Van Boerderij en Organisatie swS^BË/t 172 ZEEUWS LANDBOUWBLAD «k'i iJB ifi.11.ri "JW THOLEN EX ST. PHILIPSLAXD. 21 februari. ENIGE zeer belangrijke gebeurtenis sen hebben de laatste dagen plaats gevonden in onze streek. Op donderdag 11 februari werd de eerste rationalisa tiekern in Nederland voor kleine land en tuinbouwbedrijven van omstreeks 4 ha geïnstalleerd door dc Rijksland- bouwconsulent Dr. Ir. Van Beekom. Deze kern is tot stand gekomen dank zij de financiële steun van de Streekverbeteringscommissie. Terecht merkte de voorzitter wan genoemde .commissie in zijn openingswoord op, dat Tholen een probleemgebied i9 voor de werkgelegenheid, maar dat voor de oplossing van dit probleem er nog bronnen in de Thoolse bodem aan wezig zijn die aangeboord zullen kun nen en moeten worden om mede te helpen dit probleem tot een oplossing te brengen. Intensivering van de klei nere bedrijven is daarbij van groot be lang. De mechanisatie die zich bij de uienteelt gaat voltrekken, gaan dit ge was maken tot een gewas voor de gro tere bedrijven. Het intensieve wied- werk behoort met de opkomst van de chemische onkruidbestrijdingsmiddelen tot het verleden, terwijl de uienpluk- machine en opzakmachines het verdere werk ten zeerste verlichten. Door rationeler werken en grotere mogelijk heden zal de prijs dalen, zodat de ar beid aan dit gewas besteed door de kleinere uientelers niet meer voldoen de gehonoreerd zullen worden. Het is de eerste keer dat de Land- bouwvoorlichtingsdienst en de Tuin- bouwvoorlichtingsdienst zo nauw in één kern zullen samenwerken. Laten we hopen dat er een goede samenwer king tussen beide diensten, zal ontstaan, ook met de kernleden. Moge de kern een lichtend voorbeeld worden de gehele St. Annalandse en Thoolse gemeenschap. EEN dag later vond op St. Annaland de aanbesteding plaats van een nieuw pakhuis, silo en kantoor voor de Coöperatieve Aan- en Verkoopvereni ging „Eiland Tholen". Een groots pro ject, waardoor aan de Thoolse boeren stand straks een ruime service kan worden geboden bij de afzet en de aan koop van agrarische produkten. De drbogcapaciteit van graan is aanmer kelijk groter geworden en ook de op slagcapaciteit, zódat de Thoolse boer zich dienaangaande gerust kan voelen. Doordat tevens de opslagcapaciteit is vergroot, is de mogelijkheid van aan bodspreiding in ruime mate aanwezig. Tevens kan door het aanbieden van grotere uniforme partijen een betere prijs worden bedongen. Het aantal boeren dat het grote be lang van de coöperatie inziet is nog steeds te klein. Men is blij dat de coöperatie er is en profiteert van de marktordende tendens die van een C. A. V. uitgaat, maar men doet zijn zaken met een ander. Wanneer ook zij de coöperatie daad werkelijk zouden steunen, dan had een nog beter geoutilleerd gebouw kunnen verrijzen, dan had men nog efficiënter kunnen werken en dan had de Thoolse boer nog meer voordeel van zijn coöpe ratie kunnen hebben. SCHOUWEN-DUIVELAXD. 21 februari. DE tijd van uitzaaien nadert weer snel. De eerste kunstmest is reeds gestrooid. Voor velen levert echter het uitblijven' van de grondmonsteranaly ses moeilijkheden op. Alle monsters uit het Z.W. zeekleigebied worden in Goes op het laboratorium onderzocht. Een extra belasting vormen natuurlijk dc monsters uit de herverkavelingsge- bieden. Alleen al op Schouwen en Dui- veland moeten duizenden monsters on derzocht worden hetgeen niet in enkele maanden kon gebeuren. Een andere moeilijkheid is het perio diek terugkerende grondonderzoek om de 5 jaren. Het opstellen van een z.g.n. werkplan is dan ook noodzake lijk, wil één en ander vlot verlopen. Door alleen grond te bemonsteren die definitief was toegedeeld, werd reeds min of meer volgens dit plan ge werkt. De grondmonsters vóór de toe deling bemonsteren was echter om ad ministratieve redenen niet uitvoerbaar. Velen zij nu in het bezit van de ana lyses, alleen de laatst toegedeelde kavels volgen in 1960. Dat de analyses niet allemaal vóór het voorjaar gereed zijn, valt te betreuren. Men zal echter begrip moeten hebben voor de moei lijkheden die deze totale bemonstering van het eiland oplevert. Een zeer algemeen advies voor de gehele polder Schouwen zou als volgt kunnen luiden: voor hakvruchten 5 balen super per ha en voor granen 2,/a baal super per ha; De kali-toestand is overwegend goed, alleen zou voor aardappels en uien een kleine gift kali gegeven kunnen worden. Tot slot mogen we de uientelers op het volgende wijzen: Op maandag 29 februari a.s. begint om 9.30 uur in de „Blauwe Keet" op Oosterland een Uienmorgen. De heer J. L. Koert spreekt over de teelt, on- kruidbestrijding en mechanisatie van de uien. Daarna zal Dr. Ir. Van Doorn de koprol- en valse meeldauwbestrij- ding in de uien behandelen. Al met al een interessante morgen, waar geen en kele uienteler mag ontbreken. WALCHEREN. 22 februari. EINDELIJK is het zover. De eige naars van de grond binnen het her- verkavelingsgebied Walcheren hebben de laatste weken de aanslag thuis ge kregen met het bedrag dat zij moeten betalen voor de verbeteringen, die tot standgekomen zijn. Een bedrag dat ge middeld 600,per ha bedraagt. Het kan echter belangrijk hoger of lager zijn. Verschillen .die veroorzaakt worden door waterbeheersing, drainage, ontsluiting, egalisatie en de meer of minder geconcentreerde ligging van de kavels. Van heden tot eind maart krijgt elke grondeigenaar de gelegenheid tot in zage hoe men aan het te betalen be drag is gekomen. Is men de mening toegedaan te hoog te zijn aaageslagen dan staat de mogelijkheid hiertegen in heroep te gaan open. Blijkt het dat men niet tot overeen stemming kan komen, dan zal in laat ste instantie de rechter uitspraak doen. Het is niet onmogelijk dat pas in 1962 voor het eerst hei'verkavelings- rente betaald moet worden. Wel kan men binnenkort het bedrag in één keer voldoen. Ook betaling in termijnen is mogelijk totdat de betaling via herver kavelingsrente gedurende 30 jaar be gint. Wanneer men over het bedrag, om in één keer te betalen, zou beschikken doet zich de vraag voor of dit wel aan trekkelijk is. Over de herverkavelings schuld wordt nog geen 3 rente be rekend. Dit is een uiterst laag rente percentage. Gemiddeld kan een be langrijk hogere rente van eigen midde- den worden verkregen. Naar verwacht wordt zal dan ook door slechts enkelen direkt worden betaald. En zo nadert de-herverkaveling Wal cheren zijn eindfase. Individueel mag er veel verschil in de verbeteringen zijn, iedereen, die er eerlijk tegenover staat, zal moeten etkennen dat de verbete ringen zo groot zijn, dat men er niet aan denken kan hoe de toestand zou zijn indien de herverkaveling niet had plaats gehad. De desanering en ont- pachting van bedrijven blijft echter voor verschillende pachters een moei lijk te verteren brok. Is de herverkaveling zo langzamer hand aan het eind gekomen, een ander deel van ons gebied wordt, waarschijn lijk nog dit jaar, voor de keus gesteld of een ruilverkaveling al dan niet zal doorgaan. Reeds meer dan een jaar zijn de voorbereidingen voor het gebied rond Kleverskerke aan de gang. De kosten zullen belangrijk hoger zijn dan in het herverkavelingsgebied. Was de herverkaveling opgelegd, bij de ruilver kaveling zal men zelf mogen beslissen. Dit legt degeen die stemt een uiterst belangrijke verantwoordelijkheid op. Niet alleen met het eigen, maar ook met het streekbelang moet rekening worden gehouden. ZUID-BE^LAND. 22 februari. VORIGE week leek het er op of we zo aan het uitrijden konden. Thans met de maandagmiddag dat we dit schrijven, lijkt het er nog niet op en de uitzaai ligt weer verder van ons af. In andere gebieden schijnt er reeds ge zaaid te zijn. In Zuid-Beveland voor zover mij bekend nog niets. Wel heeft op verschillende percelen de een of andere voorbewerking reeds plaatsge vonden. Op deze percelen zal men door de regen nu wel even langer moe ten wachten om opnieuw te beginnen als op nog in de ploegsneden liggende percelen. De grond is thans zeer goed van structuur en bewerkt zeer gemak kelijk. Indien geprobeerd wordt om in het voorjaar in zo weinig mogelijk keren toch alle noodzakelijke bewer kingen uit te voeren dan is de moge lijkheid aanwezig om ook een betere structuur te behouden. Zeer duidelijk is dit beschreven in de eerste twee arti kelen in 't februari-nummer van Land- bouw-Mechanisatie. Het bleek ook hieruit dat combineren van verschillen de bewerkingen zoals kunstmest- strooien en eggen achter de zelfde trekker, zaaien en ineggen aantrekke lijk en ook goed mogelijk is. Verder zal het ook nog een besparing op het aantal trekkeruren kunnen geven. De wintertarwe gaat ook reeds weer onze aandacht vragen. De stand is vrij goed. Op verschillende percelen komt echter nog al wat zaadonkruiden voor. Kalkstikstof strooien of anders spuiten met DNOC zal in meerdere ge vallen noodzakelijk zijn. Met het einde van de maand februari zijn we ongeveer aan het einde van het vergaderseizoen gekomen, hoewel er hier en daar nog gedrang is om allen een beurt te krijgen. Zo moest de de monstratie te Krabbendijke door de vergadering van de Kring Oost Zuid- Beveland die vastgesteld was op 25 febr., verschoven worden van 25 naar 24 februari. Afwachten zal nu zijn of we, als het vergaderseizoen is afgelopen, ook direct aan het uitrijden kunnen. Vorig jaar is men in de vroege polders op 2 maart begonnen. Het weer en de grond zul len ons nu ook wel weer het sein geven om te beginnen. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. 23 februari. VROEG in de wei is vroeg vet; dit reeds geslachten lang bestaande boerengezegde heeft zich tot heden on verminderd kunnen handhaven. Hier uit kunnen we de lering trekken, dat onze voorouders er ook reeds van over tuigd waren, dat men niet langer moet wachten om te beginnen met weiden als nodig is. Over het tijdstip van het in de grond brengen van onze gewassen hebben we nooit een dergelijke spreuk gekend, hoewel de laatste jaren toch wel steeds duidelijker blijkt, dat vroeg in het voor jaar zaaien meestal opbrengstverho- ging teweeg brengt. Nu bestaat algemeen wel de indruk, dat men vroeger ook graag zo vroeg mogelijk begon met zaaien, maar ten gevolge van een veel minder goede ontwatering behoorde men toen te wachten tot een deel van het water door verdamping uit de grond was ver dwenen, waaruit voortvloeide, dat men toen nooit zo vroeg kon beginnen als tegenwoordig. Hoewel vroeg zaaien niet altijd een hogere opbrengst bete kent, moeten we toch constateren dat vroeg gezaaide percelen het als regel winnen, mits het vroeg zaaien niet te veel structuurbederf heeft teweeg ge bracht. Toch zal ook dit vroege zaaien evenals alle andere dingen aan grenzen gebonden zijn, hoe goed de bewerkings toestand van de grond op het tijdstip van zaaien ook moge zijn» Mettertijd zullen we er wel eens aan worden her innerd, dat de natuur ook hier een grens heeft gesteld aan het toelaat bare. Wanneer zal bijv. dit jaar het eerste vlas uit de grond komen? 12 februari zagen we het zaaien. Ook andere gewassen werden rond die datum aan de grond toevertrouwd, natuurlijk tarwe en bonen, maar ook erwten en gerst. Wanneer we niet te veel winter meer krijgen, kan zoiets een niet meer in te halen voorsprong betekenen, maar toch moet een derge lijke vroege uitzaai met bepaalde ex tra risico gepaard gaan. Vorige week bezochten we de 40e Internationale Landbouwsalon te Brus sel, als steeds een pracht tentoonstel ling, welke zeer zeker een groter pu blieke belangstelling verdiende. De omvang van het gebouwencom plex waarin deze tentoonstelling wordt ondergebracht, maakt op de meeste be zoekers evenveel indruk als het ten toongestelde materiaal zelf. Een be zoek aan deze tentoonstelling is altijd een reisje naar Brussel waard, vrijwel alle landbouwmachines die wij hier ge bruiken of willen aanschaffen zijn ook daar vertegenwoordigd, terwijl onze Belgische collega's even hard naar kos tenverlagende middelen zoeken als wij. Ook in België schijnt het de boeren niet naar wens te gaan. OOST ZEEUWS-VLA ANDEREN. 23 februari. GEBEURTENISSEN in de afgelopen weken deden mij enkele malen de kopij namens O. Z.-Vl. overslaan. Was schrijven vroeger alleen om ge ruchten en feiten uit onze dierbare streek te werzamelen, thans is hieraan één toegevoegd. Hopelijk zal hierdoor m'n „persvrij heid" niet beïnvloed worden. Hoewel w\j niet schreven ging natuurlijk het gemoedelijke „Vlaamse" leven z'n ge wone gang. Er werd geklaagd, verga derd, tentoongesteld en gewerkt. De voorzitter van de afd. Axel der Z. L. M., die besloten had af te tre den, werd zonder pardon herkozen en is dus weer voorzitter. L.J.G.'ers en Z. P. M.-sters organi seerden weer hun plattelandsavonden. Vele vader- c.q. moederharten worden weer met trots overladen waanneer zoon en/of dochter iets ten beste gaf. Ouders dienen in te zien, dat het I'd zijn van een landbouwjongeren ge meenschap voor de jongeren hoogst be langrijk is. Zij leren zich vrijmoedig te bewegen, aan te passen, iets naar voren te brengen, kortom zich zelfstandig op de juiste wijze te gedragen. In het zakelijk deel van ons artikel kunnen wij maar weinig optimistische geluiden laten horen. Voor practisch alle produkten een dalende markt. Geen vorst, geen dure uien en zeer geringe erwtenprijzen. Voor onze kleine land bouwers c.q. fruittelers hoorden we weinig goed nieuws betreffende toe komstige prijzen. Noodzaak is: betere kwaliteit en zeker geen verhoging van de produk- tie. De Benelux schijnt niet op sterke benen te staan en het „geven en nemen" tussen de betrokken landen een niet zo gemakkelijk op te lossen zaak. Staat Nederland, nu deze de ader lating van Soekarno wat te boven is, economisch wat sterker, België wor stelt thans met Kasavoeboe wat met menige franc gepaard gaat. Ondanks de politieke beroering rolt het leven van de landman genoeglijk voort. De machines staan klaar, de zaaizaden gereed en de nog enkele paarden staan netjes gekamd te wach ten tot onze trouwe aarde rijp is om te worden bezaaid. Nog een enkele week en Guido Gezelle's woorden zweven weer over de wijde akkers: Met kloeke arme, en hand vol zaad aanschouwt hoe hij zijn stappen gaa* en zaait, vol zorgen, de man, wiens hope en troost en al met 't stervend zaad, nu zitten zal in 't land geborgen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4