Kleinfruitteeltdag in Kapelle Structuurverbetering in de kleinfruitteelt TUINBOUW DINGEN VAN DE WEEK ZATERDAG 2 7 FEBRUARI 1 9 «1 O 179 JUSSEN de 650 en 700 fruitkwekers op een bijeenkomst bij elkaar brengen is geen kleinigheid. Toch is vorige week vrijdag deze prestatie geleverd in Kapelle en wel op de Kleinfruitteeltdag, georganiseerd door de Veilingsvereniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving" te Kapelle in samenwerking met de N. F. O.-afdeling in deze plaats, de vereniging van oud-leerlingen van tuinbouwwintercursussen en het Rijkstuinbouwcon- sulentschap. Deze dag was bedoeld voor de kleinfruitkwekers uit heel Zeeland en W. Brabant en die zijn ook gekomen en wel in een groter aantal dan de grootste optimist had durven denken. De massale opkomst was opnieuw een bewijs van de grote belangstelling voor de kleinfruitteelt in Zeeland. Ondertussen waren het voor een deel allesbehalve opgewekte klanken welke de kleinfruitkwekers te horen kregen. Met hetgeen ir. Van der Kloes, de Rijkstuinbouw- consulent voor bodemaangelegenheden, vertelde, ging het nog wel. Er is wel genoeg aan te merken op de grond waarin het Zeeuwse kleinfruit moet wortelen, maar als de teler er voldoende aandacht aan schenkt dan kan die grond met stalmest en tumturf be langrijk verbeterd worden. AKTUEEL was de rede van ir. B. Roelof sen, onderzoeker bij het proefstation voor de fruitteelt in de Vollegrond te Wilhelminadorp, speciaal belast met het onderzoek op kleinfruit- gebied. Deze vertelde over de ervaringen en re sultaten in het afgelopen seizoen. Een lezing waarmee we ons niet met enkele regels van af kunnen maken en waar we deze week geen plaatsruimte voor hebben. Volgende week hopen we daar op terug te komen, want belangrijk was het omdat het ging over de rassen en de ge wassen waarmee we als kleinfruitkwekers te ma ken hebben op onze bedrijven. SOMBER GELUID DEPAALD somber was het af en toe toen de D heer Gijsberts, medewerker van het Cen traal Bureau van de Tuinbouwveilingen, aan het woord was. Deze behandelde de afzetmogelijkhe den en het was geen opgewekt beeld dat hij ont wikkelde. Niet dat er op de manier van zijn be toog wat viel aan te merken, integendeel, dat was vlot en boeiend, maar de inhoud ervan ver ontrustte de Zeeuwse telers. Het kwam er op neer dat we rekening moeten houden met toenemende aanvoe ren bij het kleinfruit, met nauwelijks toe nemende vraag en dien tengevolge met lagere prijzen. De volgende week kunt u meer lezen over deze rede waarin de cijfers spraken. Overigens moeten we er aan toevoegen dat er al dikwijls voorspellingen zijn gedaan, gegrond op cijfers, die toch anders uit kwamen. Daarmee willen we overigens niets af doen aan de waarde van het geen de heer Gijsberts heeft gezegd. Het was zeker iets om zich op te bezinnen* Het was juist gezien van ir. Van Hennik, de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent, om in zijn nabe schouwing vooral aandacht te schenken aan deze rede over de afzet die niet optimistisch was. Ir. Van Hennik wees er echter op dat de Zeeuwse kleinfruitkweker zich zoveel mogelijk speciali seert. Bij de aardbeien richt hij zich b.v. op de vroege rassen die geschikt zijn voor consumptie en industrie. Bij de frambozen teelt hij de Mal ling Promise, welke vooral voor verwerking op sap zo geschikt is. Ir. Van Hennik noemde het goed en nuttig dat dit waarschuwende geluid naar voren was gebracht maar hij wees er ook op dat vele Zeeuwse kleine grond gebruikers geen andere keus hebben. Zij moeten wel kleinfruit telen, omdat ze over te weinig grond beschikken voor andere teelten. Een voordeel bij deze teelt is dat men reeds vlug na de aan plant kan oogsten en verder zijn er ook geen geweldige investeringen nodig. Spreker vroeg de Zeeuwse telers om met enthousiasme en aktiviteit voort te gaan met de teelt van kleinfruit, daarbij strevend naar het voortbrengen van een zo goed mogelijke kwaliteit. EXPOSITIE zouden niet volledig zijn wanneer we geen aandacht schonken aan de expositie van tuinbouwbenodigdheden welke ter gelegenheid van deze ontwikkelingsdag werd gehouden in een der veilinghallen in Kapelle. Niet minder dan 26 standhouders toonden hun produkten op het gebied van mechanisatie, ziek tebestrijding en onkruidbestrijding. Ook waren er verschillende stands van voorlichtingsinstitu ten, zoals R.V.D., I.B.V.T. en I.V.T. Om tien uur 's morgens werd deze expositie ge opend door de burgemeester van Kapelle, de heer H. G. van Suylekom, die ter gelegenheid hiervan een rede hield waarin hij wees op het belang van de nieuwe fruitverwerkende industrie welke op het ogenblik in Kapelle wordt gebouwd. Een enthousiast betoog was het dat de Kapelse burgervader hield. Hij richtte zich daarin ook vooral tot de vele kleinfruitkwekers welke de in dustrialisatie in dit produktiegebied met ge mengde gevoelens bekijken en wees op het be lang voor de afzet. Ten aanzien van het arbeids vraagstuk was de burgemeester van Kapelle op timistisch want hij ging uit van een oude econo mische stelregel dat elke teler in dezen zal stre ven naar oplossing van zijn eigen belangen en hierdoor een zo goed mogelijk resultaat zal be reiken. Als er werkgelegenheid is, zullen de ar beiders er zeker ook komen, aldus Kapelle's eer ste burger. Van harte hopen we dat de optimistische kijk van burgemeester Van Suylekom ten aanzien van de nieuwe fruitverwerkende industrie in Kapelle, in vervulling mag gaan. Ons moet van het hart dat het betoog van de heer Gijsberts ons wei wat bang heeft gestemd ook ten dien aanzien, maar hopelijk zal dat allemaal meevallen. Rest ons tenslotte nog te vermelden dat de algehele leiding van deze dag in handen was van de heer J. Burger Fzn. uit Wemeldinge, vice-voor- zitter van de veiling Kapelle-Biezelinge en Om geving en tevens voorzitter van de aardbeien commissie van deze veiling. I\E Tuinbouwpagina van deze week zal geheel gewijd zijn aan de Kleinfmitdag van vorige week vrijdag in Kapelle. De belangstelling hier voor was buitengewoon groot. Angstig groot zelfs. Angstig omdat steeds meer mensen in onze provincie zieh toeleggen op een teelt met een zwakke basis. Op een teelt waarvan de voor uitzichten niet zo bijzonder gunstig zijn. Het is echter noodzaak dat zovelen zich een bestaan trachten te veroveren met de teelt van kleinfruit. Als we kijken naar de toestand in het Zuid- Bevelandse kleinfruitcentrum Kapelle-Biezelinge en Omgeving, dan zien we dat «laar het grond vraagstuk steeds klemmender wordt. Grote oppervlakten grond zijn of worden opge slokt voor woningbouw, wegenaanleg-, sportter reinen, industrie enz. Voor de kleinfruitteelt moet men langzamerhand reeds naar de „randgebieden" die minder geschikt hiervoor zijn. In groter ver band gezien in onze provincie blijkt het dat de ver snippering van bedrijven, het gebrek aan grond, de mensen stuwt in de richting van de kleinfruit teelt. Of er een boterham te verdienen zal zijn met „grove kleinfruitteelt" op al deze kleine bedrijfjes» valt te betwijfelen. Leest u maar eens wat er te zeggen valt van de grote uitbreiding in vele landen, zonder uitbreiding van de afzetmogelijkheden. Naar onze mening liggen de kansen van onze vak bekwame kfeinfruittelers in de teelt van „fijn kleinfruit". Dat vraagt veel arbeid, veel liefde voor het vak en veel kennis. Niet overal is dat aanwezig. Toch zullen we het daar in de toekomst van moe ten hebben. Als Zeeuwen hebben we het klimaat mee. Nachtvorst is wel een van de grootste vijan den van het kleinfruit. Over het algemeen ge nomen valt dat mee in ons gewest. We willen trachten deze week u een zo getrouw mogelijk beeld te geven van al hetgeen er gezegd is op de ontwikkeiingsdag van deze voor onze provincie zo belangrijke teelten. Dat kan ons tot nadenken stemmen en het zal ons tot voorzichtigheid manen. We zullen het niet moeten zoeken in het VELE, maar ons moeten richten op het GOEDE en als we dat kunnen brengen tegen een redelijke kost prijs, dan zal daar zonder twijfel ook een afzet ge bied voor te vinden zijn, en een boterham aan verdiend kunnen worden. Tot de volgende week. IIET was ir. Van der Kloes, de rijkstuinbouw- consulent voor Bodemaangelegenheden te Wageningen, die op de kleinfruitdag in Ka pelle een bijzonder interessante lezing^ heeft ge houden over de mogelijkheden tot structuurver betering van de grond bij de teelt van kleinfruit. Toegelicht met lichtbeelden toonde deze spreker op zeer duidelijke wijze aan„ wat er gedaan kan worden om de toestand van de grond zo goed mogelijk te doen zijn en te behouden. KWALITEIT VAN DE BODEM STALMEST en andere organische stof is voor J het kleinfruit van het grootste belang want het diént voor de instandhouding en verbetering- van de bodemstructuur. De grondbewerking voor de onkruidbestrijding (frezen b.v.) doet de struc tuur van de grond meestal geen goed. Bodem bedekking, stro e.d. is gunstig, maar er moet ter dege gelet worden of de zaak niet te veel is afge sloten. Er moet voldoende lucht in de grond aanwezig blijven. De grond mag niet blauw wor den, wat wel gebeurt als alles is afgesloten. Vooral rondom Kapelle-Biezelinge, maar ook wel elders in Zeeland komen veel slempgevoelige gronden voor. Als gevolg van regen en berijden zakt deze grond gemakkelijk dicht. Het streven van de grondgebruiker moet er op gericht zijn om het de wortels van de gewassen zoveel moge lijk naar de zin te maken. Op dicht gezakte grond reageren zowel de wortels van de kleinfruitge- wassen als het bodemleven ongunstig. De wor tels hebben een duidelijke voorkeur voor bodem structuren welke onder invloed van de levensge meenschap in de grond zijn ontstaan. TUINTURF TER VERBETERING VfOOR de teler is het daarom belangrijk dat s hij aandacht schenkt aan dat bodemleven en de stimulering daarvan. Met voldoende wa ter, lucht en organische stof kan dat worden be reikt. De grondbewerking kan bij de kleinfruit gewassen meestal niet diep gaan. Op gevoelige gronden moeten de resultaten van de grondbe werking als het ware worden vastgelegd, gesta biliseerd. Een middel om dat te bereiken is het gebruik van tuinturf. Dat is een veenprodukt uit het oosten van het land, dat door de grond ge mengd moet worden. Voor de Zeeuwse grond noemde ir. Van der Kloes dit een uitstekend middel. Men gebruikt ongeveer een vijfde deel aan tuinturf van het te verbeteren volume grond. Een 58 cm dikke grondlaag kan men hierdoor verbeteren met een laagje van 1 cm tuinturf. Per ha heeft men hiervoor dan ongeveer 300 ba len nodig. Drie balen hebben een inhoud van I m'1. Het is ook mogelijk een plaatselijke behande ling toe te passen, b.v. in plantgaten, in plant- sleuven, in paden enz. Van belang is het de grond zo innig mogelijk met de tuinturf te mengen. Hoe beter dit gebeurt, hoe beter ook het resul taat is. Per baal tuinturf moet ongeveer Va kg stikstof meststof en fosfaat worden toegediend en soms molybdeen. Men dient er ook rekening mee te houden dat het de pH verlaagt. De heer Van der Kloes raadde de aanwezigen aan om bij grondverbetering met tuinturf eerst advies te vragen bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, SAMENVATTING SAMENVATTEND zei deze spr. dat verteer bare organische stof een van de beste maat regelen is om het bodemleven te stimuleren. Het is nodig om het effect van de grondbewerking te vergroten en te behouden. Met tuinturf kan dat gebeuren. Ook het bodemleven móet worden ge stimuleerd, want hierdoor ontstaan bodemstruc turen waarvoor de kleinfruitgewassen voorkeur blijken te bezitten. Vele nadelige invloeden laten zich gelden bij de bodem. Spr. noemde verslem pen, vastrijden, wateroverlast, te sterke uitdro ging, hoge grondtemperaturen, veelvuldig be werken enz. Naar aanleiding van deze lezing werd door de rijkstuinbouwconsulent ir. Van Hennik opge merkt dat er in onze provincie nog teveel klein fruitgewassen worden geteeld met een onvol doende ontwikkeling. De kleinfruittelers hebben evenals hun collega's, de telers van hard fruit, te weinig aandacht geschonken aan de kwaliteit van de bodem. Ir. Van Hennik zei dat men alleen maar heeft gelet op de technische zaken, maar de natuurlijke gesteldheid van de grond is zeker van niet minder belang. Niet alleen wordt door een goede bodemstructuur een betere groeikracht verkregen, maar ook minder optreden van ver schillende ziekten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 11