Allerhande 28J EXCURSIE DELTAWERKEN DE E.E.G. EN HET PROTECTIONISME DE TERMIJNHANDEL IN AARDAPPELEN: VOOR- EN TEGENSTANDERS ZATERDAG 9 APRIL 1960 70ALS onze leden enige malen in ons blad heb- ben kunnen lezen, organiseert de Z. L. M. deze zomer voor alle leden en huisgenoten een excursie naar de Deltawerken in het Haringvliet met een boottocht vanuit Willemstad. Daar de organisatie van een dergelijke massale reis geen kleinigheid is, moest er reeds vroeg mee begonnen worden. Het Bestuur der Z. L. M. meende, dat het voor de Zeeuwse boeren interessant zou zijn een deel van de werken te zien, waardoor de zeegaten in Zuïd-West-Nederland worden afgesloten en waar door er hoogstwaarschijnlijk in de verdere toe komst juist in dit Zuid-Westen en dus in Zeeland heel wat gaat veranderen. De bouwput in het Haringvliet is een typisch staaltje waterstaats- techniek en zeer de moeite waard. Vandaar dat inplaats van een landbouwtentoon stelling met rijtoer aan het secretariaat werd op gedragen een excursie naar deze Deltawerken te Organiseren. Er is wel de klacht vernomen, dat het nog erg vroeg was om zich op te geven. Dit was echter noodzakelijk, omdat een inzicht verkregen moest worden, voor hoeveel dagen een boot gehuurd moest worden. Thans staat vast, dat de Erasmus, het prachtige vlaggeschip van de Spido, waar ruim 500 mensen overdekt kunnen zitten met uitzicht, vier dagen voor ons zal varen. Wel zijn er voor elke dag nog plaatsen over. Men kan zich dus nog opgeven en verzuime niet deze gelegenheid voorbij te laten gaan. Let dus op de aankondigingen in dit en de volgende nummers van het Zeeuws Landbouwblad en meldt U tijdig aan. Want van nu af geldt: Wie het eerst komt, liet eerst maalt. IN het Europese Parlement, dat op gezette tijden te Straatsburg zitting houdt en waarin ver tegenwoordigers van de Volksvertegenwoordigin gen der zes E. E. G.-landen elkaar ontmoeten, is een voorlopig debat gevoerd over de voorstellen van de Europese Commissie om te komen tot een gemeenschapjielijk landbouwbeleid. Het debat werd afgesloten met een rede van Dr. S. L. Mansholt, die zijn visie gaf en de vele gestelde vragen beant woordde. Daar de voorstellen nog hun definitieve vorm moeten krijgen, hetgeen vermoedelijk over acht a tien weken zal geschieden, werden er geen resoluties aangenomen. Over de uiteindelijke tekst van de voorstellen mag het Europees Parlement advies aan de Raad van Ministers uitbrengen, want meer dan een adviesorgaan is het nog niet. De grote vraag, die naar voren was gekomen en die bij velen in de zes landen van de E. E. G. leeft, was, of de voorstellen te dirigistisch waren en of zij niet zouden leiden tot een te autarkisch beleid. Met andere woorden: gaat dit nieuwe gebied zich door het toepassen van de ter tafel liggende landbouw voorstellen niet maken tot een voor de wereld handel afgesloten eenheid, beschermd door hoge tolmuren aan zijn buitengrenzen en wordt er dan niet veel te veel binnen in dat gebied geregeld? Er zijn immers ook voordelen verbonden aan een grotere invloed van de vrije wereldhandel, juist ten aanzien van het welvaartspeil. De heer Mansholt ontkende ten stelligste, dat zulks het geval was. Hij voerde aan, dat in de voorstellen de prijs weer zoveel mogelijk als regu lator zal optreden tussen produktie en verbruik. Men zal bovendien de hoogte van de prijzen moe ten afwachten om te beoordelen of er een autar kisch beleid zal ontstaan. Volgens de heer Mans holt blijven er alle kansen voor de vrije handel. Wanneer men echter de voorstellen ten aanzien van de tien uitgekozen produkten goed doorleest, en men bedenkt, dat de zelfvoorzieningsgraad voor de meeste bij de 100 ligt, dan vraagt men zich toch even af, of de gedachte aan de bescherming van eigen produktie niet een grote rol in de toe komst zal gaan spelen. Een gedachte, die boven dien bij enkele onzer partnerlanden reeds eeuwen hoogtij vierde. Daarbij komt dat men aan een be leid, waarbij de prijs als regulator optreedt voor de hoogte van de produktie, maar een zeer betrek kelijk succes kan verzekeren. Dat leert de gang van zaken by de zuivel wel. De Russische dictator Kroestsjev doet zijn uiterste best in de westelijke wereld een goede in druk te maken en een zekere populariteit op te bouwen. Hij reist overal naar toe, drukt zoveel mo gelijk handen, geeft gevatte antwoorden en in zijn toespraken wijst hij er steeds op, hoe heerlijk het is naast elkaar in vrede te leven. Er zijn altijd heel wat mensen, die zich door de eerste indrukken laten beïnvloeden en menen, dat het communisme naast het westelijke stelsel toe groeit en dat het allemaal nog zo erg niet is als wel gezegd wordt. Welnu, wat gebeurt er achter het IJzerend Gor dijn tezelfder tijd, dat Ruslands alleenheerser zo vriendelijk in Frankrijk doet Wij lezen in de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van 1 april het volgende veelzeggende bericht: „Over de. de laatste weken met spoed bedreven collectivisatie van de landbouw in Oost-Duitsland zal de Westduitse regering eerlang een witboek pu bliceren, waarmede zij de wereld objectief wil in lichten over het brutale optreden tegen de Oost- duitse boeren. De bondsregering zal er niet mee ophouden, de terreur en de onmenselijkheid aan de kaak te stel len die in Oost-Duitsland worden bedreven ter wille van de macht van een kleine communistische min derheid over weerloze mensen. De strijd tegen de vrije boeren is slechts een schakel in de keten van de jarenlange actie van de communisten tot totale onderwerping van de hele vrije economie in Oost-Duitsland aan de politieke dictatuur, aldus heeft men vastgesteld. De maat regelen en de methoden die de afgelopen maanden bij de gedwongen collectivisatie zijn gevolgd, zijn een krasse schending van de rechten van de mens. De bondsregering heeft tegen deze brutale ver krachting van de vrije boeren geprotesteerd. Volgens de jongste berichten uit Oost-Duitsland zijn nu in acht van de veertien districten alle zelf standige boex-en gedwongen lid te worden van kol chozen. Aldus is totaal reeds 80 procent van het landbouwareaal in Oost-Duitsland gecollectiviseei'd. De Oostduitse regering heeft maatx-egelen ge nomen om de boei'en de vlucht naar het Westen zoveel mogelijk te beletten." In dezelfde courant van 2 april lezen wij o.a.: „Met alle middelen van terreur en chantage wor den de nog zelfstandige boeren gedwongen zich aan te sluiten bij de Kolchozen." Onder het motto van het dienen van de zaak van de vrede en van het hierdoor verhogen van de produktie, hebben duizenden leden van de com munistische partij zich over het Oost-Duitse platte land uitgestort. Zij hebben de taak om met alle middelen binnen een bepaalde tijd in het hun toege- HET interimadvies dat de commissie ter be studering van het nut van de termijn- handel in aardappelen heeft uitgebracht en waarover wij enige weken geleden een artikel plaatsten, heeft nu zowel in de kringen van de landbouworganisaties, als in die der handelsor ganisaties aanleiding tot commentaar gegeven. Het Hoof dbestuur van het K. N. L. C. heeft met instemming kennis van dit interimadvies geno men. Het H. B. deelt de mening, dat het gewenst is de termijnhandel in aardappelen voort te zet ten, zodat in het verleden voorgekomen schade lijke ontwikkelingen worden voorkomen. Overi gens werd de tweejarige periode, waarin de ter mijnhandel nu functioneert, te kort gevonden om het nut van deze instelling goed te kunnen be oordelen. n^ARENTEGEN heeft op vergaderingen van de Ver. van Ned. Exporteurs van Aardappe lende Vereniging ter Behartiging van de Ned. Aardappelhandei en de Nederlandse Federatie voor de handel in pootaardappelen de meerder heid zich uitgesproken tegen de termijnhandel in aardappelen. Aan de besturen werd opgedragen alles in het werk te stellen om deze werkzaamheden zo spoe dig mogelijk te doen beëindigen. Het vakblad van de groothandel in aardappelen, groente en fruit besluit een artikel over deze kwestie als volgt „Zo is dan de teerling geworpen over deze jonge termijnmarkt, die zo wil het de meer derheid van de handel verdwijnen moet we gens zijn schadelijke consequenties voor de han del. Een besluit dat steunt op bittere ervaringen enerzijds en op het inzicht anderzijds, dat de handel in aardappelen niet gebaat is met een instituut dat ruimte geeft aan speculatieve mani pulaties in een mate, die de meerderheid van de handel zelf onverantwoord acht," wezen gebied te zorgen voor de volledige sociali sering van de landbouw. Op wagens met rode vlag gen reden zij van dorp tot dorp, van boerderij tot boex-derij. Zij belegex-den deze en kwamen met do zijnen tegelijk binnen om de boeren te overredend Verzet je niet, zeiden zij, want het communisme zegeviert overal en hier gaat het zeker nooit meer weg. Wanneer.de boer bleef weigeren, werd hij bij bux-gemeester, officier van justitie of veiligheids dienst geroepen tot hij tekende: ik treed vrijwillig toe tot de L.P.G. (Kolchozen). Vooral de vrouwen bezwijken voor de terreur en vragen hun mannen te tekenen. Zo wordt de collectivisatie doorgezet, die in dé afgelopen jaren volledig was vastgelopen. De eco- nomische motieven, die de Oost-Duitse marionetten- regering gebruikt, zijn lachwekkend. De paiTicu- liere boerenbedx-ijven brachten tot nog toe veel meer; op dan de Kolchozen, die reeds miljai'den aan sub sidies verslonden. Had men deze miljarden besteed aan verbetering van de particuliex-e bedrijven, dan zou de Oostduitse bevolking al jarenlang genoeg vet, vlees, worst, kaas, eieren en melk hebben ge had in plaats van karige rantsoenen. Het is protesk, zo schrijft de N.R. courant, dat de Oostduitse regering de voordelen in het licht stelt van een geheel gemechaniseerde landbouw en an derzijds verlangt dat de boeren van de Kolchozen de gier en het afval van stad en dorp voor mest' gebruiken in een land, waar een overvloed van Kunstmest wordt gepi'oduceerd, die echter wordt uitgevoerd. De aanbeveling oeverriet, waterplanten en keu kenafval als veevoeder te gebruiken, herinnert aan de ergste tijden van de ooxiog. Ziehier een staaltje van de zegeningen van het regime, dat de vriendelijke Kroestsjev tot zijn leider koos. Sociaal-Economisch beleid in België TJET Hoofdbestuur van de Belgische Boerenbond heeft in een vergadering op 21 maart een so ciaal-economisch beleidsprogramma goedgekeurd, In het weekblad van deze gx-ote standsorganisatié, „De Boer", leest men hierover o.a.: „Het programma bestaat uit twee delen: het beleid op korte termijn en het beleid op langere: termijn. Het programma op korte termijn is inzake het kosten- en prijsbeleid en de marktbescherming ge richt op het verzekeren van de rentabiliteit van de land- en tuinbouwbedrijven in de naaste toekomst. Terwijl zoveel mogelijk vrijheid wordt voorgestaan voor bedrijfsvoering, afzet en prijsvorming, acht metï het anderzijds geboden te streven naar het bereiken van redelijke richtprijzen voor de voornaamste' basisprodukten. Bij deze richtprijzen is rekening té houden met produktiekosten, die een gevolg zijn van het algemeen economisch beleid van het lands Zij dienen een behoorlijke arbeidsvergoeding in te sluiten. Dit doel brengt mede, dat de eigen markt in de eerste plaats voor kwaliteitsprodukten van eigen bodem zal worden voorbehouden, althans voorzover*: de teelt verantwoox'd is. Afweer van dumping, be perkingen voor de vrije invoer uit landen met sterk afwijkend economisch en sociaal beleid, tijde lijke afscherming bij ontwrichting van de wereld markt, zullen in dit verband noodzakelijk kunnen zijn. Voor de produkten, waarvan de prijsvorming vrijs is en op wereldmarktpeil ligt, waarvoor traditioneel tijdelijk of blijvend uitvoerbehoefte bestaat, is het van vitaal belang, dat de vrije uitvoer onvoorwaar delijk en ongeacht de prijsschommelingen doorgang vindt. Maximumprijzen en uitvoerbelemmeringent zeker voorzover zij ingegeven zijn door louter over wegingen verband houdende met een prijsindex cijfer, zijn onmogelijk in overeenstemming te bx*en- gen met een consequente landbouwpolitiek. Het beleidsprogramma op langere termijn stelt als uitgangspunt het gezinskarakter van de land en tuinbouwbedrijven. Het gaat na, hoe het concur rentievermogen van deze bedrijven blijvend kan worden opgevoerd en hoe het inkomen kan worden vex-beterd door wijzigingen in de afzetvoorwaarderi van de voortgebrachte produkten. Wat het grond beleid betreft, wox-dt o.m. verklaax*d dat het bodem- gebruik door land- en tuinbouw tegen monopolie- misbruiken beschermd dient te worden door o.a, wettelijke beheersing van de pachtprijzen." Wanneer wij zien, dat een en ander inhoudt eert verzekering van de uitvoer van zuiveloverschotten, desnoods met subsidies, een behoorlijke tarwe- exi suikerprijs, een evenwichtig voedex'graanbeleid ert een volledige vrije uitvoerpolitiek voor aardappe len, dan zijn wij geneigd te zeggen, dat dit eeri keurig lijstje van verlangen is. Of het met de wer kelijkheid rekening houdt en met de komende E.E.G.-ontwikkeling is een tweede. Over een verbetering van de structuur van de Belgische landbouw lezen wij niets Reeds daar door achten wij dit programma van de Belgische Boerenbond weinig reëel en teleurstellend. S,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 3