De Belgische Landbouwbegroting W. SCHIPPER ZOON GOES Landbouwwerktuigen Een peulschilletje dat nog te groot is TOELAGEN Wat het rendier is voor een Lapfandse familie.... dat is de SAXONIA TREKKER-WERKTUIG DRAGER RS09 voor de boerderij. Men kan er alles mee doen! beproefd door het I.L.R.-WAGENINGEN Vraag vandaag nog alle gratis inlichtingen. N.V. LOUIS NAGEL CO. ARNHEM ZATERDAG 19 MAART 1960 225 HET parlementaire leven is in het vroege voorjaar gekenmerkt door de behandeling van de begrotingen van de verschillende departementen. Dat is althans in België en ook in Nederland het geval. En op het ogenblik dat Uw minister van Landbouw, mr. Marijnen, in de Eerste Kamer zijn land bouwbegroting 1960 te verdedigen en toe te lichten had, was in België de Kamerkommissie voor Landbouw, van haar kant, begonnen met de bespreking van de begroting voor het dienstjaar 1960. Na door deze Kommissie te zijn goedgekeurd moet dit „ontwerp" van begroting nog de vuurdoop in de Kamer en Senaat doorstaan. Wanneer wij daar zeggen „vuurdoop" dan willen wij hiermede niet romantisch doen. Want wij geloven nu waarlijk niet, dat vonze minister van Landbouw, baron de Vleeschauwer, het er zo gemakkelijk zal kunnen van afbrengen dan, een paar weken geleden, zijn Nederlandse collega. Naar wij immers menen, is i uw land de begroting zelfs zonder hoofdelijke stemming aangenomen gewor-i den en heeft minister Marijnen zich niet scherp behoeven te weer stelley NORMAAL gesproken zou het hier in België van geen leien dakje mogen lopen. In onze vorige „nieuwsbrief" spraken wij toch reeds van een grote misnoegdheid onder de Belgische boeren l misnoegdheid die niet altijd grond mist, maar t.o.v. de persoon van de huidige minister, die toch nog altijd en zoveel als het in zijn bereik ligt voor de boeren ijvert, eerder misplaatst is). Wanneer wij nu, spijts het uitblijven van het door de Boerenbond zo geëiste rampenfonds en het zo uitdrukkelijk beloofde 1 miljard B. fr. extra, komen te vernemen, dat de landbouwbegroting 1960, die 1 miljard 123 miljoen B. fr. als gewone uitgaven en 162 miljoen B. fr. als buitengewone uitgaven voorziet, in verge- lijking met 1959, in totaal met 180 miljoen B. frs werd verminderd, dan menen wij te kunnen voor zien dat in het parlement daarover nog een hartig woordje zal gezegd worden. Behalve als de „poli tieke belangen" het zouden halen op de sociaal- ekonomische belangen van de landbouw In een land als België waar, naar men wel eens zegt, „alles politiek is", zou daar niet van te ver schieten vallen. De kritiek in eigen rangen over het landbouwbeleid van de regering is de laatste weken immers sterk geluwd; „De Boer", het orgaan van de Belgische Boerenbond, roert de troift niet meer, integendeel, slaat het blad met betrekking tot de huidige begroting eerder een vergoeilijkende, vrien delijke toon aan. Het lijkt er op, dat men daar eerst de reakties wil afwachten en „de kat uit de boom wil kijken". Wij vrezen, dat het orgaan van de Boerenbond met zijn o zo zeer objectieve uit eenzetting en mooi gepraat wel eens „uit de toon" zou kunnen vallen. Laten wij toch de landbouwers geen citroenen voor appelsienen verkopen! KRENTERIGHEID EN VAKATURES. ZEKER, de Belgische schatkist wordt geweld aangedaan, maar waarom toch altijd het bud get van Landbouw aanspreken?... Wij vallen met onze begroting t.o.v. vooral Nederland en Duits land zeer uit de lijn. Zij bedraagt één honderdste van de globale staatsuitgaven. Eens van krenterig heid gesproken! Er zijn de uitgaven van de administratie die t.o.v, 1959 met 17 miljoen fr. werden verhoogd en nu 370 miljoen bedragen. Overdreven is dit niet, als men weet, dat het personeelskader 2.024 plaatsen omvat daar waar in totaal 2.206 ambten voorzien zijn. Van de minister van Landbouw kan men met zijn huidig budget, ook in dit opzicht, geen grote initiatieven verwachten. Hij kan inderdaad zijn personeel nog niet behoorlijk vergoeden. In Vlaanderen zijn er nog ambtenaren in buitendienst die voor 600 B. fr, per maand in hun eigen woning een consultatie bureau onderhouden, inrichten, poetsen, verven enz. Wie durft dan nog in België de suggestie doen enkele tientallen ambenaren aan te werven, die in de bediening van landbouwattaché, in het buiten land zouden zorgen voor een lonende afzet van be paalde landbouwprodukten?... In de sektor nijver heid ligt dat wel anders; hier werden een tijd ge leden vele tientallen ambtenaren aangeworven om de export van nijverheidsprodukten te helpen be vorderen. „De Boer" vermeldt dat er voor het ogenblik, alhoewel voorzien in het kader, zelfs geen land- bouwhuishoudkundige inspectrice in funktie is, ter wijl er van de 146 plaatsen van technisch helper (een agent toegevoegd aan de Riikslandbouwkun- dige) slechts 86 bezet zijn. Zij bedragen 556 miljoen fr., zijnde 132 miljoen minder dan in 1959. MINDER 890.000 fr. aan vergoedingen bij afmaken op bevel van dieren door bepaalde ziekten aan- aangetast. 33,84 miljoen fr. aan vergoedingen bij vrijwillige slachting in geval van tuberculose. 743.000 fr. voor verbetering van het paardenras. 1,54 miljoen B. fr. voor de verbetering van het rundvee. 361.000 fr. voor de veeverbetering in het alge meen. 217.000 fr. voor de melkbedeling in de scholen en klinieken. 54.566 miljoen fr. aan premies om de produktie en het verbruik van de Belgische zuivelpro- dukten te begunstigen. 50 miljoen fr. voor toelagen aan de vlasteelt. 1 miljoen fr. voor bodemkundig onderzoek. 150.000 fr. voor de voorlichtingsbedrijven. 320.000 fr. voor de verbetering van de fruitteelt. 600.000 fr. toelage afgeschaft voor de K.I. 200.000 fr. toelage afgeschaft voor de aankoop van sproeitoestellen door beroepsgroepe- ringen. 100.000 fr. toelage afgeschaft voor tuinbouw- voorlichtingsbedrijven. 1 miljoen fr. toelage afgeschaft voor de herver zekering tegen dierensterfte. MEER 3,25 miljoen voor de bestrijding der runder- tuberculose. 1,34 miljoen als toelage aan allerlei veeteeltver enigingen. 375.000 fr. voor het inrichten van een algemene dierenprijskamp. 500.000 fr. voor de aankoop van landbouwmachi nes in coöperatief verband. 3,105 miljoen B. fr. voor het naschools onderwijs. 8 miljoen B. fr. voor rentevergoeding bij goed koop droogtekrediet. 250.000 fr. voor twee proeftuinen. 6 miljoen fr. voor het wetenschappelijk onder zoek in de landbouw. 15 miljoen fr. voor de ruilverkavelingswerken. Dit zijn zo wat de bijzonderheden, maar het moge onze Nederlandse lezers eens een indruk geven (en wij geven hun de raad de Nederlandse cijfers met de onze te vergelijken) van de positie van de Bel gische landbouw en de wijze waarop men hem bejegent. DE MINISTER OP DE PLANKEN. NIETTEGENSTAANDE deze zeer aanvechtbare beslissingen zet minister De Vleeschauwer zijn soort voorlichtingstourneé verder. Er is inderdaad heel waarschijnlijk nooit in dit land een minister: van Landbouw geweest, die in zulk kort tijdsbestek op zoveel verschillende plaatsen van vooral het Vlaamse land het woord heeft gevoerd als baron De Vleeschauwer. Dat alleen reeds, samen met zijn vrijmoedige en openhartige taal, maken hem, des» ondanks alles, sympathiek bij zijn gehoor. Hij wordt ook overal hartelijk toegejuicht. Op een on* langs gehouden belangrijke boerenvergadering tel Landen (plaats waar drie provincies samenkomen, n.l. Luik, Limburg en Brabant) begon hij als volgt zijn discours: „Ik ben hier niet gekomen om U te beklagen of te bewieroken. Ik ben hier om de toe stand recht in de ogen te kijken. Laten wij de toe* stand nuchter overschouwen..." Aan de hand van officiële cijfers, gaande over de jaren 1958 en 1959, kwam de minister te bewijzen „dat dank zij dn maatregelen door ons genome*» wij in één jaar tijd meer dan 3 miljard in de zate» ken van de boeren hebben gebracht". Onze politiek, aldus de minister, en inzonderheid onze landlK>uwpoiitiek, is tot op heden goed, effen* af goed geweest. Toen wij aan het bewind kwamen was de landbouw slecht. Er was grote achteruit* gang omdat er geen ltfn was in de economie ei» geen evenwicht. Ik heb dit willen herstellen en opf U (de Haspengouwse tarweboeren) beroep gedaai» om uw tarwebezaaiingen in te tomen en U hebt geluisterd. Het resultaat was dat eenzelfde pro* duktie in 1959 als in 1958 werd l>ekomen met 20.000: lm tarwe minder. Wij moeten voortgaan op deze weg en daarom zal er een hoeveelheid van 700.000 ton tarwe aan 470 fr. betaald worden in 1960, waar» door 70 binnenlandse tarwe in het brood zal kun» nen worden verwerkt. U moet, zo vervolgede de minister, verstandig boeren. Uw tarwe is gereva loriseerd t.o.v. de vreemde granen. Maar U moef meer voedergranen voortbrengen om deze in vlees* produkten om te werken. O V ERPRODUKTIE WAT de boter betreft, de overproduktie had ons in een erbarmelijke toestand gebracht. Ii» 1959 had België 1.012.000 koeien en in 1958 slechts 975.000. Waar gaan wij naar toe?! Onze diensten hebben de uitvoer bevorderd met de taksen op de invoer te verhogen. Maatregelen werden getroffen ingevolge de droogte. Kredieten aan 2 werden gegeven. Gre tig gebruik gemaakt door de boeren, kende diti krediet een geweldig succes, maar dit wordt nu stopgezet. De prijs van de melk werd verhoogd. Italiaans hooi werd ingevoerd en fiskale maatregö» len werden getroffen. Een feit, aldus minister De Vleeschauwer, zou ik nog willen aanstippen. De melkdistributie kost hiefi in België veel te veel. Het verschil tussen de prijs aan de boer en aan de verbruiker is te groot. De minister beëindigde aldaar zijn toespraak als volgt: België heeft veel meer gedaan dan welk land ook voor zijn boeren sinds 1958. Ik vraag uvtf! steun en uw gezond verstand. Intussen zijn wij wel zeer nieuwsgierig wat he€ komende parlementair debat brengen zal (Adv.) P. CALANDWEG 2 - TELEFOON 08300 - 27446 (3 LIJNEN)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5