Garantieregeling oogst 1959 Pootaardappelen 264 VASTSTELLING DATA AANKOOPVOORWAARDEN V erzekeringszaken FERTIPHOS JAN SMIDFONDS UIENMORGEN TE OOSTERLAND FABRIEKSAARDAPPEL GARANTIEPRIJS VASTGESTELD OP ƒ7.10 PER 100 KG Is «lat wel economiseh (63) ZEEÜWS LANDBOUWBLAD HE Stopa (Stichting Overname Pootaardappe- len te 's-Gravenhage) deelt het volgende mede De data bedoeld in de artikelen 1 en 3 van de „Aankoopvoorwaarden" zijn als volgt vastge steld 1. De data waarop de verkoopbevestigingen uiterlijk in het bezit moeten zijn van de be trokken Keuringsdiensten van de N.A.K. zijn vastgesteld op: a. zaterdag 9 april 1960 vóór 14 uur voor de vroege rassen en Eigenheimer. Heeft die meneer gelijk TN verband met onze werkzaamheden volgen wij getrouw de verslagen in de krant over de zit tingen van de kantonrechter. Onlangs werden we daarbij getroffen door een klacht, die de officier van Justitie te Bergen op Zoom tijdens een zitting geuit heeft. Voor de groene tafel was er n.l. een Zeeuwse chauffeur verschenen en de officier van Justitie merkte op: „Er komen hier hoe langer hoe meer Zeeuwen voor het hekje. Jullie moeten niet zo hard jakkeren. De Zeeuwen rijden vaak slecht". Tot zover de officier van Justitie. Ziezo, met deze opmerking kunnen de Zeeuwen het doen. Vraag is of de officier van Justitie gelijk heeft. Deze vraag is niet gemakkelijk te beant woorden. Dat de Zeeuwen slecht zouden kunnen chauf feren en onvoldoende op de hoogte zijn van de verkeersvoorschriften zouden wij zonder meer tegen willen spreken. Dit wil echter nog niet zeggen, dat deze bekwaamheid en kennis in de praktijk vol doende wordt benut. Bovendien zal bij vele Zeeuwen, zodra zij op de drukke verkeerswegen of in de grote steden ver zeild raken, de onvoldoende routine in het drukke verkeer een rol gaan spelen. Wanneer de officier van Justitie op deze punten gezinspeeld heeft, dan zijn we geneigd hem gelijk te geven. TNDERDAAD merken wij in de praktijk, dat b.v. onze boerenleden teveel boer zijn en te weinig chauffeur op het moment, dat ze chauffeur moesten zijn. Daarmee wil gezegd zijn, dat wanneer men in de auto rijdt, niet moet letten of buurman A. zijn vlas al boven staat, buurman B. zijn aardappelen al gepoot heeft, buurman C. zijn bieten recht of krom gezaaid heeft, buurman D. zijn vee vet of mager in de wei heeft lopen en buurman E. zijn boomgaard goed of slecht gesnoeid heeft. Neen, tijdens het autorijden dient de volle aan dacht op de weg gericht te zijn en daar man keert veel aan. In een polderweg, waar praktisch geen verkeer is, kan men zich de luxe van tege lijk chauffeuren en boeren nog eens veroorloven, hoewel het dan ook nog herhaaldelijk voorkomt,' dat een bocht te laat wordt opgemerkt. Rij dende over een vrij drukke verkeersweg is de combinatie boeren en chaufferen echter beslist uit de boze. Wij zijn daarom van mening, dat er te onoplet tend gereden wordt. Men heeft wel de bekwaam heid en kennis, maar er wordt geen volledig ge bruik van gemaakt. Honderden schadegevallen zou den te voorkomen zijn, indien voldoende wordt op gelet. Mogelijk, dat de officier van Justitie hierop ge doeld heeft en nogmaals, dan heeft hij gelijk. Niettemin, voor spoedgevallen kunnen de ver zekerden tijdens de kantooruren bellen op nummer 01100-2348 en voor of na de kantooruren op de nummers 01100-3424 of 01100-4060. de L. (Adv.) FERTIPHOS. geeft zekerheid als fos faatmeststof. Snelwerkend en voordelig. Bestel dus nog heden FERTIPHOS bij Uw handelaar. Bevat 40 fosforzuur in i' >m van oubbtllallfos'ial (amm. ciir. oplosbaar) b. zaterdag 23 april 1960 vóór 14 uur voor de overige rassen. Niet tijdig ontvangen verkoopbevestigingen zullen niet worden geaccepteerd. 2. De pootaardappelen moeten klaar staan voor controle door de N.A.K. op: a. maandag 11 april 1960 voor de vroege ras sen en Eigenheimer. b. maandag 25 april 1960 voor de overige ras sen. 3. Het risico van de kwaliteit en het gewicht gaat op de Stopa over op de dag van defini tieve controle door de N.A.K., doch niet later dan op: a. vrijdag 15 april 1960 voor de vroege rassen en Eigenheimer. b. vrijdag 29 april 1960 voor de overige rassen. Met „vroege rassen" worden bedoeld de rassen Asoka, Barima, Béa, Doré, Eersteling, Ideaal, Rode Eersteling, Saskia en Sirtema. Exemplaren van de „Aankoopvoorwaarden Ga rantieregeling Pootaardappelen, Oogst 1959", zomede van de verkoopbevestigingen zijn ver krijgbaar bij de Gewestelijke Keuringsdiensten van de N.A.K. VERKOPERS, die door bijzondere omstandig- digheden b.v. doordat zij door gebrek aan ruimte in de koelhuizen niet in staat zijn de pootaardappelen op te zakken en voor controle door de N.A.K. gereed te maken, kunnen bij de betrokken Gewestelijke Keuringsdienst van de N.A.K. een verzoek indienen om de aardappelen vlak voor de verlading klaar te maken. Indien het verzoek wordt ingewilligd, behoeven de poot aardappelen niet onmiddellijk gereed te worden gemaakt, doch pas enkele dagen vóór de afleve ring. In dat geval gaat het risico van de kwaliteit en het gewicht echter pas op de Stopa over op het moment waarop de pootaardappelen defini tief door de N.A.K. worden gecontroleerd en goedgekeurd. NAAR aanleiding van de boetebepaling, opgeno men onder art. 2 van de „Aankoopvoorwaar den", wijst de Stopa er op, dat verkopers onmid dellijk een annuleringsaanvrage moeten inzen den aan de Gewestelijke Keuringsdienst van de N.A.K.. indien blijkt: 1. dat de hoeveelheid van de verkoopbevestiging niet juist is of met die van het keurings rapport meer dan 10 verschilt, en 2. indien nog partijen kunnen worden verkocht. De hiervoor bestemde formulieren zijn bij de Keuringsdiensten en hun controleurs verkrijg baar; het ligt voorlopig niet in de bedoeling een einddatum voor annuleringsaanvragen vast te stellen. TENSLOTTE wordt er nog de aandacht op ge vestigd, dat, indien de aardappelen „los ge stort" moeten worden geleverd en deze b.v. per vrachtauto van het bedrijf van verkoper worden afgehaald, de verkoper er zelf voor heeft te zor gen, dat de aardappelen inderdaad worden ge stort en dat de zakken niet meegaan naar de bestemming. Gebeurt dit toch, dan heeft ver koper de eventueel daaruit voortspruitende schade, zoals het verloren gaan van zakken, zelf te dragen. Uw handelaar versfrekt gaarne nadere inlichtingen AOK in het jaar 1959 heeft het Jan Smid- fonds, dat in de dertiger jaren is ingesteld, zijn steentje bijgedragen aan de vorming van de plattelandsjongeren. Aangezien de rente van het kapitaal van het fonds uiteraard te beperkt is om zelf b.v. cursussen te organiseren, besloot het bestuur van het Fonds om in het afgelopen jaar subsidies te verlenen aan enkele instellingen, die werkzaam zijn in het belang van de vorming van de plattelandsbevolking. Het betreft hier aller eerst de „Stichting Uitwisseling en Studiereizen voor het platteland" te Bergen, die in de tien jaren van haar bestaan reeds 1646 jongens en meisjes van het platteland in het buitenland heeft geplaatst om daar enige maanden op een landbouwbedrijf te werken. Ook werd, evenals vorige jaren, een bijdrage verleend ten behoeve van de vierweekse cursus „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen", welke elke winter op de Volkshogescholen te Bakkeveen en Bergen wordt gehouden. Door deze subsidie kon het cursusgeld worden verlaagd, hetgeen de deelname aan deze cursus heeft gestimuleerd. Tenslotte werd in de bestuursvergadering, die in december werd gehouden, besloten tot enkele statutenwijzigingen, die onder meer noodzakelijk waren i.v.m. de inwerkingtreding van de Wet op de Stichtingen. In deze bestuursvergadering werd de heer H. R. Starke te Nieuw Beerta, die periodiek als bestuurslid aftrad, als zodanig opnieuw be noemd. OP 29 februari j.l. hebben de gezamenlijke Rationalisatiekernen en de Bedrijfsstudie groep op Schouwen-Duiveland in samenwerking met de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst een uienmorgen georganiseerd, waarvoor een grote belangstelling bestond. In zijn openingswoord kon de voorzitter van de Bedrijfsstudiegroep, de heer A. J. G. Doeleman, 80 personen welkom heten. Hij schetste hierbij de samenwerking tussen de Rationalisatiekernen en de Bedrijfsstudiegroep en merkte op dat deze ook voor de toekomst goede verwachtingen inhoudt. Sprekers op deze morgen waren de heer J. L. Koert, hoofdassistent bij de Stichting Neder landse Uien Federatie, die de teelttechniek, chemische onkruidbest rijding en mechanisatie van het gewas besprak, en dr. ir. A. M. van Doorn, medewerker van het Instituut voor Plan- teziektekundig Onderzoek te Wageningen, die de bestrijding van valse meeldauw en koprot in uien behandelde. Dr. ir. C. W. C. van Beekom, Rijkslandbouw- consulent voor de Zeeuwse eilanden, zei dat het uiengewas de boer op de kleinere landbouw bedrijven een goede mogelijkheid biedt zijn arbeid rendabel te maken. Met de voortschrij dende technische verbeteringen neemt echter dit gewas op het kleinere bedrijf niet meer die plaats in van vroeger. Door chemische onkruidbestrij- ding en mechanisatie bij de oogst van uien kun nen ongeveer 500 arbeidsuren per ha bespaard worden. Indien op het kleinere landbouwbedrijf gemiddeld 1 ha uien verbouwrd wordt en het te werken aantal uren op dergelijke bedrijven 30003500 bedraagt, dan betekent dit dat 15 b van de totale arbeid op zo'n bedrijf verloren gaat. Door intensivering in een andere richting moet hiervoor emplooi gezocht worden. In dit verband noemde de heer Van Beekom de mogelijkheden van grove tuinbouw en klein-fruit op het kleine landbouwbedrijf. Ook wees spreker op de gevaren die verbonden zijn aan het gebruik van chloor-I.P.C. en noemde in dit verband nog eens nadrukkelijk de termij nen, die bij gebruik hiervan in acht moeten worden genomen. De voorzitter, de heer A. J. G. Doeleman, wees op het belang van zaaien op een rijafstand van 33 cm indien men van plan is om mechanisch te gaan rooien. Dit wordt bij een gestandaardi seerde zaaimachine van 2,64 m in totaal 8 zaai- pijpen omdat de uienrooier 4 rijen tegelijk rooit. (Ontleend aan een mededeling van de R.L.V.D., Goes, door W. P. Noordam.) NADAT minister Marijnen bij de behandeling van de landbouwbegroting 1960 in de Eerste Kamer reeds de verwachting had uitgesproken, dat de fabrieksaardappelprijs indien zich geen onverwachte verwikkelingen zouden voordoen voor oogst 1960 op 7.10 per 100 kg zou uitkomen, heeft hij thans de prijs inderdaad op dit bedrag vastgesteld. DE mechanisatie hoort in de reeks toverwoor den naast de reeds besproken speciali satie en combinatie, nauwelijks thuis. Was men vroeger nog van mening dat de mechanisatie dé oplossing gaf voor alle problemen men ziet deze nu veel meer als enige uitweg in de arbeidspro blemen. Vaak rijst de vraag wat nu goedkoper is, trek kers of paarden en mechanisatie of arbeid en bijna evenzovele malen probeert men twee niet te vergelijken grootheden naast elkaar te zetten. Er wordt nu eenmaal niet gemechaniseerd om de arbeidskosten zonder meer te drukken. Het is vaak andersom, gebrek aan arbeid en daarom mechaniseren. En hoe wil men een span paar den met een trekker vergelijken, de met de trek ker veroorzaakte arbeidsbesparing waarderen, en ook rekening houden met het structuurbederf? Naar onze mening worden de verschillen in winst tussen de bedrijven onderling niet veroor zaakt door mechanisatie of geen mechanisatie. De verschillen ontstaan door een eventueel niet juist toegepaste mechanisatie of een verkeerd gebruik van arbeid op een minder gemechani seerd bedrijf. Om maar iets te noemen. Het is naar onze mening met de hele vergelij king zelfs zo, dat, wanneer men twee dezelfde bedrijven heeft wat betreft grootte, grondsoort enz. en het één is gemechaniseerd en het andere veel minder dan moet men verschillen in winst niet in de mechanisatie zoeken maar in de boer. Het is zelfs heel goed mogelijk dat een ruil van de bedrijven mét inspan voor beiden ongunstig zou zijn. Is men op het eigen bedrijf aan het overscha kelen van arbeid naar mechanisatie dan is ver gelijking wél interessant (en vanzelfsprekend economisch WARMENHOVEN.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4