NIEUWE TAAK, NIEUWE PRIJZEN 330 UIT DE PRAKTIJK VOORDEEL VAN GEHAD ...BEZUINIGEN Wist U dat Hl ZEEUWS LANDBOUWBLAD IN voorgaande artikelen heeft U kunnen lezen, dat het Bedrijf slaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek er een belangrijke taak bij zal krijgen, namelijk de advisering op het grond onderzoek. In dit artikel willen wij nader in gaan op de financiële consequenties, die deze taak met zich meebrengt. Zoals U ongetwijfeld bekend zal zijn is het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewason derzoek een Stichting, welke tegen kostprijs werkt. Op deze basis zijn en worden de kosten van het onderzoek vastgesteld. Nu het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek voortaan naast het analyse- verslag ook het schriftelijk bemestingsadvies zal verstrekken bij grondonderzoek, wat extra voorzieningen en werk betekent, zullen de kosten hiervan doorberekend moeten worden. Zoals bekend werd deze bemestingsadvisering voor heen door de rijksvoorlichtingsdienst verzorgd. In de toekomst zal deze niet meer in staat zijn dit werk op de oude wijze te verrichten, omdat andere zaken in toenemende mate hun aand acht vragen. In feite betekent dit dus dat het bedrijfsleven een deel van de overheidszorg moet overnemen. Voor het grondonderzoek in de landbouw zal het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewas onderzoek de bemestingsadvisering deze zomer overnemen. De prijsverhoging zal met ingang van 1 mei ingaan. Ook voor het grondonderzoek in de tuinbouw zal met ingang van 1 mei aanstaande de nieuwe prijs worden berekend, omdat ook de bemestings advisering voor de tuinbouw binnen niet al te lange tijd wordt overgenomen. HET leeuwenaandeel van de prijsverhoging komt echter ten laste van ae stijging van de lonen. Om deze reden zullen ook de prijzen van het ge was-, aaltjes- en ander onderzoek worden verhoogd per 1 mei aanstaande. De laatste jaben hebben de loonronden elkaar in steeds sneller'tempo opgevolgd. En aangezien het laboratoriumwerk zeer arbeidsintensief is, omdat slechts een bescheiden deel van dit Averk gemecha niseerd kan worden, drukken de lasten van de lonen zwaar. Niet minder dan 73 van de totale kosten bestaat uit loon. Dat de omvangrijke administratie, die de be mestingsadvisering met zich meebrengt, groten deels door middel van een elektronische admini stratiemachine (Ramac) kan geschieden, betekent een niet te onderschatten voordeel» omdat de per soneelssterkte in de administratieve sector niet be hoeft te worden uitgebreid. SPORENELEMENTENON DERZOEK GOEDKOPER. BIJ enkele van de voornaamste sporenelemen ten (koper, cobalt, borium en mangaan) kon tot een prijsverlaging worden overgegaan. Er kan een sterke toename van het onderzoek op sporenelementen worden verwacht in verband met het feit, dat de adviesbasis voor deze elemen ten vorig jaar is gereedgekomen. De nieuwe prijzen van enkele veel voorkomen de vormen van grondonderzoek inclusief bemes tingsadvies volgens normaal tarief en abonne mentstarief zijn: Vormen van onderzoek LANDBOUW pH, eventueel CaCO;v, humus, fosfaat, kali en voor kleimonsters siib pH, eventueel CaCO-:, humus, fosfaat, kali, magnesia TUINBOUW in de volle grond pH, eventueel CaCO;, humus, fosfaat met P-getal, kali, magnesia en voor kleimonsters slib TUINBOUW GKASTEELTEN Als bij tuinbouw in volle grond, bovendien onder zoek op N-water, NaC 1 en gloeirest Bijmestonderzoek zaad f 14.- f 15.50 f 17.50 f20.40 klei f 18,- f21,30 f24.40 zaad klei f 11.90 f 13.18 f 14.71 f 17,34 f 5,50 f 5,50 f 4.68 f 4,68 f 15.30 f 18,11 f20,74 Zoals U ziet houdt de abonnee 15 (/c korting op chemiscfo grondonderzoek. Deze korting wordt hem ook verstrekt op eventueel aanvullend onder zoek op sporenelementen. Tevens krijgen de abonnees 15 korting op het onderzoek van alleen pH. Deze monsters tellen niet mee voor het overeengekomen aantal, omdat ze gezien worden als contrólemonsters. Verder is voor zandgronden de mogelijkheid ge opend om in de Zorhermaanden het juiste tijdsbestek zal' telkenjare worden aangegeven en samenvallen met de jaarlijkse kortingsperiode onderzoek op de combinatie pH, humus en fosfaat aan te vragen. Dit is alleen voor de zandgronden van betekenis, omdat op de lichte gronden het kaligehalte snel kan dalen. Voor de tuinbouw zal zeer waarschijnlijk nog deze zomer de mogelijkheid tot bijmestonderzoek worden geopend. De onderzoekduur van deze grondmonsters zal slechts een klein aantal dagen zijn. De nieuwe prijzen voor de meest voorkomende vormen van gewasonderzoek zijn: ingekuilde ruwvoedermiddelen., a. Standaardonderzoek bestaande uit pH, droge stof, zetmeelwaarde en voe dernorm ruw eiwit 16,30 b. Standaardonderzoek als in a genoemd met ammoniakfractie 17,10 c. Eenvoudig onderzoek bestaande uit pH, droge stof en voedernorm ruw eiwit „12,90 Hooi. a. Standaardonderzoek bestaande uit droge stof, zetmeelwaarde en voeder norm ruw eiwit ƒ15, b. Eenvoudig onderzoek bestaande uit droge slof en voedernorm ruw eiwit 11,60 Wortels, knollen en bollen a. Standaardonderzoek bestaande uit droge stof, zetmeelwaarde en voeder norm ruw eiwit 11,60 b. Eenvoudig onderzoek bestaande uit droge stof en voedernorm ruw eiwit 9,50 Bij het aaltjesonderzoek zijn behalve andere prijzen ook verschillende vormen van standaard onderzoek ingevoerd. Tevens bestaat In een aan tal gevallen de mogelijkheid om aaltjesonderzoek in combinatie met chemisch grondonderzoek te laten 'verrichten, waarbij een belangrijke korting op het aaltjesonderzoek wordt gegeven. Wij laten hier de diverse soorten van aaltjes onderzoek volgen met d^nieuwe prijzen: sa 2 s e - -Ti <L «O 8-* 214 f 3o Zonder korting Voor abrnrees LANDBOUW. 1. Standaardonderzoek: Bepaling van alle soorten cys- tenaaltjes en *vr ij levende wor telaaltjes, die van belang zijn voor de teelt van landbouw gewassen, eventueel met wor- telonderzoek 12,50 8,75 2- ('ystenaaltjesonderzoek: Alleen voor landbouwgewas sen r 10,— 7,— 3. Onderzoek op vrijlevende wor- telaaltjes: Alleen voor landbouwgewas sen, eventueel gecombineerd met wortelonderzoek 10,7,— TUINBOUW. 4. Standaardonderzoek: Bepaling van alle sóórten vrij levende wortelaaltjes en wor- telknobbelaaltjes, eventueel met wortelonderzoek. Indien gewenst in verband met het te telen gewas ook onderzoek op cystenaaltjes„15,„10,50 LANDBOUW EN TUINBOUW. 5. Onderzoek op stengelaaltjes: Aantal stèngelaaltjes in grond „14,- 6. Volledig onderzoek op alle scha delijke aaltjes: Bepaling van alle soorten cys tenaaltjes, vrijlevende wortel aaltjes, wortelknobbelaaltjes en stengelaaltjes, eventueel met wortelonderzoek 20,- 7. Onderzoek van plantenmateri- aal: Bepaling van vrijlevende wor telaaltjes, stengelaaltjes -en wortelknobbelaaltjes in plan tendelen. bijvoorbeeld wortels, zaad, bollen enz. 8,- niet mo gelijk niet mo gelijk Het onderzoek op stengelaaltjes kan niet met het chemisch grondonderzoek worden gecombi neerd, omdat voor het eerstgenoemde onderzoek 1 kg grond nodig is en omdat de bemonsterings voorschriften voor stengelaaltjesonderzoek anders luiden. SAMENVATTING. In dit artikel over prijzen hebben wij ons be perkt tot de voornaamste soorten van onderzoek. Indien U belangstelling heeft voor de volledige prijslijst, dan kunt U zich wenden tot het Bedrijfs laboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek, Mariëndaal te Oosterbeek. Ook kunt U zich te allen tijde tot de monster nemer wenden. Deze zal U gaarne geheel vrijblij vend alle gewenste inlichtingen verstrekken. DE heer Den Treffer te Kerkwijk -heeft een fruit- bedrijf van 7 ha. Aanvankelijk was het bedrijf meer op landbouw en veeteelt gericht, doch nu is het vrijwel geheel fruitteelt. Sinds 1951 wordt regelmatig om de vijf jaar grondonderzoek toegepast. Hierbij is gebleken, dat sommige percelen enorme voorraden fosfaat be vatten. Waarschijnlijk zijn dit de resten van over blijfselen van oude woonkernen (stortplaatsen), die in de tijd van de Romeinen hier reeds waren. In dit gebied treft men nog vluchtheuvels aan, waarop de bevolking zich eertijds bij overstro mingen in veiligheid stelde. Op sommige percelen werden P-citroenzuur-ge tallen van 220 en hoger aangetroffen. Uiteraard kon de fosfaatbemesting worden weggelaten bij deze hoge cijfers. Ook kon de kalibemesting een aantal jaren worden weggelaten; aan sommige percelen moet nu weer kali- en soms ook een magnesiumgift worden toegediend. Dit alles heeft flinke besparingen op de bemestingskosten ge geven. „Wij hebben er voordeel van gehad", aldus de heer Den Treffer. Zijn bedrijfsleider, de heer Mij- dam, vindt dat er nog veel te weinig aan grond onderzoek wordt gedaan. Onlangs had een buur man hem zelfs nog gevraagd hoeveel kunstmest hij zou moeten strooien in zijn boomgaard. Op de ruim drieduizend gulden produktiekosten per ha maken de enkele guldens voor grondonderzoek weinig uit, aldus de heer Mijdam. VAN de assistent van de voorlichtingsdienst had ik eens van grondonderzoek gehoord, vertelde de heer Vermeu te Nisse, op Zuid-Beveland, ons, toen hij de zware Belg, die de cambridgerol over de vlasakker had getrokken, op stal had gezet. In 1952 ben ik er eens mee begonnen en ik heb er veel resultaat van gehad. In 1955 heb ik een perceel laten onderzoeken, waarvan ik dacht dat het aan de kalkarme kant was. Dit bleek inder daad het geval te zijn. Behalve een flinke kalk- bemesting (schuimaarde) bleek het perceel ook een extra fosfaatbemesting nodig te hebben. In 1959 is het gehele bedrijf onderzocht (26 ha bouwland en 4 ha weiland) en daarbij bleek, dat ik belangrijk op de kali kon bezuinigen. Voordien strooide ik jaarlijks 8090 baal kali-60 en dat is nu belangrijk minder geworden. Ik schat, dat er nu per jaar voor 1000,rhinder kali wordt gestrooid. De fosfaatbemesting is gelijk gebleven. Door deze besparing zijn de kosten van het onderzoek er gauw weer uit, aldus de heer Vermeu. niet mo gelijk jET Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek ook uienzaad onderzoekt op stengelaaltjes. Vorig jaar bleken enige par tijen zwaar besmet. Men acht het niet uitgeslo ten dat op deze wijze de grond door het zaad kan worden besmet. Ook luzernezaad kan be smet zijn met stengelaaltjes. Hierop is eveneens onderzoek mogelijk. HET voor fruittelers ook mogelijk is om bljid- onderzoek te laten verrichten. Be resultaten van het onderzoek kunnen een belangrijke steun zijn voor een juiste bemesting en ook voor de vnjze van bewaring van de vruchten. De voor lichtingsdienst zal u gaarne nader hierover in lichten. JJET mogelijk is om Bodem-Plant-Dier onder - zoek op zijn bedrijf te laten verrichten. Vooral als er veel kopziekte en/of sporenelemen- tengebreken voorkomen is dit het overdekken waard. Een combinatie van veehouders zal éch ter voorkeur verdienen. ZN DIEN er veel kopziekte onder uw veestapel voorkomt het misschien wenselijk is om met de dierenarts te overleggen om bloedonderzoek toe te passen. Op deze wijze worden de gevoelige dieren aangewezen en kan men extra voorzorgen nemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10