HAjor de<^Orouw Nieuws van de „Huishoudbeurs" in de R.A.I. te Amsterdam VAN HET PLATTELAND ZEEUWS LANDBOUWBLAD REEDS vóór de tweede wereldoorlog kende Nederland de „Huishoudbeurs", die op gezette tijden in provincieplaatsen werd gehouden. Het was een middenstandsbeurs met enige industriële deelname en er werd regelrecht aan het publiek verkocht. Kort na de oorlog was de belangstelling voor de huishoudbeurs van de zijde der huisvrouwen enorm, doch naar mate de schaarste aan gebruiksgoederen ver dween, luwde de belangstelling- omdat men in de winkels hetzelfde kon zien als op de beurs. Na 1952 veranderde het karakter van de beurs. Er werden geen winkeliers meer toegelaten en behalve wat kleinigheden kon er niet meer direkt door het publiek worden gekocht. Inplaats daarvan verscheen het element „voorlichting". De huisvrouwen, die de jubileum-huishoudbeurs b ezoeken, welke van 28 maart t/m 6 april in de K. A. I. te Amsterdam wordt gehouden, kunnen daar heel'wat opsteken. AFWASMACHINES VANZELFSPREKEND is er grote aandacht aan de woning geschonken en daarnaast ftan de arbeid, die de vrouw daarin dag in dag uit te verrichten heeft. Zo zagen wij niet alleen smaakvolle meubelen, die weinig onderhoud ver gen, maar ook vele apparaten, die arbeid be sparen en het leven van de huisvrouw minder Zwaar maken. Het is niet doenlijk een volledige srondgang te maken en u alles te tonen wat er te zien is. Enkele apparaten kent u uit eigen er varing, zoals stofzuiger, wasmachine en centri fuge, hoewel moet worden toegegeven, dat er nog Steeds verbeteringen worden aangebracht. I MET de afwasmachine is het een tikje anders gesteld. Betrekkelijk weinig Nederlandse huisvrouwen bezitten zo'n machine en brengen dagelijks geruime tijd met de afwas door. Velen staan ook afwijzend tegenover dit apparaat, zelfs al kunnen zij er het geld zonder bezwaar voor meetellen. Men kan niet geloven dat de „vaat" er schoon en droog uitkomt. Op de beurs was een volautomatische Amerikaanse afwasmachine, een produkt van de General Electric, die de afwas glanzend en droog aflevert en voor vele vrouwen, die zonder hulp voor een groot gezin moeten zorgen een uitkomst is. Men behoeft slechts het deksel te sluiten om de machine in werking e stellen. De gehele cyclus bestaat uit twee voorspoelingen, een wasperiode en twee naspoelingen, waarvan de eerste met koud water. Daarna opent net deksel zich automatisch en begint de droogperiode. Daarna schakelt de ma chine zichzelf uit en heeft de beginstand voor een volgende afwas aangenomen. Elke spoel- en wasperiode gebruikt nieuw water, dat automa tisch verhit wordt. HARD WATER ENZ. VAAK klagen wij over hard water, waardoor wij grotere hoeveelheden wasmiddelen moe ten gebruiken dan bij zacht water. Hard water is tevens schadelijk voor wasmachine en was goed. Een chemische fabriek heeft een produkt, genaamd „Calgon" in de handel gebracht, waar door het water aanmerkelijk zachter wordt ge maakt. Nu wij toch aan het wassen zijn, stappen wij meteen over naar een nieuw wasgereedschap voor huis en bedrijf, de „Osrow's Telewasher Het apparaat heeft een roterende borstel van 100 paardehaar. Het water wordt aangevoerd door de telescopische buissteel en alle soorten ïamen tot 5' m hoogte, tegels,- muren, wanden, autobussen en ander rijdend materiaal kunnen Sn een oogwenk gereinigd worden. Door een afsluitkraan kan de watertoevoer geregeld wor den. Voor hen, die het genot van een eigen douche cel missen en er door verschillende omstandig heden geen kunnen laten bouwen, zagen wij een ©pbergbare douchecel, die zelfs in een kleine keu ken kan worden opgeborgen. Willen wij thuis ons haar wassen, dan is het drogen vaak een probleem. Wij zagen de rotel haardroger, die dit probleem oplost. Deze droger Ss voorzien van een plastic droogkap met gaatjes, waaraan een plastic buis zit, verbonden met de droger. Deze kan op tafel worden neergezet en 'terwijl het haar droogt, kunnen wij nog iets anders doen. VROOGREKKEN PR werden ons verschillende droogrekken ge- demonstreerd, die aile van roestvrij staal of van met plastic omwonden draad waren ge maakt. Heel handig was het parasolmodel, dat zowel hangend als staand gebruikt kan worden. Er was een Nidracrek, geheel invouwbaar, dat 18 m drooglengte heeft en slechts een halve vier kante meter aan vloeroppervlakte eist. Ideaal voor hen, die klein behuisd zijn en tevens zeer geschikt voor kamperende vakantiegangers. •Dezelfde fabriek brengt een handig strand of windscherm, dat oprolbaar is en gemakkelijk -meegenomen kan worden. Het biedt een prettige •jbescherming tegen wind en zon en is uitgevoerd 3n katoen met frisse dessins. Voor het gezin met een baby zagen wij een Weerbestendige aluminium markiezen van „Luxaflex" ALUMINIUM MARKIEZEN ALS noviteit waren er de Luxaflex aluminium markiezen en luifels. Deze markiezen be staan uit in elkaar grijpende aluminium lamel len, die van een zware laklaag zijn voorzien. Zij kunnen in diverse kleuren worden geleverd. Het grote voordeel boven markiezen van hout en tex tiel is, dat deze luxaflex-markiezen weerbesten- dig zijn. De aluminium luifels, die daarnaast ge leverd kunnen worden, zijn meer bestemd voor permanente overkapping b.v. voor een zitje naast het huis of een afdakje, dat als garage dienst kan doen. VOEDING EN DE BEREIDING UANZELFSFREKEND was er heel wat te zien op het gebied van voeding en voedselberei ding. Hoe langer hoe meer neemt men ook in ons land de gewoonte over het vlees niet te braden, doch te grilleren. Dit is het gaarmaken van het vlees met zo min mogelijk boter of vet. Lang niet alle fornuizen bezitten een grill. Wij zagen een handige warmteverdeler, die op het gas geplaatst wordt en tevens als grill dienst kan doen. Met toepassing van een rooster, dat apart kan wor den bijgeleverd verkrijgt men een uitstekende broodrooster. Zonder rooster kost het apparaat slechts ƒ8.25. Nu we toch met het eten bezig zijn, vragen wij ook even aandacht voor een nieuw produkt van Van Nelle de Trixy jelly-pudding. Het is geen gewone gelatinepudding met een omslachtige be werking. Zij is verkrijgbaar in drie lekkere sma ken. DOE HET ZELF OOK IN DE EIGEN TUIN VEEL belangstelling trok: „Hobbyland", waar oud en jong hun vrije tijd besteedden. Kin deren boetseerden, schilderden, werkten met raffia enz., terwijl volwassenen hun tijd nuttig besteedden met weven, tapijten knopen, mon tagewerk en houtwerk. Een broeikastje was met de materialen, die in een pakket kant en klaar geleverd kunnen wor den zo in elkaar gezet. Een gezonde vrije tijdsbesteding is zeker het werk in de tuin. Wie het lentesprookje, behorend tot de huishoudbeurs in de R.A.I.-hallen heeft gezien, zal zeker lust krijgen zijn tuin of tuintje nog met meer zorg aan te leggen dan tot dusver. 1000 vierkante meters oppervlakte zijn gevuld met de verrukkelijkste bloemen. Dank zij de enthou siaste medewerking van de gehele bollenstreek, kon dit lentesprookje tot stand komen. Ruim 30.000 bollen waren nodig om de bezoekers eeri prachtig bloemenveld te kunnen bieden. Wij zagen nieuwe soorten zoals de crocus chrysantemum en wel de variëteit Zwanenberg- brons, een kleine bronsachtige crocus, uitzonder lijk van tint. Prachtige roomkleurige trompetnarcissen, Fre sia's in dieprood, fel oranje en citroengeel met bloemen zo groot als wij nooit tevoren zagen. Tulpen in rijke verscheidenheid. Manden niet Amarillissen, zó schitterend van kleur, dat wij er door overweldigd werden. Het was een genot hier te toeven. MODESHOW NATUURLIJK zou de beurs niet volledig zijn geweest als een modeshow ontbroken had. De firma Voss toonde er de zomermodellen. Helaas was de opzet zo alsof de vrouwelijke helft der mensheid louter uit teenagers en vrouwtjes beneden de vijfendertig bestaan. Wij zagen nau welijks een model, dat draagbaar was voor de vrouw van middelbare leeftijd en die zijn er toch altijd nog in grote getale. De jonge mannequins toonden allereerst strandkleding. Wij zagen de zo gewilde poncho, gecompleteerd met een pantalon in gabardine of terlenka in harmoniërende kleuren. Deze ensem bles maakten een frisse en beschaafde indruk. De shawlblouse van Italiaanse zijde was in een gedekter tint aan nu geshowd werd, wel voor oudere dames geschikt. De regenmantels konden ons niet zo erg bekoren, eerstens uit praktische overwegingen en in de tweede plaats wekten zij de indruk, dat de draagster uit haar regenjasje was gegroeid. Een lange suède jas oogste meer bijval, maar het zwart leren mantelpak oogste geen applaus. Voorts waren er een paar aardige jurkjes van dun batist, gegarneerd met Zwitserse broderie in dezelfde tint. De cocktailtoiletjes, fel van kleur, waren niet geschikt om vaak gedragen te wor den. Een wit cocktailjurkje maakte daarop een uitzondering. Aan de kraaglöze mantels moeten wij nog even wennen, alsook aan de heel erg korte rokken. Geen enkele rok bedekte de knieën. Dit mag voor een teenager nog aanvaardbaar zijn, boven die leeftijd mogen er toch wel enkele centimeters aan de roklengte worden toegevoegd, wil deze flatteus zijn. Toch is het heel nuttig een dergelijke show te gaan zien, omdat wij dan ook kunnen nagaan hoe het wel en hoe het niet moet. Jurkje van dun batist met 2witsers« broderie handig verrijdbaar opvouwbaar kinderstoeltje, geheel van roestvrij draad gemaakt met een zitje van katoenen banden die zo zij een was beurt nodig hebben gemakkelijk kunnen worden afgenomen. Zoals wij al eerder schreven, het is niet doenlijk de hele beurs te beschrijven. Wij heb ben slechts enkele onderdelen genomen en er naar gestreefd om de nieuwe snufjes, die er te zien zijn, even nader te bekijken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 6