DEBOERENJEUGD ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND 350 gulden voor een drumstel ..BLOESEMRIT 1960" PLOEG WEDSTRIJD REACTIES STREEKAVOND Lezers uit Tholen: OPGELET! BOEKEN CURSUS Bloembollenteelt Jaarvergaderingen ZATERDAG 9 ATRIL 1960 293 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deïst, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206.Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Uitslag van de door de Afd. Oost- kapelle en Omstr. in 1959 georgani seerde ploegwedstrijd, waaraan 8 -leden deelnamen. Voor elk der deelnemers was een prijs aanwezig, in de vorm van een stuk gereedschap, alsmede een wissel- prijs voor de 1ste prjjwinnaar. De jury maakte de uitslag op uit voerige wijze bekend, door van elke deelnemer de eventuele fouten te be spreken. De uitslag was als volgt: 1. P. Maljaars 174 h. P- 2. Iz. Poppe Kz. 161 P. 3. J. Poppe Kz. 152 P- 4. C. Geldof 1472/3 P. 5. C. de Visser 1412;;, P- 6. C. Bieren s 140 P. 7. F. Vos 1372/3 P- 8. Z. Francke 135'/3 P. Toen ik enkele weken geleden mijn noodkreet om copy in ..De Boeren- jeugd" plaatste, had ik eerlijk gezegd niet zo heel veel hoop op recacties. En ziet, wat gebeurde. Een dag of drie na mijn oproep kwamen de eerste reacties reeds binnen. Wel bestond de inhoud van ver schillende enveloppen uit normale ver slagen van afdelingsvergaderingen, maar toch waren er ook enkele andere reacties. Eén was er bij van de heer J. R. Westerhuis van de P. J. G. N. uit Gro ningen, die weliswaar bestemd was voor de redactie, maar persoonlijk vind ik deze brief toch wel belangrijk voor al onze leden en daarom zal ik ge noemde brief volgende week in ons orgaan doen verschijnen. De heer Westerhuis werpt diverse problemen op, waar we allemaal eigenlijk bij betrokken zijn en die het overdenken méér dan waard zijn. Ik vraag dus wel Uw aandacht voor be doelde brief. Overigens betekent dit bexichte niet dat ik nu weer dik in mijn copy zit. 3k kan voorlopig vooruit, duseen goed verstaander heeft maar een half woord nodig. v. D. De L. J. G.Z.P. M. West Zeeuws- Vlaander en hield een streekavond. De voorzitter, de heer A. J. Luteijn, sprak een welkomstwoord. Het programma bestond uit films over Tirol, de Harz en Oberammer- gau, een declamatie door mej. J. Aar- sioutse en een bakwedstrijd. Deelname aan deze wedstrijd was mogelijk met een biscuittaart, appel taart, cake en sprits. Als jury fungeerde mej. Der Wedu wen, lerares ïandbouwhuishoudschool; mej. Risseeuw, H.B.-lid; en de heer P. Brakman, banketbakker. De uitslag was als volgt: 1. Mej. G. Poissonnier cake. 2. Mej. J. Dreve taart. 3. Mej. C. Kotvis taart. 4. Mej. H. Buijze sprits. 5. Mej. C. Buijze appelgebak. Aan het eind van de avond dankte de Streek-voorzitter de jury voor hun medewerking en bood hun een presen te aan. Practisch ieder mens heeft wel een hobby. De één is dol op een aquarium, een ander is lid van een dam-club en weer een ander beoefent muziek. Vooral de laatste vorm van vrijetijds-besteding vindt op het platteland veel aanhang. Geen wondèr dat ook de L. J. G. in diverse streken van onze provincie een z.g.n. L. J. G.-orkest heeft. Meestal worden deze orkesten in stand gehouden door een groep enthousiaste muziekliefhebbers, die zelf de muzieknummers kopen en de zaalhuur betalen, die de dirigent uit eigen zak betalen en op eigen instru menten spelen. Een vrij kostbare geschiedenis voor deze mensen en ik geloof dat velen niét beseffen hoeveel tijd en moeite de leden opofferen om hun vereniging in stand te houden. Ook de streek Tholen van de L. J. G. heeft, een orkest en ik vraag dan ook de speciale aandacht van de in Tholen geïnteresseerde lezers van „De Boeren- jeugd" voor het volgende: Het Thooïse L. J. G.-orkest staat on der leiding van mevrouw Verjaal— Prince. Geheel belangeloos leidt mevr. Verjaal het orkest en zij die onze ont- spannings-avonden bezochten zullen mij beamen dat het een goede leiding is, waardoor een groot enthousiasme bij de leden is ontstaan en veel voor uitgang in de muzikale prestaties valt op te merken. De dirigente heeft echter een wens en om die wens in vervulling te doen gaan hebben wij Uw medewerking no dig. Het L. J. G.-orkest heeft dringend behoefte aan een drumstel, waarvoor de kosten 350,bedragen. Het zal U zonder meer duidelijk zijn, dat geen enkel lid bereid is een instru ment van dit soort voor eigen rekening aan te schaffen. Het is daarom onze plicht dat wij er gezamenlijk voor zorgen dat dit be drag er komt. Wij zouden natuurlijk een verloting of een bazar kunnen organiseren, maar ik ben van mening dat dit niet nodig is. Wanneer U allen een kleine bijdrage op mijn giro-rekening- overmaakt krijgt het L. J. G.-orkest het zo begeerde drumstel. Ik stel zelf de eerste 25,beschik baar, een goede vriend gaf mij reeds 5,zodat U slechts voor 320, behoeft te zorgen. Leden van de Z. L. M., Bond van Plattelandsvrouwen; L. J. G., Z. P. M. en allen die voor hun avonden een be roep doen op ons orkest, maakt Uw bijdrage over op mijn giro-rekening no. 524154 t.n.v. de voorzitter van de streek Tholen van de L. J. G.. de heer L. Hage te Stavenisse. Pessimisten hebben mij voorspeld dat de Thoolse landbouwbevolking weinig voor haar vereniging over zal blijken te hebben en dat mijn initiatief tot mislukking gedoemd is. Zelf heb ik een tegenovergestelde mening. Bespaar mij de moeite om U persoonlijk te moeten bezoeken, maar maak spontaan een klein bedrag over. Ik stel mij voor de geefsters en gevers op een avond uit te nodigen om gezamenlijk het instrument over te dragen aan het L. J. G.-orkest. Mag ik Uw bijdrage de komende dagen tegemoetzien L. HAGE. «Opname van dit artikel betekent geenszins dat wij voortaan van alle afdelingen dergelijke verzoeken gaan publiceren. Tholen is de eerste die met dit idee kwam aandragen en we kunnen het dus als iets nieuws, als een primeur, beschouwen. RED.) „DE DERTIENDE GAST" door Ellery Queen. Een Prismaboek. Spannend, maar met een heel moeilijke intrige. Het zal de meeste liefhebbers van een goede detective wel bekend zijn, dat Ellery Queen niet één man, maar twee man nen is, die zich achter dit pseudoniem verschuilen «en ook nog wel achter Barnaby Ross). Ze schrijven altijd boeiend, ook nu weer. Maar laten we voor het gemak doen alsof het over één schrijver gaat. Het verhaal speelt zich af in de loop van meer dan een halve eeuw. Het begint in 1905 en ein digt in 1957. Ellery Queen begon het te schrijven omstreeks 1930, toen hij aan het begin van zijn carrière als schrijver van detectiveromans stond. De geschiedenis speelt zich hoofdzake lijk af in de periode van Kerstmis tot Nieuwjaar 1929/1930 en doordat het in die tijd ook ontstond, ademt het boek de specifieke sfeer van de „gay twenties", die vooral in Amerika zo'n vruchtbare voedingsbodem vonden. De intrige is nogal gecompliceerd, zozeer zelfs dat de schrijver er aanvankelijk geen bevredigend slot aan kon bren gen. Hij liet het boek rusten tot 1957, zeven-en-twintig jaar lang dus, en ook in dat jaar speelt zich de ontknoping af. De jaarlijkse bloesemrit zal wederom te Kapelle worden ver reden, op zaterdag 7 mei. Inschrijving bij de start te Kapelle om 13.00 uur. Aan de bloesemrit kunnen deelnemen auto's en motoren. tWegens de zeer geringe deelname van vorige jaren, kunnen bromfietsen niet deelnemen. Bezwaren daartegen vernemen wij gaarne per omgaande. Inschrijfgeld voor auo's en motoren inclusief bestuurder j 5, en passagiers 2, STAVENISSE. In hotel „Zeeland" werd onlangs de eindles gehouden van de door de Afd. Stavenisse van de L. J. G. georganiseer de cursus Bloembollenteelt, Om 7 uur heette de voorzitter, de heer Steendijk, de commissie van toe zicht, de genodigden en de cursisten welkom. Hierna werden door de cursus-leider de heer Van Heusden uit Den Haag, aan de leerlingen vragen gesteld. Aan 23 cursisten werd tenslotte het diploma uitgereikt door de voorzitter van de Z. L. M. van de Streek Tholen, de heer Groenewegen. De heer Groenewegen feliciteerde de voorzitter met het genomen initiatief en de leerlingen met het behaalde succes. Hjj deelde verder mede, dat door het Z. L. M.-bestuur alle moge lijke medewerking zal worden ver leend, wanneer het gaat om het bevor deren van intensieve teelten op het eiland Tholen. Namens de inspectie landbouw onderwijs sprak de heer v. d. Schou wen. De heer Oosterveer van de veiling H. B. G. te Lisse, wees de cursisten er op dat de grond in Tholen bijzonder geschikt is voor bloembollenteelt. Hij moedigde hen dan ook aan de moeilijk heden te trotseren en te trachten teeltvergunning te krijgen. Door de heer Oostdam van de veiling H. B. G, werd een gedicht voorgedra gen over „De schoonheid van bloe men". Eén van de leerlingen dankte de do cent voor de prettige wijze waarop door hem les gegeven werd. Namens de- cursisten werd hem een geschenk aangeboden. De Afd. Zaamslag van de L. J. G. en Z. P. M. hield haar jaarvergadering in de bovenzaal van „Het wapen van Zeeland" te Zaamslag. Uit de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat de L. J. G. een gunstig jaar achter de rug had, hetgeen ook geldt voor de Z. P. M. Daarna volgde de maaltijd. Na de pauze werd de bestuursverkie zing gehouden. Bij de Z. P. M. werden de dames L Haak en R. Dieleman in het bestuur gekozen. Bij de L. J. G. werd een nieuwe pen ningmeester gekozen, dit werd de heer M. Boogerd. Na de vertoning van enkele speel- en landbouwfihns werd deze jaarver gadering gesloten. De Afdeling IJzendijke van de L. J. G. en Z. P. M. heeft onlangs haar jaarvergadering gehouden in hotel „De Gouden Leeuw" te IJzendijke. De voorzitter heette in zijn openings woord speciaal een viertal nieuwe leden welkom en wierp een terugblik op het afgelopen jaar, dat wel ge slaagd geno'emd mag worden. Ook op financieel gebied staan de zaken er niet slecht voor. Ook zal dit jaar weer een bonenzaai- wedstrijd gehouden worden. De heer D. Dekker werd tot voor zitter herkozen en de heer C. Belois tot secretaris gekozen. De heer W. Verplanke Azn. werd be noemd tot excursie-commissielid. Bij de Z. P. M. werd mej. R. Schaap gekozen tot vice-voorzitster en mej. W. Dhont tot algemeen adjunct. Na een gezamenlijke koffietafel bracht men de tijd verder gezellig door met muziek, spel en dans.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13