Van Boerderij en Organisatie 284 (61) ZEEUWS LANDBOUWBLAD SCHOUWEN EN DUIVELAND. 5 april. WA de regen is de kunstmest gaan werken en we zien het gras nu -hard groeien. Op de meeste percelen staat er al aardig: wat eten en bij velen gaat het vee overdag al even naar buiten. Ook de wintertarwe groeit goed. Voor een bespuiting met D.N.O.C. is er dit voorjaar niet veel gelegenheid ge weest. Het gevolg is, dat op veel per celen de kamille ook goed staat, welke langs mechanische weg niet gemak kelijk te vernietigen zal zijn. EEN bijzonder interessante vergade ring was die van de Bond van Veehouders en de Commissie Rat. Vee voeding op Schouwen en Duiveland. Op een duidelijke wijze gaf Ir. W. den Boer van het N. R. S. zijn mening over de mogelijkheden voor de rundveefok kerij op ons eiland. Van velen hoort men vaak, dat het hier onmogelijk is om goed fokvee af te zetten naar elders. Dit zou te wijten zijn aan de slechte verbindingen. We geloven niet dat dit de reden is. Het komt alleen omdat er hier nog geen goed vee is. En ook om dat Schouwen en Duiveland nooit enige naam van betekenis heeft gehad wat betreft het fokken van vee. Alleen goed vee is geld waard, maar om goed vee te fokken is veel geduld nodig. Vaak is dit het werk van en kele generaties. Bij ons was vee bij zaak. Alleen de grootste liefhebbers van vee hebben met veel opofferingen en veel teleurstellingen een stal kun nen opbouwen. Er is na de ramp veel goed vee aan gevoerd en de mogelijkheden waren vele, maar het schijnt, dat we weer op de weg terug zijn. Hoeveel boeren kennen de afstam ming van hun vee en hoevelen bezoe ken de keuringen in ons land? Hoe- velen raadplegen deskundigen op ge bied van vee voor advies en hoevelen •weten door welke stier (en) hun dieren moeten worden gedekt? Het zijn er maar enkelen en deze moeten putten uit eigen materiaal. Nuchter bekeken willen we allen wel koeien melken, maar vee fokken ligt ons niet. Vee voor goede prijzen afzetten zal voorlopig niet gebeuren en dat bewees ook wel de slechte op komst van de veehouders (15 op deze vergadering. NOORD-BEVELAND. 5 april. MET de dag worden nu de velden groener. Het graszaad en de win tertarwe kleuren vlug bij en het gersteland is overdekt met een teer groen waas. Meer hard-groen is de kleur van het vlas. Nu de verschillende gewassen boven de grond komen, kan men een globale indruk verkrijgen van de oppervlakte der verschillende gewassen. Voor wat Noord-Beveland betreft, weten we reeds, dat de wintertarwe in oppervlakte met ongeveer 100 ha is toegenomen. Het areaal vlas zal met ongeveer 200 ha vergroot zijn tot ten naaste bij 700 ha, dat is de oppervlak te, die we de laatste jaren van dit ge was gewend zijn, 1959 dan uitgezon derd. Van aardappelen, suikerbieten en .erwten lijken er ongeveer 5 min der te zün gepoot, resp. gezaaid, ter wijl dit van zomergerst wel eens 10 a 15 kon zijn. En zo is dan de balans weer in evenwicht: verliezende par tijen en winnende partijen, net als in de politieks Er kon dit jaar vroeg worden ge zaaid en dat betekent vaak een goede opkomst, wat dan ook weer blijkt. We zagen reeds de eerste bieten boven komen, ze waren nog wel wat geel, maar ze stonden er toch. Vanaf dit moment zijn er in feite dus de infectie kansen van de vergelingsziekte aan wezig. Tenzij natuurlijk rondvliegen de luizen zich niet kunnen besmetten met het vergelingsziektevirus, dat zich bevindt in spruitende bietenresten van de vorige oogst. Wat dit aangaat mag Noord-Beve land zich verheugen in een niet ge ringe voorsprong op andere streken. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting heeft er n.L nog al voor geijverd, om per 1 april het eiland bietenspuit- vrij te hebben, welke actie geslaagd kan worden genoemd. Voordat de week ten einde is, zullen alle sprui ten zijn vernietigd en de nog aan wezige voederbieten öf zijn gekopt öf met eer» luisdodend kieniremmings- middel zijn behandeld. (Een voor beeld dat navolging verdient. Red.) Op dinsdag, 12 april hoopt de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting een vergadering te beleggen, waarbij de gevaren verbonden aan het toepassen van bestrijdingsmiddelen in de land bouw aan de orde wordt gesteld. Naast onze provinciale specialist voor plantenziekten, de heer P. Verhage, zal spreken de landelijke bestrijdings middelen-medicus van de Dienst Volks gezondheid, Dr. Van Oort. Wanneer de opkomst voor deze ver gadering in overeenstemming, mag zijn met de vele problemen, die er zich steeds weer voordoen op dit punt, dan zou het wel eens een drukbezochte vergadering kunnen worden, vooral daar deze is bedoeld voor werkgevers en werknemers. En wanneer dit niet zo is, tja, jammer voor de thuisblijvers. ZUID-BEVELAND. 5 april. VERSCHILLENDE gewassen als zo- mertarwe, gerst, vlas en erwten komen al prima vöor de dag. Door de goede structuur van de grond en de regen, die na het zaaien is gevallen, is de opkomst buitengewoon goed. De stand is in de meeste gevallen zeer dik. Op enkele percelen suikerbieten kwamen in het begin van de week al enkele suikerbietenplantjes boven. Hiervan kunnen we dan ook een vlotte opkomst verwachten. Als we de eerste suikerbieten zo boven de grond zien komen, terwijl we op vele bedrijven hetzij in de kuil of in de schuur, wat in wezen volkomen hetzelfde is, nog veie partijtjes voeder bieten weten te liggen, slaat de angst voor de vergelingsziekte ons om het hart. Op het jonge blad van de voe derbieten komen vrij veel tot zeer veel bladluizen voor. De ontwikkeling van de luizen is ten opzichte van an dere jaren iets verder. Vervoeder dan ook deze laatste voederbieten zo snel mogelijk. De kans op besmettingsge vaar voor de vergelingsziekte wordt er behoorlijk door verkleind. Hoewel er plannen bestaan om het voor volgende jaren verplicht te stel len om de voederbieten vóór 1 april op te ruimen, moet het toch dit jaar reeds mogelijk zijn om als begin met zijn allen vrijwillig er toe over te.gaan om de voederbieten per 15 april vervoe- derd te hebben, of wanneer dit niet mogelijk is, deze van de kop fe ont doen en deze eerst te vervoederen om op deze manier het besmettingsgevaar te verminderen. In de weilanden waar vroeg stikstof is gestrooid, staat reeds een behoor lijke hoeveelheid gras. Vrij veel jong vee loopt dan ook reeds buiten. De voorraad wintervoer speelt hierbij wel een rol. Ook lopen bij enkele veehou ders de melkkoeien reeds buiten. Dit is wel zeer vroeg, vooral als dit voor dag en nacht is. Sommige bedrijven zijn wel genoodzaakt om het vee reeds naar buiten te brengen i.v.m. het be staande voedertekort. Op andere be drijven zullen er echter nog vrij be hoorlijke hoeveelheden ingekuild sui kerbietenblad en hooi over blijven. Het eerste waarschuwingsbericht over onkruidbestrijding in wintergra nen is deze week reeds verzonden. Meerdere berichten over onkruidbe strijding in diverse gewassen, alsmede berichten over bestrijdingen tegen ziekten en plagen, zullen volgen. Wilt U deze waarschuwingskaarten ook ont vangen, geef U dan op bij één der Studiegroepen, bij een Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting of bij één der As sistenten van de Landbouwvoorlich ting. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 4 april. I\E maand april is in een landbouw- gebied met overwegend akker bouw, zoals o.a. West Zeeuws-Vlaan deren, wel de meest wonderlijke en mooiste maand van het jaar. Vooral op dit moment, nadat de vorige week ruim 20 mm regen is gevallen, op het tijdstip dat vrijwel alle- zaaizaad pas korte tijd aan de grond was toever trouwd, vertoont ons landschap vrij wel alle dagen een ander beeld. Waar men vandaag nog enkel kale grond ziet, ontdekt men morgen een enkel klein plantje en nadien vertonen de planten op de diverse percelen gedu rende vele weken een vrijwel dage lijks veranderend beeld. Een beeld, dat zelfs met het uur een geheel an der aanzicht kan vertonen en dat als het ware de vreugde of het verdriet van de planten te kennen geeft over het weer waaraan deze zijn blootge steld; waarbij wij kunnen zien dat de plantjes bij warm weer hun jasje wijd open zetten en dit bü koud weer zo goed mogelijk rond hun tere lichaampje sluiten en dan zelfs hun kraagje recht op zetten. Voor zover zij voorzien zijn van een jas met een kapje, trekken zij dit ook over hun hoofdje, om zich al dus zoveel mogelijk te beschermen tegen de weersinvloeden, zonder er zich verder iets van aan te trekken, of hun soortgenoten er geen aanstoot aan zul len nemen, wanneer hun uiterlijk niet op z'n voordeligst voor de dag komt. Dankbaar zullen onze gewassen in de komende weken reageren op de zorgen, welke wij aan hen hebben be steed en nog zullen besteden, terwijl zij waarschijnlijk ook zullen laten blij ken, welke handelingen wij niet goed hebben uitgevoerd of niet hadden mo gen uitvoeren of nalaten. Zonder ons datgene, wat wij mensen niet goed deden, kwalijk te nemen, maar in tegendeel zoveel mogelijk het hoofd te bieden aan de niet tot hun welzijn strekkende handelingen welke wjj al of niet met voorbedachte rade onder nemen. Dit laatste geldt in nog wel grotere mate voor het onkruid, dat ook in ons gewest samen met de gewassen voor de dag komt. Alle chemische midde len ten spijt lukt het ons nog steeds niet, om een onkruidsoort zo ver terug te dringen, dat dit in de volgende jaren geen rol meer speelt bij de ver pleging van onze gewassen. Wel is het ons gelukt met veel minder arbeids krachten het onkruid de baas te blij ven. Onze bedrijven zijn aangepast en ingesteld op chemische onkruidbestrij ding. Gaarne of ongaarne, we moeten hieraan meedoen, het steeds stijgende loonpeil dwingt ons, willen we al thans een lonende exploitatie behou den. De ingegane loonsverhoging zal mede een stoot geven in deze richting, een richting^ welke steeds grotere eisen stelt aan de leiding van onze bedrij ven, die steeds opnieuw bijscholing vereist en uiteindelijk onze gehele be drijfseconomie zal bepalen. WALCHEREN. 4 april. HET voorjaar van 1960 zal er be kend om blijven dat het voorjaars- werk onder zeer gunstige omstandig heden kon plaats hebben. Toen enkele dagen terug het werk stagneerde door een milde regenval, zijn er maar weinigen geweest die het betreurden dat even geduld moest worden gehouden. De granen, erwten, vlas en blauwmaanzaad waren toen grotendeels gezaaid, terwijl ook het suikerbietenzaad voor een belangrijk gedeelte aan de grond was toeverr trouwd. De gedachte dat bij vroege zaai er veel schieters komen, heeft sommigen er van weerhouden om vroeg te zaaien. Zonder twijfel is dit risico groter bij vroege, dan bij late zaai. Een vroeg gewas dat de grond vroeg bedekt, wordt echter minder sterk aangetast door vergelingsziekte dan een laat gewas. Dit laatste lijkt belangrijker dan een enkele schieter meer. Het loonbedrijf dat een Monodrill- precisie-zaaimachine heeft aangeschaft heeft hiermee een belangrijke opper vlakte gezaaid. De struktuur van de grond leent zich dit jaar hiervoor uit stekend. Een goed zaaibed is een voorwaarde om deze wijze van zaaien te doen slagen. Wil men het grootste voordeel bij plukken en doorslaan bereiken dan moet weinig zaad per ha worden ge bruikt. Als de struktuur te wensen overlaat dan kan het echter gevaarlijk zijn om weinig zaaizaad te gebruiken. Volgens hen die bieten contracteren worden er veel bieten gezaaid. Dit was ook wel te verwachten. Met de afzet van produkten van vorige oogst gaat het niet best. Er is nog een grote voorraad erwten die niet verkocht is. Ook met de afzet van de aardappelen verloopt het niet niet naar wens, Goede partijen Bintjes, Furore en Meerlander zijn nog tegen redelijke prijzen te verkopen. De Al pha's zijn echter vrijwel tot de veevoe- derprijg gedaald en daarmee praktisch onverkoopbaar. Is de gemiddelde kwaliteit van de consumptie-aardappelen niet best, ook de kwaliteit van het pootgoed dat thans de grond ingaat, is van een kwa liteit die belangrijk minder is dan wij gewend zijn. Is dat wel economisch RATIONALISEREN is de volgende in de reeks termen, die wij hier behan- delen. Zonder meer betekent rationaliseren voor ons eigenlijk alleen verbeteren en zodoende kunnen wij er alles onder verstaan, betere rassen gebruiken, een juistere bemesting toepassen of een doelmatiger ziektebestrij ding. Men kan dit uitbreiden tot alle maatregelen, welke men treft ter verhoging van de winst. De titel van dit stukje zou dan ook met evenveel recht kunnen zijn: „Is dat wel rationeel Wij zullen deze plaatsruimte echter toch verder vullen met bespiegelingen omtrent dit onderwerp. Vroeger ging men namelijk van de stelling uit, dat de mens rationeel dacht en handelde, d.w.z. zodanige beslissingen nam dat daaruit voor hem en de zijnen het hoogste geldelijk voordeel voortkwam. Wanneer men om zich heen kijkt komt men wel tot de conclusie, dat dit echter zo'n vaart niet loopt. Men ziet immers vaak in het bedrijf beslissingen nemen, welke niet rationeel zijn. Vaak hoort men beweren, dat dit vooral in de landbouw voorkomt. Dat het als het ware een specifieke eigenschap van de agrarische ondernemer is. Maar deze stelling gaat niet meer op. Vroeger misschien wèl. Bij de opkomst van de groot-industrie werd alleen gestreefd naar een zo groot mogelijk financieel inkomen. Momenteel ziet men echter in vrijwel iedere onderneming beslissingen nemen, welke niet de hoogste winst opleveren, maar neven voor delen verschaffen. Oorzaken zijn wellicht de zware belastingdruk, de hoge successierechten en de onzekerheid omtrent de „houdbaarheid'van het bezit. Gevolgen zijn een hogere kostprijs en een inkomen, dat slechts onvolledig aangeeft welke positie men inneemt. Het onderwerp is in dit bestek niet verder uit te rafelen. Wij zijn dan ook wel verplicht verdere gedachten hierover aan de lezer over te laten, boven dien is dat wèl economisch WARMENHOVEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4