DE BOERENJEUGD NOORD-BEVELAND WON DE WISSELBEKER PROVINCIAAL SECRETARIS 181 ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Triest en grauw liggen daar de kampen... NEDERLANDSE JEUGD HELPT! Onze begroting ZATERDAG 2 7 FEBRUARI 1960 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuis Goes. L. J. G. AFDELING GOES Vrijdag 12 februari j.l. maakte de L. J. G. afd. Goes een excursie naar verschillende vlasverwerkende fabrie ken in de buurt van Kortrijk in België. Allereerst werd een bezoek gebracht nan de Linex-fabrieken in Lauwe. Hier werd door een film duidelijk ge maakt, hoe van de afvalprodukten van vlas de Linexplaten vervaardigd worden. Deze platen worden o.a. ge bruikt als isolatiemateriaal en voor de bouw van huizen. Hierna werd een constructie-werk plaats van vlastrekmachines in Beve- ren bezocht. Hier werden door de heer De Poor tere verschillende machines gedemonstreerd. In Ingel-Münster werden de deel nemers op enkele vlasverwerkende fa brieken rondgeleid door de heer Ver- haest. Hij liet de bakken zien waar het roten plaats heeft. Het vlas wordt hier bepaalde tijd op constante temperatuur gehouden. Tenslotte zagen we het zwingelen, dat bijna geheel machinaal gebeurt. De dag werd besloten in Antwerpen, waar enkele uurtjes genoeglijk doorge bracht werden. ONTSPANNINGSAVONDEN. De L. J. G. afd. Groede/Oostburg heeft op 21 januari te Groede, in ,,De Eenhoorn", beide keren in een over volle zaal een ontspanningsavond ge houden, welke in alle opzichten ge slaagd is. Het programma was afwisselend. Na opening kwam de band van afd. Groede, vanzelfsprekend met pittige muziek. Vóór de pauze waren verder nog een tweetal voordrachten alsmede een declamatie, een schetsje en zang door een koortje. Bijzonder leuk waren de ritmische oefeningen, door een achttal dames van de Z. P. M. Na de pauze met verloting kwam het toneelspel: „Morgen schijnt de zon", van A. van der Lugt. De opvoering van dit stuk laat zien dat samenwerking tussen twee verschillende afdelingen dat dit jaar noodgedwongen moest gebeuren toch tot een goed resul taat kan leiden. Het stuk viel met zijn actuele inhoud, op het gebied van de toestanden op vele boerderijen tegenwoordig, goed in de smaak, zodat dus op dit tweetal ont spanningsavonden met voldoening kan worden teruggezien. Voor de Noord-Bevelandse tonelisten van de L. J. G. is het toneelconcours in Goes zaterdag 20 februari bijzonder succesvol verlopen. Met de één-acter „De doos van Pandora" sleepten zij de eerste prijs in de wacht. Inderdaad een mooi succes, gezien het feit dat deze groep pas een week van tevoren de jaarlijkse uit voering achter de rug had. Over het algemeen gezien is dit concours geslaagd, al is een deelname van vier toneelgroepen toeh wel wat aan de lage kant. Gezien het aantal afdelingen in onze provincie moet de deelname toch groter kunnen zijn. Niettemin, alle lof voor spelers en speelsters die al hun energie en liefdie voor het toneelspelen deze dag weer hebben bewezen. De provinciaal voorzitter, de heer P. v. d. Maas, richtte bij de aanvang woorden van welkom tot de vrij tal rijke aanwezigen, tot de juryleden, mevr. A. A. ScheltensKoops en de heer C. van Hoek uit Middelburg en tot de deelnemers. De deelnemende groepen waren Noord-Beveland met „De doos van Pandora"; Walcheren, met „Staalharde Stijfkoppen", Schouwen-Duiveland met „De gelukkige familie" en W. Zeeuws- Vlaanderen met het derde bedrijf van „Morgen scshjjnt de zon". Aan het einde van dit concours ver kreeg het jurylid de heer Van Hoek het woord, die een beschouwing gaf over de verrichte prestaties. Hij deed dit op leerzame, prettige wijze, belicht te de keuze van het stuk, het spel en de persoonlijke prestaties en wees ook óp de fouten. Het resultaat was dus dat Noord- Beveland met de erepalm ging strijken, dat Walcheren tweede werd en Schou wen-Duiveland en West Zeeuws-Vlaan- deren de derde en vierde plaats deel den. De prov. voorzitter reikte met een toepasselijk woord de wisselbeker uit, sprak dankwoorden aan het adres van jury en medewerkenden, waarna hij het concours sloot. Op 12 en 13 december '59 bezoeht ik, tezamen met nog 10 jonge mensen het Poolse Vluchtelingenkamp „Friedrichsfeld" en het kamp van de Letlanders „Olimstede. 80 km ongeveer liggen deze kampen va.n onze grens verwijderd. Ik geloof dat er weinig mensen in Nederland zijn, die weten dat er zo dicht in onze nabij heid zoveel ellende wordt geleden. De mensen die nog in deze kampen wonen zijn ziek, invalide of geestelijk niet meer volwaardig. Geen land wil deze mensen opnemen. We zijn zo langzamerhand wel wat gewend in deze keiharde wereld, maar toch zou ik voor deze mensen graag uw aandacht vragen. Eenzaam en triest. We bezochten het kamp Friedrichs feld bij avond. Er hing een gure mist, eenzaam en triest iigt het kamp voor ons. Het bestaat uit grauwe barakken. Er lppen wat ganzen rond en kinderen spelen er te midden van deze grauw heid. We bezichtigen de barakken, school en kerk en gaan dan afzonderlijk het kamp in. Je klopt dan op een deur en gaat na vele verhalen gehoord te hebben iets begrijpen van de eenzaamheid en moei lijkheden van deze mensen. Een meisje, lam geslagen door een Duitse boer, omdat ze z'n wensen niet begreep, ligt jaren op bed. Nog steeds vraagt ze iedereen om hulp: „Kan niemand iets voor me doen?" HET BESTUUR VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEEN SCHAP ZEELAND te GOES roept sollicitanten op voor de functie van Vereist wordt: a. Middelbare (Landbouwschool) opleiding; b. enige administratieve ervaring; c. organisatorisch vermogen; d. belangstelling voor jongerenwerk. Geboden wordt: Een afwisselende wei'kkring waarin een enthou siast medewerker zich ten volle kan ontplooien. Uitgebreide sollicitaties worden vóór 19 maart I960 ingewacht door de Voorzitter P. VAN DER MAAS, Leendert Abrahamweg 3 te Kats. Persoonlijk bezoek alleen na oproep. Een jongen vertelt dat zijn vader en moeder niet naar een ander land mo gen. Ze hebben een longziekte gehad. „Niemand wil ons helpen". Het volgende bezoek is een gezin met 4 kinderen. Het is zaterdagavond; de kinderen zijn in bad geweest. Vader is bezig wat koekjes te bakken. Hij werkt in een fabriek. „Ik heb het nog getroffen" zijn z'n woorden. De vrouw toont me haar nette kamer; het is er keurig gemeu bileerd; krijgt ze wel eens bezoek? O nee, wanneer mensen buiten het kamp horen dat je hier woont, dan willen ze niets meer met je te maken hebben. „Ze geven je het gevoel als of je minderwaardig bent". 's Avond9 laat verlaten we het kamp. De kinderen brengen ons tot de bus. Een klein meisje vraagt dan huilerig of ze mee mag. Gelukkig is ze met wat snoepjes te troosten. We moeten wel beloven terug te komen. Altijd maar kampen. In het kamp „Ohmstede" worden we ontvangen door Pastor Urdze. We maken kennis met wat jonge mensen uit het kamp. Twee van hen komen straks naar Nederland, het meisje Anita en de jongen Sigurds. Anita vertelt ons haar leven. In 1944 is ze gevlucht met haar vader en moeder uit Letland. Haar ouders had den daar een grote boerderij. „We gingen eerst naar Berlijn. De tocht heeft maanden geduurd, we hebben ge lopen en gereden". Ze werden ondergebracht in een oude kazerne. Lang mochten ze daar niet blijven. Toen weer verder een paar honderd kilometer. „Ik weet niet precies in hoeveel kampen ik al ge woond heb," vertelt ze. Zondagmorgen was er een Lettische kerkdienst in een barak die ingericht was als kerkzaal. Zelden heeft een dienst mij meer ontroerd dan deze. We bezoeken ook hier de kleuter school en horen weer ontzettende ver- We hebben tegenwoordig in onze huishouding ook een begroting. Het was voorheen zo de gewoonte bij ons om slordig weg dubbeltjes en kwartjes uit te geven die nooit in het huishoud boekje genoteerd werden. Daar is nu een eind aan gekomen. Zelfs een kwartje voor een kaartje op de boot wordt nu genoteerd onder „Vracht en Transport". De aanleidénde oorzaak voor deze begroting was het feit dat ik mijn vrouw een keer een cheque gaf en de bank lachte haar in d'r gezicht uit. Ik vind het niet leuk als een bank mijn vrouw uitlacht. Zij ook niet. Ik legde haar uit dat het kwam om dat wij geen boek hadden gehouden van onze huishoudelijke uitgaven en dat wij daar diiect mee moesten beginnen. Mijn vrouw bracht daartegen in, dat het misschien niet lag aan het ontbre ken van een boekhouding. Misschien, meende zij, was de eigenlijke oorzaak dat ik niet genoeg geld verdiende. Zij citeerde één of andere wijsgeer: „Er is voor een man geen onschuldiger tijdpassering dan geld verdienen". De rest van het gezin applaudi9eerde, waarna ik uitlegde dat de enige manier waarop ik meer geld zou kunnen ver dienen, ^ou zijn door het uitoefenen van minder oirbare praktijken, die ge woonlijk eindigen in arrestatie en de gevangenis. Neen, ik drong aan op een begroting en een boekhouding. En zo voeren wij dan nu al enige tijd een accurate boekhouding. Het resultaat is niet precies datgene wat ik ervan verwacht heb. Wij geven nu b.v. een tientje per maand uit voor ontspanning. Vóór we een begroting hadden zorgden we zelf voor onze ont spanning. De jongens speelden harmo nica en ik trok er gezichten bij. We hebben ook nog een dambord en een domino-spel. Drie gulden per week gaan gemiddeld weg aan diversen. Vroeger gaven we daar nooit iets voor uit. Ik vermoed dat dit. komt, omdat mijn vrouw stuivers aan het verzamelen is in een ouwe suikerpot, die anders altijd leeg was. Dan is er acht gulden per week voor opvoeding. Ik weet niet welk soort op voeding de kinderen krijgen voor acht gulden per week, maar ik heb een idee dat het iets te maken heeft met een fonds voor avondjurken of zoiets. In elk geval kwamen we vroeger zowat twee tientjes per maand tekort en we vroegen ons telkens af waar dat geld toch bleef. Nu komen we minstens vier tientjes tekort, maar we weten precies wat ermee gebeurd is. Interessant natuurlijk, maar ik begin zo'n vermoeden te koesteren dat we misschien zonder begroting toch nog voordeliger uitwaren. ONTSPANNINGSAVONDEN DER Z.P. M„ AFD. Ol DELANDE, op vrijdag 4 maart a.s. te Ellewouts- djjk, in het Van Hattem's huis, aan vang 7.30 uur en op zaterdag 5 maart a.s. te Oudelande in het Verenigings gebouw. Aanvang 7 uur. Opgevoerd zal worden het blijspel: „De nieuwe typiste" door de Z. P. M. en L. J. G. Afd. Axel. Entrée 1, halen. Hele families zijn en worden nog steeds uit elkaar gerukt. Ik heb nu begrepen wat het betekent statenloos te zijn. Is het een wonder dat deze mensen geen hoop meer hebben voor de toe komst Voor ca. 1000 van de miljoenen vaderlandlozen die er op de wereld zijn gaan wij nu iets doen. De Nederlandse Jeugd wil met de actie „Doe Open" bewijzen, dat naas tenliefde nog lang de wereld niet uit is. LIA FELIUS.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13