DE OOGST VAN WINTERBLOEMKOOL cr een van de grootste gebeurtenissen op tuin bouwgebied van deze eeuw, in ons land, willen we deze week de aandacht vestigen. We bedoelen de nationale en internationale tuinbouwtentoonstel ling Fioriade, welke, als u dit blad ontvangt, is geopend door onze Kroonprinses. TUINBOUW Duidelijke uitspraak DINGEN VAN DE WEEK DE BESTRIJDING VAN DE APPELBLOESEMKEVER 248 ZEEUWS LANDBOUWBLAD J|ET zal niet lang meer duren of de oogst van winterbloemkool gaat beginnen. Als we een week verder zijn dan zullen er zeker reeds aange voerd zijn op de Zeeuwse veilingen en in het bijzonder in Middelburg want Walcheren is toch nog altijd het land van de winterbloemkool bij uitstek, al zullen de Walcherse tuinders alles op alles moeten zetten om deze positie te behouden want ook elders in Zeeland en met name op Zuid-Beveland, neemt de belangstelling toe. In dit artikel willen we graag enkele opmerkingen maken over de oogst van dit produkt. We doen dat omdat deze periode weldra zal aanvangen. 1LS we het hebben over de oogst dan denken we vanzelf aan de vele zorgen welke de te ler moet besteden aan dit produkt, wil het aange boden kunnen worden in een zo goed mogelijke kwaliteit. En van dat laatste zullen we het moeten heb ben bij de afzet in de toekomst. Het vorig seizoen heeft Walcheren reeds een goede naam gekregen als leverancier van winterbloemkool. Toen kwa men uit alle delen van het land de handelaren om dit produkt te kopen. Het vorig jaar heeft de ZGV enkele opmerkin gen gemaakt over de ervaringen in het toen afge sloten seizoen. Het leek ons goed enkele daarvan naar voren te brengen want men kan daar nu zijn voordeel mee doen. HET OOGSTEN DE ZGV heeft toen o.m. er op gewezen dat de goede winterbloemkool mooi wit en gesloten moet zijn. Dat weet trouwens iedere vakman maar om het te bereiken is niet altijd eenvoudig. Winterbloemkool ontwikkelt zich namelijk bij zonder snel. Men moet er als het ware met het mes bij staan om op het juiste moment te oog sten. In de veilinghallen kwamen ook het vorig jaar nog al wat kisten met kool welke te lang had gestaan. Dat waren los gegroeide kolen welke zowel voor de binnenlandse markt als voor ex port ongeschikt waren. Over het algemeen kan men veel beter de kool te vroeg oogsten dan te laat. HET TRANSPORT WA het hakken van de kool worden deze op vele bedrijven door dragen of met kruiwa gens naar de bedrijfsschuur gebracht en daar uitgesneden, gesorteerd en verpakt. Anderen ver pakken de kool direct op het veld. Welke methode men ook volgt, steeds zal het nodig zijn voor ogen te houden dat er zo weinig mogelijk met de kool gesjouwd moet worden. De verpakking van de kool is ook een punt waar sommige telers aandacht aan moeten schenken. Dikwijls komt het voor dat de partijen te los in de kist waren verpakt. Ook kwam het voor dat de kolen te lange stompen hadden, zodat ze niet diep genoeg in de kist konden liggen. Ook waren er in het verleden wel telers welke de handelaren graag zo goed mogelijk wilden la ten zien hoe goed hun kool maar was en daartoe sneden ze ze zo diep mogelijk uit met het gevolg dat er beschadigingen optraden door stoten tegen de kistrand. Een wat langere, beschermende blad steel rond de kool is zeker goed voor de kwali teit. DE MAAT rtT men ook goed moet letten op de maat is iets dat elke teler weet maar waar toch niet iedereen aandacht aan schenkt. Op de veiling moet uw kool nu eenmaal worden gekeurd op de minste kwaliteit welke er in is. Als een kool maar net mee kan en eigenlijk wat onder de maat blijft ten opzichte van de andere, neem dan geen risico en houd die er uit. Dat geldt ook voor de kleur van de kool. Zorg er voor dat de spierwitte kool die u hopelijk zult oogsten, ook afzonderlijk wordt aangeboden en niet gelijk met uw wat bruinere kool die iets te lang heeft ge staan of die niet tijdig genoeg is afgedekt. AFDEKKEN VANZELF komen we thans op een punt dat zeker niet verwaarloosd mag worden, het af dekken van de kool. We hebben reeds gezegd dat de winterbloem kool veel sneller groeit dan de gewone bloemkool en daarom is het nodig om bij warm voorjaars weer elke dag langs de planten te gaan om af te dekken. Ja, het kan zelfs noodzakelijk zijn om dat twee keer op een dag te doen. Het doel is immers om witte kool te oogsten. Dan moet er ook werk van gemaakt worden. Het blad van de winter bloemkool is taai en stug. Het is niet mogelijk om de kool te dekken door het blad wat te buigen. Na een halve dag staat het omgekraakte blad reeds omhoog en laat het licht door tot de kool. Zodra men iets waarneemt van koolvorming in de plant dient men een blad af te breken en dat te leggen over het hart van de plant. Bij het na zien van de kool legt men bij de tweede ronde een vers blad over de kool en het dan reeds ver lepte eerste blad er over heen. Vers blad is voor de zich vormende kool beter dan dood en verlept blad. Verwacht men wind, dan kan men het af gebroken dekblad vastleggen door het wat tus sen de kool en de bladeren te duwen. De zich ontwikkelende kool duwt het dan verder wel vast. WE zullen het hierbij laten. Van harte hopen we dat het komende winterbloemkool-sei zoen voor Zeeland een goed seizoen mag worden. De teler zal echter alles op alles moeten zetten om een mooi produkt aan te bieden. Dat zal veel tijd vragen maar ook hier geldt, dat de kost voor de baat uitgaat. Doe er daarom aan wat er aan gedaan moet worden. Het is in uw eigen belang. Y)ORIGE week schreven wij over de erken- t ningseisen in de tuinbouw. Thans bericht de afdeling Tuinbouw van het K. N. L. C. ons dat de 3 Centrale Landbouworganisaties zich in verband met het aflopen van de huidige erken- ningsregelen in de tuinbouw op 31 december 1961 met een schrijven tot de minister van Land bouw hebben gewend met het verzoek zodanige wettelijke voorzieningen te treffen, dat voor ver schillende sektoren in de tuinbouw vestigings regelingen in het leven kunnen worden geroepen, welke zijn afgestemd op de omstandigheden in deze sektoren. De volgende argumenten zijn daartoe aange voerd. (T\ E tuinbouw is een onderdeel van het agrarisch d-J bedrijfsleven, dat zich in de loop der jaren in grote lijnen heeft weten staande te houden zonder de steun van overheidsgaranties. Dit was slechts mogelijk dobr een stelsel van regelingen waarvan de erkenningsregelingen een onmisbaar onderdeel uitmaken. Indien de erkenningseisen in de tuinbouw zouden komen te vervallen, zou het gehele stelsel op losse schroeven komen te staan, hetgeen ernstige ge volgen voor de Nederlandse tuinbouw zou hebben. EDE door de erkenning seisen is de belangstel lingvoor het tuinbouwonderwijs sterk toe genomen. Hierdoor is de voortbrenging van kwaliteitsprodukten in grote mate bevorderd. (^EZIEN de aard van de produktie en de markt enverhoudingen, heeft de tuinbouw bijzonder belang bij deze kwalitatief hoogwaardige produkten teneinde de positie van de Nederlandse tuinbouw op de verschillende markten te kunnen handhaven en eventueel te versterken. Het is daarom voor de tuinbouw van belang, dat deze alleen kan worden uitgeoefend door vakbe kwame bedrijf sgenoten. ONDANKS de zeer uiteenlopende standpunten binnen de land- en de tuinbouw t.a.v. het stellen van vestigingseisen, wordt hier toch ge tuigd van een duidelijke uitspraak. Een uitspraak welke op de meest democratische wijze tot stand is gekomen door het eraan vooraf gaande beraad zowel in de sierteeltsektor als in de voedingstuinbouw getoetst aan de hoogste organen van de 3 C. L. O. Een uitspraak, waarvan de minister bij voorbaat heeft gesteld, dat hij er een grote waarde aan zou hechten bij het nemen van zijn- be slissingen. Een uitspraak die aan duidelijkheid niets te wensen over laat voor degenen, die en dit zijn er altijd nog velen twijfelen aan het nut van de standsorganisatie voor de tuinbouw. Een tentoonstelling waaraan kosten noch moei ten zijn gespaard en die zeker door enkele miljoenen mensen bezocht zal worden. Twee jaar lang heeft de opbouw geduurd. Nu zijn de poorten opengegaan van deze tuinbouw- manifestatie die zijns gelijke niet kent. Temidden van het 40 ha grote tentoonstellingsterrein aan de havens van Rotterdam, verheft zich de 115 meter hoge Euromast, van waaraf men een overweldigend uitzicht heeft op de wereldhavenstad Rotterdam. De stad die twintig jaar geleden in haar hart dode lijk werd getroffen maar thans bruist van leven en energie. Deze Fioriade is er opnieuw het bewjjs van. Rotterdam toont hiermede als het ware de schanddaad van de Duitsers in 1940 uit te willen wissen. Op de Fioriade zal een programma worden af gewerkt dat een ieder verbaast zal doen staan. De natuur zal hier in al haar schoonheid schitteren. Wat er o.a. op het gebied van de bloemenpracht te zien zal zijn, zal uniek zijn in de geschiedenis. Ook ons Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen zal met stands aanwezig zijn op deze tentoonstel ling. Zij zal een volledig beeld geven van hetgeen de Nederlandse tuinbouw heeft te bieden. Het is onmogelijk hier op te noemen wat er allemaal te zien zal zijn. We menen ook dat het niet nodig is u nog eens speciaal te zeggen dat u daar heen moet gaan. U zult deze Fioriade bezoe ken:. eenvoudig omdat het niet anders kan. En als u er de tijd voor hebt, ga er dan méér dan een keer naar toe. De tentoonstelling duurt een half jaar en elke periode heeft zijn eigen bekoring. Het zal heus geen verloren tijd zijn welke u daar zult doorbrengen. Met een zekere trots zult u zich tuinbouw beoefenen en die zo iets geweldigs als de Fioriade tot stand hebben gebracht. In het centrum van Neerlands bruisende indus- één voelen met de duizenden vakgenoten welke de triestreck, Iaat de Tuinbouw thans zien waartoe zij in staat is. Probeer er met uw gezin minstens één dag heen te gaan. Na daar gekeken te hebben zult u opnieuw gaan gevoelen dat onze tuinbouw toch nog wat te betekenen heeft in ons volks bestaan. Dat het een eer en een genot is om daarin werk zaam te zijn. U zult ervan zien en horen via tele visie en radio, maar neem daar geen genoegen mee. Ga zelf zien hoe hier iets groots tot stand is gebracht op uw terrein. Be tentoonstelling is gelegen naast het museum Boymans en is geopend tot 24 uur. U kunt dus ook genieten van de schitterende verlichting welke er is aangebracht. De entree is f 2,25 per persoon. Gezelschappen en schoolkinderen genieten een aanmerkelijke re ductie. Onze beste wensen voor deze Fioriade. Tot de volgende week. AANGEZIEN de laatste jaren vrij algeme,en een toeneming van het optreden van appel bloesemkevers is geconstateerd, zal het op vele plaatsen aanbeveling verdienen wederom be strijdingsmaatregelen tegen dit insekt te nemen, De Plantenziektenkundige Dienst deelt de fruittelers mede dat bij gunstige weersomstandig heden (vooral op zonnige dagende kevers actief zijn. De fruittelers dienen op eigen bedrijf waar nemingen over de activiteit der kevers te ver richten om te bepalen of en wanneer bestrijding nodig is. Dit geldt in de eerste plaats voor die boomgaarden, waar de appelbloesemkever vorig jaar schadelijk is opgetreden. In die boomgaarden, waar het nodig blijkt be strijdingsmaatregelen tegen dit insekt uit te voe ren, kan dit gebeuren met DDT, lindaan, AArup- sin, dieldrin of thiodaan tijdens de rijpingsvreterij vóórdat de eitjes zijn gelegd. In het algemeen valt dit tijdstip tussen het schuivingsstadium en het muizenoorstadium der knoppen. Men spuit dan met 160 ml. DDT-emulsie of emulgeerbaar produkt-25 200 g DDT-spuitpoeder-25 of 80 mï. lindaan-vloeibaar-14 °'o of 100 g AArupsin of 80 g/ml. dieldrin-25 of 200 g thiodaan per 100 1 water. Produkten met een ander gehalte aan werkzame stof worden in evenredige hoeveel heden verspoten. Met deze bespuiting bestrijdt men tegelijkertijd een deel der rupsen van win- tervlinders. De Waarschuwingsdienst voor de Tuinbouw geeft door middel van radioberichten en waar- schuwingskaarten het begin van de juiste bestrij- dingsperiode aan. Deze algemene richtlijn kan een steun zijn bij het vaststellen van de te nemen maatregelen. Aldus het bericht no. 1370 van de P. D. te Wage- ningen. Zie verder volgende pagi>>*

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8