DE BOERENJEUGD ZWITSERSE SNEEUWTRIP IN OKTOBER ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Een nieuwe lente I ZATERDAG 26 MAART 1966 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuig, Goes. Reisbeschrijving van een oud-redaktielid (siot.: Als een eeuwigdurend perputuurn mobile voltrekt zich ieder jaar weer opnieuw de wisseling der seizoenen. Haast onmerkbaar gaan de seizoe nen in elkaar over: het najaar in de winter en de winter in het voor jaar. Zwart en grauw lagen tot voor enkele weken de vruchtbare Zeeuwse akkers. Ze lagen daar te •wachten op het sein om te ontwa ken, op die zachte, onmerkbare aanraking van moeder Natuur. En plotseling was daar dan die myste rieuze overgang: het is welhaast als het sprookje van Doornroosje, die door de schone Prins met een zachte kus uit een lange slaap tot het leven werd teruggeroepen. Ook de velden en akkers, de vo gels, planten en bomen zijn als het ware door een onzichtbare adem tocht beroerd en bereiden zich voor op een nieuw leven, een nieuw jui chend opbloeien. We staan weer aan het begin van een nieuw hoofd stuk in de cyclus van de wederople ving van de natuur. We beschouwen dit alles als iets heel gewoons. We hebben dit al zo dikwijls meegemaakt en maken ons nergens meer druk over. Wanneer het slecht weer is klagen we dat we moeten stoppen met vlas of bieten zaaien en we zitten ons te ergeren. En wanneer dan alles in de grond zit, maken we ons weer zorgen of alles goed zal groeien en we kunnen het niet hebben, dat bij buurman de gewassen beter staan. En wanneer het zover is, is het voorjaar weer voorbij en we hebben geen tijd gehad om ervan te genie ten -it- Men is tegenwoordig in staat al les tot begrijpelijke normen te her leiden. We weten, dat we vermoede lijk van de zee-apen afstammen en hoeveel A.O.W. we moeten betalen. We vinden het heel gewoon, dat er Russische en Amerikaanse kunst planeten door het heelal vliegen en dat Chessman al zo'n jaar of tien in de dodencel zit. We verwonderen ons er niet over dat een prinses een fotograaf als man krijgt en dat men met melk meer mans is. En zo zijn er nog zoveel dingen, waarover men zich niet meer druk maakt. Maar heeft u zich wel eens afge vraagd waarom de kieviten steeds naar diè plaats terugkeren, waar zij <hjn uitgebroed of waarom een bc paalde bloem maar eens in de zo veel jaar bloeit? Kunt u misschien uitleggen hoe een trekvogel zo on feilbaar zijn weg naar zijn broed plaats terugvindt? De natuur is iets onbegrijpelijks, iets fascinerends, in hoofdlijnen hetzelfde en toch altijd nieuw. Wan neer u op een stille morgen eens er gens midden in de polder of aan een zeedijk gaat zitten en u let goed op wat er rond u gebeurt, is er al tijd wel iets te zien. Een koppel wil- Zo stonden we dan na enkele uren een 400 m lager en besloten om maar verder te gaan, samen met een hele stoet auto's die naar Erstfeld wilden om te proberen daar hun auto op de trein te kragen. In Göschenen kon men het niet verwerken. Naar later bleek kon dat ook in Erstfeld niet. Onderweg moesten we telkens stop pen voor auto's die dwars op de weg stonden of niet meer weg kwamen. Anderen waren weer bezig om sneeuw kettingen aan te leggen. de eenden landt druk snaterend in een sloot en de jonge woerd met zijn mooie kleuren is druk bezig zijn wijfje te behagenroerloos op één poot staat daar in de sloot een blauwe reiger, tien minuten, een kwartier staat hij doodstil, totdat plotseling zijn lange bek uitschiet en ij een forse paling bemachtigt. En daar op de wintertarwe zijn een paar hazen aan het spelen. Ze ge ven grote, wilde sprongen, en gaan er plotseling in grote vaart vandoor. En hoe mooi kan het 's avonds zijn, wanneer de zon bijna on der is gegaan. De natuur maakt zich op om te gaan slapen en de dieren van de nacht komen behoedzaam uit hun schuilplaatsen. Een grote uil zit daar roerloos op een tak, knippert even tegen het voor hem nog te felle licht en besluit dan toch maar zijn jachtvelden op, te zoeken. Statig zwevend verdwijnt hij in de avond. En wanneer men hiervoor de tijd niet neemt, merkt men het niet eens op. En toch gaat het voorjaar niet zomaar onopgemerkt voorbij. We kunnen toch dikwijls aan onszelf merken dat er iets veranderd is, maar we lopen teveel in de tredmo len van de dagelijkse sleur, dan om er nog aandacht aan te besteden. U zult zich er ongetivijfeld wel eens op betrappen, dat u zin heeft om te zingen of om zomaar, net als de koeien wanneer ze voor het eerst in de weide gaan, een paar rare sprongen te maken. Maar wij zitten nu eenmaal in het harnas van de conventie en wanneer we zoiets zou den doen, zou iedereen het raar vin den. We hebben onze vergaderingen, onze verenigingen, commissies en sub-commissies en hebben al onze aandacht nodig om ons daarop te concentreren. Maar trek toch in dit jaargetijde uw sleurjasje eens een ogenblikje uit, ontvlucht al uw dagelijkse verplichtingen en ga eens op uw eentje de natuur in. Vertoon- der u over alle mooie dingen en ge niet ervan. Dit jaargetijde is té mooi om zo maar ongemerkt voorbij te laten gaan. En wanneer u eens lust' heeft een paar sprongen te maken doe dat dan, daarvoor is het toch voorjaar. Een nieuwe lenteU zult dit ar tikeltje misschien lezen en zeggen: sentimenteel geklets. Mij goed, dan al het beste en veel succes met al uw beslommeringen. Tenslotte is dit maar een pretentieloos artikel tje, een bladvulling en ongetwijfeld zullen er velen zijn, die telkens op nieuw iets moois in het voorjaar ont dekken. v. D. Enkele keren spraken we nog Neder landers die mede in de stoet zaten. Ze moesten naar Italië en waren nog tot Göschenen gekomen en gingen nu weer terug om te proberen in Erst feld hun auto op de trein te krijgen. Hoe lager we kwamen hoe minder sneeuw er viel en eindelek ging deze sneeuw over in regen. Wel een vreem de ervaring om van de sneeuw in de regen te komen. In Erstfeld, 1000 m lager dan Andermatt, hadden we geen belangrijke hellingen meei*. De meeste auto's bleven staan voor de trein. Naar we de volgende dag lazen was er een aanbod van meer dan 200 auto's voor de trein geweest en waren er dus lange wachttijden. Ook lazen we toen de verhalen over de grote sneeuwval en de verkeerschaos op de Gotthard, waar we zo nauw bij betrokken ge weest waren. Verder, dat niet enkel de Gotthard maar ook de Grimsel, Sus ten, Klausen, Furka en Overalppas door de grote sneeuwval gesloten wa ren en deze zullen vermoedelijk wel niet eerder dan in 't voorjaar berijd baar zijn. Lugano werd dus afgeschreven. Wachten op 'de trein met de auto duurde ons te lang en is ook nog al prijzig. Zo belandden we in Luzern, waar we een dag regen meegemaakt heb ben. Dit wel tot genoegen van vrouw lief. Ik ken nu alle grote warenhuizen in Luzern van binnen. Zowat alles is daar duurder dan in Nederland. De andere morgen zijn we met nog steeds regen naar Bazel vertrokken. We zagen nog wat sneeuw bij 't overste ken van de Hauensteinpas, verder steeds maar weer regen. Weer huistoe. In Bazel namen we nog eens extra benzine in, dit vanwege 't prijsver schil. In Zwitserland betaalt men 0,40 en in Frankrijk, wanneer men geen toeristenbonnen heeft, 0,90. Voor de rest is Zwitserland duurder dan wij gewend zijn. Men kan echter in de niet specifieke toeristenplaatsen vooral om te eten, ook voor een ma tige prijs terecht. Frankrijk is daaren tegen vooral de laatste jaren stukken duurder geworden. Op onze terugreis door Frankrijk gingen we ook onze oude kennissen in de buurt van Reims nog eens opzoe ken. Hier was echter de stemming wat betreft de opbrengsten in de landbouw niet best. Zelf zag ik op hun bedrijf ruim 20 ha bieten die eigenlijk het rooien niet waard waren. Men vertelde ons over 15 ha aard appelen, die de kosten van 't pootgoed niet opgebracht hadden en minimale graanopbrengsten. Sinds 28 april had men geen regen gehad en dit op een voor droogte gevoelige grond. Het was er in de zomer enkele dagen zo warm geweest dat men in de buurt niet met een gewone auto op de asfaltwegen kon komen daar de wielen door 't wegdek zakten. Ook voor 't vee, bestaande uit een 50-tal koeien had men weinig eten. De prijs der melk was nog steeds stijgende. Men kreeg nu zo wat 0,50. Ook de kosten, arbeidslonen en belastingen bleven echter stijgen. Toch vertelde men, dat wanneer er in deze omgeving eens wat land of een boerderij vrij kwam er bui tensporige prijzen voor betaald wa ren. Meer zuidelijker lag dit wat gunstiger, maar daar was de grond minder en 't gebrek aan arbeiders nog nijpender. Nog meer naar 't zuiden stichtte men reusachtige fruitbedrijven, veelal door uit N.-Afrika gekomen kolonis ten met geweldige kapitalen achter zich. Toch was het met de oogst niet overal zo slecht gesteld. Er waren gebieden waar de aardappelen en het graan zeer goed waren. Later zagen we zelf in het uiterste noorden van Frankrijk nog behoorlijke suikerbieten. Van de verdere thuisreis valt weinig te vermelden. Heuvel op heuvel af ging het door 't uitgestrekte noorden van Frankrijk met zijn nog onafzien bare suikerbietenvelden en de beruch te bordjes met „Beteraves, slipge vaar". Via Bergen, Brussel, Antwerpen, waar we nog een kleine zondvloed meemaakten, ging het nu definitief huiswaarts. N. F. STREEK WEST ZEEUWS-VLAANDEREN L. J. GZ. P. M. Streekavond op 26 maart om 7.30 uur. Hotel „De Eenhoorn" te Oostburg. O.a. Muziek Filmvertoning Bakwedstrjjd (biscuittaart, appeltaart, cake of sprits) Verloting gebak. Het wordt een gezellige avond, komt dus allen! HET STREEKBESTUUR. WIE HELPT MIJ AAN COPY? Iedere week heb ik het nog kunnen uitstellen, omdat er op het laatste moment steeds nog copy binnenkwam, maar thans is alles schoon op- Ik heb geen voorraad meer en toch moet „De Boerenjeugd" iedere week weer vol. Begrijpt U dat dit niet meevalt? Daarom doe ik in de eerste plaats een dringend beroep op de redactieleden om mij per omgaande enkele artikeltjes toe te sturen. Voorts wil ik een ieder, die zich de moeite wil getroosten iets in te zenden, bij voorbaat mijn hartelijke dank betuigen. Zou het tè overdreven zijn te mogen verwachten, dat reeds volgende week de eerste brieven mijn brievenbus binnendruppelen? Ik hoop dat er sprake is van een stroom VAN DAMME. I L t. ff

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15