Wetenswaardigheden voor werkgevers Sociale lasten en loonbelasting over seizoenwerkzaamheden Te laat registreren bij B.V.A. B. van arbeidsovereenkomsten 230 ZEEUWS LANDBOUWBLAD T N de loop van 1959 bereikten ons vele vragen betreffende het verschuldigd zijn van sociale lasten, premie A. O. W. en loonbelasting over loon betaald voor werkzaam heden in land- en tuinbouw gedurende korte tijd verricht. Daar e.e.a. voor onze werk gevers, in het bijzonder in de tuinbouwsektor van belang is, lijkt het ons nuttig hieraan in het kort enige aandacht te wijden. SOCIALE VERZKKERINGSPLICHT SEIZOENWERKZAAMHEDEN IN de ziektewet, kinderbijslagwet en werkloos heidswet komt een uitzonderingsbepaling voor, waarin is bepaald, dat zij die alleen in buiten gewone gevallen tegen loon arbeid van korte duur verrichten en die overigens niet bij wijze van be roep tegen loon arbeid verrichten, niet verplicht verzekerd zijn. In de praktijk is het uiteraard zowel voor werk gevers als voor B. V. A. B. moeilijk uit te maken wat onder korte duur en buitengewone gevallen moet worden verstaan. De B. V. A. B. heeft richt lijnen verstrekt waardoor de werkgever zelf kan nagaan of verzekeringsplicht voor een werknemer aanwezig is. Volgens de nu geldende regeling, die ook voor de premie vaststelling over 1959 toegepast wordt, Is geen verzekeringsplieht aanwezig indien: 1. de betrokken werknemer in het kalen derjaar overigens niet in loondienst heeft gewerkt en 2. in een kalenderjaar niet meer dan 200,heeft verdiend en 3. mits niet langer dan 4 weken is ge werkt. Zou langer dan 4 weken gewerkt zijn en toch minder dan 200,zijn verdiend, dan wordt dus wèl verzekeringsplieht aangenomen. De voorwaarde, die onder no. 1 wordt gesteld, n.l. dat de bedoelde arbeidskrachten in het kalen derjaar overigens niet in loondienst hebben ge werkt blijft een bezwaarlijk punt. Daarom vraagt de bedrijfsvereniging de werkgever een door de arbeider (ster) ondertekende verklaring bij zijn loon op gave over te leggen waarin vermeld staat, dat de werknemer» ster) overigens in het kalender jaar geen arbeid in loondienst heeft verricht of zal verrichten. Het is dus van uitermate groot belang dat alle werkgevers die de verschillende seizoenswerk zaamheden, zoals aardbeien, bessen, bonen, fruit en erwten plukken, aardappels rapen enz. door ge huwde vrouwen, meisjes in de huishouding wer kende en andere arbeidskrachten laten verrichten individueel van deze arbeidersisters) bovengenoem de verklaring vragen. Kan deze later niet over gelegd worden, dan zal over het uitbetaalde loon de volle premie betaald moeten worden. SCHOLIEREN EN STUDENTEN UOOR scholieren en studenten, die in hun vakan- tie werkzaamheden verrichten, geldt het vorenstaande niet. Deze categorie wordt als niet verzekeringsplichtig beschouwd, indien zij tijdens hun vakantie gaan werken, „om er een centje bij te verdienen". Hoewel het slechts in een enkel geval van be lang zal zijn, willen wij er op wijzen, dat werk studenten of scholieren en studenten die in ver band met hun opleiding praktisch werk verrichten (ook buitenlanders) wèl onder de sociale verzeke ringswetten vallen. DE LAND- EN TUINBOL'WONGEVALLENWET TEVENS dient er op gewezen te worden, dat de uitzondering van de verzekeringsplicht niet geldt voor de land- en tuinbouwoiigevallenwet. Volgens deze wet is een ieder, die in land- of tuin bouw werkzaam is, met inachtneming van de in de wet genoemde uitzonderingsbepalingen (bijv. in wonende kinderen, zelfstandigen werkzaam op overeenkomst tot aanneming van werk) verzekerd. Voor de L. O. W.-premie geldt, dat steeds het totale loonbedrag voor de premieberekening dient te worden opgegeven. SEIZOENARBEID (in verband met loonbelasting) UAN de zijde van de inspectie der belastingen zijn t.a.v. het inhouden en afdragen van ver schuldigde loonbelasting over loon van degenen die seizoenarbeid verrichten eveneens regels vastge steld. In de eerste plaats dient elke werkgever een ver zoek tot de belastingdienst te richten, waarin hij mededeelt, dat hij in het betreffende kalenderjaar een aantal seizoenarbeidskrachten in dienst zal gaan nemen en waarin hij ontheffing vraagt van de verplichting om voor deze categorie loonadmini stratie bij te honden. De werkgever dient wel een lijst bij te houden waarop naam, adres en geboortedatum en de ge regeld betaalde lonen individueel vermeld worden. Er bestaan nu twee mogelijkheden n.l. dat de werknemer minder of meer dan ƒ200,per sei zoen verdiend heeft. a. Voor het geval dat per werknemer minder dan 200,aan loon ontvangen is, dient de werkgever na afloop van het kalenderjaar maar in elk geval vóór februari een totale opgave van al het ver diende loon op te geven. Dus een opgave van het totaal bedrag van al die werknemers, die ieder voor zich onder de 200,in hun verdiensten zijn ge bleven. Een specificatie van namen en bedragen is niet nodig, alleen een totaal bedrag. Over dit totale bedrag is de werkgever een schadevergoeding ver- scnuldigd van 5 U kunt deze 5 inhouden op het loon van de werknemer, maar U behoeft dit niet te doen. De mogelijkheid bestaat dat b.v. een arbeidster die bij werkgevers, waar ze individueel onder de 200,bleef, in totaal over het gehele seizoen boven deze 200,komt. Bijvoorbeeld bij werkgever A 60,— bij wer kgever B 120,— bij werkgever C 80,— Totaal 260, Werkgever A zal tegen het eind van het jaar zijn opgave indienen en over deze 60,5 moe ten betalen. Voor werkgever A komt dit dus neer op 3,- voor werkgever B op 6,enz. De belastingdienst rekent deze bedragen als zijn de de schadevergoeding voor de premiën die niet zijn ingehouden. De storting van cleze 5 is een van de voorwaarden die gesteld worden voor het achterwege laten van de loonadministratie en van de inhouding van loonbelasting en premie Alge mene Ouderdomswet. De werkneemster-seizoenarbeidster komt echter in het door ons genoemde voorbeeld in haar totale seizoenverdiensten boven de 200,en komt volgens de richtlijnen der belastingdienst in aan merking voor een aanslag in de inkomstenbelas ting. Dit is natuurlijk een zaak die de arbeider aan gaat en waar men als werkgever buiten staat. Het verdient wellicht toch aanbeveling om seizoen krachten hierop te wijzen, daar die mogelijk niet begrijpen, waarom achteraf nog belasting moet worden betaald. b. Voor die arbeidskrachten die tijdens hun sei zoenwerk bij één werkgever boven de 200,ver diend hebben, geldt dat een gespecificeerde opgave per werknemer inhoudende: naam, geboortedatum, adres en verdiend loon, bij de belastingdienst na afloop van het kalenderjaar en voor 1 februari d.a.v. moet worden ingediend. Over deze bedragen behoeft geen 5 vergoe ding voor niet-ingehouden loonbelasting en A. O. W. betaald te worden, omdat deze seizoenwerknemers meer dan ƒ200, - aan neveninkomsten hebben en dus zelf een aanslag in de inkomstenbelasting ont vangen. Ook voor deze werknemers verdient het aan beveling hen er op te wijzen, dat achteraf nog een aanslag voor A. O. W. en loonbelasting zal volgen. TE LAAT TER REGISTRATIE AANGEBODEN JAARKONTRAKTEN. PEN aantal werkgevers in Zeeland blijkt ondanks herhaald verzoek en ondanks gezonden waar schuwingen, het niet nodig te vinden, de jaarkon- rakten met hun vaste arbeiders ter registratie aan de B. V.A. B. aan te bieden. Het premiebesluit wachtgeldfonds B. V. A. E. schrijft uitdrukkelijk voor, dat- wil men voor de verlaagde wachtgeld- en vverkloosheidspremie die voor vaste arbeiders geldt, in aanmerking komen, de arbeidsovereenkomsten binnen 4 maanden na de indiensttreding of na verlenging van het be staande kontrakt bij de B. V. A. B. geregistreerd moeten worden. Voldoet men niet aan dit voorschrift, dan is het Bestuur van de B. V. A. B. verplicht aan de betref fende werkgever de verhoogde wachtgeld- en werk loosheidpremie voor losse arbeiders in rekening te brengen. IIET premiepercentage dat over het loon van een vaste op geregistreerd' arbeidskontrakt wer kende arbeider betaald moet worden bedraagt slechts 0.8 Bij een niet-geregistreerd kontrakt moet over het loon 7.6 premie betaald worden. Een verschil van 6.8 dat veel geld gaat kosten! Bij een jaarloon van 4200,geeft dit een pre- mieverschil in kontanten van ƒ285,per jaar. Bij 5 vaste arbeiders in dienst, kost doze niet tijdige registratie 1425, Toch zeker geen bedrag dat U „zo maar weg geeft"! Laat dus Uw jaarkontrakten tijdig registreren. DE C.A.O. TUINBOUW. In de sociale commissie van de Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap is tus sen werkgevers en werknemers over de lonen en andere arbeidsvoorwaarden in de C.A.O. Tuin bouw 1960—1961 overeenstemming bereikt. De gedifferentieerde loonsverhoging heeft in verband met de produktiviteitsstijging in de tuin bouw en door de verwerking van de oude huur- compensatie 1957 tot resultaat dat ingaande 1 april 1960 een verhoging van de uurlonen van 13 cent zal plaats vinden. Deze verhoging geldt voor de verschillende categorieën arbeiders van 2365 jaar, terwijl de jeugdigen, de 65 jaar en ouderen en de vrouwelijke werknemers een naar verhou ding evenredige verhoging van hun uurloon ont vangen. De diploma-toeslag zal tot 2,per diploma verhoogd worden, met dien verstande, dat het maximum te betalen bedrag aan diplomatoeslagen gehandhaafd blijft op ƒ3,65. In ons nummer van de volgende week hopen wij de nieuwe lonen enz. uitvoerig te kunnen publiceren. DE C.A.O. LANDBOUW. ]N het loonadvies van het Landbouwschap dal aan alle organisaties en de gewestelijke sociale commissies van het Landbouwschap gezonden is wordt geadviseerd dat per 1 april 1960 een loons verhoging van 4 en de verwerking van de huur- toeslag 1957 op basis van 3,10 gerealiseerd be hoort te worden. Dit advies houdt in, dat de basis-uurlonen van alle vaste en losse arbeiders van 2365 jaar met 12 ct verhoogd worden. De uurlonen voor deze categorie zouden dan als volgt dienen te worden vastgesteld. oud loon nieuw loon vaste vakarbeider A 1,53% 1,65% losse vakarbeider A 1,46% 1,58% vaste vakarbeider B „1,47 1,59 losse vakarbeider B 1,40% 1,52% seizoenarbeider 1,31 1,43 Voor de jeugdigen, 65 jaar en ouderen en vrou welijke werknemers worden de uurlonen naar ver houding evenredig verhoogd. Het overleg in de Sociale Commissie van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouw schap over de andere arbeidsvoorwaarden heeft nog niet tot overeenstemming geleid. De onder handelingen hierover worden de volgende week voortgezet. Mocht dan overeenstemming bereikt worden dan kan in ons nummer van 2 april a.s. uitvoerige publikatie van de nieuwe arbeidsvoor waarden volgen, B.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 10