ril 1960 f/m 30 april 1960 iode 1 mei 1960 ym 30 april 1961 de Gewestelijke Raad voor Zeeland van bet Landbouwschap overeenstemming over het bijzonder gedeelte van t College van Rijksbemiddelaars goedkeuring verlenen. in de andere arbeidsvoorwaarden, die in de concept overeenkomst opgenomen zijn en per 1 april van kracht worden ere herberekening van reeds betaalde lonen, premie A. O. W., loonbelasting en sociale verzekeringspremie plaats aken. 3 aangebracht en dat de daarin opgenomen artikelen onveranderd van kracht blijven. Toeslagen Aftrek dienstwoning Gemoedsbezwaren Nachtarbeid Overwerk Accoordloon Dienstverband C. A. O. Tuinbouw Arbeidsovereenkomst 251 end, toegezonden. Voor de verdere verdeling zullen deze dan zorg dragen. t Indien in de voor- en/of namiddag wordt ge schaft, mag naast de schafttijd geen stoptijd wor den benut. De stoptijden dienen in onderling overleg tussen werkgever en arbeider te worden geregeld. Toeslag eerste knecht of voorman. De toeslag voor de voorman bedraagt op bedrij ven met niet meer dan 4 arbeiders ƒ2,p. w.; op bedrijven met meer dan 4 arbeiders 4,p. w. DIPLOMATOESLAGEN. Voor de hierna te noemen diploma's worden de volgende toeslagen betaald: a. diploma Fruitteeltvakschool ƒ2,p. w. b. diploma Groenteteeltvakschool ƒ2,p. w. De maximum-toeslag voor diploma's bedraagt in totaal ƒ3,45 per week. WAARDERINGSTOESLAG VASTE ARBEIDERS. De werkgever kan een vaste vakarbeider, die uit hoofde van diens verantwoordelijkheid, ervaring of kennis, naar het oordeel van de werkgever van bijzondere waarde is voor de betrokken onder neming, een waarderingstoeslag toekennen van ten hoogste 2,70 per week. PRODUKTIE-TOESLAG. 1. De werkgever is bevoegd in zeer drukke perio den tijdens welke de arbeider een extra presta tie of inspanning wordt gevraagd een toeslag op het loon te betalen, indien de werkzaamhe den niet in accoord worden uitgevoerd. 2. Deze toeslag, welke in beginsel niet langer dan gedurende 10 weken per contract jaar mag wor den betaald, mag per week ten hoogste 10 bedragen van het voor de betrokken arbeider vastgestelde tijdloon per week. 3. Indien de toeslag langer dan 10 weken zou wor den verstrekt, dient het in lid 2 genoemde ma ximum-percentage per week zodanig te worden verlaagd, dat de in totaal te ontvangen toeslag per contractjaar eveneens een bedrag, gelijk aan het tijdloon over één week, niet overschrijdt. TIJDLOON BIJZONDERE WERKZAAMHEDEN. Voor sproeiwerkzaamheden wordt aan de arbei ders die op uurloon werkzaam zijn, een toeslag op het normale tijdloon gegeven van 16 cent per uur, indien voor dit werk geen kleding door de werk- geve beschikbaar wordt gesteld. 1. IIET bedrag, dat voor het gebruik van een dienstwoning zal worden afgetrokken, be draagt ten hoogste 6,30 per week. 2. Voor woningen vallende onder de woningwet regeling zal eenzelfde bedrag worden afgetrok ken, als door de gemeente waaronder deze wo ningen ressorteren voor huur in rekening wordt gebracht aan huurders van deze soort wonin gen. 3. De met ingang van 1 april 1960 geldende huur verhoging moet voor de daarvoor in aanmer king komende woningen, wordien toegepast. 4. Het voor het gebruik van een dienstwoning overeengekomen bedrag dient op de schriftelij ke arbeidsovereenkomst te worden vermeld. AFSTAND» VERGOEDING. Voor het gebruik van een eigen rijwiel dient aan de arbeider een vergoeding te worden verstrekt zoals hieronder is aangegeven, indien de afstand van zijn woning tot de plaats van de aanvang der werkzaamheden bedraagt: 5 tot 10 km 0,20 per dag 10 tot 15 km 0,40 per dag 15 km en daarboven ƒ0,60 per dag Indien de arbeider gebruik moet maken van een veer, mogen de daaraan verbonden kosten door de werkgever worden vergoed. In afwijking met de vermelde lonen geldt: a. Voor arbeiders en jeugdige mannelijke arbei ders aan wie wegens het hebben van gemoeds bezwaren tegen iedere vorm van verzekering vrijstelling is verleend van de verplichting tot deelneming aan het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw; b. voor arbeiders en jeugdige mannelijke arbei ders, voor wie zodanige verplichting wel bestaat, doch die werkzaam zijn bij een wekgever, aan wie terzake van het hebben van gemoedsbezwa ren tegen iedere vorm van verzekering vrijstel ling is verleend van de verplichting tot premie betaling; dat voor de 21- tot 65-jarigen het tijdloon per week 1>75 of per uur 2>Vz cent lager is dan het normaal voor hen geldende tijdloon; voor de overige jeugdige arbeiders een loon dat per week 0,88 of per uur 0,02 lager is. Voor arbeid, verricht tussen 10 uur 's avonds en één uur voor de aanvang van de normale hier- opvolgenae arbeidsdag, zal een loon worden be taald, dat 50 hoger is, dan het voor de betrok ken arbeiders geldende uurloon, of, indien het loon per week is vastgesteld, het geldende basis uur loon. VOOR overwerk op gewone werkdagen dient 130 van het normale geldende tijdloon te worden betaald. Wat betreft de overuren op zaterdagmiddagen bedraagt dit 150 van het geldende tijdloon, ter wijl op zondagen en feest- en gedenkdagen het overwerk met 200 van het normaal geldende tijdloon betaald moet worden. ïndie* accoordwerkzaamheden verricht worden (bij gemengd bedrijf) gelden voor deze werkzaam heden de lonen en tarieven zoals deze voor de akker- en weidebouw en de veehouderij in de pro vincie Zeeland zijn vastgesteld. 1. Onder „vaste arbeiders" worden verstaan: a. zij, die worden aangenomen voor één of meer contractjaren, hetzij met een volledige, het zij met een gedeeltelijke werkweek, mits bij de laatste de overeengekomen arbeidsduur gedurende iedere week van het dienstver band dezelfde is en deze per normale werk week, hetzij tenminste 3 volle dagen, hetzij tenminste 4 uur per dag bedraagt; Wat verandert er in de i NIEUWE LONEN Uurlonen voor de categorie 23—65 jaar met 0,13 per uur verhoogd. Andere categorieën naar verhouding ver hoogd. ARBEIDSTIJD Aanvang en einde arbeidstijd in dfe pe riode van 16 november tot en met 14 februari nu van 7.30 uur tot 17.30 uur. De aanvang en het einde van de arbeids dag is dus tijdens de winterperiode een half uur later gesteld. DIPLOMA-TOESLAGEN Per diploma is de toeslag op ƒ2,per wteek gebracht. De maximaal te betalen toeslag is op ƒ3,45 gehandhaafd. VERGOEDING GEBRUIK DIENSTWONING Verhoogd tot maximaal 6,30. Het over eengekomen bedrag moet op de arbeids overeenkomst worden vastgelegd. WAARDE VAKANTIEBONNEN De waarde der vakantiebonnen wordt omdat de lonen omhoog gaan, eveneens verhoogd. ACCOORDLOON Voor de akkoord werkzaamheden gelden de nieuwe tarieven, zoals die in de aan vullende en nieuwe C. A. O. landbouw worden vastgelegd. b. zij, die onder dezelfde voorwaarden voor wat betreft hun werkweek, tijdens het con tractjaar worden aangenomen, hetzij voor het resterende gedeelte hiervan, hetzij voor het resterende gedeelte van één of meer on middellijk daaropvolgende contract jaren. 2. Onder „losse arbeiders" worden verstaan alle overige arbeiders. 3. Tenzij bij het aangaan der arbeidsovereenkomst eien andere functie is overeengekomen, wordt de losse arbeider met een dienstverband korter dan 6 weken geacht als seizoenarbeider te zijn aangenomen. a. Bij het aangaan der arbeidsovereenkomst dient tussen werkgever en arbeider te zijn overeen gekomen in welke functie de arbeider werk- Eaam zal zijn. Bij vaste arbeiders dient zulks in de schriftelijke arbeidsovereenkomst te wor den vastgelegd; b. wijziging van functies tijdens de duur van het dienstverband is in beginsel slechts mogelijk bij nadere overeenkomst; c. indien bij wijziging van de aard der werkzaam heden of bij tijdelijke wijziging van de aard der werkzaamheden omtrent de funktie-indeling geen overeenstemming tussen werkgever en werknemer kan worden bereikt, zal de Plaatse lijk Sociale Commissie trachten te bemiddelen. Indien deze bemiddeling niet leidt tot een min- Zie verder volgende pagina

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11