De ontwikkeling van een Plantenziektenbestrijdingsmiddel ZEEUWS LANDBOUWBLAD I\E Bayerfabrieken met hun vestigingen in Wuppertal, Leverkussen, V Dormagen en Uerdingen hebben zich in de loop der jaren ont wikkeld tot een wereldconcern met wereldreputatie. Waar ook ter wereld, op het platteland of in de stad, in Azië, Europa, Amerika of Australië, overal ontmoet men het bekende Bayerkruis of de Agfaruit. Niet minder dan 14.000 verschillende produkten zijn afkomstig van de Farbenfabrieken Bayer in West-Duitsland, vanwaar iedere dag voor circa 2 miljoen gulden naar welhaast -alle landen ter wereld uitgevoerd worden. En dat terwijl deze firma wel zeer klein begonnen is. Wie de grote fabriekscomplexen, laboratoria, kantoorgebouwen enz. in de huidige omvang ziet, kan zich nauwelijks voorstellen, dat het bedrijf bijna 100 jaar geleden in een washok begon. d^cht wordt besteed als aan land- en tuinbouw. Weer een ander laboratorium ont fermt zich over nematoden, die grote schade aanrichten aan kuituurgewassen. Ook de onkruidvernietiging met de middelen der chemie heeft een eigen laboratorium. Van zelfsprekend ontbreekt ook niet een laboratorium dat zich bezighoudt met de be strijding van knaagdieren, ratten en muizen. SCHADELIJKE INSEKTEN EN ZWAMZIEKTEN WOKDEN GEKWEEKT UELE kweken van plan- tenziekten, schadelijke insekten enz. in talloze soorten staan ter beschik king van de onderzoekers. Men kweekt ze om ze pre cies te leren kennen en des te beter te kunnen vernieti gen. Hierop wordt een nieuw bestrijdingsmiddel in de meest verschillende doserin gen beproefd. Is het werk zaam? Verdragen de planten het? Reeds bij dit vooronderzoek vallen de meeste stoffen uit. Luchtfoto van de Bayerfabrieken te Leverkussen waar 31.000 arbeiders en anderen werken. Vanaf de stichting in 1863 tot heden is het 3-mans-bedrijf uitgegroeid tot een onderneming met 56.000 arbeiders. Alleen al de Bayerfabriek te Leverkussen om vat nu een oppervlakte van 2,3 km-, met meer dan 600 gebouwen. Bayer vervaardigt vele produkten, halfproduk- ten of grondstoffen, zoals kleurstoffen, kunst vezels, kunstharsen enz., artikelen voor de ge neeskunde, filmprodukten en de meer dan 275 produkten voor land- en tuinbouw op het gebied van plantenziektenbestrijdingsmiddelen. I1ET onderzoekingswerk in modern uitgeruste laboratoria, die met de nieuwste vindingen op het gebied van de techniek zijn uitgerust, ver langt naast grote kennis een doorzettingsvermo gen van de onderzoekers ook zeer aanzienlijke in vesteringskosten aan tijd en geld. De buitenstaander kan er zich nauwelijks een voorstelling van maken, dat de ontwikkeling van een nieuw plantenziektenbestrijdingsmiddel mil joenen guldens en vele jaren van moeizaam werk kost. Het Amerikaanse tijdschrift „Fortune" ver strekte hierover enige tijd geleden cijfer materiaal. Voor de ontwikkeling van één nieuw insektendodend middel werd ca 5Va miljoen gul den uitgegeven vóór het in de handel werd ge bracht. De proeven in het vrije veld en het residu- onderzoek eisten het leeuwenaandeel van dit be drag op. Wat voor de Verenigde Staten geldt is in ge wijzigde vorm ook van toepassing voor de ge hele wereld. HET ONDERZOEK |N grote lijnen zullen wij de gang van zaken, die een nieuw produkt van reageerbuis tot verkoopbaar produkt moet afleggen, volgen. De stof wordt samengesteld door de chemici van het bedrijf en is aanvankelijk een grote on bekende. Deze stof komt in het Biologisch In stituut van de Bayerfabrieken in Leverkussen. Hier wordt uitgemaakt of de stof kans heeft eens als preparaat te worden toegepast, als „chemisch wapen" tegen de vernielers van onze kuituur- planten, legen de verwoesters en „dieven" van onze voedingsmiddelen en tegen de vijanden van de gezondheid van mens en dier. De geleerden, die volgens bepaalde onderzoe kingsmethoden werken, wijden zich telkens aan speciale taken. Wij willen er slechts enige noe men. Zo ziin er laboratoria voor de bestrijding van insekten. In het ene houdt men zich slechts met insekten bezig, die planten beschadigen, in een ander met insekten, die schade toebrengen aan mens en huisdier. In andere laboratoria werkt men aan schimmelziekten bij planten, waarbi.i aan fruitteelt en wijnbouw evenveel aan- BEPKOEVING IN DE NATUUR I ATEN we nu eens aannemen, dat de stof dit voorexamen in het laboratorium heeft door staan. Nu moet zij eerst haar werkzaamheid in kassen, die tot het complex van het Biologisch Instituut behoren en in het bijzonder in het vrije veld onder natuurlijke omstandigheden, bewij zen. Alleen al deze proeven in het vrije veld, die op proefvelden van de onderneming worden ge nomen, duren soms jaren. DOKTERS HEBBEN HET LAATSTE WOORD TEGELIJKERTIJD volgt dan de meest ge vreesde controleonderzoek van de sub stantie op toxische giftige) neveninvloeden voor de mens. Deze controle wordt uitgeoefend door ervaren artsen en specialisten van het Hy giënisch Laboratorium van de fabriek in Elber- feld en aansluitend door de medische deskun digen van de Geneeskundige- en Gezondheids dienst. Zij waken er over, dat geen middel in de handel wordt gebracht, dat voor de verbruiker gevaarlijk of schadelijk is. Deze vakmensen ba kenen het toepassingsterrein van het proef- preparaat af. Zij stellen ook de voorzorgsmaat regelen vast, waarop gelet dient te worden bij opslag, transport en gebruik. Hoeveel van deze veelbelovende werkstoffen komen terug met de aantekening „Niet vrijgegeven!" Weer eens wordt bij geleerden, die tot nu toe reeds aan het proefpreparaat hebben gewerkt, de hoop de bodem ingeslagensoms blijkt zelfs het werk van jaren teve.rgeefs te zijn geweest. WAT BLIJFT VAN DE WERK STOF ACHTER OP GROENTE EN FRUIT? NIET minder streng is het residu-onderzoek. Wat blijft er van het werkzame bestanddeel na de behande ling in en op groente, fruit en welk ander geoogst produkt achter? Wat neemt de mens bij konsumering aan werk- stofresten op? Worden deze door het lichaam afgeschei den of daarin opgehoopt? De antwoordeii op deze vragen zijn beslissend voor het in gebruik nemen van het mid del. (T)E chemische ziekte- en onkruidbestrij- J-J ding heeft in de naoorlogse jaren een ontzagwekkende omvang aangenomen. Jaarlijks worden duizenden kilo's van deze bestrijdingsmiddelen in vloeibare poeder- of stuif vorm in de boomgaarden of op de akkers verspoten of verstoven. Dit alles kost de ondernemer geld, veel geld zelfs. De boer of tuinder, die deze kosten voor een doelmatige bestrijding maakt, dient er dan ook zeker van te zijn dat deze middelen aan het gestelde doel beantwoorden. Op uitnodiging van Agro-Chemie te Arn hem, die de alleenvertegenwoordiging voor Nederland van de bekende Farben-fabrie ken Bayer AG West-Duitsland voor de plantenziekten bestrijdingsmiddelen heeft, konden wij ons ter plaatse een indruk van de gang van zaken bij dit onderzoekings werk verkrijgen. Tijdens dit bezoek kwam zeer duidelijk tot uiting de lange weg en de hoge kosten die aan het volledig onderzoek worden be steed voordat een produkt voor de handel vrijgegeven kan worden. In bijgaand ar tikel geven wij hierover enige bijzonderhe den. DE KARDINALE VRAAG J\E belangrijkste vraag is: heeft de verbruiker bij herhaaldelijke opname van plantaardige voedingsstoffen, die met plantenziektenbestrij- dingsmiddeien weiden behandeld, nadelen voor de gezondheid, te vrezen? De Bayer-onderzoekers. namen de bestudering van dit vraagstuk reeds jaren geleden op zich. Als eerste Duitse indu striële onderneming richtten de Farbenfabiïken Bayer in het jaar 1953 in het Biologisch Instituut een laboratorium in, dai, zich uitsluitend met residu-vraagstukken bezighoudt. Tot op heden bestaan in vele landen nog wettelijke bepalingen, die iets zeggen over de toegestane overblijfselen van bestrijdingsmiddelen in het gewas. Het La-, boratorium richt zich bij haar werkzaamheden derhalve naar het enige land van de wereld, dat de hoogst toelaatbare werkstofresten wettelijk vastlegt, naar de Miller-Bill van de Verenigde Staven van Noord-Amerika. Met biologische, chemische en fysische me thodes probeert men in het residu-laboratorium licht te werpen op de óp en in de geoogste pro dukten aanwezige residu's. Daarbij maakt men ook gebruik van de modernste detektives van de wetenschapradioactieve isotopen, die ook de geringste resten van het werkzame bestanddeel nog opsporen. Als indicator gedragen zij zich als de beste detective, die men zich wensen kan. Het te beproeven middel wordt radioactief gemaakt en op de proefobjecten toegepast. Na verloop van tijd is het mogelijk precies na te gaan hoeveel van het middel nog in het object aanv/ezig is, hoeveel ervan ontleedt en waar het zich op dat moment bevindt. EEN PRIJS UIT DE LOTERIJ I1ET is met een prijs uit de loterij te vergelij- ken als het middel alle controles passeert. Zó zelden wordt een stof tot een verkoopprodukt. Zoals uit de. ervaring gedurende tientallen jaren van de onderzoekingen bij Bayer blijkt, komt slechts één op de duizend onderzochte stoffen over de vele hinderpalen van de controles heen. En ook dan is de stof nog niet geschikt voor de praktijk. Het laboratorium van het Biologisch Instituut moet dan nog uitzoeken hoe het werk zame bestanddeel geformuleerd moet worden en welke draag- of vulstoffen in de praktijk de beste resultaten geven. Zie verder volgende pagina Uitzaaien van graan in één der kassen van het Biologisch Instituut te Leverkussen ter beproeving van een zaadontsmettingsmiddeL

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10