*"Uoer de '^Uro Verder kijken dan eigen toren 199 VAN HET PLATTELAND ONDER REDACTIE VAN MEVROUW L. N. HUIJSMAN—GRIEP WEEFCURSUSSEN op de Volkshogeschool te Bergen (N.-H.) Wat is er in de wereld veel te koop Mej. A. v. d. Leeden voor A.V. R. O-microfoon ZATERDAG 5 MAART 1960 IIET is met geen mogelijkheid te zeggen welk percentage van onze lezeressen regelmatig luistert naar de uitzendingen „Voor ons Platteland". Wel is mij bij steekproeven ge bleken, dat heel wat plattelandsvrouwen juist aan de afwas begonnen zijn als bedoelde „praat jes"' de ether ingestuurd worden. Daarom waag ik het deze keer uw aandacht te vragen voor het radiopraatje, dat mej. Geertzema, cursusleidster aan de Volkshogeschool te Bergen, voor de A.V.R.O.-microfoon heeft uitgesproken. De titel was: „Verder kijken dan eigen toren". Deze titel is afgeleid van een Franse uitdrukking: „Esprit de clocher", d.w.z. klokkentoren- geest. Men wil daarmee uitdrukken een belangstelling, die niet verder gaat dan de grenzen van het gebied waar men de klok van de eigen toren nog kan horen of het haantje van de eigen toren nog kan zien. De belangstelling voor datgene wat buiten dit gebied ligt bestaat niet of is nauwelijks aanwezig. Het zal duidelijk zijn dat deze klokkentorengeest niet past in de wereld van nu en vele ouders worden door zoon of dochter de vraag gesteld: „Mag ik een poos in het buitenland gaan werken?" Misschien willen ze vrij dicht bij huis blijven, in Denemar ken, Zwitserland of Engeland. Misschien gaan hun gedachten naar de „Nieuwe Wereld". Het kan ook zijn, dat u een verzoek ontvangt om een jongen of meisje in uw bedrijf of huishou ding op te nemen. Mogelijk komt deze jongere uit Ierland of Duitsland, uit Israël of India. ONGETWIJFELD zullen deze verzoeken aan leiding geven tot een levendig gezinsberaad. Misschien zult u als oudere zeggen„Waarom al die drukte, vroeger bleven we toch ook thuis?" Waarom willen de jongeren zo graag over de grenzen kijken, verder zien dus dan hun eigen roren? Is het alleen de zucht naar avontuur, naar •afwisseling? Natuurlijk ook en wie zal het af keuren, want hebben jongeren geen behoefte aan gezonde spanning in hun leven en is onderne mingsgeest niet een voorwaarde voor vernieu wing? Maar bij heel veel jongeren is toch een leven dige belangstelling voor het andere land en het andere volk, ook voor andere werkmethoden, een reden om naar het buitenland te gaan. Eigenlijk zou iedere jongere een kans moeten hebben, om een poos in een ander land te kunnen werken. We leven niet meer in de enge beslotenheid en onbewegelijke stabiliteit van ons dorp of land, maar we leven in een tijd, waarin afstanden nau welijks meer bestaan. In een snel vliegtuig rei zen we binnen 12 uur van het ene deel van de aarde naar het andefe. De wereld is hierdoor klein geworden en komt bovendien nog door pers, radio en televisie tot in onze huiskamer. We zul len daardoor zelf in grotere ruimten moeten kun- AP de volkshogeschool ,,'t Oude Hof" wordt het oude handwerk, het weven weer be oefend. Eén dag per week gedurende drie maan den komen dames naar Bergen om les te krijgen in het weven. Wanneer de spoelen door de ge touwen schieten, de schachten worden getrapt, krijgt het refrein van het liedje: „De vier wever- kens", Schietspoele-klitsklets voor hen weer be tekenis. Verschillende weef technieken worden be oefend, werkstukken vervaardigd en de cursus wordt voltooid met enige weeftheorie en ma- teriaalleer, terwijl een tentoonstelling wordt ge houden. Wij willen hier de aandacht vragen voor de volgende cursussen: 15-daagse cursus tussen 15 maart en 21 juni. 1 dag per week wordt bepaald in onderling over leg met de cursisten. Er wordt gewerkt van 91 uur en van 26 uur. De volkshogeschool zorgt voor koffie en thee. De cursusprijs bedraagt ƒ135,exclusief materiaal). 3-weekse cursus van 8—27 augustus. (Inter naatscursus.) Deze cursus biedt de mogelijkheid aan leer krachten om in de zomervakantie deel te nemen. Elke morgen en middag wordt er geweven, ter wijl de deelneemsters kunnen meedoen aan het avondprogramma van de cursussen, die er gedu rende die tijd op de volkshogeschool Bergen Plaatsvinden. Kosten ƒ120,(alles inbegrepen behalve het materiaal voor het weven). Nadere inlichtingen bij Volkshogeschool Bergen te Ber gen (N.H.). nen leven en dus moeten openstaan voor vraag stukken, die ons vroeger nauwelijks raakten, maar die nu ook ons leven beïnvloeden. VERRUIMING VAN DE GEZICHTSKRING PEN verblijf in het buitenland, waarbij men-in 11 een gezin wordt opgenomen, bovendien werkt in huishouding of bedrijf, biedt een enor me kans op verruiming van de horizon. Doordat men met een andere wijze van werken, leven en denken in aanraking komt kan men ontdekken, dat de eigen wijze van leven niet de enige is. Waardering voor wat ver en vreemd leek. kan zo ontstaan en misschien zullen we niet zo gauw meer iets „gek" vinden. Bovendien brengt het contact met datgene wat anders is, ons tot be zinning. Dit kan leiden tot herontdekking van de dingen, die men thuis of in het eigen land als een vanzelfsprekendheid niet meer waardeerde. Van groot belang is, dat de plattelands jonge ren ook vreemde talen leren spreken en bekend raken met landbouw en plattelandsorganisaties in andere landen, zodat zij op internationale con ferenties zelf kunnen meespreken. Uitwisseling vraagt ook voorbereiding, want is niet ieder die naar het buitenland gaat een am bassadeur of ambassadrice van eigen land? Daarom organiseren de Volkshogescholen ook bijeenkomsten voor hen, die naar het buitenland gaan of reeds in het buitenland zijn. Sinds 1949 bestaat in ons land de „Stichting uitwisseling en studiereizen voor het platteland", waarin o.a. de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, het K.N.L.C. en Plattelandsjongeren. Ook de Volkshogescholen werken hieraan mee. De Stichting zorgt voor betrouwbare adressen in binnen- en buitenland. Dit laatste is zeker een geruststelling voor ouders, die hun kinderen de wijde wereld durven insturen. In 1959 gingen 171 Nederlandse plattelandsjon geren via de Stichting naar het buitenland en werden 36 buitenlandse jongeren op Nederlandse bedrijven geplaatst. In aanmerking komen zij, die minstens achttien jaar en hoogstens dertig jaar oud zijn. Zij moeten een goede gezondheid genieten, voldoende theoretische kennis en prak tische ervaring bezitten en zich tenminste voor drie maanden willen verbinden. DE Stichting Uitwisseling organiseert studie- reizen voor diegenen, die geen mogelijkheid hebben om voor langere tijd naar het buitenland te gaan. Deze studiereizen brengen de deelnemers in gesprek met mensen uit het land, dat men be zoekt en in kontakt met verschillende facetten van het plattelandsleven. Een meisje uit Kibboets in Israël, dat hier kwam om de ganzenfokkerij te bestuderen, ont dekte, dat er veel meer te leren viel dan ganzen- fokken alleen. Op het ogenblik is er via genoem de Stichting ook een neger uit Ghana in Neder land. Hij wil later in zijn vaderland een nieuw veeras fokken, dat tegen het klimaat van Ghana bestand zal zijn. Deze jongen voelt zich hier vol komen thuis, heeft een brede belangstelling en maakt goede kontakten met veel mensen. Boeiend zijn de weekends op de volkshogescho len, waar stagiaires uit verschillende landen, in Nederland verblijvende, elkaar ontmoeten. In een uitwisseling van gedachten Ieren ze hier, naast de excursies, die ze maken, weer verder kijken dan hun eigen toren. Wij Nederlanders leren ons land dan ook eens door een buitenlandse bril te bekijken, al is deze bril vaak wat gekleurd. Altijd is men het eens over de grote gastvrijheid, waar mee men in Nederlandse gezinnen wordt c»tvan- gen. Dit lijkt me wel één van de belangrijkste punten, waarom de Uitwisseling draait. Het secretariaat van de Stichting Uit wisseling is gevestigd op de Volkshoge school te Bergen N.-H. Uw vragen „kan ik uitwisselen" of „kan ik een stagiaire ontvangen" werden daar zeker naar ge noegen beantwoord. Mochten uw zonen of dochters voor enige tijd naar het bui- land willen gaan, steek dan eerst uw licht op bij bovengenoemde Stichting, daar u dan verantwoord wordt voorge licht. A LS u deze vrouwenpagina leest, "behoort de Voorjaarsbeurs in Utrecht alweer tot het verleden, tenminste de beurs van gebruiksgoede ren. Zij, die hier zijn geweest moeten wel tot de conclusie zijn gekomen, dat er enorm veel te koop is in de wereld. Het lijkt wel of er ieder jaar meer aan de markt komt. Alleen reeds op de beurs van gebruiksgoederen waren er 1402 in zendingen uit 25 landen. Vanzelfsprekend kun nen wij slechts enkele bespreken. In Gero Zilvium was er het nieuwe couvertmo del „Select", een creatie van de ontwerper Ib Georg Jensen. Dit couvert heeft een zeer aan trekkelijke moderne vormgeving, is strak van lijn zonder ornament met satijnglansuitvoering van de steel. Voor hen, die porcelein zonder decoratie wen sen was er mooi Lilien-porcelein. Koffie, thee- en moccaserviezen in beeldige pasteltinten. Kopjes kunnen zowel in één als in zes verschillende tin ten worden gekozen. Jonge moeders zullen ongetwijfeld belangstel ling hebben voor enkele nieuwe snufjes, die wa ren tentoongesteld. Als eerste noemen wij de Baby-Sit door Kibofa in de handel gebracht. Het geheel is opvouwbaar en is het best te vergelij ken met een opvouwbaar stoeltje, waar de linnen zitting vervangen is door een net, waarin de baby liggen kan. Heel praktisch voor op reis. Dezelfde fabriek exposeerde een praktische kin derstoel, die met een enkele handbeweging tot een handig tafeltje en stoeltje voor de kleuter kan worden omgevormd. Om nog even bij de babys te blijven, Dotje Dons babygoed werd ver rijkt met een geheel nieuw model luierbroekje zonder naden, dat noch door elastiek, noch door spelden op zijn plaats gehouden wordt. Anvavilt bracht iets nieuws voor de toeristen, speciaal voor de mannen en wel een viltsportpet, waarop twee regenechte afdrukken kunnen wor den aangebracht, b.v. een afbeelding van het Ko ninklijk paleis op de Dam met als onderschrift: „AMSTERDAM". Geven de toeristen de voor keur aan een 'molen, geen bezwaar. Een opdruk daarvan is bij de hand, zodat de buitenlanders naar hartelust met molentjes kunnen lopen. Vuurtorens en botters zijn er ook op te drukken. Na de damesshawls met kerken en bruggen, de gedecoreerde herenpetten. Nieuwe „kitsch" op souvenirgebied. AP maandag 14 maart a.s. des middags om- v streeks half één hoopt de sekretaresse van de Zeeuwse plattelandsvrouwen, mej. A. v. d. Lee den, in de uitzending: „Voor ons Platteland", te spreken over het onderwerp„Het Platteland zingt weer". Laat ,uw afwas dus even rusten en luistert naar haar, die wij als een vlotte humoristische spreekster hebben leren kennen en waarderen. Stemt dus op 14 maart om 12.30 uur uw toestel af op Hilversum I402 m.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15