maas, die namens de streek Noord-Beveland zitting had in het hoofdbestuur, en vertrokken is naar de U.S.A., werd vervangen door de heer F. H. C. van Arenthals. De bloesemrit 1960 voor auto's en motoren werd definitief vastgesteld op zaterdag 7 mei te Kapelle. rtrANNEER alles loopt zoals het VV gepland is zal Noord-Beve land in begin mei geen eiland meer zijnDan zal het eiland bij Katseveer aan Zuid-Beveland vast gekoppeld worden en is een einde gekomen aan een eeuwenlange ge- isoleerde situatie. Ontegenzeggelijk zal het een enorme verbetering betekenen, aan urenlange wachttijden bij de boot is dan een einde gekomenmen kan het eiland binnenkomen en ver laten, wanneer men daar zelf lust in heeft en vele mensen zullen on getwijfeld van de gelegenheid ge bruik maken eens een tochtje over het voormalige eiland te maken. We vormen dan een deel van het vaste land, met alle gevolgen van dien. Ondanks alle economische voor- Voor de tweede maal wordt zaterdag 2 juli op Noord- Beveland de Peeland-rally door de afd. Noord-Beveland van de L. J. G. georganiseerd. Het belooft een hoogst interessant gebeuren te worden. \'££l verandert er op Noord-Beveland. Dijken, dammen, wegen, gemalen enz. enz. Allemaal dingen die er een paar jaar geleden nog niet waren. Komt dus beslist deze dag naar Noord-Beveland en let op de aankondigingen die hierover nog in „De Boeren- jeugd" zullen verschijnen. De sportdag 1960 zal in Terneuzen plaats hebben. De trekkerbehendigheidswedstrijd zal voor het eerst in I960 provinciaal worden georganiseerd. Zo spoedig mogelijk zal een nieuwe secretaris/vormingsleider worden be noemd. «Sollicitanten zijn inmiddels op geroepen. Tenslotte werden de medailles uit gereikt aan de winnaars van het to neelconcours: le prijs: Slreek Noord-Beveland. 2Qi,prijs: Streek Walcheren. 3e*prijs: Streek Schouten en Jgui- veland en de Streek West Z.- VI aan der.en. Te 17 uur werd deze zeer goed be zochte vergadering door de voorzitter gesloten met dank voor de geanimeer de besprekingen. .(Adv.) VVV*- N0LACHIET MCPA N0URY MCPR N0URY 2/ 4/ 5 TP voor een prachtig ontwikkeld onkruidvrij graangewas. Leverbaar in 3 variëteiten: NOLACHIET-C, 4 Itr, per ha. NOLACHIET-Extra Sterk, 2V2 Itr. per ha. NOLACHIET-Poeder, V/< kg. per ha. (4 Itr. per ha.) Speciaal tegen kleefkruid en muur in zomergranen en proefgewijze in wintergranen, uitgezonderd winterrogge. Voor pleksgewijze bestrijding van kleinhoefblad in haver en zomertarwe. Voor Zeeland: Firma B. DE JAGER Mzn, Jebo-depót KAPELLE- BI EZEL IN GE Tel. 01102-279 id. NOURY fr VAN DER LANDE'S EXPLOITATIE MAATSCHAPPIJ/ DEVENTER - HOLLAND delen zal er misschien bij een be paalde categorie wel een zekere weemoed bestaan over het verloren gaan van een eeuwenoude traditie. De traditie van een eilandbewoner die op zichzelf niet eens onaange naam urns. Maar dit beseffen we pas nunu we bijna vastelander zijn. We zullen een deel van het streekeigene moeten prijsgeven, we zullen eenling in de massa worden, we zullen diè eigenschappen gaan deweg gaan verliezendie ons juist als eilandbewoners aan elkaar bon den. We zullen de nieuwtjes gaan mis sendie we op het bootje uitwissel den, we zullen ons niet meer ge zamenlijk kunnen ergerenomdat het hoog water was en we het eiland niet konden verlaten en we zullen niet meer zo plezierig achter onze ramen kunnen zitten om te zien wie er zoal naar over gaat. (Kijk, de heer en mevrouw Janse gaan weer eens een dagje uit en vorige week zijn ze ook al wegge weest. We zullen de kajuitverhalen niet meer horen, die zo plezierig waren als het slecht weer was en we als haringen in een ton opge propt zaten in de kajuit van de veerboot. „De vrouw van neef Piet is geopereerd aan haar blindedarm en het gaat goedof „Boer Pieizrse heeft zijn aardappelen verkocht voor 16 cent landsgewas". Ook zullen we de boze automobi listen missen, die juist de boot ver liepen en dan maar gauw even hun woede afreageerden in het veerhuis, met het gevolg dat ze ook de vol gende boot misten We zullen niet meer weten, welke jongen met welk meisje naar de bioscoop is geweest en wie gaan trouwen of verloven. Alle ware- en roddelpraatjes over de eilandbewoners zullen we voort aan uit andere bron moeten ver nemen. Het is nog maar zo kort geleden dat Noord-Beveland ons eigen eilandje was. Op zondag geen ris sen vreemdelingen en voor ieder die naar de Kamperlandse duinen wilde een paar honderd vierkante meter strand beschikbaar. Geen hele families met dreinende kinde ren, kijvende moeders en wanhopige vaders. De rust is verdwenenDe bungalows schieten uit de grond en Duitse en Belgische nummerborden zijn al geen zeldzaamheid meer op de Noord-Bevelandse wegen. Ach, wat valt er verder nog over te schrijven. We zullen het alle maal moeten beleven, aan onze rust is een einde gekomen en misschien is het goed zo. Maar onze besloten heid, onze eilandelijke intimiteit is verleden tijd. We worden opgenomen in de jak kerende maalstroom van onze hedendaagse maatschappij omdat de dijken dan dicht zijn Wat kunnen we daarom beter doen dan berusten en denken aan die dichtregels: „In 't heden ligt 't verleden, in 't nu wat worden zal." v. D. 5» De jaarlijkse bloesemrit zal te Kapelle worden verreden op ZATERDAG 7 MEI. Inschrijving bij de start te Kapelle om 13.00 uur, in hotel De Zwaan". Aan de bloesemrit kunnen deelnemen auto's en motoren. Inschrijfgeld voor auto's en motoren inclusief de bestuurder 5,en pas sagiers 2,—. 's Avonds maaltijd gratis U bent toch ook van de partij?

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13