ZWITSERSE SNEEUWTRIP IN OKTOBER WEET U HET ZEKER ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND T.V. EN DE ECONOMIE ZATERDAG 19 MAART 19ft0 257 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. Reisbeschrijving van een oud-redaktielid (VERVOLG III Na- de verschillende reacties was er van mijn T: V.-vésting helaas niet veel meer heel. In ,,Is dit wel economisch" (59) tracht de heer Warmenhoven de laatste resten van de „ruïne" ook nog te slechten. Mag ik nog eenmaal aan de redactie ruimte vragen om te pogen mij tegen deze laatste „aanvaller" taande te houden? Dat ik mij op „glad ijs" ga begeven, daarvan ben ik over tuigd, maar ik wil het niettemin proberen. Ik wil dan beginnen om u, heer War- menhoven, te bedanken voor het feit dat u onze T. V.-artikeltjes als onder werp hebt gekozen voor uw rubriek „Is dit wel economisch". Niettemin wil ik uw vragen daarin gesteld beantwoorden en waar nodig enkele opmerkingen maken. Wanneer ik schrijf „duizend gulden in een kastje investeren met enkele uren per dag wat wiebelende plaatjes" be- doeLik daarmee aan.te géven de maxi male mogelijkheid om naar goede tele visie-programma's te kijken in verhou ding tot 1000. U vraagt mij aan het eind van uw betoog letterlijk „hoeveel uren zitten wij in een auto van 6000; hoe vaak kij ken wij op ons horloge en hoe inten sief wordt het zondags bankstel -ge bruikt?" Dit is volgens mij een heel andere zaak en wel die van de „bezetting" van het betreffende voorwerp. U kunt de gehele week desnoods '^-nachts in uw auto gaan zitten. U kunt uw bankstel gebruiken zo dikwijls u wilt en ook uw horloge is dag en nacht tot uw beschik king. Van uw T. V.-toestel kunt u momen teel slechts een zeer beperkt gebruik maken. U vindt ook dat wat men voor zijn plezier doet niet economisch moet be zien worden. Dit ben ik slechts ten dele met u eens. Wanneer men piano speelt moet men niet economisch gaan bezien of de uren die wij er aan gespandeerd heb ben rendement hebben opgeleverd en of wij in een bepaalde tijd niet nog een ouverture hadden kunnen spelen wanneer wij de „andantes" door „alle gro's" hadden vervangen. Bij aankoop van een nieuwe piano zullen wij echter wel handelen volgens economische principes. Het gaat dan ook hier net als bij een T. V.-toestel niet om de „bezetting" van het instrument, maar om de vraag of de mogelijkheden die de piano biedt het geld waard zijn. T. T.. L.J.G. EN Z. P. M. AFDELING GOES. Heden. 19 maart, wordt door de afdeling Goes van de L. J. G. en Z. P. M. een ONTSP ANNINGSA VOX D georganiseerd in hotel „De Zwaan" te Kapelle. Opgevoerd wordt het toneelstuk: „HAAR LIEFSTE WENS". In de pauze verloting. Aanvang 7.uur precies. Entree 2,—. Ieder is welkom, ook U! Na afloop gezellig samenzijn. HET BESTUUR. Node namen we dan ook afscheid van dit kleine paradijs en begaven ons naar Konstanz om de volgende dag Zwitserland binnen te rijden met als eerste reisdoel Schaffhausen waar de grootste watervallen van Europa zijn. Voor een geringe entréeprijs krijgt men toegang tot een kasteeltje. Van af verschillende bordessen heeft men dan een mooi uitzicht naast of vlak boven deze Rijnval. Het geraas van het neerstortende water is oorverdovend en het is dan ook een uniek èchouw- spel. Van Schaffhausen reden we naar Zürich, de voornaamste stad van Zwit- serland. Onderweg maakten ew in één van de loofbossen ter afwisseling nog een wandeling. Deze loofbossen waren in die tijd óp hun mooist ook al vanwege de intense stilte die er heerst. Uren kan men er dwalen zonder een menselijk wezen te ontmoeten. Later toen we meer in de bergen waren, hebben we ons ook nog eens gewaagd aan een wandeling op de hellingen. Dit werd op den duur echter nogal vermoeiend, terwijl de stilte die daar heerst overdag telkens verbroken wordt door het geklingel der koeienbellen. Via Luzern gingen we naar de Sint Gotthard voor de oversteek naar Lu gano. Vanaf Luzern volgt men het Vier- woudstedenmeer en komt men op de de bekende Axenstrasse, een in de rot sen uitgehouwen weg. Hier was het dat 't weer, dat tot nu toe zo mooi geweest was, ging veranderen. SLECHT WEER. Er stak een stormachtige wind op, die het naast de weg gelegen meer spoe dig met grote witte schuimkoppen bedekte, terwijl de bergtoppen aan ons gezicht onttrokken werden door opko mende regenvlagen. Zo arriveerden we aan het begin van de St Gotthardroute en begonnen onze klim naar boven. Bij het plaatsje Am- steg, gelegen op 520 m hoogte, begin nen de eerste steke stijging en en krijgt men een aaneenschakeling van haar speldbochten. Nu en dan ziet men beneden de rivier de Reuss zich wild stromend een weg banen. Bij Göschenen, op 1100 m, zien we de tunnelingang voor het treinverkeer, die 15 km lang is. Hier is een gigan tisch karwei verricht door zich 1150 m onder de top een doorgang te ver schaffen. Na Göschenen krijgen we de Schölle- nenkloof en passeren dan een 12 m hoog gedenkteken voor de Russische gene raal Suwaroff, die hier in 1799 tegen de Fransen vocht. Over de z.g. Teufelbrücke krijgen we nog een nauwe doorgang en staan dan in Andermatt, een bekende wintersport plaats op 1500 m hoogte. Andermatt is een kruispunt van drie belangrijke passen, de Gotthard, de Furka en Oberalp. FRISSE MORGEN. In een vorig reisverslag over een tocht naar Italië heb ik een en ander al beschreven, zodat ik me zal be perken tot Andermatt, waar we dan in stromende regen arriveerden en vlug een onderkomen zochten. Afgezien van de natuur is. er in dit plaatsje weinig te zien. Er staat een kerkje uit de 12e eeuw en verder heeft het weinig bezienswaardigs. 's-Avonds, tijdens gesprekken met nog enkele gasten en inwoners, kreeg ik het advies om 't koelwater uit onze auto te laten lopen. Ik vond dit wel wat overdreven daar het nog steeds water goot. 's Nachts om 12 uur regende het nog steeds, maar de andere mor gen bij 't wakker worden lag er zowat een halve meter sneeuw en was het bijtend koud. Daar stonden we er gekleurd of beter gezegd wit, op. Eerst onze abto uitgra ven en toen proberen naar beneden te komen. De pashoogte zelf boven Andermatt was reeds gesloten door de zware sneeuwval, terwijl het ook hier steeds harder begon te sneeuwen. Met nog enkele andere auto's zijn we toen aan de afdaling begonnen. Wanneer het zou lukken in Göschenen te komen kon men daar desnoods de auto óp de trein zetten. Daartoe moes ten we een zestal kilometers rijden en 400 m dalen. Tegemoetkomend verkeer was er niet, dus men had alleen maar op zijn voorganger te letten. Eén keer bleven we steken, maar een sneeuw schuiver die vanuit Göschenen al aan het ruimen gegaan was, bracht redding. Doodleuk duwden ze de schuif onder de achterzijde van de auto, gaven gas, en daar de auto zelf voorwielaandrij ving had. was het gauw bekeken. (Wordt vervolgd.) „DOE OPEN"-MODESHOW. Plattelandsvrouwen, Z. L. M. en L. J.G. afdeling Zuid-Beveland organiseren op 31 maart a.s. in het vernieuwde Schut tershof een modeshow. De volgende zaken geven hieraan hun medewerking: Mag. Berco; Pole?-; v. Westen; Eversdijk-Schrijver; Liber ty; Sinke en RiaL Als mannequins treden op leden van Plattelandsvrouw en, Z. P. M.-sters, de L. J. G.-ers. De opbrengst van deze show komt ten goede van de vluchtelingen in Ohm stede en Friedrichsfeld. Aanvang 7.30 uur. Entrée 1, Afd. secretaressen of secretarissen kunnen hun kaarten vanaf nu bestel len bij mej. Tineke van Boven, Poel weg la, Goes, tel. 011002276 en ook op de dag der show des avonds aan de zaai vanaf 7 uur. Deze vraag wordt elk ogenblik ge steld. Wij weten daarbij maar al te goed dat het leven van een mens eigen lijk een aaneenschakeling is van on zekerheden. Zijn bezit, zijn gezondheid en zjjn leven staan voortdurend bloot aan al lerlei risico's. De materiële consequenties van de risico's zijn zó groot geworden, dat deze individueel haast niet meer te dragen zijn. Het verzekeringswezen heeft mede tengevolge daarvan in de na-oorlogse jaren een enorme vlucht genomen. De verzekeringsgedachte is ook op het platteland door velen aanvaard. Het lijkt ons nuttig voor de jonge ren om hier op enkele feiten de aan dacht te vestigen. BW BLIJVEN Wanneer ons bedrijfsbeleid zo goed mogelijk wil zijn, zullen wij van alle nieuwe middelen en methoden, die ten dienste van de landbouw worden ge bracht, kennis dienen te nemen. Wij zullen moeten overwegen of onze hui dige methoden misschien verandering behoeven. Dit zelfde geldt ook voor onze polissen van verzekering. Minstens eenmaal per jaar is hét gewenst om te zien of het verzekerde bedrag in goede verhouding staat tot het risico en of plaats gehad hebbende veranderingen zijn aangetekend. Wanneer wij bij onze kleermaker een costuum hebben gekocht en ons pos tuur neemt in omvang toe, dan zullen omgekeerd koopt u geen schoenen bij uw garagehouder. Dat dit bij het slui ten van verzekeringen gebeurd is, staat iWliü .ajf&t. - iilüO wij ongetwijfeld de knopen iatert vuf" zetten en eventuele zomeii laten uit leggen. Dreigen wij ondanks deze maatrege len uit ons costuum te groeien, dan zullen wij het moeten vervangen. Indien een verzekeringspolis ons te klein wordt, m.a.w. indien wij er drei gen „uit te groeien", dan zullen wij eveneens tot verandering of vervan ging dienen over te gaan. Als wij dit nalaten is de kans zeer groot, dat wij bij eventuele schade „in ons hemd" komen te staan. ADVISEURS Dat een koe niet probeert om eieren te leggen wordt als iets vanzelfspre kends beschouwt. De koe heeft als hoofdbezigheid het produceren van melk. Daarin is zij „deskundige" wat echter opgaat in de dierenwereld is dikwijls anders in de wereld van de mens. Gelukkig wordt thans meer en meer bij het sluiten van een verzekering de werkelijk deskundige ingeschakeld. Wanneer u een verzekering wenst te sluiten kunnen wij er niet genoeg op aandringen naar een vakkundig en goed bekend staand assurantieman te gaan. Een man die specialist is op zijn terrein en algemeen het vertrouwen geniet. Wanneer uw auto stuk is laat u hem niet repareren bü uw schoenmaker en MAATWERK OF CONFECTIE Een goede verzekeringsman is in de uitoefening van zijn vak te vergelijken met een medicus. Beiden krijgen toe gang tot allerlei menselijke geheimen. Men dient hen beiden in vertrouwen te nemen. Immers gezondheid en ma terieel welvaren worden door een ieder angstvallig behoed en zijn voor velen de peilers waarop hun levensgeluk is gebouwd. Een cliënt zal een verzeke ringsman zijn volledig vertrouwen die nen te schenken, zoals de patiënt dit aan de medicus doet. Hij zal hem veel al inzicht geven in zijn materiële posi tie. De verzekeringsman zal er op zijn beurt voor dienen te zorgen dat het ju hem gestelde vertrouwen niet wordt beschaamd. A TOT SLOT Wanneer u verzekeringen of spaar- brieven afsluit, betaal dan nimmer direct de premie bij het afsluiten. Een goede maatschappij stuurt u eerst de polis. Neem deze rustig door en bekijk ook de kleine lettertjes. Toets de ver klaringen van uw verzekeringsman aan bet papier. Vraag hem desnoods nadere toelichting, of advies aan een onpartijdige derde (uw organisatie heeft in de meeste gevallen bekwame adviseurs). Betaal daarna pas uw pre mie. L. HAGE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 17