I BISON Cb] VOL BELAST TUINBOUW Hoe zal het gaan met de winterbloemkool j|ET zou gemakkelijk zijn wanneer we u op dit moment konden vertellen hoe het in het komende seizoen zal gaan met de afzet van de winterbloemkool. U zult echter begrijpen dat dit niet gaat. Er spe len bij de prijsvorming zoveel onbereken bare faktoren een rol. Denk b.v. maar eens aan de invloed van de weersomstandighe den op het aanbod en ook op de vraag en dus op de prijs. I VOEDERBIETEN j BESTRIJDING VAN MONIL1AROT BIJ STEENVRUCHTEN WIJ ONTVINGEN: VEE EN VLEES ONKRUID IN GRANEN ZATERDAG 26 MAART 1960 249 Verder is ook belangrijk hoe het staat met de invoer van bloemkool uit andere landen. Op het ogenblik is de situatie zo dat de invoer van groenten in ons land uit de ge hele wereld vrij is. Verwacht mag worden dat aan deze vrije invoer paal en perk ge steld zal worden als het seizoen wat meer op gang gaat komen. De invoer van bloem kool zal daar echter weinig van merken want als er geen vrije invoer meer mogelijk is komen de contingenten aan de beurt en voor onze E. E. G.-partners zijn deze t,en opzichte van het vorig jaar opnieuw ver hoogd, terwijl mag worden aangenomen dat bij eventuele uitputting het Produktschap voor Groenten en Fruit pogingen zal doen om invoer mogelijk te doen zijn. Er zullen aan de invoer van bloemkool dus wel weinig of geen belemmeringen wor den gesteld. JEN zeer belangrijk produktiegebied van bloemkool is Bretagne in Frankrijk. Volgens het vakblad voor de groothandel schat men de oogst van bloemkool in deze streek dit seizoen op 100.000 tot hoogstens 110.000 ton. Dat is minder dan het vorig seizoen toen de oogst 130.000 ton bedroeg. Aanvankelijk vond de oogst van bloem kool in Bretagne plaats tot half maart maar de laatste jaren is er een verschui ving gekomen in de teelt en thans valt de hoofdperiode van de oogst van half februari tot half mei dus vrijwel tegelijk met onze winterbloemkool. Het is hoofdzakelijk het type brocoli dat in Bretagne wordt geteeld. Er is dus een mogelijkheid van concurrentie van deze kool in de tijd dat de Walcherse kool komt. Of die groot zal zijn valt niet te zeggen. Veel zal daarbij afhangen van de prijs welke wordt besteed. Als we zien dat de oogst heel wat kleiner is dan het vorig jaar dan zijn we niet direct zo bang van deze concurrentie. Voor alles zal echter van belang zijn dat de Zeeuwse tuinders een produkt aanbieden dat de concurrentie kan weerstaan. Daartoe zal het noodzakelijk zijn dat alle mogelijke zorg wordt besteed aan het veilingklaar maken van de kool. Als er een goed produkt is dan is er op het ogenblik zeker geen re den om de afzetmogelijkheden pessimis tisch te bekijken. Over de wijze van aan bieden vertellen we in een afzonderlijk ar tikel nog iets meer. (Adv.) Reeds jarenlang no. 1 op |i de IVRO proefvelden en I no. 1 op de rassenlijst! I) I BIJ in volle bloei staande fruitgewassen, voor namelijk bij steenvruchten, komt het her haaldelijk voor, dat plotseling een deel van de bloesem bruin wordt en verdort. De verdorring der bloesem wordt dikwijls gevolgd door een af sterven van vruchtsporen en zelfs van twijgen. Later in het seizoen kunnen voorts de vruchten worden aangetast. Zowel de bruine verdorde bloemtrosjes als de aangetaste verschrompelde vruchten (z.g. mum mies) kan men tot het volgend voorjaar aan de takken zien hangen. Vooral bij morellen, kersen en pruimen komen deze verschijnselen voor. Ze worden veroorzaakt door schimmels van het ge slacht Monilia, die overwinteren in de verdorde bloemtrostjes, in aangetaste takken en in de al of niet afgevallen mummies, om van daaruit in het voorjaar opnieuw infectie te bewerkstelligen. De Plantenziektenkundige Dienst deelt de fruittelers mede dat deze tak- en bloesemaantas ting waardoor in sommige jaren bij kersen, mo rellen en pruimen zeer ernstige schade kan ont staan, bij deze gewassen in belangrijke mate kan worden tegengegaan door vóór de bloei een be spuiting uit te voeren met xh koperoxychloride of 0.35 koperoxycarbonaat. Deze bespuiting dient niet te laat te worden uitgevoerd, aangezien dan ernstige schade aan de knoppen kan ont staan. Men zou (volgens buitenlandse gegevens) in het rose of witte knopstadium ook kunnen spuiten met captan of thiram (TMTD). Bij erg droog weer zou laatstgenoemde bespuiting zelfs nog iets later kunnen worden uitgevoerd, n.l. wan neer de eerste bloemen zich openen. Indien de bloei zich over een abnormaal lange periode uit strekt en indien het in deze periode zeer nat weer is, zou het, op grond van dezelfde gegevens, aan beveling verdienen na verloop van enige tijd een tweede bespuiting uit te voeren. De vruchtaantasting wordt door alle genoemde bespuitingen vóór de bloei niet voorkomen. Men zou de kans op vruchtaantasting evenwel kunnen verminderen door te spuiten met captan of thi ram zodra de vruchten beginnen te kleuren (11 en 8 dagen voor de oogst). Deze bespuiting is dan gelijktijdig werkzaam tegen het veel voorko mende Botrytis-rot in kersen. Voor laatstgenoemd rot kan men captan zowel als thiram het beste in een concentratie van 0.25 verspuiten. (P. D. bericht 1369.) Het 24e jaarboekje 1960 van de N. I. B. E. M. Landbouwbureau Wiersum te Groningen. Adviserend spuitschema voor het gebruik van bestrijdingsmiddelen in de landbouw voor 1960. Speciaal ten behoeve van de fruitteelt is even eens een spuitschema opgesteld. N.V. VV. J. Thieme Cie, Zutphen. SCHAPENTEELT door J. H. Lantinga, Hoofdassistent bij de Rijksveeteelt- en Zuivelvoorlichtingsdienst in Zeeland. Prijs ƒ2,50. Algemene Dierkunde door W. Fase, Hoofd van de Lagere Landbouwschool te Oudelande. Prijs 2,90. N. V. 'Uitgeverij Tjeenk Willink te Zwolle. Serie B no. 49. Bloembollenteelt VI. De narcis door P. Krabbendam. Prijs 3,75. Jaarverslag 1959. Vereniging voor Bedrijfs voorlichting „Walcheren". Jaarverslag 1959. Rijksveeteelt- en Zuivelvoor lichtingsdienst voor Zeeland. Jaarverslag 1959. Vereniging ter verbetering van het schapenras in Zeeland. Jaarverslagen 1956 tot en met 1959 van de Stichting Provinciaal Veevoederbureau voor Zeeland. Uitgave no 7 van dezelfde stichting waarin op genomen de proeven met mestvee, gehouden op het Proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. Eveneens werden proeven met mestvee op het bedrijf van P. J. Bom te Colijnsplaat gehouden waarover een verslag verscheen. Statistisch jaarrapport 1959 van het Produkt schap voor Vee en Vlees afd. Statistiek. Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakken- .meel geeft een folder uit „Thomasmeel ook in het voorjaar". Op aanvraag is deze folder gra tis bij genoemd bureau te Wageningen ver krijgbaar. Slachthuizen, bacon-, vleeswaren- en conserven- fabrieken draaien vol belast evenals alle soorten bedrijven die iets met de be- of verwerking en handel van vlees en vleesconserven te maken hebben. Alles draait op volle toeren en toch is het de laatste paar weken zo, dat men ternauwernood het dwingende aanbod kan verwerken. Het ge volg is dan ook geweest dat de prijs nog verder is gedaald, zodat ook de baconovernameprijs met 5 cent tot ƒ2,02 moest worden verlaagd. In de afgelopen week gingen ruim 14.000 var kens in de pekel om als bacon naar Engeland verzonden te worden. Daarnaast werden 10.000 varkens tot 70 kg geslacht voor de vleeswaren en conservensector met 12 cent toeslag per kg. Dit betekpnt dus dat in één week tijd 24.000 varkens op licht gewicht uit de markt genomen werden. Deze week verwacht men dat in de pekel 17.000 varkens gaan en dat er tevens tenminste 10.000 varkens tot 70 kg in de vleeswarenrichting zullen verdwijnen, zodat dit samen 27.000 stuks beloopt. TOESLAG VERHOOGD De toeslag voor de lichte vark,ens tot 70 kg werd met ingang van j.l. maandag tot nader orde verhoogd tot 15 cent per kg. Het gehele be leid van het PVV staat in het teken van de sei zoenopruiming. De uitvoer van vers varkensvlees en afvallen draait eveneens op hoge toeren en beloopt 400 500 ton per week. Tevens gingen ruim 6.700 zware varkens naar Italië. Hoewel de uitvöer van vleeswaren en vleesconserven mo menteel van betekenis achterblijft, kon toch wel gezegd worden dat het tempo waarop de varkens- produktie verwerkt wordt de hoop wettigt dat over enige tijd aanbod en verwerking meer in evenwicht zal zijn dan thans het geval is. Voor de mesters is een betrekkelijk klein licht puntje dat de biggenprijzen intussen beduidend goedkoper geworden zijn. DE RUNDVEESECTOR Hier is sprake van een iets optimistischer beeld. Bij dezelfde aanvoeren is de markt voor slacht- runderen williger. Dit was ook in deze sector wel hard nodig daar het prijspeil voor 2e klasse vee intussen met vorig jaar (dezelfde tijd) een ver schil te zien gaf van 20 30 cent per kg. Al stijgt de prijs belangrijk, waar dan 2 stuivers per kg onder verstaan wordt, wil dit nog niet zeggen dat deze mesterij lonend zal worden. Deze situatie wordt bevestigd door berichten dat het aantal kalveren dat nuchter geslacht wordt groter is dan vorig jaar. HET PRODUKTSCHAP VOOR VEE EN VLEES BOERDE NIET SLECHT Het PVV stelde de rekening en verantwoording over het boekjaar 1959 vast. Het PVV wordt in hoofdzaak als orgaan gefinancierd door heffin gen op in- en uitvoer van IV2 Dit beliep ca. ƒ1.685.000 over 1959 en daarnaast door de ge- Deze interest beliep 670.000, opgebracht door een kweekte interest van de in reserve zijnde gelden, belegd kapitaal van 16.818.000. Het exploitatie saldo over 1959 beliep 415.000. Bezien zal worden of de retributieheffing van IV* in de toekomst verlaagd kan worden tot 1 Wij vragen ons wel af of deze verlaging in het huidige tijdsbestek wel juist is, ware de weg van de exportbevordering en afzetpropaganda niet effectiever. D. (Adv.) Over het grote nut en voordeel van chemische onkruidbestrijding in granen zijn de meningen niet verdeeld. Dat blijkt wel uit het totaal aantal hec taren met die gewassen beteeld, dat elk jaar bespoten wordt. Het cijfer spreekt voor zichzelf. Waarover nog wèl te praten valt, is de keuze van het te gebruiken type middel. Er zijn er di verse en het is zaak goed te weten, wat een mid del wel en wat het niet kan, vóór U een keuze doet. Allereerst dient U de onkruiden, die gewoon lijk op Uw akkers optreden, goed te kennen. Eten dient U van elk type middel te weten of het vroeg of laat moet worden toegepast, onder welke om standigheden het effect van het middel het grootst is en, niet in het minst welke van de „probleem"- onkruiden op Uw akkers al of niet door een be paald type middel worden gedood. De meeste din gen dient U zelf te bekijken, maar een paar din gen willen we toch even met nadruk vaststellen! a. Alleen D.N.C. geeft onbrengstverhoging. b. D.N.C. kan en moet reeds vroeg worden ge spoten. c. Het aantal soorten onkruiden door D.N.C. ge dood, is groter dan het aantal, dat door andere typen middelen wordt gedood. Neem de juiste D.N.C.-producten. Kies: D.N.C.-TRIFOCIDE of TRIACIDE. Publicatie van N.V. Fabriek van Chemische Produk- ten VONDELINGENPLAAT, Postbus 69, Vlaardinge*.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 9