Vroeg Voorjaar wr Hoogtepunten uit de Westhoek van Schouwen Hc voederbieten altijd een record-oogst! CENTRAAL BUREAU ZATERDAG 16 APRIL 1966 J7EN vroeg voorjaar is eigenlijk niet de juiste betiteling, een vroeg jaar is misschien beter. Want alles liep behoorlijk in de natuur. De landbouwers hadden een voor jaartje om van te watertanden; met de machineparken waarover ze tegenwoordig beschikken, was het klaarmaken van het bouwland en het inzaaien een kwestie van een goede week. Er waren er ook die er wat langer over deden, vooral bij het inzaaien van bieten, opdat ze dan niet allemaal tegelijk op komen. Deze „spreiding" is nodig om de toch al moeilijk vast te krijgen bietendunners niet helemaal voor een onmogelijke taak te zetten. Het zaad viel als in een zalfje, zo goed was het zaaibed. Het weer bleef wat aan de schrale kant, maar de temperatuur liep vorige week wat op en juist toen het zaad wat water nodig had, regende het op 28 maart. „Het regent goud" zeiden de boeren en ze hadden volkomen gelijk, want een paar dagen later tooide de natuur het bouwland met een tere licht-groene kleur, een der mooiste groene tinten waarover we helaas maar kort beschikken. Het zaad stond boven, niet pierig of „vierig", maar gul en gelijk. Ook op de verkavelde gronden liep alles ge smeerd. April kwam in het land en de meeste boeren weten even met hun tijd geen raad. Voor de wiedmachine is het gewas nog te klein, dus even het machinepark in orde maken voor de grote strijd tegen het opkruid. T7N nu in de laatste week sloeg moeder natuur plotseling op hol. We kregen temperaturen te verwerken van 20 graden, temperaturen, waar voor mei nog wel eens zijn hoed afneemt. De mens moest hier nog aan wennen, doch de gewassen ge noten. Indien de natuur op zo'n wijze doorgaat, schuldige en niet schadelijke vogels een harde dood vinden. Dit gebeurt momenteel in geheel Neder land. want van heinde en verre worden dode vo gels naar Utrecht en Rotterdam gestuurd om de doodsoorzaak op te sporen, met steeds weer het zelfde resultaat: parathion. Waarom geen vogel afweermiddelen gebruikt die niet schadelijk zijn DE FRUITKWEKER Ook de fruitkwekers beginnen het voorjaar op dezelfde manier als vorig jaar, n.l. vroeg. Daar de meeste winterwerkzaamheden dank zij de zachte winter reeds vroeg klaar waren, kon vroeg met de PROTEST BOND VAN LANDPACHTERS EN HYPOTHEEKBOEREN IJST bestuur van de Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Nederland: kennis genomen hebbende van het voornemen van de Minister voor Landbouw en Visserij, om binnenkort de pachtnormen, die richtsnoer zijn voor het bepalen van pachtprijzen en grondprijzen, te herzien, overwegende dat de vooruitzichten t.a.v. het prijspeil der agrarische produkten niet gunstig is, rekening houdende met stijgende lonen en een hoger kostenpeil, vaststellende, dat de bedrijfsuitkomsten in 1960 minder gunstig zullen zijn en geen ruimte voor enige pachtprijsverhoging toelaten, maakt bezwaar tegen de voorgenomen ver hoging van de pachtnormen voor de woningen met 20 7o, indien geen compensatie via de garantie prijzen plaats vindt, protesteert met klem tegen de voorgenomen vér-i hoging van de pachtnormen voor weidebedrijven en 1 »s verpachte zandgronden, nu het garantieprij.s- nivèau daartoe beslist geen ruimte laat, ontraadt een verhoging van de prijs van tuin-, bouwgronden, daar deze verhoging ten voordele zal 2ijn van enkele zeer bemiddelde tuinders, doch zeer onrechtvaardige gevolgen zal meebrengen voor de weinig bemiddelden, brengt dit protest onder de aandacht van geheel het Nederlandse Volk. H. M. JANSMA, Voorzitter. Mr. H. C. VAN DER WOERDT, Secretaris. Groningen, maart 1960. zijn over de te verwachten oogst. Met volle teugen ademden de jonge plantjes de groeikrachtige natuur in en schoten omhoog. Ook het onkruid. En daar kwamen ze aan, de wied- machines, de dikbuikige trekkers met hun vaten onkruidbestrijdingsmiddelen. Want juist in de jonge groeiperiode moet het middel aangewend worden om goede resultaten te krijgen. Ook de eerste peetjes steken hun (nog) tere kopjes uit de grond om snel ook wat van die warme dagen mee te nemen. En Waar erwten gezaaid zijn, is voor niemand een probleem, want honderden duiven pa raderen over zo'n stuk larid, en wee de schokker die niet goed bedekt is, of net gekiemd is. Da verende knallen doen onverwachte voorbijgangers plotseling schrikken; de knalapparaten en tevens het veel verwenste carbid doen opgang. Bijna elke boer heeft er een bij zijn erwten staan. Ook het vlas ligt er bij als een biljartlaken. EEN ding is jammer; op verschillende plaatsen is bij het zaaien gebruik gemaakt van onverant woordelijke giftige stoffen, waardoor talrijke on- Vcrvolg van vorige pagina DE GOEDKEURING Wellicht wordt het werkzame bestanddeel door de draagstof in ongunstige zin beïnvloed en moet naar iets anders gezocht worden. AANGENOMEN dat uiteindelijk een middel is. gevonden, dat alle proefnemingen doorstaan heeft en in de handel gebracht kan worden, dan dient, alvorens het verkocht kan worden, de goedkeuring van de Plantenziektenkundige Dien sten verkregen te worden. Deze diensten stellen bepaalde eisen, die, al naar gelang van het type middel, hoog of laag zijn gesteld. Ook de toe passing van het middel is aan bepaalde voor waarden gebonden, waartoe overleg met Arbeids- inspektie en de Dienst van Volksgezondheid plaats vindt. Op deze wijze wordt voorkomen dat kopers ondeugdelijke middelen zouden kun nen aanschaffen. Sommige landen stellen hoge eisen en aan de goedkeuring zijn dan meestal zeer hoge kosten verbonden. In Amerika bijv. zijn deze zó hoog dat men daar nog systox gebruikt in plaats van het nieuwe Meta-iso-systox. Een lonende ver koop is niet mogelijk en men vraagt voor het hieuwe middel dan geen goedkeuring aah. Uit het voorgaande blijkt wel de lange moeilijke en kostbare weg, die een ver antwoorde produktie van bestrijdings middelen met zich meebrengt. De ver wachting werd uitgesproken dat in de toekomst deze moeilijkheden eerder gro ter dan kleiner zullen worden. Tevens blijkt wel dat in de toekomst alleen dé grote ondernemingen het onderzoek naar nieuwe middelen en de verdere ontwikkeling hiervan kunnen dragen. B. (Adv.) dan behoeft de landbouwer dit jaar niet ongerust W grondbewerking begonnen worden wat iets voor, maar ook iets tegen heeft. Ook hier ronken de trekkers tussen haagsystemen en rijen om de strui ken. Schijfeggen, cultivatoren en freezen verrichten hun „verschonende" arbeid, want de boomgaard moet zijn oude winterkleed kwijt en deftig in het zwart de zomer tegemoet. Dank zij het milde weer kwam ook de sproei-, spuit-, blow- of nevel machine in het geweer, want ook de schadelijke in- sekten barsten uit de grond. Want er moet ook dit jaar weer heel wat beschermd worden in de West hoek. Er zit weer volop knop, al moet gezegd wor den dat de Goudreinette. en de Precose het wel eens beter deden. Het ging vorige week zo hard, dat we op 8 april het eerste perebloempje zagen bloeien (Herz Elsa). Ook de pruimen persen het eerste Wit uit hun massale knoppen. Nu doet zich het ver schijnsel voor, dat op de gronden, die vorig jaar van de droogte leden, de bomen ook vol knop zitten, en dat doet de fruitkweker onwillekeurig het hoofd schudden. Want als een boom armoede lijdt, gaat ze knop zetten en bloeien. Of .er wat van die zwak kere bloesems terecht zal komen is de vraag. DE GRONDWATERSTAND VERONTRUSTEND OOFDZAAK is, dat de bodemvoeding in goede toestand verkeert, en dat kan zeer zeker als er voldoen de water aanwezig is. En dat is er niet. Toen we vorig jaar met de droogteschade de win ter ingingen, dacht iedereen dat een natte winter het water wel weer op peil zou brengen. En dat is nu juist, niet ge beurd; er kwam bijna geen water in deze winter. Er zijn op het ogenblik bedrijven, die over een eigen peilbuis be schikken, waar het waterpeil 30 cm lager ligt dan vorig jaar om deze tijd. Met angst in ons hart vragen we ons af waar dat heen moet. Deze genoem de bedrijven zijn reeds begon nen met beregenen, maar zij die hier niet over beschikken, krijgen hier toch wel last mede. Geen wonder dan ook, dat vele kwekers nauwlettend hun, of bij een ander staande peilbuizen in de gaten houden. Momenteel is er in de agrarische sector van Westelijk Schouwen nog geen reden tot on gerustheid. Alle gewas sen, mede op tuinbouw- en fruitteeltgebied, staan er uitstekend voor. Alleen, wanneer wij de wa'tertoestand op ongeveer één meter onder de grond bekij ken, dan slaat ons de schrik om het hart. REGERING NEEMT AFLOSSING WATERO VERLASTKREDIET VOOR HAAR REKENING 1959 MINISTER Marijnen acht het onjuist het be- drag van 27' j miljoen gulden, dat de re gering beschikbaar heeft gesteld voor de finan ciële hulpverlening a fonds perdu aan door de droogte van 1959 getroffen boeren en tuinders en waarvoor bij de Tweede Kamer een supple- toire begrotingsaanvraag is ingediend volledig op te gebruiken. Wel is hij bereid met het Land bouwschap in ovèrleg te treden over de vraag op- welke wijze, met als uitgangspunt de bestaande regeling en gelet op het globale karakter ervan en rekening houdend met de in de Tweede Ka mer gemaakte opmerkingen, nog aan bepaalde bezwaren kan worden tegemoetgekomen. Reeds heeft de regering besloten aan de kre dietnemers van de wateroverlastregelingen 1954 en 1956, die in het jaar 1959 door de droogte zijn getroffen een extra tegemoetkoming van 1011 o van de hoofdsom der nog uitstaande kredieten te verstrekken. MEI Daar zit flink geld in voor UI Met Bison CB kunt U héél vroeg zaaien... ai vóór 1 april! Want Bison CB heeft geen last van schieters! Alléén met Bison CB bent U zeker van de allerhoogste opbrengst aan drogestof en... van een enorme oogst aan loof! Daarom bestel nü BISON CB, het hoogwaardige ras voor vroege zaai en U kunt rekenen op record-opbrengsten TELEFOON 111340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM. I

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11