VIVE LA FRANCE ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEEIAND voor de geranium DE 5e MEI UITSTAPJE NAAR CHICAGO ZATERDAG 5 MAART 1 D 6 O m DE BOER Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuvv. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuig, Goes. 99 PSYCHOLOGIE DER PLANTEN*. DE wisseling der seizoenen is reeds door velen bezongen. Speeiaal het begin van één seizoen leent zich daar bijzonder voor. Wanneer het weer 20 maart is, regeert Koning Winter niet langer meer. De gouden zonnestralen brengen weer warmte, blijheid en vrolijkheid op de aarde. Uit de gTond schieten bloeiende planten, geurende bloemen en kleine grasscheutjes. Een groen tapijt bedekt weldra weer het land. De lente is gekomen! STRAKS is het weer 5 mei en dan vieren we het 3e lustrum van de Bevrijding. Dan is het 15 jaar ge- \eden dat Wereldoorlog II een ein de nam en dat Euro-pa weer opge lucht en vrij kon ademen. De Duitse horden waren bedwongen en aan de heerschappij en tirannie van Hitier was een einde gekomen. Vijf lange oorlogsjaren lagen achter ons, Ne derland was leeggeplunderd en leeg geroofd en mateloos leed en ellende lag als een donkere schaduw over zeer vele Nederlandse gezinnen. Vijftien jaren zijn sedertdien voorbijgegaan. Een nieuwe genera tie is opgegroeid, voor wie de pe riode 1940-1945 niets betekent. Zij hebben, er wel eens verhalen over gehoord, maar zij kunnen veel ervan niet begrijpen. Voor de huidige generatie liggen daar op scholen nog steeds de ge schiedenisboekjes met jaartallen van 1500 Karei V geboren 1600 Slag bij Nieuwpoort 1609—1621 12-jarig bestand. Zij weten alles over Jan van Schaffelaar, over Mi- chiel Adrzn. de Ruyter, over Tromp en over -de eerste Romeinen die ons land bevolkten. Wanneer zij deze dingen niet weten, betekent dat een onvoldoende op hun rapport. Maar het overgrote deel van hen weet niets van de heldhaftige strijd van onze mariniers in Rotterdam, over de strijd op de Grebbeberg, over het bombardement van Middel burg en Rotterdam en over het dra ma van Putten. Zij weten alle namen van Neder landse raadspensionnarissen en wel ke regimenten vochten bij Water loo^ maar zij weten niets van de schandalige deportatie van de Jo den, van de heldhaftige strijd van het Nederlands verzet enz. Aan de ene kant is het misschien goed dat men de kinderen niet teveel confronteert met de ver schrikkingen van de oorlog, maar aan de andere kant moeten zij toch leren beseffen dat de Vrijheid ons hoogste Nationale Goed is en welke prijs wij hiervoor hebben betaald. De besten van ons hebben hun leven voor de goede zaak gelaten en hun namen zijn zeker zo belang rijk als de jaartallen van de ver scheidene zeeslagen. Men leert de kinderen verering voor grote Vader landse figuren van eeuwen geleden: goed, maar dan mag men hen toch ook wel confronteren met de ge beurtenissen uit die zwarte vijf jaar. toen wij onder het juk van de Germaanse bloedhonden gebukt gingen. Na verloop van tijd maakt haat plaats voor berusting en daarom schuilt er toch geen gevaar meer in de leerlingen van de scholen eens de WAARHEID over die bange oor logsjaren te vertellen. Wanneer zij de waarheid niet we ten, wanneer zij niet weten dat mil joenen Joden vermoord zijn, kun nen zij toch niets begrijpen van de golf van verontwaardiging bij de recente schandalige gebeurtenissen, zoals het bekladden van synagogen, het aanbrengen van anti-Joodse leuzen enz. De mensen voelen zich weer jong en gelukkig. Hoe de planten zich voelen,- weten wij niet, maar als wij de Ame rikaanse kernfysicus, Dr. L. Ron Hub bard mogen geloven, hebben ook plan ten de mogelijkheid om te denken en te voelen. Dr. Hubbard baseert zijn beweringen op wetenschappelijke onderzoekingen. Een zeer gevoelige galvanometer, die door sommige psychiaters wordt ge bruikt om menselijke emoties te regi streren, gebruikt hij voor zijn proeven. Wanneer men een spijker in een to maat slaat, gaat de wijzer van de gal vanometer wild uitslaan. Wanneer deze meter bij de mens op dezelfde manier zou uitslaan, zouden wij spreken van hevige angst, aldus dr. Hubbard. Het bewijst volgens de geleerde, dat de plant in zekere zin net als de mens pijn ondergaat, kan denken, en zich zorgen maken. Of de komkommers ook liefdesver driet, verveling of standsverschil ken nen, heeft hij nog niet kunnen consta teren. Het is vanzelfsprekend dat. deze on derzoekingen voor de landbouw van zeer veel betekenis zijn. WEES VRIENDELIJK. Dit betekent voor u mevrouw, dat u in het vervolg, wanneer u de ka merplanten verzorgt, een vriendelijker gezicht dient te zetten. Mocht u bijvoorbeeld moeite hebben met het groot brengen van een gera nium. voer dan eens een rustig gesprek met haar. Vertel haar anders een leuke mop, misschien komt zij dan in een betere stemming. Mocht zij niet reage ren, dan hebt. u waarschijnlijk een Franse geranium, die de Nederlandse taal niet verstaat. Roep elke morgen bij het opstaan „Vive la France" en u zult zeker succes hebben. Het betekent voor u landbouwer, dat u in het vervolg met de galvanometer bij uw „peeën" kunt informeren hoe zij het maken. .Dr. .Hubbard gelooft dat het mogelijk is om bij jonge planten de meest „le- Het wordt zo zachtjesaan tijd dat men de geschiedenisboeken op de scholen eens gaat herzien. Wanneer dit niet spoedig gebeurt ziet een volgende generatie ons voor sentimentele jonge juffers aan, wanneer wij op de 4e mei de doden uit de Tweede Wereldoorlog herden ken. Laten wij bedenken dat „Zij stier ven om ons een vrij en gelukkig le ven te waarborgen"Daarom is het nodig dat ook de huidige jongeren dit leren begrijpen en daarvoor is een verhaaltje alleen niet voldoen de. Daarom moeten bij die jaartal len van 1500 en 1600 ook die van 1940 de troepen van Hitier schonden onze neutraliteit en trokken ons land binnen mariniers bij de Maasbrug in Rotterdam boden held haftige weerstand N.S.B.-ers ver kochten hun vaderland. 5e mei 1945 Nederland vrij. En wanneer de leerlingen van alle Nederlandse scholen op eerlijke en openhartige wijze worden voor gelicht over alles dan zullen zij leren begrijpen dat die 5e mei in derdaad een Nationale Feestdag be hoort te zijn. v. D. venslustige" er uit te halen. Hij meent ook dat. men beter en sterker variëtei ten van planten zou kunnen kweken als men de lusteloze planten zou kunnen verwijderen en de vrolijke planten voor de kweek zou kunnen bestemmen. Van dit alles staat één ding zeker vast en wel dat er door vele geleerden koortsachtig wordt gezocht naar me thoden om tot nog groter ontwikkeling van de landbouw te komen. Misschien leiden de onderzoekingen van dr. Hubbard, die nu nog door velen wat sceptisch worden beoordeeld, op den duur tot een totale omwenteling t.a.v. de plantengroei. Ik zie de resultaten met belangstel ling tegemoet. L. HAGE. L. J. G. EN Z. P. M. AFD. HOEK-TERNEUZEN. Onlangs hielden de L. J. G. en Z. P. M- afdelingen Hoek-Terneuzen hun jaar vergadering in restaurant „Monopole" in Terneuzen. Na de opening volgde een gezamen lijke maaltijd, waarna notulen en finan ciële jaarverslagen van zowel L. J. G. als Z. P. M. werden voorgelezen. Men werkte ook dit jaar weer met batige saldi. Uit d<? jaarverslagen bleken goede aktiviteiten. Bij de bestuursverkiezing werd by de Z. P. M. als presidente geko zen mej. Mientje Kielman; Marie Jan sen werd herkozen en als nieuw be stuurslid werd Leuntje Tollenaar ge kozen. Bij de L. J. G. werd tot voorzitter gekozen de heer P. Blok, terwijl in het bestuur werden herkozen de heren D. Scheele en D. Jansen. Nieuw bestuurslid werd de heer P. de Putter. Strec-kaf- gevaardigde werd de heer D. Jansen. Teneinde de kosten van deze avond enigermate te dekken was er een kleine verloting, terwijl ook enige ge- zelsclxapsspelen beoefend werden. Mej; Jo de Mul sprak nog enige woor den ten afscheid en de nieuw benoem de voorzitter by de L. J. G., P. Blok, dankte de scheidende voorzitter, de heer D. Jansen, voor alles wat hij voor de L. J. G. heeft gedaan. Juist voor Kerstmis vertrokken velen van de andere jongens en meisjes, die hier in dit uitwisselingsprogramma zijn met de Amerikaanse Jandbouwjongeren onder leiding van de organisator van ons programma Darwin en zijn vrouw Hellen naar de American Farm Bureau Federation Convention in Chicago. Dat is hier overigens gemakkelijk in Amerika. Niets geen overbodige be leefdheid. Je noemt elkaar gewoon bij de voornaam. We reisden met één van die comfor tabele „Greyhound-bussen" dwars door Indiana naar Illinois en waren na het overschrijden van de grens daarvan vrij vlug in Chicago. De conventie werd in een groot hotel in het centrum van de stad gehouden waar ook wij gedurende vier dagen ver bleven. Het was een drukte van geweld in de stad juist voor Kerstmis, waar duizenden de grote warenhuizen aflie pen om geschenken te kopen. Buiten de ondergrondse had je hier ook nog spoorwegen boven de begane grond, n.l. op een brugconstructie die als een.dak over sommige straten tus sen de wolkenkrabbers liep, hier „ele vator" genaamd. Buiten de bijeenkomsten van de con ventie, bij welke gelegenheid ook de •ambassadeur van de Philippijnen een toespraak hield en op een avond elke staat zijn winnaars van een talent-wed strijd in zang, muziek en voordracht enz., presenteerde en waar voorts des avonds veel gedanst werd, gingen wij ook nog naar een aquarium en een be roemd planetarium. Ook bezochten wij de beroemde Union Stock Yards, waar op één dag bjjna 50.000 stuks vee, 120.000 varkens en 70.000 schapen worden aangevoerd. Het gehele marktterrein is 1VL> mijl lang en 1 mijl breed en verdeeld in 13000 verschillende vakken, waar de dieren vrij in rond kunnen lopen. KOPERS TE PAARD. De kopers rijden hier op paarden het terrein over omdat zij dan de vakken gemakkelijker kunnen overzien en kopen de koeien met een heel vak tege lijk. In het midden van het terxein staat een 9-verdieping hoog kantoorge bouw en verder wordt het terrein om ringd door truck-losplaatsen, paarden stallen, slio's, slachthuizen en conser- venfabrieken. Een Engelse jongen, twee Finnen, een andere Nederlander en ik wisten het nog voor elkaar te krijgen om op de International Harvesterfabrieken rondgeleid te worden. Er worden in Chicago jammer genoeg geen landbouwtrekkers vervaardigd, maar wel bulldozers. Toch was het een machtig en imposant gezicht om uit een stuk gloeiend staal in één klap van de geweldige stoomhamer de looprollen voor de rupsband te zien slaan. Alle onderdelen worden hier zelf vervaar digd in verschillende afdelingen van het fabriekscomplex. Zo zag je na ver loop van tijd uit al die onderdelen de trekker opgebouwd worden tot zij kant en klaar van de band kon rijden. 's Avonds waren de straten luisterrijk verlicht en vele wolkenkrabbers in floodlight. Van gangsters merkten we in de stad van de gangsterkoning Al Capone overigens niets en revolver- schoten werden er, buiten die van het televisiescherm, dan ook niet gehoord. BERNHARD VAN GORSEL. ZAAI WEDSTRIJD. De L. J. G. Streek Walcheren en de Kring Walcheren van de Z. L. M. orga niseren wederom een zaaiwedstrijd voor bieten. Hierna kunnen medewer ken de leden der L. J. G., de leden der Kring Walcheren van de Z. L. M., als mede het bij hen in dienst zijnde per soneel. De voorwaarden zijn: le Inleggeld 2,50. Bij opgaaf te voldoen 2e Oppervlakte ten minste 1 ha. Wanneer het perceel groter is dan 1 ha moet het hele perceel voor de wedstrijd gezaaid worden; 3e Gewas: Suikerbieten; 4e Eerste twee ronden kunnen mee gedraaid woiden, maar bij de 3e ronde moet er uitgedraaid wor den. Bij een perceel met flauwe kromme kanten moet de kant waarlangs men aan wil houden om te zaaien reeds bij de 3e ron de zo recht mogelijk zijn; 5e Men moet bij de aanmelding opge ven waar het te zaaien perceel ligt. Opgave vóór zaterdag 19 mrt bij de heer P. Wielemaker, Bigge- kerkestr. 89. Koudekerke, of bij de heer P. Maljaars, Molenweg 5, Oostkapelle. ONTSPANNINGSAVOND Z. T. M. AFD. OUDELANDE De ontspanningsavond der Z. P. M. afd. Oudelande kan tot onze spijt op 5 maart a.s. wegens ziekte niet door gaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 17