West Zeeuws-Vlaanderen importeert de Belgische hengst GAILLARD DE BIÉVÈNE DK veronderstelling, dat de nieuwe eigenaren naar een volmaakt paard hebben gezocht, zal in zijn algemeenheid wel juist zijn. Dat men het uiteindelijk niet gevonden heeft, hoeft geen verbazing te wekken, daar het naar menselijke berekening nog geboren moet worden. 176 QP 19 februari j.l. werd door de Firma F. Dekker Pzn. te A.\el voor rekening van Stal len de Dobbelaere te IJzendijke en Adr. J. Catseman te Biervliet ingevoerd, de 8- 'jarige bruinschimmel Gaillard de Biévène. Deze, voor de Zeeuwse trekpaardfokkerij ongetwijfeld belangwekkende gebeurtenis, vond plaats aan de grensovergang Veldzicht, nabij IJzendijke. Dit was dan tevens de eerste na-oorlogse gebeurtenis van dien aard in [West Zeeuws-Vlaanderen. Niet, dat men er jaren te voren niet eerder over gedacht heeft. Andere fokdistricten waren immers al voorgegaan. Noord-Limburg, Groningen, Zuid-Holland, Noord-Oostpolder en West-Brabant en onlangs nog Oost-Brabant hebben hun import beleefd. Zo ook Oost Zeeuws-Vlaanderen in de vorm van de inmiddels gestorven Gastar de l'Abbaye en de Zeeuwse Kampioen van dit jaar Baron de l'Hostée. Doch tot voor kort was deze kwestie in West Zeeuws-Vlaanderen nimmer urgent. Men had er steeds de beschikking over voortreffelijke Vaderpaarden. Urbain van Certain, Moustic van Urbain, Nico van het Zwartewater en Successeur, Quarré en Frits van Reigershoeve, vormden met elkaar een hengstenbestand om trots op te zijn. Deels ge storven, verkocht of verhuurd heeft dit peloton evenwel een dusdanige aderlating ondergaan, dat er voor nieuwe aanvulling moest worden gezorgd. Geen geringe opgave, in een district waar de fokkerij tengevolge van de mechanisatie sterk is ingekrompen, doch waar de overgebleven kern van liefhebbers tevens in het bezit is van een groot aantal fokmerricn uit de nationale topklasse. Een topklasse, waarin Stallen de Dobbe laere zelf, sedert vele jaren in de hoogste regionen is vertegenwoordigd. terugvoert naar Orange I en het legendarische ouderpaar Alfred en Dam, dat meer dan een eeuw geleden geboren werd. Een merkwaardige pedigree tevens, waarbij men de inteelt niet schuwde, mits de partners van superieure-kwaliteit waren. Zoals b.v. de kampioen Cocktail de Velm d. Gau- lois du Monceau d. Albion d'Hor en uit een dochter van de laatste, n.l. Charlotte de Silly. Of een nog typischer voorbeeld uit de Moederlijn, n.l. Dandine de Limelette d. Vendöme de Limelette en uit Vi- cieuse de Limelette, beide door Max de Maurage d. Albion d'Hor. Ook de beste non-tracees kregen hun kans, al moet men daar 40 a 50 jaar voor terug gaan. Zoals de in 1920 geboren zwarte Delta du Fosteau, door Hazard waardig gekeurd diens stal- naam te voeren en goed genoeg om te paren met Espoir de Quaregnon, met als resultaat Mortier du Fosteau. Of Bertha Labiau, eveneens zwart en in 1911 geboren, welke gepaard aan niet minder dan Albion d'Hor zelf, de merrie Catherine Labiau gaf, welke laatste op 19-jarige leeftijd van Mortier du Fosteau, de grootmoeder van Gaillard, Reine de Terneppe kreeg. Blijven we van Vaderszijde wat dichter bij huis, dan zien we dat Gaillard een rechtstreekse zoon is van Destin de la Mousserie, welke laatste tevens de Vader is van de Kampioen Fifils du Chateau en van Seigneur de St. Marcoult, Vader van de machtige TN waar dit puikje van het Nederlandse mer- riemateriaal in handen is van kenners bij uit-, stek, zo behoeft het niemand te verwonderen, dat de eerste kennismaking met Gaillard onder over weldigende belangstelling plaats vond. Honderden Zeeuwen uit alle delen van de provincie, talloze belangstellenden van buiten de provincie (Zuid- Holland, Brabant, Limburg etc.) hadden de verre reis gemaakt naar dit uiterste uithoekje van Ne derland, waar ook burgemeester Ficq van IJzen dijke door zijn tegenwoordigheid blijk gaf van zijn grote belangstelling voor de trekpaardfokkerij. Auto-panne was oorzaak, dat de jury ruim een half uur later arriveerde dan was voorzien, waar door de talloze belangstellenden volop de gelegen heid kregen hun oordeel te vormen, nog vóór de jury hiertoe in staat was. Doch tenslotte kwam daar dan toch het moment, waarop de heer Urbain v. d. Meulenbroeck, burgemeester van Bellegem, zijn hengst kon presenteren, de jury haar fiat gaf tot opname in het Keurstamboek en goedkeuring voor dekking van Gaillard en oude zowel als nieuwe eigenaren vele felicitaties in ontvangst konden ne men. Onder hen ook de heer Victor Langhendries uit Bassily, die Gaillard tot op 6-jarige leeftijd op stal had. DE NIEUWE AANWINST GAILLARD DE BIÉNVÈNE geïmporteerd door A. J. Catseman en Stallen De Dobbelaere. grof genoeg. Kootstand achter kon even ster ker. Voeten voldoende ruim, met enige restric tie t.a.v. de iets nauwe kronen, rechts voor iets Frans en deze kleine detailfoutjes ook tonend in stap, die nochtans ruim is. Weinig bevorder lijk was in dit verband de harde beton-weg waarop het paard gemonsterd moest worden, hetgeen Gaillard evenwel niet verhinderde, een uitstekende draf te demonstreren. Krachtig vooral voor, waarschijnlijk een gevolg van de uitstekende actie vanuit knie en schouder. Merkwaardig genoeg, ondanks de eerder ge noemde detailfoutjes, geen slijtage vertonend. Na afweging der tarra, resulterend in een paard met ras, mooie maten en hengst in algemeen voorkomen. DAARBIJ van illustere origine, met een pedi- gree, doorweven van talloze Belgische Kam pioenen en premier-raceurs. Een stamtafel, waar in we 10 x de naam Albion d'Hor tegenkomen, 4 x diens illustere zoon Avenir d'Herse en 3 x diens zoon Espoir de Quaregnon. Ononderbroken ketens van Kampioenen als Cocktail de Velm d. Gaulois du Monceau d. Albion d'Hor. Meerdere kam pioenen nog als Prince Léopold, Idéal de Boneffe, Carlo de la Maladrée, Gerfaut II en Indigène du Fosteau, die ons via Brin d'Or en Jupiter B. S. 126 Belgische Kampioenmerrie 1959: Florelle de la Sille, van Langhendries. Gaillard zelf was 2de te Charleroi in 1958 en behaalde het afgelopen najaar de grote Belgische bewaarpremie voor de beste kweekvaders van Blg.frcs 40.000,Gaillard is tevens de Vader van de Kampioen der 18-maanders in '58 te Mons: Gamin de St. Marcoult (inmiddels uitgevoerd naar Frankrijk) en van de Kampioen '59 te Mons: Expo de la Sille, uit de Kampioene Florelle de la Sille. Parfum de la Sille was 1ste van de 2- en 3-jarigen te Ath in 1957. J^EST nog de vraag, of deze import aan de hoog gestelde verwachtingen zal beantwoorden. Een vraag, die wij niet thans, doch pas over 3 a 4 jaar zul len kunnen beantwoorden. We zagen in het verleden kampioenen die niet fokten en daarnaast prima kwekers die het nim mer tot kampioen brachten. Gaillard zal ongetwijfeld goede kansen krijgen en ge zien het belang voor de streek en daar mede tevens voor de gehele Nederlandse trekpaardfokkerij, hopen wij u t.z.t. goedklinkende geluiden te kunnen laten horen. P. J. LAKO. Op de plaats rust, is Gaillard het typische voorbeeld van een hengst met de onmiskenbare ras-typische eigenschappen van het moderne Belgische trekpaard. Expressief hoofd, goed gedragen door de even gewelfde hals, een goede schouderligging die hem de gewenste borst- diepte verschaft. Kort, doch even flauw in de rug, goed gevormde lendenpartij, terwijl kruis, croupe en broek de fraaie contouren vertonen, kenmerkend voor zo vele vertegenwoordigers uit de Avenir-Albion-lijn. Armen en schenkels zijn goed gespierd, het spronggewricht ruim genoeg gebouwd, de knie lang en mooi gemodel leerd. Het beemverk, niet overdadig behaard, is

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 8