Vestigingseisen in de tuinbouw HEÏ vraagstuk van de vestigingseisen in de tuinbouw is op het ogenblik in ons land volop in discussie. Deze week heeft de hoofdafdeling van het Landbouwschap daar ook over gesproken. Wat het resultaat van deze besprekingen is geweest, kunnen we op dit moment nog niet zeggen, maar het ligt wel voor de hand dat men ook in die vergadering tot de conclusie gekomen zal zijn dat een stelsel van vestigingseisen voor de Nederlandse tuinbouw niet gemist kan worden. TUINBOUW VOORWAARDEN ERKENNING TUINDER DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 19 MAART 1 9 6 t .Kr* Het gesprek over de vestigingseisen in de tuinbouw is op gang gekomen naar aanleiding van een S.E.R.-advies waarin met zeer grote meerderheid aan de regering wordt geadviseerd geen vestigingseisen vast te stellen voor de tuinbouw. |\IT advies is voor het Nederlandse tuinbouw- u beleid van groot belang. De huidige vesti gingsregeling voor de tuinbouw, waarop de tuin bouwteeltregeling steunt, zal uiterlijk 31 december 1D61 ophouden te bestaan. De voormalige minis ter van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning heeft een Voorontwerp Landbouwvestigings- wet laten maken welke voor de tuinbouw in de plaats zou moeten komen van de verordening van het Produktschap Groenten en Fruit waarop thans de vestigingseisen zijn gebaseerd. Over dit Voorontwerp van wet heeft de minister advies gevraagd aan de S.E.R. en het is de S.E.R. ge weest welke dus met een grote meerderheid de minister heeft gadviseerd geen vestigingseisen vast te stellen. Hiertegen nu is de Nederlandse tuinbouw in het geweer gekomen. AM toegelaten te worden tot een tak van tuin- bouw is nodig dat men voldoet aan de ter zake gestelde eisen. Welke zijn deze eisen en wat zijn de mogelijkheden om erkend te worden? We willen trachten in dit artikel hierop in het kort een antwoord te geven. GROENTETEELT ALLEREERST is er de mogelijkheid om te worden erkend als groenteteler. Deze erken ning is vereist voor de teelt van groenten en fruit onder glas en in de volle grond. Geen erken ning is nodig voor de teelt van asperges, aard beien in de open grond, zaaiuien, plant- en pootuien, zilveruien, sjalotten, t koolrapen, wit lofwortelen en tuinbouw! stam)doperwten. Verder is in bijzondere gevallen de mogelijk heid aanwezig om zonder erkenning te telen vroege aardappelen zonder nacultuur, rode peen voor veevoeder en thans is er ook de mogelijk heid om op contract voor de industrie bonen en spinazie te telen. Ook daarvoor behoeft men geen erkenning te hebben. FRUITTEELT UERDER is er een erkenning vereist voor de fruitteelt. Dat is de z.g. erkenning als be- drijfsgenoot B. Wanneer men voor het eerst een boomgaard inplant dan is een aanplantvergun- ning vereist. Wanneer men eenmaal erkend is dan is. voor uitbreiding van de oppervlakte fruit teelt geen vergunning meer nodig. Geen erkenning is voorts nodig voor de teelt van frambozen, bramen, noten, kastanjes, Ameri kaanse blauwe bessen, bosbessen en mispels. Verder is ook vrij het telen van fruit voor eigen of gezinsverbruik, het telen tot een opper vlakte van 10 are, waarvan ten hoogste 5 are bessen. Tenslotte is ook vastgesteld dat rode bes sen, witte bessen, zwarte bessen en kruisbessen mogen worden geteeld tot elke gewenste opper vlakte, mits men is erkend als groenteteler of als fruitteler. ERKENNINGSEISEN J\E erkenningseisen zijn vrijwel gelijk. Als minï- mumeis geldt zowel voor de fruitteelt als voor de groenteteelt dat men in het bezit moet zijn van het diploma van een Algemene Tuinbouw- eursus met als hoofdvak de tak van tuinbouw waarin men erkend wil worden. Verder moet men tenminste 5 jaar onafgebroken hebben gewerkt in een of meer groenteteelt-, resp. fruitteelt-bedrijven. Naarmate het diploma dat men bezit, belang rijker is, wordt genoegen genomen met een kor tere praktijktijd. De erkenningseisen worden vastgesteld door het Produktschap voor Groenten en Fruit. Als men in aanmerking wenst te komen voor een erkenning kan men zich het beste in verbinding stellen met het kantoor van de Provinciale Voed- selcommissaris voor Zeeland, Grote Markt 24 te Goes. Men is namelijk (terecht) van mening dat het stelsel van vestigingseisen voor de tuinbouw' één van de pijlers is waarop het gehele Nederlandse tuinbouwbeleid rust. In het kader van het tuin- bouwbeleid wordt met een stelsel van erkennings eisen nagestreefd het verhogen van de weer standskracht van de tuinbouw. De toelating tot het beoefenen van enige tak van tuinbouw wordt namelijk gebonden aan eisen van vakbekwaam heid. In een ander artikel in deze rubriek geven we hierover een nadere uiteenzetting. Verder worden z.g. gelegenheidstelers uitgeslo ten en dat' voorkomt economisch niet verant woorde schokken in. de produktie. Het is bekend dat onze Nederlandse tuinbouw in zeer grote mate afhankelijk is van de export van haar produkten. Om onze plaats op de ex portmarkten te kunnen behouden zal het meer dan ooit nodig zijn dat de uiterste aandacht wordt geschonken aan de kwaliteit der uit te voeren produkten. De eis dat zij die de tuinbouw beoefenen ook de vereiste bekwaamheid daartoe zullen bezitten, is een waarborg voor het berei ken van een zo goed mogelijk resultaat. ACHTER DE MARKT LOPEN IN een nota van de hoofdafdeling tuinbouw van 't Landbouwschap over deze zaak wordt ook uitvoerig ingegaan op het voorkomen van economisch niet verantwoorde schokken in de produktie door het uitsluiten van niet erkende gelegenheidstelers. Een van de factoren die on gunstig inwerken op de prijsvorming van een groot aantal tuinbouwprodukten, is het achter de markt aan lopen. Dit is een verschijnsel dat we ook in Zeeland maar al te goed kennen. Het komt voor in de landbouw maar zeker ook in de tuinbouw. We denken dan maar aan produkten als uien en bonen. In positieve zin betekent het achter de markt aan lopen dat een groot aantal personen een pro dukt gaat telen, dat het vorig seizoen goede prij zen opbracht. In negatieve zin kan het betekenen dat een groot aantal personen zich afwendt van een produkt dat slechte prijzen opbracht. Men gaat dan andere produkten telen. Aangezien de teelt van een aantal tuinbouwprodukten zoals bijv. vollegronds groenten geen speciale bedrijfs- outillage vergen, bestaat het gevaar dat na een jaar van goede prijzen personen die normaal geen tuinbouw beoefenen, toch bepaalde tuin bouwprodukten gaan telen. Dit heeft tot gevolg dat er een overproduktie komt met alle nadelige gevolgen van dien. Het zijn dan vooral die gelegenheidstelers die mede de oorzaak zijn, dat de door regelmatige telers bijeengebrachte fondsen om een bodem in de markt te leggen, worden uitgeput. Te grote schokken, op deze wijze in de produktie teweeg gebracht, vormen een bedreiging voor het be staan van een aantal tuinbouwbedrijven en tevens voor het instandhouden van prijsbederf werende regelingen zoals de minimumprijsrege ling van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen. DEZE gevaren kunnen tot een minimum wor den beperkt wanneer de teelt is gebonden aan een erkenning, aldus de nota van het Land bouwschap. Door de erkenning immers heeft men de zeker heid dat slechts zij zich zullen bezig houden met de teelt van bepaalde produkten die zich daar toe bewust hebben voorbereid. Het Landbouwschap merkt naar aanleiding van dit alles nog op dat aan het hanteren van erkenningseisen ook in de tuinbouw, het be hoefte element vreemd is. Ieder die voldoet aan de te stellen minimum eisen, wordt tot de teelt toegelaten. Bij het hanteren van erken ningseisen is het niet ter zake doende of 100 dan wel 1000 personen aan de eisen voldoen. Wanneer men getoond heeft door een ge richte opleiding in ernst beoefenaar van een bepaalde tak van tuinbouw te willen worden, dan dient men toegelaten te worden, onge acht de vraag of er behoefte is aan meer tuin ders. Het zal wel duidelijk zijn dat hetgeen we hier schreven enkel betrekking heeft op de WANNEER we op de kalender kijken, dan zien wc dat; het weer al half maart geweest is. Het voorjaar gaat zich aankondigen. We zien on we horen dit aan de dierenwereld. Allerwege zien we deze hun natuurlijke drang volgen en ze treffen hun voorbereidingen voor het stichten van een nieuw gezin, opdat de instandhouding van hun soort verzekerd zij. Vooral in de vogelwereld is dit prachtig om te bekijken. Het zoeken en kiezen van een partner, het gezamenlijk bouwen van een nest. Straks het leggen der eitjes door het vrouwtje, daarna het broeden en vervolgens het grootbrengen van de jongen. Ja, de boer en de tuinder kan veel waar nemen in de natuur waarin hij dagelijks leeft en werkt. Laat ons altijd proberen oni daar een open oog voor te hebben, ondanks de vele zorgen, welke we rond ons hoofd hebben. We kunnen ook als mensen nog wel iets van de dieren leren. Ondanks de zorgen, die de dieren ook zullen hebben, gaan ze rustig voort en zingen reeds van 's morgens vroeg hun hoogste lied. Zij zingen terwijl wij vaak nog ongenietbaar zijn, zeker als het eens een beetje tegenzit, wat vooral in het voorjaar zo gemakkelijk kan gebeuren wanneer we alles te gelijk willen doen en het werk ons maar niet vlug genoeg gaat. Ja, vooral voor de tuinder gaan de zorgen straks weer komen. Niet alleen in de vogel- en dieren wereld komt in het voorjaar het nieuwe leven, dat komt er ook in de parasietenwereld. Ze worden daar ook weer wakker en straks zul len ze bij miljoenen hun aanvallen doen op onze cultures. Ofschoon ze zeer klein zijn, soms bijna onzichtbaar, toch zijn ze machtig, zodat pessimis ten onder de geleerden durven beweren dat er een kans is dat eens de mens door de parasieten zal worden opgegeten. Wij delen dit standpunt niet, maar we weten wel dat we deze vijanden van onze fruitteelt en tuinbouw in het algemeen, niet moe ten onderschatten. We hebben deze winter als het goed is, er aandacht aan besteed op welke wijze wü het meest doeltreffend onze vijanden zouden kunnen te lijf gaan. Onze machines zijn grondig nagezien of ver nieuwd. We kunnen de aanvat afwachten of moge lijk zelf in de aanval gaan. De eerste klap in dezen is zeker meer dan een daalder waard. Zo gaan we met vertrouwen en blijdschap het voorjaar tege moet. We hebben de vorige week de biddag voor het gewas gevierd. We hebben gebeden tot onze Hemelse Vader die het leven en de wasdom, het voedsel en de kleding wil schenken aan al zijn kinderen, of hij ook ons wil helpen. Tegelijk be denken we dan echter dat wij zelf meestal zo heel weinig vertrouwen en geloof bezitten, dat we dik wijls opstandig en grommend door het leven gaan. Beschamend is dan het voorbeeld van de natuur dat' we rondom ons zien. Het voorbeeld van de vogels waarin alles zingt uit dankbaarheid voor het blijde, ontwakende nieuwe voorjaarsleven. Dat wc daar iets van mogen leren. Tot de volgende week. erkenningseisen. Met de teeltregeling heeft dat alles niets te maken. Voor het bestaan van de erkenningsregeling is het bestaan van de teeltregeling van geen belang. Er is alleen dit verband tussen beide rege lingen dat een teel! regeling gemakkelijker uit voerbaar is indien men hef teeltrecht kan toe bedelen aan erkende bedrijfsgenoten. HET TUINBOUWBELEID TENSLOTTE willen we vermelden wat het Landbouwschap heeft opgemerkt over de er kenningseisen in verband met het tuinbouw beleid. Het tuinbouwbeleid is gericht op een redelijke bestaansmogelijkheid voor werkers op het sociaal en economisch verantwoorde bedrijf. In zijn uitwerking verschilt het tuinbouwbeleid in ons land aanzienlijk met het landbouwbeleid in enge zin. Een actieve markt- en prijspolitiek van de overheid, zoals bij sommige landbouwprodukten, kent de tuinbouw niet. Door de produktschappen wordt een beleid gevoerd dat gericht is op het behouden van een zekere stabiliteit in de om vang van de produktie. Verder is het tuinbouw beleid gericht op opvoeren van de kwaliteit van de produktie door onderwijs, onderzoek en voor lichting en door vergroting van weerstandskracht en produktiviteit. Er zou over dit vraagstuk van de erkennings eisen in de tuinbouw nog heel wat te zeggen zijn, We hopen echter u een algemeen inzicht te hebben gegeven in de zaak waarom het gaat eti zodra meer nieuws hierover bekend is hopen we er zeker op terug te komen. Als erkende tuinders hebben we zeker groot belang bij dit alles en moeten we de verdere ontwikkeling met belangstelling volgen. Daarbij vertrouwend op onze organisatie die ook ill dezen zal doen wat gedaan kan worden om eeïl zo goed mogelijk resultaat te bereiken, ia het belang van de gehele Nederlandse tuinbouw.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11