De toekomstige ontwikkeling van de tuinbouw AFZETMOEILIJKHEDEN VOOR KLEINFRUIT 197 TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 5 MAART 1960 1WE hebben reeds enkele weken in ons archief een persbericht naar aanleiding van de me- morie van antwoord aan de Eerste Kamer bij de Landbouwbegroting 1960. Ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling in de tuinbouw maakt minister mr. V. G. M. Marijnen daarin opmerkingen welke waard zijn om gelezen en overdacht te worden door een ieder die met de tuinbouw heeft te maken. De minister zegt daarin dat vooral de toekomstige afzetmogelijkheden de verdere ontwik keling in de tuinbouw zullen bepalen. Deze worden in het algemeen gunstig beoordeeld. De voortgaande verhoging van het welvaartspeil en de bevolkingstoename in West-Europa blij ken weliswaar van weinig invloed te zijn op de omvang van het verbruik van groenten en fruit maar doet de consumptie van de fijne tuinbouwprodukten en de betere kwaliteiten toe nemen. DIJ de sierteeltprodukten blijkt de grotere wel- vaart zonder meer tot een grotere vraag te leiden. Bij verdergaande liberalisering van het handelsverkeer zijn met name voor die produk- ten waarnaar internationaal vraag bestaat en die in Nederland tegen goede kwaliteit, tegen con currerende prijzen en in perioden van relatieve schaarste kunnen worden voortgebracht, de perspectieven gunstig. Met name betreft dat snijbloemen, bloembol len, fijne groenten en goede kwaliteiten fruit. Uiteraard moet, aldus de minister, voorbehoud worden gemaakt voor de eventualiteit van ern stige verstoring in de conjunktuur. De conse quenties van het hier geschetst perspectief voor het vestigings- en teeltbeleid zijn in het algemeen niet moeilijk te trekken. Een uitbreiding van de teelt van de thans veel gevraagde produktenkan volgens de minister verantwoord worden geacht. Ten opzichte van de teelt van zwakke produkteil moet grote voorzichtigheid worden betracht. TEELTBEHEERSING TEN aanzien van de vraag of de bewindsman in de toekomst zijn goedkeuring moet blij ven hechten aan een straffe teeltbeheersing, moet zeker worden overwogen of bij het beëindi gen hiervan plotseling een sterke uitbreiding van de produktie moet worden verwacht en in hoe verre de markt in staat zal zijn deze op te ne men. Moeilijkheden zijn volgens de minister stel lig te verwachten bij de grove groenten welke gemakkelijk op landbouwbedrijven kunnen wor den geteeld. Verder verwacht de minister ook moeilijkheden bij de snijbloemen, welke in ver warmde kassen, waarin thans groenten worden geteeld, zonder verdere investering kunnen wor den aangeplant en snel in produktie worden ge bracht. Ook in andere sectoren van de tuinbouw kunnen bedrijven, welke onder minder gunstige omstandigheden moeten werken in toenemende mate moeilijkheden gaan ondervinden, omdat areaaluitbreiding een druk op de prijzen en de rendementen zal uitoefenen. De minister zal zich over dit moeilijke vraagstuk in de komende maanden beraden en hoopt in overleg met het bedrijfsleven na ernstige afweging van de voor- en nadelen tot een beslissing te kunnen komen. AOK de kwestie van de hoog oplopende prij- V zen van het teeltrecht en de moeilijkheden bij de procentuele uitbreiding zullen daarbij in beschouwing worden genomen. GEEN AARDBEIEN MEER IN CHIPS ALLEMAAL zijn we opgegroeid bij de aard- beienchip. Zo lang we aardbeien telen, heb ben we deze, zeker voor de fabriek, aangevoerd in chips. Alleen de laa.tste jaren hebben we onze kwaliteiten vroege aardbeienrassen aangevoerd in doosjes, maar overigens, alles in chips. Nu zagen we echter op de kleinfruitdag in Kapelle in de stand van het I.B.V.T. dat die aardbeien chip nergens goed voor is. Ze heeft voor derf zet van aardbeien enkel maar nadelen en dan in het bijzonder ten aanzien van het behoud van de kwaliteit. Beschadigde vruchten zijn bij ge bruik van de chip schering en inslag. Het gaat er echter naar uitzien dat onze oude vertrouwde aardbeienchip heeft afgedaan. Reeds eerder la zen we dat de veiling in Venlo de chip voor aard beien had afgeschaft. Op de kleinfruitdag in Ka pelle deelde ir. Van Hennik mede dat de veiling „Kapelle-Biezlelinge en Omgeving" te Kapelle heeft besloten ook geen chips voor aardbeien meer te gebruiken. Deze worden vaarwel gezegd en er wordt voor de aardbeien overgeschakeld op kratjes. Een modernisering van het aardbeien fust dat ongetwijfeld de kwaliteit ten goede zal komen. Zonder twijfel is het een belangrijk be sluit van de Kapelse veiling, dat hopelijk nage volgd zal worden door de andere Zeeuwse veilin gen. De onzekerheden over het tempo van de vrij making- van de handel op de Euromarkt en de mogelijke repercussies van een groter aanbod op de markten van derde landen, nopen de minister tot grote voorzichtigheid, hoe gaarne hij ook met een zekere spontaniteit aan de vraag naar meer vrijheid zou willen tegemoet komen. Grotere vrijheid brengt grotere risico's mee, die slechts gedragen kunnen worden door mo dern toegeruste, krachtige bedrijven. Verbete ring van de produktieomstandigheden in de structureel moeilijke gebieden wordt dan een nog dwingender noodzaak. TL" INBOUWVESTIGIN G DIJ de behandeling van de Landbouwbegroting 1960 in de Eerste Kamer heeft de minister meegedeeld dat zijn departement reeds sedert verscheidene jaren een studie maakt van dè ves- tigingsfaktoren voor de tuinbouw. Thans wordt in het bijzonder studie gemaakt van het Delta gebied het noorden van ons land en Noord-Hol land. Aandacht wordt daarbij o.m. geschonken aan geschiktheid van de bodem en klimaa,t. Bij het verkrijgen van de grond stuit de tuin der vaak op de moeilijkheid dat hij de door hem gezochte beste kwaliteit grond voor de vastge stelde prijs niet kan kopen. De minister is voornemens, vooruit lopend op een definitieve oordeelsvor- IN verband met de beschikbare plaatsruimte moet het overzicht van deze week zeer beperkt blij ven. Op één ding zouden we echter nog wel gratig de aandacht willen vestigen en wel op het feit dat de meeste van onze Zeeuwse veilingen in de ko mende tijd hun jaarvergadering zullen houden. We hopen dat elke Zeeuwse tuinder er van overtuigd zal zijn dat de veiling een verlengstuk is van zijn bedrijf en een zeer onmisbaar verlengstuk. Omdat dit zo is Jiopen we ook dat de Zeeuwse veilingleden in de komende tijd de vergadering van hun veiling zullen bezoeken om kennis te nemen van de gang van zaken daar. Dikwijls komt het voor dat de belangstelling on voldoende is. Soms, als er b.v. een bestuursver-. kiezing is, zien we een „verkeerde" belangstelling. Tegen beide symptomen zouden we willen waar schuwen. Vele Zeeuwse veilingleden zijn nog niet voldoende doordrongen van de kracht welke ze als gezamenlijke leden kunnen ontwikkelen in hun veilingorganisatie. Het „scharrelen" en „eigen zaakjes opknappen" zit velen zo in het bloed dat ze hun veiling enkel maar zien als een noodzakelijk iets, waar je nu eenmaal niet van buiten kunt. Er is alles aan gelegen dat de veilingen bij de tijd zijn. Dat er snel en bovenal efficiënt gewerkt wordt. Het is ons afzetorgaan en het is de veiling die er voor heeft te zorgen dat onze produkten prima verzorgd worden afgeleverd. Laten we als Zeeuwse telers ons vertrouwen stellen in het bestuur van de veiling waar we bij zijn aangesloten. Laat echter ook elk veilingbestuur terdege besef fen de verantwoordelijkheid welke het heeft tegen over de leden. Daarom, Zeeuwse veilingleden, gaat naar de jaarvergadering van uw veiling en stelt u op de hoogte van de zaken die daar aan de orde komen. Het is geen verloren tijd. Tot de volgende week. ming over de koopprijsbeheersing van landbouwgronden, een wijziging te be vorderen van het Koninklijk Besluit, houdende algemene regelen als bedoeld in artikel 6 van de Wet op de vervreem ding van landbouwgronden, om het kapitalisatie-percentage voor tuinbouw- gronden te verlagen. Een dergelijke wijziging zou een verhoging van de kost prijs mogelijk maken. Dit vraagstuk is thans ook bij het bestuur van onze organisatie in studie. Zodra hierover meer bekend is, hopen wc er op terug te komen. niet teveel uitbreiden bij de teelt van kleinfruit, TJ ziet dat er afzetmoeilijkheden zullen komen, wees daarom nuchter en leg uzelf beperkingen op". Met deze woorden besloot de heer Gijs- berts, medewerker van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilin gen, zijn rede over de afzetmogelijkheden van aardbeien, frambozen, bessen en bramen. TEN aanzien van de aardbei- en verwachtte de heer Gijsberts dat het kan gaan spannen in de komende jaren ten aanzien van de afzet. Na een inzinking omstreeks 1955 is het areaal de laatste ja ren regelmatig toegenomen. Op het ogenblik zitten we in ons land aan een produktie van 27,8 miljoen kg. In Engeland steeg de produktie van 31 miljoen kg in 1955 tot 36 miljoen kg het af gelopen jaar. West-Duitsland heeft een bijzonder grote toena me van de produktie van aard beien en wel van ongeveer 10 miljoen kg in 1952 tot 25,3 mil joen kg het afgelopen jaar. Zeer belangrijk is ook de toe name van de produktie in Bul garije. Dit jaar verwacht men in dit land een oogst van 48 miljoen kg. Amerika heeft reeds enkele jaren met grote afzet moeilijkheden bij aardbeien te kampen omdat de produktie zo groot is geworden. Tegenover de grote toename van de pro duktie welke er is en nog te verwachten is, staat geen noe menswaardige te verwachten vergroting van de vraag. Het gevolg is dat met een dalend prijspeil rekening gehouden moet worden. IVE produktie van frambozen beweegt zich ook in stij gende lijn. In 1955 werden in ons land nog geen 3 miljoen kg frambozen geteeld, het afgelo pen jaar 6,8 miljoen kg. Zeer belangrijk is de toename van de frambozenproduktie in Schot land n.I. van 6,7 miljoen kg in 1955 tot 15 miljoen kg het afge lopen jaar. Amerika heeft reeds een overproduktie van frambo zen. In Frankrijk breidt de teelt zich uit. Rond 90 van de frambozen worden afgenomen door de industrie. Op een ster ke toename van de vraag van die kant behoeft niet te worden gerekend, integendeel met na me voor de frambozen op sap is er in het bijzonder in Engeland een groter wordende concur rentie van Schotland. DE bramenteelt breidt zich ook weer uit en de concur rentie neemt toe, vooral door bramen uit Ierland en Zuid- Afrika, welke goedkoop aange boden worden op de Engelse markt, onze voornaamste afne mer van bramen op sap. TEN aanzien van de rode bessen is de situatie waar schijnlijk nog het minst ongun stig omdat de uitbreiding hier niet zulke grote omvang heeft aangenomen, terwijl er volgens de heer Gijsberts, zeker op de binnenlandse markt nog wel afzetmogelijkheden zijn voor een vers produkt. Uitbreiding van de vraag voor de industrie is niet te verwachten. BIJ de zwarte bessen zijn er zeker ook kansen voor af zetmoeilijkheden in de komen de jaren omdat er in vrijwel alle produktiegebieden sprake is van een grote uitbreiding van het areaal, terwijl niet gere kend mag worden op toeneming van de vraag. Ook hier is dus dè kans op lagere prijzen in de toekomst zeker aanwezig en een waarschuwing tegen verde re uitbreiding van de teelt op haar plaats, aldus de heer Gijs berts, die besloot met er op te wijzen dat het een gevaar lijke politiek is, wanneer te sterke uitbreiding van de klein- fruitteelt plaats vindt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13