ZIEKTEBESTRIJDING w AANGIFTE VELDKEURING H i. v. m. de voorvrucht op het perceel en aangrenzende percelen van winter- en zomergewassen ZATERDAG 9 APRIL 1960 287. BITNAALDEN Hier volgen enkele tips die in dit verband van betekenis kunnen zijn. DE VROEGE AHKERTRIPS. ALLEREERST de vroege akkertrips. Dit insekt overwintert voornamelijk op percelen waar het afgelopen jaar vlas gestaan heeft. Ook gerst en tarwe kunnen echter in dit opzicht gevaar opleve ren. Zelfs op percelen waar twee jaar geleden vlas verbouwd is, is de kans op aantasting groter. Ook dient in sterke mate rekening gehouden te worden met de perceelsbegTenzing, d.w.z. dat wan neer naast een perceel bieten, erwten, blauw- maanzaad en ook uien een perceel ligt waar het vorig jaar vlas gestaan heeft, dan moet dit wel extra in de gaten gehouden worden. Vooral kort na opkomst lijden de gewassen van dit insekt. Controleer daarom Uw gewassen op of naast vlasland van één en twee jaar geleden nauw keurig. Reeds tijdens de opkomst kunnen de zwarte, 1 Va mm lange zeer beweeglijke diertjes, veel schade aanrichten. Uiteraard loopt ook het vlas, gezaaid na gerst of tarwe, het risico van aantasting. Dit insekt ver oorzaakt kort na de opkomst de drietanders en de larven daarna de eerste kwade koppen. Ook uit dit oogpunt is een bestrijding direct na de op komst van het gewas belangrijk te achten. In later stadium dient dan naast het slaan met een voch tige hand door het gewas om de vlastrips op te sporen, ook het opzoeken van de oranjekleurige larve van de vroege akkertrips niet veronacht zaamd te worden. Een extra keer spuiten van de rand met name aan de zijde van de heersende windrichting en zeker wanneer in die buurt vorig jaar vlas stond, kan veel schade voorkomen. DE ERWTEBLADRANDKEVER. MOGELIJK zal de erwteMadrandkever dit jaar minder intensief bestreden moeten worden, omdat de gunstige structuur de bladontwikkeling en vooral ook de vorming van de stikstofknolletjes in de hand werkt. Wees echter voorzichtig. Con cludeer niet te gauw dat bij U een bestrijding van de bladrandkever niet nodig is. In 1959 bleek met de zeer matige stro-ontwikkeling ook in polders waar dit anders nooit het geval is een bestrij ding van deze kever rendabel. Vooral naast klaver of luzerne kan een sterke aantasting verwacht worden. En als U de bladrandkever bestrijdt doe het dan op tijd, d.w.z. direct na het constateren van de eerste vreter ij. Erwten naast erwtenland van vorig jaar vragen eigenlijk het gehele groeiseizoen extra aandacht. Zowel de vroege akkertrips, de erwtetrips en de galmug (knopmade) als de peulboorder (worm stekigheid) kunnen op de percelen waar ze optre den, in de grond overwinteren. Wanneer ze dan te voorschijn komen in een volgend seizoen ligt het voor de hand dat de erwten, die ze bij wijze van spreken naast de deur vinden, het eerste slachtoffer van hun zuig- of vraatzucht zijn. HET BIETEKEVERTJE. HET bietekevertje is een van de moeilijkst te be strijden insekten. Toch kan er door een zaad- of grondbehandeling vooraf al veel gedaan wor den. Is echter geen van beide uitgevoerd en zit men toch met bieten naast bieteland van het vorig jaar, houd dan de eerste 10 a 20 meter vanaf die gevaarlijke begrenzing extra in de gaten. Bekijk de plantjes die aan het doorkomen zijn goed en voer bij de aanwezigheid van kevertjes een behan deling uit met 4 liter Dieldrin 25 in veel water, liefst bij zonnig weer. De kevertjes verblijven dan boven de grond, zijn het meest actief en komen zodoende het meest effectief met het mid del in aanraking. STAMBONEN NAAST OF NA GLADIOLEN. OP het gevaar van de teelt van stambonen naast of na gladiolen werd enige tijd geleden reeds gewezen. In de meeste gevallen ligt het bouwplan al zodanig vast dat daar waar deze combinatie als VERENIGDE STATEN: Steunprijzen voedergranen oogst 1960 De Amerikaanse Minister van Landbouw heeft de gemiddelde steunprijs voor mais uit oogst I960 vastgesteld op 1.06 per bushel 15.85 per 100 kg), hetgeen de laagst mogelijke (ingevolge de desbetreffende wet) steunprijs is. Voor mais uit oogst 1959 bedraagt de steunprijs 1,12 per bushel 16,75 per 100 kg). Zoals bekend wordt de steun prijs voor mais volgens de nieuwe regeling vast gesteld op een bepaald percentage (90 van de in de afgelopen drie jaar gerealiseerde marktprijs, met een minimum van 65 van de pariteitsprijs. De steunprijzen voor de overige voedergranen van oogst 1960 zijn op hetzelfde niveau vastgesteld als dat voor oogst 1959. Navolgende tabel geeft een overzicht van de steunprijzen voor oogst 1960: Mais 15,85; Haver 13,10; Gerst 13,45; Rogge 13,50, alles per 100 kg. een noodzakelijk kwaad werd ingelast, weinig meer te veranderen valt. Wel kan aandacht besteed wor den aan dé opslag van gladiolen, afkomstig van achtergebleven kraaltjes e.d. Juist de opslag van de gladiolen op het eigen of het aangrenzende per ceel stelt de luizen in de gelegenheid het Phaseo- lus-virus II op te nemen en de stambonen te be smetten. Vernietig daarom deze opslag en zorg dat ze geen voet aan do grond krijgt, in dit geval dus geen blaadje bóven de grond. EN EMELTEN. JAAR tegen ritnaalden (koperwormen) geen zaadbehandeling werd uitgevoerd of deze on voldoende blijkt te werken, is nog de mógelijkheid aanwezig een grondbehandeling uit te voeren, ten minste in die gewassen waarin het middel door eggen nog ingewerkt kan worden, dus bijvoor beeld in granen en ook in bieten. Er kan dan ge spoten of gestoven worden met Aldrin, Hepta- chloor of Lindaan. Men kan dit beschouwen als een (dure) noodmaatregel die in sommige geval len echter nog wel zin heeft. Tegen emelten kunnen diverse middelen ge mengd met zemelen worden toegepast. Op gescheurd grasland, een klaver- en luzerne- stoppel kunnen de bodeminsekten de boer vaak voor onaangename verrassingen stellen. R. L. V. D. De specialist plantenziekten, P. VERHAGE. AAN de deelnemers, die vorig jaar gewassen voor de keuring hebben aangegeven, zijn de formulieren voor aangifte weer verzonden. Da aangifte is opengesteld voor alle winter- en zomer gewassen tot en met zaterdag 23 april a.s. (stam bonen en mais tot 1 juni d.a.v.). Tegelijk met de aangifte moeten alle certifica ten, welk op het aan te geven perceel betrekking hebben, worden ingeleverd, terwijl het verschul digde aangiftegeld bij inlevering van het aangifte formulier moet worden voldaan. AANGIFTE GELDEN ET aangiftegeld is vastgesteld Voor granen, zaden en peulvruchten 13, per ha met een minimum van ƒ7,per bedrijf. Voor mais ƒ15,per ha met een minimum van 9,per bedrijf. Het aangiftegeld voor aardappelen (zonder kos ten voor onderzoek nacontröle) bedraagt 18,50 per ha met een minimum van 9,per bedrijf. Over de oppervlakte boven 10.ha van een zelfde gewas zal geen reductie op het aangifte geld worden verleend. Evenals vorige jaren zullen van alle goedge keurde aardappelpercelen monsters genomen wor den die onderzocht worden voor nacontróle. De kosten die hieraan verbonden zijn zullen zoals gewoonlijk achteraf in rekening worden ge bracht. Voor de aangegeven aardappel percelen is geen aangiftegeld verschuldigd over de oppervlakte van de wendakkers (kopeinden). Deze oppervlakte mag dus worden afgetrokken van de totale oppervlakte van het aangegeven perceel. De opbrengst van de wendakkers (kopeinden) mag ook niet bij de gekeurde partij worden ge voegd. Percelen aardappelen welke geteeld worden met de bedoeling de opbrengst het volgend jaar uit sluitend te bestemmen voor gebruik op eigen be drijf dienen op een ander formulier te worden aangegeven dan de overige voor de veldkeuring aangegeven percelen aardappelen. Over de oppervlakte van eerstgenoemde percelen is geen areaalheffing verschuldigd. Wijzigingen in deze aangegeven percelen zal na de sluitings datum der aangifte niet meer plaats kunnen hebben. Het aangiftegeld is verschuldigd over de ge meten maat van het aan te geven perceel, dus over de bezaaide oppervlakte. DE AANGIFTE HE aangifte van gewassen kan geschieden recht- streeks bij de keuringsdienst Zeeland, Grote Markt 9 te Goes (postrekening no. 438510) of bij de hieronder genoemde controleurs, die zitting zullen houden in de navolgende plaatsen in het tijdvak van 7 tot en met 23 april voor het in ont- vangstnemen van de aangifteformulieren. Evenals in voorgaande jaren vestigen wij de aandacht op het aanvullend keuringsvoorschrift waarbij is l>epaald dat voor één of meer percelen waarvan de aanvraag tot keuring gedaan wordt na de sluitingsdatum (voor oogstjaar 1960, 23 april) doch vóór de aanvang van de veldkeuring van het betreffende geivas, alsnog voor de keuring kunnen worden aangenomen in welk geval het aangiftegeld met 25 wordt verhoogd met een minimum van ƒ2,50 per bedrijf. De aangevers worden verzocht hun formulieren zoveel mogelijk thuis in te vullen en daarmee niet te vvaehten tot op de zitdagen. Dit werkt een vlot te afwerking in ;de hand terwijl de aangevers met ingevulde formujlieren in de regel voorrang zullen hebben. Degenen die geen of niet voldoende aangiftefor mulieren ontvangen hebben en dit jaar toch voor de keuring wensen aan te geven, kunnen de be nodigde formulieren (voor elk aan te geven perceel een apart formulier) aanvragen bij het secreta riaat Grote Markt 9 te Goes (telefoon 0.1100—2413) of bij de controleurs die voor toezending zullen zorgdragen. De aangifteformulieren worden gra tis verstrekt. EVENALS vorig jaar zullen de keuringslijsten en jaarverslagen beschikbaar worden gesteld tegen betaling van ƒ1,— per exemplaar. Opgave voor toezending van de keuringslijst en/of jaar verslag moet tegelijk bij de aangifte worden ge daan zomede de betaling der kosten. De aangevers worden er voorts nog op gewezen dat men verplicht is de keurmeester in hun rayon 3 x 24 uur van te voren te waarschuwen vóórdat met het loof klappen of doodspuiten van hun goed gekeurde aardappelpercelen wordt begonnen. Verder is het niet toegestaan de met stuifbrand besmette aren uit de voor de keuring aangegeven percelen granen te verwijderen. Dit geldt ook voor de vermeerderingen. Namen der controleurs. A. W. Beurkens, St. Philipsland, Wilhelminastraat 35, tel. 177; P. Flikweert, Nieuwerkerk, Esdoorn straat 11, tel. 01114—248; J. Verburg, Coljjnsplaat, Westhavenstraat 4, 01199—301; J. J. Goetheer, Wol- faartsdijk. Veerweg 32, tel. 01198—282; A. M:. Kaboord, Woifaartsdijk; Veerweg 40, tel. 01198 341; A. Hamelink, Kapelle, v. d. Biitlaan 8, tel. 01102692; J. Kools Wzn., Koudekerke, Wéststraat 12, tel. 01185 --295; J. de Bruyne, Oostburg, Weststraat 26, tel, .182; D. Kallewaard, Groede, A 184, tel. 01171487; P. de Feijter, Axel, Pr. Hendrikstraat 69, tel. 01155 719; W. van Cadsand, Axel, Buitenweg 21, tel, 01155604; G. Th. M. Staal, Lamswaarde, Dreef 23, tel. 01142246; R. D. van Damme, Hulst, Hulster- weg 184, tel. 011402418; J. Maas. Lamswaarde, Fred. Hendrikstraat 10, tel. 01142277. Een lijstje van de te houden zitdagen laten wij hieronder volgen: Hulst: maandag 11 en dinsdag 19 april van 15 uur in hotel „De Graanbeurs". Heikant-St. Jansteen; dinsdag 19 april van 15 uur bij J. Inghelsde Block, café „Centrum", Julianastraat 15. Terneuzenwoensdag 13 en 20 april van 1.30— 5 uur in hotel „Des Pays-Bas". Oostburg: woensdag 13 en 20 april van 1.305 uur in hotel „De Vuyst". Westkapelle: woensdag 13 en 20 april van 112 uur in café „De Valk". Wissenkerke: woensdag 13 en 20 april van 10.30 13.30 uur in hotel „De Kroon". Ovèzande. woensdagavonden 13 en 20 april van, 7—D uur in café C. Verbeek. Zierikzee: donderdag 7, 14 en 21 april van 10.30 1.30 uur in „Huis van Nassau". St. Maartensdijk: donderdag 14 en 21 april van 10.301 uur in „Hof van Holland". Kortgene: donderdag 14 en 21 april van 10.30— 2 uur in „De Korenbeurs". Middelburg: donderdag 7. 14 en 21 april van 114 uur in „De Eendracht". Koewacht: donderdag 21 april van 26 uur in café M. A. de Schepper. Tholen: zaterdag 16 en 23 april van 101 uur in „Hof van Hólland". IJzendijke: zaterdag 16 en 23 april van 11—2 uur in hotel „Lievens". Axel: zaterdag 9, 16 en 23 april van 1.30—5 uur in hotel E. Jansen. St. Philipsland: zaterdag 23 april van 111 uur in hotel „De Druiventros". DENK aan de sluitingsdatum van 23 april. STAMBONEN en mais 1 juni. De Directeur van de Keuringsdienst Zeeland» J. D. DORST.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7