DIAMANT Termijnhandel in aardappelen haver 224 Een-tussentijds-rapport CENTRAAL BUREAU O. B. F. 25.000ste LID. ZEEUWS LANDBOUWBLAD JJF Nederlandse Vereniging voor de termijnhandel in aardappelen heeft in september 1959 een u commissie ingesteld die dè opdracht kreeg de problemen rond de aardappeltermijnhandel te bestuderen en van advies te dienen met betrekking tot maatregelen die genomen zouden moeten worden om een goede werking van de termijnmarkt te krijgen. De aanleiding tot de instelling van deze commis sie waren de meningsverschillen over de vraag of de termijnmarkt een algemeen handelsbelang kan zijn. Een aantal handelaren meende en meent nog dat deze vraag ontkennend beantwoord moet worden. Deze groep zegt dat de termijnmarkt helemaal moet verdwijnen. Een ander deel meent dat de termijnmarkt als zodanig wel nuttig kan zijn, maar dat er drastische veranderingen moeten komen in de gang van zaken op deze markt. WIE de marktberichten, zoals deze elke week ook in dit blad gepubliceerd worden, met enige oplettendheid heeft bezien, heeft kunnen constateren dat in het eerste jaar van april 1958 tot april 1959 het verband met de normale effec- HET RAPPORT LANDBOUWKREDIET Vervolg ran vorige pagina heer Hendriksen concludeerde, dat de fusie mogelijkheden kleiner zijn. dan men wel eens denkt. Zonder zich te binden schatte hij dat ongeveer 10 van de 725 „Utrecht"-banken voor fusie in aanmerking komt. HET ZEKERHEIDSBELEID TEN aanzien van de te stellen zekerheid voor kredieten en voorschotten is het zeker niet Eo, dat hypotheken en borgstellingen de enige mogelijheden zijn. Wel zijn het nog altijl veruit de voornaamste vormen van zekerheid. Ze blij ken namelijk ruimschoots aanwezig te zijn. In 1959 verleende ..Utrecht'' nog 10.000 voorschotten onder borgstelling. Bij de hypotheken komt nogal eens de vraag naar voren om voor meer dan 2/3 van de waarde der onroerende goederen hypo theek te verlenen. We moeten echter het vertrou wen van een grote spaardersmassa handhaven, zodat aan de kredietverlening strenge eisen ge steld dienen te worden. In bepaalde gevallen kan het Borgstellingsfonds voor de landbouw aan vullend optreden. Ondertussen komen er bij de boerenleenban ken meer dan 30 vormen van zekerheid voor. Spr. bracht in verband hiermee het de laatste tijd sterk geuite verlangen naar soe peler kredietverlening ter sprake. De grote vraag hierbij is of wij in ons land de stabiliteit bij de kredietverlening willen handhaven. Bij een soepeler kredietverlening past namelijk ook een vlottere opzegging van kredieten, indien de verplichtingen niet worden na gekomen. Dit vinden we bijv. in Amerika, waar het kre diet instabieler is. Soepeler krediet betekent bovendien duurder krediet, omdat het risico groter is en de verlening meer werk meebrengt. Overigens is de heer Keyser met de commissie van mening, dat uitbreiding van de wettelijke mogelijkheden voor kredietverlening gewenst is. Een goed sluitende zekerheid is voor beide par tijen aantrekkelijk en houdt met name het kre diet billijk. De verwachting bestaat, dat door het verminderen van de financiering uit eigen middelen en door familieleden de vraag naar en het aanbod van lang krediet elkaar in de toekomst minder zullen dekken. De vraag kan gesteld worden of het stichten van een speciale hypotheekbank door de boerenleenbanken gewenst is. DE vergadering werd na de inleidingen ge splitst in een 10-tal groepjes. Deze hielden zich met een groot aantal vragen bezig, die er op gericht waren om de opvattingen over het land bouwkrediet van de praktijk-mensen te ver nemen. Welnu, de oogst was groot en de centrale bank heeft -weer volop stof ter nadere be studering ter beschikking gekregen. Wij menen, dat het K.N.L.C. én de centrale bank op een zeer vruchtbare dag mogen terug zien. Het K.N.L.C.-initiatief was een gelukkig- initiatief. De vraag kan gesteld worden of indien daartoe aanleiding bestaat, iets dergelijks ook voor andere sectoren van het coöperatieve be drijfsleven op zijn plaats kan zijn. Algemene en speciale belangen dienen van de boeren en tuin ders in Nederland. Standsorganisaties en coöpe ratie werken in het belang van dezelfde groepen. J. Dij. tieve aardappelmarkt niet altijd aanwezig was. Speciaal met betrekking tot de pootaardappels hebben zich gedurende die periode minder mooie omstandigheden voorgedaan. Dit voorjaar, vooral in de maand februari was de gang van zaken geheel afwijkend van die op de gewone markt. De gewone handel is weinig leven dig en de prijzen vertonen maar geringe schomme lingen. Op de termijnmarkt werd druk gehandeld en de prijzen schommelden sterk. Dit vindt zijn oorzaak hierin dat deze markt nog te sterk wordt beheerst door groepen speculanten, die kans zien de prijzen en omzetten zodanig te beïnvloeden dat de betekenis van de termijnmarkt als dekkings instituut, zeker dit jaar, niet hoog aangeslagen kan worden. MAATREGELEN NODIG UOOR een gezonde ontwikkeling van de termijn markt zullen maatregelen genomen moeten w orden waardoor een betere aansluiting van de prijzen op deze markt aan die op de effectieve ma'kt gewaarborgd wordt. De vorig jaar inge stelde commissie is samengesteld uit vertegen woordigers van de telers- en handelaarsorganisa- tiés, en staat onder voorzitterschap van prof. dr. J. F. Iiaccoü, directeur van de Stichting voor economisch onderzoek der Universiteit van Am sterdam. Deze Stichting is verzocht aan het onder zoek mee te werken, om een wetenschappelijk ge fundeerd rapport te kunnen uitbrengen. Onder de leden van de commissie zijn zowel voorstanders als tegenstanders van de termijn- handel in aardappelen. Bij de installatie van de commissie heeft de voor zitter van de Ned. Ver. voor de termijnhandel in aardappelen, de commissie gevraagd vóór februari 1960 een advies te willen uitbrengen. Prof. Haccoü heeft toen, dus in september 1959, reeds gezegd dat het twijfelachtig was of de commissie voor de ge vraagde datum met het rapport gereed zou kunnen zijn. Hij wees erop dat de problemen rond de aard- appeltermijnmarkt moeilijk en ingewikkeld zijn en ernstig bestudeerd moeten worden. Het is gebleken dat Prof. Haccoü juist heeft ge zien. Het rapport van de Commissie kon niet tijdig klaar komen. Wel is nu over de termijnhandel in consumptie-aardappelen een tussentijds, een inte rimadvies uitgebracht en gepubliceerd. HET INTERIMADVIES commissie is blijkens dit advies tot de con clusie gekomen, dat handhaving van de ter mijnhandel in consumptie-aardappelen economisch nuttig moet worden geacht en dus wenselijk is, mits wordt voldaan aan enige voorwaarden die van wezenlijk belang zijn voor deze handel. Deze conclusie is niet door alle leden van de (Adv.) commissie aanvaard. 3 van de 14 leden konden zich er niet mee verenigen. De commissie meent in de eerste plaats dat het noodzakelijk is de gelegenheid tot het manipuleren van de termijnmarkt, waardoor deze een onjuist beeld ten opzichte van de werkelijke marktpositie van aardappelen zou geven, met alle ter beschik king staande middelen tegen te gaan. Als er op de termijnmarkt ongemotiveerde marktsituaties ontstaan, meent de commissie Haccoü dat de com missie die nu ingeval van overmacht, over de schorsing van de notering beslist, de vrijheid moet hebben, een geforceerde afwikkelingskoers van de contracten vast te stellen. De prijs waartegen de contracten dan afgewikkeld moeten worden dient in overeenstemming te zijn met de effectieve markt. Deze commissie zou moeten kunnen beslissen zonder dat hiertegen beroep mogelijk is. Op dit punt liggen nog juridische moeilijkheden die nader bekeken moeten worden. DE RASSEN EN KWALITEITEN WAT de op de termijnmarkt verhandelde rassen en kwaliteiten betreft wordt geadviseerd be perkingen in acht te nemen. De commissie staat gereserveerd tegenover de contracten voor Eigen heimer en Furore. Voor Alpha adviseert zij te ne men Alpha 40 opwaarts. Over Bintje wordt geen definitieve uitspraak gedaan over de vraag of niet met één contract Bintje 35 opw. volstaan kan wor den. Dat de rassen Alpha en Bintje gehandhaafd moeten blijven is overigens de algemene opinie. Voor de zandaardappels adviseert men tot één con tract zand aardappelen waarop de rassen Voran en Record dooreen leverbaar zouden moeten zijn. Per contract echter slechts één ras. DE LEVERING WAT de levering betreft is het advies augustus als leveringsmaand te schrappen en voorts levering toe te staan, als dit tenminste voor de Liquidatie-kas niet te moeilijk is, tot de laatste werkdag van de leveringsmaand. De aanzegging tot levering moet dan gebeuren uiterlijk de derde werkdag voor de laatste werkdag waarop geleverd kan worden. Nu moet dit uiterlijk op de zevende werkdag voor het einde van de maand gebeuren. Met betrekking tot het depot geeft de commis sie in overweging naar bevind van zaken te doen handelen. Nu moeten telers en handelaren 10 c/o van de in- of verkoopprijs storten. In het algemeen wil men dit dus zo laten. Credietgeving door de makelaars of de Liquidatie-kas acht de commissie ongewenst. Over de termijnhandel in pootaardappelen heeft de commissie zich nog niet kunnen uitspreken. Dit vraagstuk is nog niet in haar vergaderingen behan deld. Naar wij menen moet het op prijs gesteld worden dat de commissie Haccoü dit interim advies heeft uitgebracht. Het is voor iedere be langhebbende, of hij nu teler is of handelaar, te hopen dat op basis hiervan maatregelen getrof fen kunnen worden waardoor een gezonde ont wikkeling van de termijnmarkt in aardappelen wordt verkregen. G. PAAUWE. (CB 52-31) Het nieuwe ras voor de zeekleigronden goede tot zeer goede zaad- en stro opbrengsten, ook onder wat minder gunstige omstandigheden vroege en zeer goede grondbedekking 4: vrij kort en stevig stro 4: weinig gevoelig voor doorwas en schot 4r grote, goed gevulde korrels Origineel en 1e nabouw zaaizaad beperkt leverbaar. TELEFOON 111340 - POSTBUS 112, ROTTERDAM. V erzekeringsmaa tschappij- en plegen hun betekenis aan te duiden door op hun ver zekerd kapitaal te wijzen. Onderlinge verzekerings maatschappijen maken op deze regel geen uitzondering, hoewel in feite de gedachte van een onderlinge beter tot uitdrukking wordt gebracht door het ledental. Uit dit cij fer immers komt het prin cipe van de onderlinge soli dariteit het duidelijkst naar voren. Enkele maanden nadat het O.B.F. de grens van 200 miljoen verzekerd kapitaal heeft gepasseerd, werd het 25.000ste lid ingeschreven. De groei van de levensver zekeringsgedachte ten platte- lande komt uit deze cijfers duidelijk naar voren. Sinds 1945 werden meer dan 18.000 nieuwe leden bij het O.B.F. geboekt, terwijl het aantal verzekeringen in deze periode verviervoudigde tot ruim 34.000. Uit deze cijfers blijkt op nieuw, welke grote betekenis de Nederlandse boer en tuin der hecht aan een eigen ver trouwens-organisatie op dit terrein.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4