228 De Werktuigencoöperatie „Zuidzande" een vorm van voorbeeldige en voordelige samenwerking voederbieten altijd een record-oogst! CENTRAAL BUREAU ZEEUWS LANDBOUWBLAD (Vervolg van pagina 227) er toe meegewerkt dat men nog niet met dit schema behoefde te werken. Ook van een zekere dwang om met een bepaalde bewerking te beginnen is geen sprake. 2. DE ADMINISTRATEUR Deze coöperatie heeft het geluk een administrateur te hebben die er niet tegenop ziet om met pen en papier om te gaan. Deze funcie zal lang niet iedere boer interesseren. Voor de goede van zaken is de administrateur echter onontbeerlijk. Er dient namelijk van elk werktuig nauwkeurig bijgehouden te worden wat de kosten zijn van afschrijving, onderhoud, brandstof, smeermiddelen, sproeimiddelen enz., zodat per werktuig de jaarkosten berekend kunnen worden en een tarief per ha kan worden vastgesteld. Verder moet hij per lid bijhouden welke opper vlakte door de diverse machines der coöperatie bewerkt wordt, zodat bepaald kan worden hoeveel ieder te betalen heeft. Men heeft de volgende regeling getroffen: Elk lid betaalt slechts voor die werktuigen, die bij hem gewerkt hebben. Verbouwt bijvoorbeeld één van de 8 leden in een bepaald jaar geen aard appelen, dan zal hij in dat jaér ook geen bijdrage behoeven te leveren in de kosten van aardappeïpootmachine, verzorgingsapparaat en rooimaehine. De kosten van deze machines moeten in dat geval door de 7 andere leden gedragen worden, elk naar de oppervlakte die hij ermee bewerkt heeft. Sommige werktuigen, zoals de aardappelrooier en het erwtemaaigarnituur, worden niet per jaar afgeschreven maar per ha. Het betreft hier over het algemeen werktuigen die het ene jaar veel meer gebruikt worden dan het andere. Dit staat in verband met verschuivingen in het bouwplan of het te velde verkopen van het gewas. In jaren, dat zo'n werktuig weinig wordt gebruikt, zouden die leden, die het wel gebruiken, immers zeer hoge tarieven moeten betalen. De administrateur krijgt in het voorjaar een opgave van de leden betreffen de hun bouwplan. Aan de hand hiervan kan hij een begroting maken van de geschatte te bewerken oppervlakte door de verschillende machines en van de aan te schaffen hoeveelheden middelen. Dat een en ander een tamelijk uitgebreide en nauwkeurige administratie vergt, is wel duidelijk en het is van veel belang, dat bij een te stichten Coöperatie de juiste man op de juiste plaats gekozen wordt. Zowel de werkverdeler als de administrateur doen hun werkzaamheden nagenoeg gratis. 3. DE CHAUFFEUR IYEZE is in tegenstelling tot de beide andere functionarissen geen lid der coöperatie. Het is een boerenzoon, afkomstig van een kleiner bedrijf uit de buurt, die thuis gemist kan worden wanneer dit nodig is. Deze jongeman is door de coöperatie in dienst genomen alleen voor die tijd dat er werk voor hem is. In totaal bedraagt dit 4 a 5 maanden per jaar, natuurlijk verdeeld over het gehele seizoen. Deze los-vaste man is natuurlijk voordeliger voor deze coöperatie dan een vaste kracht die er het gehele jaar zou zijn. Misschien groeien ze in de toekomst wel die richting uit, maar voorlopig gaat dit zo tot wederzijds genoegen. De chauffeur voldoet ruimschoots aan de technische eisen die aan hem gesteld worden. Hij moet werkstaten invullen waarop vermeld worden de verrichte werkzaamheden, het aantal uren, de bewerkte oppervlakte, de gebruikte middelen enz. Deze staten moet hij wekelijks bij de administrateur inleveren. Het is van groot belang dat een dergelijke kracht een goede technische opleiding heeft, omdat hij met een waardevolle inventaris moet werken, iets, wat trouwens voor elke chauffeur op een gemechaniseerd bedrijf geldt. Verder Is het van belang, dat men steeds over dezelfde vaste kracht kan beschikken en zodoende van zijn grote ervaring kan profiteren. Het volgen van trekker-, werktuigen- en spuiteursussen is aanbevelens waardig, en de kosten die hieruit voortvloeien zullen zeker worden beloond door lage reparatierekeningen en goede spuitresultaten. Vóórdat de combines er waren, kon deze kracht het werk alleen aan. Het combinen veroorzaakte echter een zodanige arbeidstop, dat het noodzakelijk was een tweede chauffeur in te schakelen, in dit geval een zoon van één der leden, die dus beschikbaar blijft om te hoge arbeidstoppen te kunnen opvangen. DE RENTABILITEIT EN DE FINANCIERING UET economische voordeel van deze coöperatie kan voor de aangesloten leden nog moeilijk in geld gewaardeerd worden. Deze zaak is aan het groeien. Er komen enerzijds in coöperatief verband jaarlijks werktuigen bij, terwijl anderzijds de eigen inventaris zeer beperkt blijft. De uitgavepost loonwerk vervalt en de arbeidsbezetting neemt af. Er zijn al enkele leden bij deze coöperatie die hun bedrijf van ruim 30 ha exploiteren met 1 vaste arbeider en slechts in de drukke maanden nog een losse man inschakelen. Zolang deze ontwikkeling niet tot stilstand gekomen is, kan natuurlijk geen vergelijking gemaakt worden tussen de oude toestand en de nieuwe. De werktuigenkosten gaan op deze bedrijven de vorm aannemen van goed koop loonwerk. Globaal kan worden gesteld, dat de bedragen die de leden voor de diverse bewerkingen per ha moeten betalen, lager liggen dan de loon werkerstarieven, ondanks een behoorlijk zware afschrijving. Ze houden de winstmarge, die de loonwerker in rekening brengt, in hun zak. Hieruit blijkt wel, dat op deze manier goedkoop gewerkt wordt. De bedrijven behoeven individueel niet de last te dragen van de exploitatie van te grote oogst- en verplegingswerktuigen en kunnen door de kleine omvang van de coöperatie snel geholpen worden bij de oogstwerkzaamheden. Ook de finan ciering schept hier geen probleem. Bij het aanschaffen van nieuwe werktuigen behoeft er namelijk geen geld op tafel te komen. IYE aanwezige inventaris heeft in totaal 71.000,gekost. Om dit te finan- eieren, is bij de plaatselijke Boerenleenbank een voorschot opgenomen en een rekening-courant geopend onder persoonlijke borgstelling der leden van de coöperatie. Men heeft aan deze wijze van financiering de voorkeur gegeven, boven financiering uit eigen middelen. Op deze manier is het uitge sloten dat één der leden meer rechten kan laten gelden omdat hij meer geld in de onderneming heeft gestoken dan de andere leden. De samenwerking met de bank is heel prettig en alle betalingen en ont vangsten hebben via de bank plaats. Het moge misschien op het eerste gezicht wat vreemd lijken, maar het komt hierop neer, dat deze 8 boeren een aantal jaren tegen lage tarieven verschillende verplegings-, sproei- en oogstwerkzaamheden laten verrichten en dat ze op het eind van deze periode bovendien nog een werktuigeninven taris overhouden. Wanneer deze dan versleten is op het tijdstip dat de lening is afgelost, dan hebben de leden goedkoop gewerkt. Wanneer ze op de duur kans zouden zien ook na de aflossing de werktuigen nog te gebruiken, dan zou de zaak natuurlijk nog veel interessanter worden, want de nieuwe lening, die dan later bij de vernieuwing van de inventaris aangegaan moet worden, kan dan reeds lager zijn. In de statuten der coöperatie zijn nog een aantal1 bepalingen omschreven, maar hetzou te ver voeren om deze hier allemaal op te noemen. Voor eventuele belangstellenden liggen ze ter inzage bij de vereniging zelf. De voornaamste bepalingen hebben we echter reeds in dit artikel verwerkt. CONCLUSIE Economisch gezien is een dergelijke coöperatie een prach tige oplossing, speciaal voor die bedrijven, die zelf te klein zijn om met voordeel grote werktuigen te exploiteren. Op deze manier kan men met relatief lage kosten toch over eigen grote werktuigen beschikken met daarenboven een gemak kelijke financiering, een goede bediening door een ervaren chauffeur, en eventueel heeft men de mogelijkheid om de arbeidsbezetting op het eigen bedrijf te verminderen. We zouden echter niet volledig zijn wanneer we dit artikel beëindigen zonder nogmaals de volgende opmerking te plaatsen: Een dergelijke coöperatie kan alleen maar vrucht baar werken, wanneer hij bestaat uit leden, die de kunst van geven en nemen verstaan. Kan aan deze voorwaarde niet voldaan worden, dan is succes bij voorbaat uitgesloten. Wij wensen de werktuigencooperatie „Zuidzande" nog een lang en gelukkig leven toe last van schieters! Alléén met Bison CB bent U zeker van de allerhoogste opbrengst aan drogestof en,,* van een enorme oogst aan loof! Daarombestel nu BISON CB, het hoogwaardige ras voor vroege zaai en U kunt rekenen op record-opbrengsten! (Adv.) BISON CB Daar zit flink geld in voor UI Met Bison CB kunt U héél vroeg zaaien.** al vóór 1 april! Want Bison CB heeft geen TELEFOON 1 1 1340 - POSTBUS 182, ROTTERDAM.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8