DE GOGGEN: BISON CB I ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEEIAND I De trouwe wachters van Noord-Bevelands dijken BOEKEN ii iï MEI voederbieten altijd een record-oogst! CENTRAAL BUREAU ZATERDAG 2 APRIL 1960 273 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuis Goes. L. J. G. en Z. P. M. AFD. GROEDE. hield op 3 maart 1960 haar.jaarverga dering bij „Boerdam" te Groede. Vóór de pauze werd afzonderlijk ver gaderd en na de pauze gecombineerd, waarbij een lezing gehouden werd over Sumatra door de heer A. van de He mel, die enige jaren in Indië verbleef cm voor ons goede vaderland, te strij den. Men kreeg door deze lezing een beeld van de ontberingen en de moei lijkheden die onze soldaten moesten doormaken. De verkiezingen van de L. J. G., zo wel als van de Z. P. M., waren dus vóór de pauze. B\j de L. J. G. werd Ko van Hoeve weer tot voorzitter herkozen. P. Leen- houts werd eveneens herkozen. Voor de secretaris F. J. B. Dees, wel ke aftrad wegens werkzaamheden, werd de heer A. Dhont van de „Cats- hoeve" gekozen. Bij de Z. P. M.-sters werd mej. S. Lako gekozen als presidente. Verder kwamen in het bestuhr mej. J. Aar- noutse en mej. S. Verplanke. ONTSPANNINGSAVOND DER L. J. G. en Z. P. M. AFD. GOES. Zaterdag 19 maart j.I. hield de afde ling Goes van de L. J. G. en Z. P. M. haar ontspanningsavond in' hotel „De Zwaan" te Kapelle. De presidente der "Z. P. M., mej. .T. Nieuwenhuijzen, opende deze avond en heette alle aanwezigen hartelijk wel kom. Door een toneelgezelschap Aiii Wol- faartsdijk o.l.v. de heer Pieterse, werd het toneelstuk: „Haar levenswens" op gevoerd. In de pauze werden door als torero's verklede personen, enkele populaire liedjes gezongen, die goed in de smaak vielen. De verloting, die gehouden werd om de kosten enigszins te dekken, was zeer geslaagd. Nadat men nog enige tijd gezellig samen was geweest bij de muziek van de band „Black and White", sprak voorzitter K. Nieuwenhuijze een slot woord. Deze avond, die voor een groot deel georganiseerd werd door de heer P. Note boom, mag, ondanks de matige be langstelling in het begin van de avond, zeker geslaagd heten. „SPELEN MET CIJFERS" door W. J. Reichmann, Een Prismaboek van een soort waar van er maar weinigen bestaan. Een delicatesse voor diegenen onder ons, die zich óm de een of andere reden tot de schoonheid, regelmaat en de belang wekkendheid van de cijfers vóelen aan getrokken. Toegegeven, dat dit niet op ieders weg ligt, maai' ook toegegeven, dat de cijferkunst, zoals in dit. boek beschreven, heel wat mensen zou in teresseren, die menen, dat zij niets voor cijfers voelen. Het register had den we graag: wat uitgebreider gezien, en we begrijpen niet waarom men wel de grootst gemene deler, maar niet het kleinst gemene veelvoud behandelt. «Herinnert U zich die bewerkingen nog van de schoolbanken en gebruikt U xe wel eens in het dagelijks leven?) Een heel oud verhaal over de grote stormvogels AES je bij ons In de boomgaard bent dan kan het gebeuren dat je van achter de dijk een schreeuw hoort. Het is ecu vreemde kreet, luid, hees en angstig. Ik heb mensen, die deae sehreeuw voor het eerst hoorden van niet te ver af, zien huiveren. Er is niets menselijks aan. Het is ook geen menselijk geiul'd. Als je op de zeedijk klimt, kun je ae zien: grote witte vogels, van boven grauw, met een vlucht van anderhalve meter. En ze vliegen in formatie, met twee of met drie, nooit meer. Vliegen is eigenlijk niet het juiste woord. Meestal zweven ze op de thermiek die tegen de dijk ontstaat, zonder een veerje te bewegen, schuin elkaar, vleugeltip aan vleugeltip. Het is een heet bijzonder ge zicht en je ziet het niet zo heel vaak. Het zijn mantelmeeuwen, op zijn Noord-Bevelands: goggen. "Ar Wanneer straks Noord-Beveland eiland-af zal zjjn, is een einde gekomen aan het betrekkelijke isolement dat we nu nog kennen. Dan worden we opgenomen in de grote massa en gaat er veel van de eigen streek, van 't eigen ka rakter verloren. Nu bestaan er nog sagen of legenden van het oude Noord-Beveland, die zijn doorverteld van vader op zoon en het doet me genoegen in contact te zijn gekomen met iemand, die Noord-Beveland, al thans het eiland Noord-Beveland na aan het hart ligt en van wiens hand onderstaand verhaal is. Iff ■iff Iff A vT De meeste mensen kennen ze niet eeris, want de goggen komen niet zoals de andere meeuwen op het land of in de dorpen. Ze blijven aan de bui tenkant en slechts de mensen die daar werken of die zoals wij, practisch aan de zeekant zijn opgegroeid, krijgen ze te zien. En de schippers natuurlijk. Er is een verhaal over die goggen. Een verhaal, tot ons gekomen uit vroe ger eeuwen, dat nóg minder mensen kennen'en diè het kennen noemen het meestal een legende. En töch. DE OUDE JOHANNES. Ik was nog maar een kind toen ik het verhaal hoorde, ongeveer vijftig jaar geleden. De man, die het mij ver telde was heel oud, hij was geboren in de eerste helft der vorige eeuw en had zijn leven lang op Noord-Beveland ge woond. Hij was een soort oud-oud-oom van mij en elke winter kwam hij mét zijn vrouw een paar maanden bij ons logeren. En in de zomer ook, maar nooit zo lang. Ons huis was er groot genoeg voor*. Het was gebouwd in 1632 en zo groot als een kerk. Dat was maar goed ook, want elke dag zaten we minstens niet z'n twaalven aan tafel en soms waren er wel twintig. Het ging er toen nog een beetje feodaal toe op die grote oude hoeven: een knecht of vier, een koewachter, een paar meiden, allemaal inwonend in het huis en dan ons eigen gezin waartoe- ook grootmoeder en een paar tantes behoorden. Als er dan nog een stuk of wat logé's waren en dat was meestal wel het geval, dan behoef de niemand zich over de stifte en de eenzaamheid te beklagen. Maar ik was het meest bij de oude Johannes. En wij zochten de eenzaam heid op, want wij gingen naar de zee dijk of het schor dat erachter lag en dat toen veel en veel groter was dan nu. Als wij daar dan ergens in het gras zaten vertelde Johannes soms de (Adv.) Daar zit flink geld in voor UI Met Bison CB kunt U héél vroeg zaaien al vóór 1 april! Want Bison CB heeft geen last van schieters! Alléén met Bison CB bent U zeker van de allerhoogste opbrengst aan drogestof en van een enorme oogst aan loof! Daarombestel nü BISON CB, het hoogwaardige ras voor vroege zaai en U kunt rekenen op recordopbrengsten I TELEFOON 111340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM oude verhalen van vroeger, verhalen waarvan sommige van eeuwen her dateerden en die hij ook weer van oudere mensen gehoord had. Maar dat verhaal van de goggen zou hij nooit uit zichzelf verteld hebben. Het was omdat ik net zo lang aan zijn hoofd zanikte tot ik het allemaal wist. Want het was niet goed, zei hij, om veel over zulke dingen te praten. De mensen ge loofden je toch niet. Maar het was waai*, zei hij. De volle waarheid. Het was toen we op een keer samen langs de zeedijk liepen, Johannes en ik. Langs de binnenkant, want hel waaide veel te hard voor de buiten kant. Opeens hoorden we een schreeuw en Johannes bleef staan om te luiste ren. Ik wist wel wat het was. „Gog gen", zei ik. „Ja", zei Johannes, „gog gen. Ik moet es boven de dijk kijken". We klommen tegen de dijk op tot we er net over konden zien. En we zagen de goggen vliegen. Ze volgden de dijk, zwevend, vleugeltip aan vleugeltip. Johannes zag een beetje bleek. „Drie", zei hij, en toen nog een keer „Drie". Ik begreep dat dit aantal hem niet aanstond. Meestal zag je er maar twee. „Ja, drie", zei ik", waarom zouden er geen drie zijn? Of vier?" „Zwijg kind", zei Johannes, „je weet niet wat je zegt. En ga mee naar huis, we krijgen storm". STORM. We kregen inderdaad storm. Behoor lijk. 30 september 1911. Het water- sloeg over de dijk. En we waren alle maal bang. Het oude huis kermde en kreunde. Er waaide een schoorsteen af en een heleboel pannen. Maar het huis bleef overeind. En de dijk hield het ook. Toen de storm over was, vroeg ik aan Johannes wat dat nu was met die goggen en hoe hij geweten had dat er storm kwam. En omdat ik hem niet met rust liet vertelde hij, ofschoon ik volgens hem nog veel te klein was voor die dingen. De goggen vlogen nooit alleen, zei hij, altijd met z'n tweeën. Dat was goed, dat was normaal. Maar soms waren er drie bij elkaar. En dat was niet goed. Want dan kwam er storm. Daarom was hij geschrokken van die schreeuw en was hij boven de dijk gaan kijken. Want als de formatie van drie langs de dijk vliegt, dan zijn ze op inspectie en die onaardse, hese schreeuw is een waarschuwing voor een zwakke plek in de dijk. „En vier", vroeg ik, „als er vier zijn?" „Jongen", zei hij, „hoop dat je dat nooit ziet, want dat gebeurt enkel tijdens een catastrophe. Er zijn maar heel weinig mensen in leven die dat hebben gezien en ik hoor daar ook bij, daarom weet ik dat het waar is wat ik vertel. Het gebeurt alleen bij een dijkval of een dijkdoorbraak, als alle mensen als razenden werken om het gat te stoppen en te redden wat er nog te redden valt. De mensen hebben dan geen tijd om omhoog te kijken, maar het gebeurt toch dat er eens iemand toevallig opkijkt en ze ziet, boven dat gat in die dijk: Vier goggen, in formatie, vleugeltip aan vleugeltip. Doodstil, zonder een veertje te bewe gen. Even zijn ze er maar. De man die ze ziet, maakt zijn buurman opmerk zaam, ze kijken samen: de goggen zijn verdwenen, onhoorbaar, spookachtig, zoals ze gekomen zijn. Waarheen? Wie zal het zeggen. Maar het is een teken. Het betekent dat het werk zal lukken en de polder behouden zal blijven. Zo lang Noord-Beveland bestaat hefc- ben de goggen dat gedaan en ze zullen het blijven doen. Zij zijn de trouwe wachters van de Noordbevelandse dijken.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13