De bemesting en verzorging van het grasland thomasmeel óók in het voorjaar! m WETENSWAARDIGHEDEN voor werkgevers FEBRUARI... MAART... twee Thomasmeel maanden! Wanneer u aan de Thomasmeel-bemesting nog niet toegekomen bent, kunt u ook nü nog... ZATERDAG 2 7 FEBRUARI 196 R.L.V.D. VOOR ZEEUWSCH-VL A ANDEREN TE AXEL Het voorjaar is weer aangebroken. De verzorging en de bemesting van het grasland verdienen nu alle aandacht, omdat door de droogte van verleden jaar op veel grasland de grasmat uitgedund is. Om in 1960 een zo groot mogelijke opbrengst van het grasland te verkrijgen, moeten nu reeds de nodige maatregelen genomen worden. Op de percelen welke het meest van de droogte hebben geleden, zal herinzaai het aangewezen middel zijn om zo vlug mogelijk goed grasland te verkrijgen. Hiervoor neemt men dan een mengsel dat voor de betreffende grondsoort goed geschikt is. Ook aan het zaaien dient de nodige aandacht besteed te worden. Bij het zaaien kan reeds een stik stofgift gegeven worden van pl.m. 400 kg per ha. Indien in het grasland plaatselijk wat holle plekken voorkomen is bijzaaien met graszaad, zonder te scheuren, het meest aantrekkelijk. DOOR het mooie najaar en de zachte winter heeft het grasland zich op de meeste gron den vrij goed hersteld. Daarom zal scheuren of bijzaaien alleen op de droogtegevoelige gronden dienen te geschieden. Een vlug herstel van de grasmat en daardoor een grote opbrengst worden verkregen door een tijdige èn zware N-bemesting aan het grasland te geven. Als de weersomstandigheden gunstig zijn, kan de stikstof reeds na half februari op het gras land gestrooid worden, zodat een vroege gras- groei verkregen wordt. In 1959 is duidelijk gebleken, dat degenen die in februari reeds veel stikstof gestrooid hadden, in april reeds volop over gras beschikten en dus vroeg konden maaien. Ook viel het op dat dit grasland langer weerstand tegen de droogte heeft geboden. Om van de gunstige groeivoorwaarden in het voorjaar volledig te kunnen profiteren, dient daarom op alle percelen vroegtijdig een ruime N-bemesting te worden toegepast. Allereerst zal het weiland echter met een on- kruidegge of weidesleep bewerkt moeten worden, om molshopen en andere oneffenheden weg te werken. Hierdoor worden niet alleen holle plek ken voorkomen, maar ook moeilijkheden bij even tueel maaien. De hoeveelheid stikstof die in het voorjaar per ha gestrooid moet worden, kan nogal wat uiteen lopen. Voor percelen welke beweid worden kan 400 kg kas per ha aanbevolen worden; voor de per celen welke bestemd zijn om te maaien 600 kg kas per ha. Na afweiden of maaien dient men vanzelfsprekend weer direct stikstof te strooien. De groeitrappen worden verkregen door het omweiden en eventueel door te maaien indien er een teveel aan gras is. AP de gemengde akkerbouwbedrijven waar te- veel gras is, kan dit het best bestemd wor den voor hooiwinning, omdat op deze bedrijven het kuilvoer gewonnen kan worden van suiker bietekoppen en -blad en stoppelklaver. Op de kleinere gemengde bedrijven, voorname lijk daar waar nogal wat melkvee is, kan een ge deelte van het teveel aan gras bestemd worden om in te kuilen. Dit kuilvoer is een prima win- tervoer voor het melkvee, waarmee op de kracht- voerrekening bespaard kan worden. Een voordeel van het maaien voor kuilvoerwin- ning is, dat dit maaien in een jong stadium dient te geschieden, waardoor ook de nagroei van het gras aanmerkelijk beter is dan bij het maaien voor de hooiwinning. Vooral op iets droogtege voelige grond is het inkuilen daarom te prefere ren boven het hooien. Wat de kali- en fosfaatbemesting betreft dient men zich te houden aan het advies van het grondonderzoek, waarbij rekening wordt gehou den met het gebruik van het grasland. Er is maar weinig grasland in Zeeuwsch-Vlaan- deren waar een kalibemesting nodig is, namelijk op de lichtere grond en indien het grasland regel matig gemaaid wordt. De fosfaattoestand van veel grasland is ook van dien aard, dat met een lichte fosfaatbemes ting kan volstaan worden. Grondonderzoek kan U helpen bij het bepalen van de juiste hoeveelheden kali en fosfaat voor Uw grasland. R. C. C. DE BRUYCKERE. ENGELAND: MINIMUMPRIJZEN VOOR CONSUMPTIE-AARDAPPELEN VASTGESTELD Wij lazen in de Farmers Weekly van 19 dezer dat de Potato Marketing Board, naar aanleiding van een overvoerde markt met steeds verder gaande dalende prijzen, om een volledig instor ten van de aardappelmarkt te voorkomen met ingang van 22 februari j.l. minimumprijzen voor consumptie-aardappelen heeft vastgesteld. Vanaf genoemde datum tot 30 juni a.s. mogen telers geen aardappels beneden deze vastgestelde nimumprijs elk aanbod van telerszijde opnemen, verboden beneden deze prijzen te kopen. De „Board" zal zelf tegen tenminste deze mi nimumprijs elk aanbod van telerszijde opnemen. Voor houdbarre partijen, die tot mei of juni aan gehouden kunnen v/orden, zal een evenredig ho gere prijs betaald worden. De minimum-prijzen zijn op een redelijke hoogte, boven de huidige marktprijzen vastge steld. Maandelijks zullen deze prijzen, tot het einde van het seizoen met 1.verhoogd wor den. De minimum-prijzen voor district I (Z- en W- Engeland en het grootste gedeelte van Wales) zijn voor februari £11.10—, maart ƒ12.10.—, april 13.10.enz. (Advertentie.) GRAANTOESLAG OOGST 1959 HOOR de provinciale voedselcommissarissen is bericht gezonden aan de telers in de vorm van een mandaat betreffende de uitbetaling van de graantoeslag oogst 1959. De regeling voor de oogst 1959 komt er op neer. dat voor de voeder- granen, geteeld in de zg. toeslaggebleden, een toe slag wordt gegeven van 210,per ha en voor de voedergranen. geteeld buiten de toeslaggebieden, .ƒ60,per ha. Het Landbouwschap deelt mede dat degenen, die geen mandaat hebben ontvangen voor de toeslag voor de lichte gronden (toeslaggebieden) ten be drage van 210,per ha voedergranen en van mening zijn, dat zij op grond van de bodemvrucht baarheid van hun bedrijf wel voor deze toeslag in aanmerking komen, dan wel degenen, die menen dat de berekening van de hun toekomende toeslag op foutieve gegevens berust, zich hierover in ver binding kunnen stellen met de provinciale voed- selcommissaris in hun provincie. PR wordt voorts de aandacht op gevestigd, dat de telers, die menen aanspraak op de graan toeslag voor de lichte gronden 210,— per ha voe dergranen) te kunnen maken, omdat hun bouw land (inclusief kunstweiden) voor ten minste 2/;> uit zand- en/of veengrond bestaat, indien de pro vinciale voedselcommissaris in eerste instantie op hun verzoek afwijzend heeft beschikt, binnen 30 dagen na deze afwijzing bij de minister van Land bouw en Visserij in beroep kunnen gaan. Hiertoe dient een met redenen omkleed, onder tekend verzoekschrift bij de minister te worden in gezonden. Dergelijke verzoekschriften worden ech ter eerst in behandeling genomen, indien een be drag van 10,is betaald aan de desbetreffende provinciale voedselcommissaris. Dit bedrag wordt terugbetaald, indien de teler geheel of gedeeltelijk in het gelijk wordt gesteld. Bovengenoemd bedrag is derhalve alleen ver schuldigd in geval tegen een afwijzende beslissing van de voedselcommissaris bij de minister in be roep wordt gegaan en dus niet. indien in eerste instantie bij de provinciale voedselcommissaris als nog een toeslag wordt gevraagd. ZOMERLONEN C. A. O. LANDBOUW Aan werknemers werkzaam op de C. A. O. land bouw '58'60 dient ingaande 1 maart a.s. weer het zomerloon betaald te worden. In de periode 1 maart '60 t/m 30 november bedraagt de ar beidstijd 50 uren per week t.w. 5 werkdagen van 9 uur en een zaterdag van 5 uur. Het registreren van jaarkontrakten van vaste arbeiders De kontrakten van vaste arbeiders dienen binnen 4 maanden na de indiensttreding of na verlenging van het bestaande kontrakt bij de B. V. A. B. geregistreerd te worden. Volledige in vulling van het kontrakt (funktievermelding, da tum van ingang enz.) en ondertekening zowel door werkgever en werknemer is noodzakelijk. Ook bij gewone verlenging dienen beide partijen wederom te tekenen. Bij niet tijdige registratie mist U het voordeel van de verlaagde wachtgeld en werkloosheidpremie die voor vaste arbeids krachten geldt. Het scheelt U 3,9 op het ver- loond bedrag! Dienstverband losse arbeiders Leg ook de afspraken met losse arbeiders op een kontraktje vast. (Onbepaalde tijd, bepaalde tijd of bepaald werk.) Dit kan later veel moeilijk heden voorkomen! Zo stond onlangs op een af- vraagformulier voor W. W. vermeld, dat de ar beider voor onbepaalde tijd werkzaam was ge weest. Opgezegd tegen woensdag! Achteraf bleek dat het een dienstverband voor een bepaald werk was geweest, maar dat werk gever noch werknemer dit hadden ondertekend. Arbeidskontrakten aan te vragen bij de Z. L. M. te Goes afd. werkgeversbelangen. Tijdige melding bij ziekte of ongeval De ongevalsaangifte dient binnen 24 uur door de werkgever plaats te vinden. Voor tijdige ziek-melding is de werknemer zelf verantwoordelijk. Nalatigheid van de werkgever,, die beloofd heeft de ziekmelding door te geven kan in het algemeen niet als excuus worden aan gevoerd, Tijdige aangifte bevordert de medische of leke-contröle waardoor het ten onrechte ver strekken van uitkering zoveel mogelijk voorkomen kan worden. Proefnemingen hebben overduidelijk aangetoond, dat op gronden met geen al te laag fosfaat gehalte (dus op vrijwel alle Nederlandse gronden!) de uitstrooi óók zeer goed in de lente plaats kan vinden. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt door het Landbouwkundig Bureau voor Thomasslakken meel, Hamelakkerlaair 40, Wageningen,

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 5