Nieuwe PACHTNORMEN vastgesteld T uinbou wcommissie Z. L. M. vergaderde 285 .WAT BIEDT HET TREKKER SERVICE REGLEMENT U Advies aan kopers van trekkers 7 A TERDAG 9 APRIL I960 Huurverhoging leidt tot herziening pacht- en koopprijsnormen voor boerenwoningen 9 Correcties van praktische aard voor grond en bedrijfsgebouwen 1~\E huurverhoging per 1 april 1960 van woningen in de niet-agrarische sector leidt ertoe dat ook de hoogst toelaatbare pachtprijs voor de tot een boerderij behorende woning of voor een woonge deelte van een boerderij wordt herzien. In het gepubliceerde Koninklijk besluit houdende regelen ten aanzien van de hoogst toelaatbare pacht prijs, als bedoeld in artikel 3 van de Pachtwet, zijn nieuwe pachtnormen vastgesteld, waarbij tevens enige correcties zijn aangebracht ter oplossing van de moeilijkheden, welke bij de toepassing van de tot nu toe bestaande regeling in de praktijk zijn gebleken. Ten aanzien van de koopprijzen is in het Staatsblad no. 115 een Koninklijk besluit houdende algemene regelen als bedoeld in artikel 6 van de Wet op de vervreemding van landbouwgronden af gekondigd, dat naar analogie van de wijziging van de hoogst toelaatbare pachtprijs de hoogst toelaat bare koopprijs regelt. Beide besluiten treden op 1 april 1960 in werking. In de nieuwe regeling is aan de grondkamers de mogelijkheid geopend van de hoogst toelaatbare pachtprijzen onder goedkeuring van de minister van landbauw en visserij af te wijken, zowel naar boven als naar beneden. De pachtnormen TXE Pachtwet stelt, dat de hoogst toelaatbare pachtprijzen in een redelijke verhouding moe ten staan tot de bedrijfsuitkomsten, hetgeen inzicht in de bedrijfsresultaten in de landbouw vereist. Vooruitlopende op de uitkomsten van een diep gaand rentabiliteitsonderzoek dat het Landbouw- Economisch Instituut instelt, die pas over enkele jaren ter beschikking zullen komen, is met behulp van bestaande gegevens een kwantitatieve basis ge zocht in .de bedrijfsresultaten en de kosten van grond en.gebouwen over de jaren 1951 t/m 1958. Op grond daarvan zijn de hoogst toelaatbare pachtprijzen voor de zeekleigronden met akkerbouw en gemengd bedrijf niet gewijzigd. Voor de kleiweide-gronden zijn de hoogst toe laatbare pachtprijzen met f 20,per ha verhoogd. Veenweide-bedrijven met f 10,per ha en de ri vierkleigronden met een verhoging van f 20,per ha in de eerste kwaliteitsklasse en van f 10,— per ha in de tweede kwaliteitsklasse der stroom- en komkleigronden. De gebouwennormen voor de akkerbouwbedrij ven blijven gelijk. Omdat de pachtprijsstructuur gericht moet zijn op het uitlokken van rendabele investeringen in de grond, is in ruimere mate dan tot dusver rekening gehouden met de externe produktieomstandigheden. Daarom zijn de toeslag- of aftrekposten bij de tabel der hoogst toelaatbare pachtprijzen verhoogd, over al, waar dit mogelijk is zonder een wanverhouding met de getallen waarop deze posten moeten worden toegepast teweeg te brengen. De tuinbouwgronden DIJ de tuinbouwgronden is een categorie fruit- teeltgronden opgenomen. De maxima voor tuingrond van de laagste kwaliteitsklasse is ge schrapt. Voor deze gronden gelden de bedragen voor bouw- en grasland vermeerderd met f 50, In de praktijk heeft zich het bezwaar doen gevoelen, dat de tot nu toe bestaande regeling voor overigens vrij slechte tuinbouwgrond nog een relatief hoge. pacht toelaat en dientengevolge ook een te hoge koopprijs. Nu bij het Koninklijk besluit ter uit voering van artikel 6 van de Wet op de vervreem ding van landbouwgronden het voorgeschreven ka pitalisatiepercentage voor tuinland wordt verlaagd tot 3%, zouden de toch al hoge kostprijzen voor deze grond nog stijgen. De tuinbouw, is met deze mindere kwaliteit grond niet gebaat. Door de hoogst toelaatbare pachtprijzen voor de slechte tuinbouw gronden af te stemmen op die voor vergelijkbare landbouwgrond wordt beoogd de betrekkelijk ge ringe tuinbouwkundige waarde van deze gronden in meer reële prijzen tot uitdrukking te doen komen. Nieuw stelsel voor boomgaarden 17OOR de boomgaarden is een nieuw stelsel van waardering ontworpen. De aan de hand van de maxima voor fruitteeltgrond gevonden hoogst toelaatbare pachtprijs, wordt met een bedrag voor de boomopstand verhoogd, tenzij de pachter deze heeft aangelegd en opgekweekt. Voor een zeer goede, door de verpachter aangelegde en opge kweekte boomopstand in volle produktie mag f 1.000,worden berekend, voor de overige boom- opstanden een naar evenredigheid lager bedrag. Het staat partijen vrij om voor het geboomte een glij dende pachtschaal overeen te komen, mits hierbij de grens van f 1.000,niet wordt overschreden. Ook voor de grond behoeft de pachtprijs niet tel- kenjare dezelfde te zijn, doch de voor de gehele duur van een overeenkomst bedongen pacht, welke aan de gestelde regelen voldoet, mag in ongelijke delen opeisbaar worden gesteld. Boerenwoningen TTNE hoogst toelaatbare pachtprijzen voor de boe- renwoningen in de doelmatigheidsklassen „zeer goed" en „goed" zijn met 20°/» verhoogd in verband met de huurverhoging in de niet-agrarische sector. De woningen in de doelmatigheidsklasse „slecht" komen overeen met die in de niet-agra rische sector, waarvoor geen huurverhoging wordt toegestaan. De doelmatigheLdsklassén „gemiddeld" en „matig" zijn aan het prijspeil van de naastlig gende klassen aangepast. UET Trekker Service Reglement is opgesteld door de samenwerkende landbouworgani saties enerzijds en de georganiseerde handel an derzijds. Men kan het beschouwen als een man telcontract, dat dient om bij de aankoop van een trekker goede afspraken te maken tussen koper en verkoper op technisch terrein. Daarvoor zijn vanuit Wageningen de diverse leveranciersbe- drijven gecontroleerd op hun technische inrich ting en hun wil tot verlening van service. Zo is een lijst van toegelaten leveranciers ontstaan, die u gratis kunt aanvragen bij het Mechanisatie- Centrum, dr. S. L. Mansholtlaan 12 te Wagenin gen. Puntsgewijs samengevat komt de activiteit van het Trekker Service Reglement neer op: 1. Een goede afspraak bij de koop van een nieuwe trekker. 2. Deugdelijke service gedurende de garantie periode. 3. Goed ingerichte reparatiebedrijven. 4. Goede technische hulp gedurende de levens duur van een trekker. 5. Recht op neutraal advies bij geschillen. 6. Goede service-opvattingen bij leveranciers. Kortom: Een streven naar gezonde verhoudin gen in de trekkerhandel. Daarom adviseren wij u: Eis bij de aankoop van een trekker een contract-exemplaar van het Trekker Service Reglement. Alleen toegelaten leveranciers kunnen het u bieden. U dient er u zelf en een groot plattelandsbe- lang mee. Voorts meent de vergadering, dat het stellen van erkennings- eisen geen beletsel vormt in het kader van de Europese Econo mische Gemeenschap. Wel is de vergadering over tuigd dat de teeltregelingen, me de met het oog op de E. E. G., soepeler gehanteerd zullen die nen te worden en geleidelijk-aan verruimd. Er valt niet aan te ontkomen, dat in de toekomst de produkten daar geteeld moeten worden waar ze het goedkoopst kunnen worden geproduceerd. Door het te strak hanteren van de teeltregeling ontstaat het ge vaar, dat goede kansen in Ne derland onbenut blijven, welke in de omringende landen dan benut zullen worden. Bij de bevoegde instanties zal derhalve aangedrongen worden op een zeer geleidelijke uitbrei ding van de teeltregeling. ONTWIKKELING VAN DE TUINBOUW IN ZEELAND y AST GESTELD wordt, dat in Zeeland de belangstelling voor de fruitteelt toeneemt. Ook de teelt van andere tuinbouwpro- dukten neemt toe zoals b.v. bloembollen, zacht fruit etc. Mede in verband met de land- honger gaat het in de richting van de intensievere teelten. De vergadering is van oordeel, dat de Z. L. M. deze ontwikkeling op de voet dient te volgen. In dit verband wordt het van belang geacht, dat in de kringen van de Z. L. M., waar voor de tuinbouw meer belangstelling komt, door het kringbestuur een tuinbouw- commissie in het leven wordt geroepen. Deze commissies zou den in de betrokken kringen ac tief kunnen zijn op het terrein van,het onderwijs, voorlichtings avonden etc. Een en ander zal onder de aan dacht van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M. worden gebracht. LOONVORMING 1960 KENNISGENOMEN wordt van dë nieuwe loonregeling, welke met ingang van 4 april'60 voor de tuinbouw- en landbouw sectoren van kracht is geworden. Naast een loonsverhoging van 13 cent per uur 4.8 moet een compensatie voor de huur- en melkprijsverhoging van 3,50 per week worden betaald. KORT VERSLAG van de vergadering van de Tuinbon wcommissie der Z. L. 31. gehouden op 5 april 1960 te Goes. OPENING De Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, opent de vergadering met een hartelijk welkom en deelt mede, dat enkele belangrijke vraag stukken noopten tot het bijeenroepen van de Tuinbouwcommissie. ONDERWIJS ITITVOERIGE mededelingen - worden gedaan over de in voering van het nieuwe leerplan op de land- en tuinbouwscholen van de Z. L. M. en da daarmede gepaard gaande uitbreiding van de leslokalen op de scholen. Door het Ministerie van Land bouw is destijds met betrekking tot de uitbreiding van de scholen een urgentieprogramma opge maakt. baarbij werden de land en tuinbouwscholen in de lande ingedeeld in 5 urgentieklassen. De scholen, welke in de eerste urgentieklasse waren ingedeeld zouden in 1960 gerealiseerd moe ten zijn. Het blijkt nu dat door allerlei omstandigheden vertraging is ontstaan, hetgeen betekent, dat de nieuwbouw van de tuinbouw school te Kapelle nog uitgesteld wordt. De vergadering betreurt deze gang van zaken ten zeerste. Be sloten wordt alsnog pogingen aan te wenden om tot een spoedige realisering van de definitieve uit breiding te komen. Niettemin wordt .het noodzakelijk geacht om met ingang van het nieuwe schooljaar d.i. per 1 september 1960 het nieuwe, uitgebreide leer plan op de tuinbouwschool door te voeren. Met het gemeentebe stuur te Kapelle is overleg gaan de wat betreft het beschikbaar stellen van tijdelijke leslokalen. AFZET VAN GROENTE EN FRUIT MEDEGEDEELD wordt, dat het droge jaar 1959 in het algemeen voor de groente- en fruitkwekers een goed jaar is geweest. De afzet is, mede tengevolge van de geringe oogst in andere Europese landen, bijzonder vlot verlopen tegen goede prijzen. Wat de export betreft is in 1959 zelfs een record bereikt. De kleur van het fruit was beter dan voorgaande jaren en de be- waarbaarheid bleek eveneens mee te vallen. Omtrent de vooruitzicht voor de fruitoogst 1960 valt nog wei nig positiefs te melden hoewel de bloemknopzetting veelbe lovend is. OPRICHTING WAA KBOKGINSTITUUT MEDEGEDEELD wordt, dat 1'* een werkcommissie bezig is statuten te ontwerpen voor een op te richten waarborginsti- tuut voor dë tuinbouw in Zee land. EXPLOITATIE VAN TUINBOUWVAKSC HOLEN AVER de bestuurssamenstel- ling voor een op te richten Stichting tot Exploitatie van Tuinbouwscholen heeft overleg plaatsgevonden in 3 C. L. O. ver band. Dit overleg is onbevre digend verlopen. Niettemin komt de vergadering tot de conclusie, dat men moet blijven streven naar een bevredigende oplossing van deze kwestie. TUINBOUWVESTIGINGS- EISEN EN TEELTREGELING ÏIITVOERIG wordt van ge- dachten gewisseld over het rapport van de S. E. R. getiteld: „Advies over een voorontwerp van een landbouwvestigingswet De vergadering is van mening, dat het handhaven van de erken- ningseisen noodzakelijk is. Hier mede wordt n.l. bereikt, dat uit sluitend vakbekwame personen de tuinbouw gaan beoefenen, waardoor de weerstandskracht van de tuinbouw wordt verhoogd. Bovendien wordt door het stel len van erkenningseisen voor komen, dat gelegenheidstelers economisch ongewenste schok ken in de produktie veroorzaken. Als derde factor dient genoemd te worden, dat de erkennings eisen het volgen van tuinbouw- onderwijs sterk stimuleert.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5