Zeeuwse fruitoogst is geruimd De bestrijding van de Koolvlieg TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 16 APRIL 1960 311 UET is nu gebeurd met de aanvoer van appelen en stoofperen op de Zeeuwse veilingen. Misschien komt er in de komende weken plaatselijk nog wel eens een partijtje op de veiling maar dat zal toch van geen betekenis meer zijn. Dinsdag hebben zowel de veiling in Goes als die in Kapelle-Biezelinge hun laatste fruitveiling van het seizoen 1959-1960 gehouden. Het wachten is nu op de produkten van de nieuwe fruitoogst, welke periode echter eik jaar ook weer vlugger aanbreekt dan men zou denken. Het begint met de glasaardbeien die er ook in Zeeland steeds meer komen en dan volgen eind mei weer al de kruisbessen. Deze staan op het ogenblik volop te bloeien en weldra zullen de besjes er weer aan hangen. We hoorden dat er plaatselijk aan de kruisbessen nog al wat schade wordt toegebracht door mussen die de bloesems afpikken Een knalapparaat kan hier wel helpen. HARD FRUIT VROEGER GERUIMD DAN ANDERE JAREN MET het hard fruit is het dit jaar vroeger ge- beurd dan in normale jaren ooit het geval was. Dan gingen eerst in april de gascellen met Bramley Seedling open én ook kwamen er in die maand en zelfs in mei nog volop Golden Delicious. Dit jaar hebben de telers vroeg geruimd. In de eerste plaats waren de voorraden welke dit najaar In de koelcellen werden opgeslagen, kleiner dan normaal. Verder bleven de prijzen hoog zodat er voortdurend een grote animo bestond om te rui men en in de derde plaats was het fruit vroe ger „versleten" dan in andere jaren. De bijzondere weelsomstandigheden tijdens de groei- en pluk- periode waren daarvan de oorzaak. ANDERE FKUITCENTRA NOG VOORRADEN HJE vernamen dat er in de andere fruitcentra van ons land nog al wat fruit in voorraad is, zij het ook dat het minder is dan in andere jaren. De export blijft zich voortdurend bewegen op een hoog peil. Nog elke week gaan er tussen 1 en -2"" miljoen kg Nederlandse appelen de grenzen over en daarbij blijft West-Duitsland de grootste af nemer. Het. gehele jaar is dat het geval geweest. Duidelijker dan ooit te voren is dit jaar weer ge bleken hoe belangrijk West-DuitslancT is voor de afzet van de Nederlandse tuinbouwprodukten in het algemeen en voor de fruitprodukten in het bijzender. Door de geringe eigen oogst was het aanbod op de West-Duitse markten nimmer over weldigend groot en de concurrentie van het Ita liaanse fruit kon door ons land zeer goed worden weerstaan, in het bijzonder door de uitzonderlijk goede kwaliteit van onze appelen. Door deze grote vraag werden voortdurend hoge prijzen besteed en over het geheel genomen is het voor onze fruitkwekers een goed jaar geweest. Ook het bewaren van fruit werd in 1959-1960 goed betaald. Dikwijls is dit anders geweest. Er moest heel wat jaren geld bij voor de bewaarders van fruit. DE OPSLAG IN KOELHUIZEN EN BEWAARPLAATSEN GAF GUNSTIG RESULTAAT voorschriften. De teler kijkt échter meestal naar de prijs die hij in het najaar had kunnen maken en die hij in het voorjaar krijgt. Ligt de laatste lager dan gaat hij er van uit dat het koelen voor hem geld heeft gekost. Dan mag het wel zo zijn dat de najaarsprijs lager gelegen zou hebben wan neer er niet zoveel in de koelhuizen opgeslagen geworden zou zijn, de teler bekijkt wat hij ont vangt, dat is voor hem beslissend. DE TOEKOMST EN DE ZORG „BIJ DE TIJD" TE BLIJVEN J\.4 AROM is het verheugend dat dit jaar een u goed resultaat werd bereikt met het bewaren. Dat geeft de teler hoop voor de toekomst. Op de veiling komt nu een tijdelijke rustige periode. Er is weer tijd' om alles na te zien en klaar te maken voor het komende seizoen. Hoe dat zal worden weten we niet. We leven gelukkig in een wereld waarin de welvaart nog steeds toeneemt. In een werelddeel waarin de economische vooruitzichten gunstig zijn en waar men goede hoop heeft op het continueren van de welvaart en mogelijk nog van verdere uitbreiding. Dat geeft goede hoop voor de afzet van onze produkten in de komende tijd. Als het iedereen goed gaat moet het al raar gaan wan neer we daar ook als tuinders geen graantje van meepikken. We gaan in West-Europees verband naar steeds grotere vrijheid. Dat kan misschien voor onze tuinders de noodzaak met zich meebren gen orn te schakelen op bepaalde punten. Als Zeeuwse fruitkwekers hebben we dal echter altijd begrepen en daarom vinden we ook verhoudings gewijs bijna nergens zoveel moderne fruitbedrijven als in onze provincie. Dat wil echter niet zeggen dat we nu in een gezapige rust de toekomst tege moet kunnen zien, integendeel, we zul len ons terdege op de hoogte moeten blijven stellen van alle veranderingen welke zich herhaaldelijk voor doen en zorgen dat we niet alleen „bij de tijd'' zijn maar het ook blijven. KOOLTEELT: ONZE moderne fruitteelt zou niet meer denk baar zijn zonder de koelhuizen en bewaar plaatsen maar het moet niet zo zijn dat deze het beste resultaat opleveren voor degenen die er geen gebruik van maken. Dat is geen gemakkelijke zaak welke moeilijk te regelen is door middel van ONZE FRUITBOMEN BLOEIEN WEER IN een ongelofelijk rijke pracht staan op het ogenblik de vroege peren, pruimen en kersen weer te bloeien. Vooral tijdens de warme dagen van eind vorige week is de ontwikkeling fantas tisch snel gegaan. Vroeger dan iemand had ver wacht zijn de eerste knoppen opengesprongen en heeft ons fruitgebied haar feestkleed aangetrok ken. Verwacht mag worden dat er tijdens de ko mende paasdagen veel van de fruitbloesems te genieten zal zijn, in het bijzonder in de oudere fruitcentra die we vinden in de Zak van Zuid- Beveland, in de omgeving van Goes en rond Kapelle-Biezelinge en Wemeldinge. Hier vinden we immers betrekkelijk veel peren en pruimen en dié zullen op hun mooist zijn voor zover het de vroege rassen betreft. Op de bloei van de appels moeten we nog wel enige tijd wachten. Over het algemeen zijn er bij de peren en pruimen veel bloesems. Ten aanzien van de bloemknoppen bij de appels zijn de meningen wat verdeeld. Er zijn percelen Jonathan en Goudreinette die het er bij laten zitten. Daar kan nog wel een redelijke oogst komen als er een zeer goede aanslag volgt op de bloei maar er zijn toch minder bloesems dan de kweker graag ziet. De vakman weet wel dat hij heus niet altijd moet verlangen om een zeer grote oogst maar in de bloeitijd ziet hij toch graag dat er sprake is van een overvloed. Ondertussen is het voor onze fruitmensen een zeer drukke tijd want er moet veel worden ge spoten ter bestrijding van de belagers van het fruit en dan denken we speciaal nan de schurft- zwam welke de laatste dagen het weer dikwijls mee had. PVENALS in voorgaande jaren zal de Planten- ziektenkundige Dienst via de radio bekend ma ken wanneer de koolvliegen verschijnen en de eer ste ei-afzetting is geconstateerd. Het blijft echter gewenst dat de koolverbouwers ook zelf nagaan of inderdaad bij de voet van de koolplan ten eieren zijn afgezet en bestrijding van de koolvlieg dus noodza kelijk is. In enkele streken wordt het tijdstip van bestrijding bovendien door de regionale waarschu wingsdienst medegedeeld. De bestrijding die gericht is tegen de eieren en jonge larven, kan óf spoedig na het uitplanten öf na het vinden van de eerste eieren worden uit gevoerd. Plant men vroeg (maart) dan kan men de bestrijding beter uitvoeren bij het vinden van de eerste eieren, aangezien de periode tussen het uit planten en de ei-afzetting (tweede helft april) dan te groot kan worden om nog van een afdoende wer king van het middel verzekerd te zijn. Plant men in de tweede week van april of later, dan kan de bestrijding direct na het planten worden uitge voerd. De volgende middelen en methoden komen voor de bestrijding in aanmerking I. Op het plantenbed, vóór het zaaien. a. Stuif middelen. Per m2: 10 a 20 gr aldrin 2% 'chloordaan 10 of heptachloor 2Vz gemengd met voch tig zand, uitstrooien en inharken. b. Gietmiddelen. Van Aldrin 25 chloordaan 70 of hepta chloor 25 f/o wordt per m2 2 liter oplossing ter sterkte van 0.1 uitgegoten. TEMIDDEN In de tijd van het jaar waarin alles 1 spreekt van het nieuwe leven, in de tijd dat onze omgeving weer wordt overdekt met een groen tapijt en-onze bomen zich tooien met hun geurende bloesems, worden we bepaald bij het Paasfeest, het feest van de Opstanding van Jezus Christus. Zeker voor ons, mensen van het platteland, spreekt dit, wellicht meer nog dan tot de stedeling, maar toch ontkomt niemand hieraan die niet een zekere vergelijking maakt. De Opstanding, waar aan we denken op Pasen, heeft echter een veel diepere betekenis, want aan de Opstandingsmorgen is Golgotha vooraf gegaan, namelijk de lijdensweg van Christus die de verzoening van de mens met God heeft tot stand gebracht. Toen heeft weer klonken het machtigste woord van alle tijden voor de mensheid: „Het is volbracht". En nadat Jezus heeft gesproken dat Zijn werk volbracht was, is Pasen gekomen en weten we dat we Jezus niet meer mogen zoeken bij de doden, maar dat Hjj temidden van ons is en wil zijn. Hij wil temidden van ons zijn zoals Hij ook kwam bij Zijn discipelen en vaak is Hij niet gewenst. Jezus ging voor ons naar Galilea, de plaats waar we ons brood ver dienen, waar we lief en leed met elkaar delen, waar we onze zorgen en onze vreugden hebben. Het is de grote blijdschap van Pasen dat Chris tus is opgestaan. Dat hij overwinnaar is van dood en graf. Dat Hij onze schuld heeft effen gemaakt en dat we mogen delen in de vreugde van zijn Opstanding wanneer we geloven in Zijn woord. Als we dat doen, zullen we de schoonheid van de ontluikende natuur weer met andere ogen bekijken. Het is immers door de liefde van God dat we dit alles mogen aanschouwen. Het is God die ons Zijn Zoon heeft geschonken opdat: wij zouden leven en hier op aarde onze taak vervullen, waarna ons wacht een ander leven waar geen dood meer op zal volgen omdat Christus is opgestaan en de dood heeft overwonnen. Daarom mogen we blij en dank baar het Paasfeest vieren, het Opstandingsfeest beieven. We behoeven niet bevreesd te zijn zoals de soldaten die Jezus in het graf moesten be waken. We behoeven niet te zijn als Thomas die het maar niet kon geloven. Nee, Jezus wil met ons meegaan, bij ons zijn, op onze boerderij en in onze boomgaard Niets menselijks is Hem vreeand want Hij lieeft zelf de weg afgelegd tot aan het bittere eind van de dood. Daarom is bet goed dat we blij zijn op het Paasfeest, maar laten we dan die blijdschap niet voor ons zelf houden. Laten we er van meedelen aan andere mensen. Christen zijn betekent niet dat we in do eerste plaats aan onszelf denken, maar aan de antler die onze hulp en onze steun nodig heeft, in welke voi rn dan ook. En voor ogen hebben we het voorbeeld van Jezus die alle smart en angst heeft doorstaan opdat wij gelukkig zouden worden. Voor ons moet dit een stimulans zijn bij ons dagelijkse werk. Allen een gezegend Paasfeest. Tot de volgende week. II. Bij het uitplanten of uiterlijk nadat de eerste eieren zijn afgezet. a. Stuifmiddelen. Aldrin 2/z chloordaan 10 en heptachloor 2'2 Hiervan kan ongeveer 3 gram per plant wor den gebruikt. Om een goede verdeling om de stengelvoet te verkrijgen, kunnen deze midde len in een verhouding van 1 op 9 met zand of grond worden gemengd. Van dit mengsel dan ongeveer 20 gram per plant gebruiken. Aldrin 25 heptachloor 25 Deze höog-procentige middelen moeten in een verhouding van 1 op 100 met zand of grond worden gemengd. Ook var dit mengsel wordt ongeveer 20 gram per plant gebruikt. b. Spuitmiddelen. Aldrin 25 150 ml van een 0.2 oplossing per plant. Chloordaan 70 150 ml van een 0.2 op lossing per plant. Heptachloor 25 150 ml van een 0.2 op lossing per plant. Opmerking: eventueel kan met de halve hoeveel heid water n.l. 75 ml per plant worden gegoten in een dubbele concentratie, dus 0.4 III. Dompelmethode. Vóór het uitpoten worden de wortels van de planten hoogstens 5 minuten gedompeld in een 0.4% oplossing van heptachloor 25 em. of aldrin 25 em. Hoewel deze methode in som mige streken in de praktijk reeds ingang heeft gevonden en ook in vele proeven goed heeft voldaan, zijn er een aantal gevallen bekend waarbij deze behandeling minder goede resul taten heeft opgeleverd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15