De Centrale Hengstenkeuring te Den Bosch 151 MINIMUM-EXPORTPRIJZEN GLADIOLENKNOLLEN VERGOEDING VAN REISKOSTEN VOOR BEZOEK AAN ONGEVALSPATIENTEN Nico van Kerkje K 2492 Provinciaal Noord-Brabants kampioen 1960 Successeur K 2457 en Negus de Miecret K 2534 presenteren zich aan het Brabantse publiek Massale belangstelling in de Bossche Veemarkthallen ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 Zonen te Mill. Klein, soortig met goede diepte en evenredig gespierd, goed been werk, behoorlijke stap en vlotte draf. Klein doch goed gemodelleerd hoofd met welgevormde en goed aangesloten hals. Charmant geheel met de gewenste expressie als hengst. Dong in België tweemaal mee naar het Nat. Kampioenschap en is een zoon van de in België als hengstenkweker steeds meer faam krij« gende Obus Delcour. DEZIEN we de Brabantse hengstenstapel in haai* geheel, dan kunnen we constateren, dat deze de laatste jaren in kwalitatieve zin dermate is vooruitgegaan, dat andere en tot dusverre meer gerenommeerde districten als Zeeland en Limburg, geducht op hun tellen moeten passen om ook in dit opzicht niet overvleugeld te worden. Weliswaar heeft men in Brabant nog niet de beschikking over grote doorgefokte merriestammen zoals in de beide andere zuidelijke provincies, doch hoewel verspreid, treft men er toch steeds meer kwaliteits fokmerriën aan. En waar de huidige transportmiddelen gemak kelijk de afstanden kunnen overbruggen, liggen de kansen voor Brabant in de toekomst wel bijzonder gunstig. Tijdens het diner na afloop, werden door de Afdelings Voorzitter de heer G. J. Toonen, woor* den van lof en waardering gericht tot de scheiden de Jury-voorzitter, de heer H. Boonen uit Neer (L.). Hierin bijgevallen door de Rijksconsulent voor de Paardenfokkerij Dr. Ir. B. J. B. GroenevekJ en in hartelijke bewoordingen nog eens onder* streept door de nestor van het gezelschap, de 81-: jarige oud-arbiter A. Bax Sr. te Zevenbergschen Hoek. Met een laatste woord van dank voor het in hem gestelde vertrouwen nam de heer Boonen definitief afscheid en waren de hengstenkeuringen 1960 tot een goed einde gekomen. P. J. LAKO. Op schriftelijke vragen betreffende minimum exportprijzen voor gladiolenknollen heeft minis ter mr. V. G. M. Marijnen geantwoord, dat deze prijzen worden vastgesteld door het Produkt- schap voor Siergewassen, dat hierover te voren het advies inwint van de Nederlandse Gladiolen vereniging, die zowel telers als handelaren om vat. De minimumprijzen hebben ten doel prijs- bederf in de exporthandel en invoerbelemme- rende maatregelen in de importlanden te voor komen. Het L. E. I. heeft in 1959 een kostprijsbereke ning voor gladiolenknollen opgesteld, die bij het produktschap in studie is. De voorlopige indruk is, dat op grond van deze berekeningen vast te stellen minimumprijzen slechts in geringe mate zouden afwijken van de thans geldende. Er bestaat dus een redelijke verhouding tussen de minimum-exportprijs en de telers-kostprijs. Doordat echter de teelt van gladiolen geheel vrij is, wordt de opbrengstprijs van de teler geheel be paald door vraag en aanbod. De tegenwoordige telersprjjs is sterk beïnvloed door de grote teelt- uitbreiding in het afgelopen seizoen, die weer een gevolg was van de gunstige telersprijzen van het daaraan voorafgaande jaar. De minister acht geen termen aanwezig een verlaging van de minimum-exportprijzen te be vorderen, teminder daar op basis hiervan reeds vele exportcontracten zijn afgesloten. DE behandeling van ernstige ongevallen maakt het soms noodzakelijk, dat de getroffene op grote afstand van zijn wonnig in een ziekenhuis wordt opgenomen, waardoor het bezoek aan de patiënt voor zijn gezin een zware financiële last betekent. Het bestuur der B. V. A. B. heeft onlangs beslo ten om ten aanzien van ongevalspatiënten, die voor rekening der B. V. A. B. worden behandeld, een bij* drage te verlenen in de kosten van dergelijke be zoeken. Vergoed kunnen worden de reiskosten verbon den aan een wekelijks bezoek aan een ongevals patiënt door één gezinslid, onder aftrek van 6,— per bezoek tijdens de eerste 4 weken na de opname, en van 2,— per bezoek na afloop van deze 4 we ken. Niet meer* kan "worden vergoed dan 25,— per bezoek. De vergoeding is beperkt tot de kosten van het gebruik van een openbaar vervoermiddel, laagste klasse, dagretour, tenzij heen- en ïerugreis op dag niet mogelijk is. Een verzoek tot toepassing van deze regeling ka# in voorkomende gevallen worden gericht aan het gewestelijk kantoor der B. V. A. B. DE finale der jaarlijkse hengstenkeuringen vond zoals gewoonlijk plaats in de overdekte Bossche Veemarkthailen, alwaar de Afdeling Noorcl-Brabant haar Centrale Hengstenpremiekeuring hield. De voortreffelijke accomodatie ter plaatse is genoegzaam bekend en ook nu verliep alles weer op rolletjes. Na afloop van de Bossche paardenmarkt, die op haar beurt ook weer velen naar Den Bosch trekt, vond eerst nog een herkeuring plaats. De in Roermond afgekeurde Koen van Bottemaheerd 203549 d. Bombardier de la Vieille Cour K. 2379 van D. J. Tonckens, te Westerem- den, Emile Kallen te Wittem en Gebr. Hendrix te Heel probeerde in Den Bosch van de herkeurings jury genoegdoening te krijgen en verkreeg dit via de arbiter. Iets aan de maat en wat smallig, doch zwaar en gespierd met mannelijk hoofd en goed aangesloten hals, zwaar gebeend met knieën en voeten van formaat, behoorlijke stap en zeer vlotte draf. Werd staande ter keuring ver kocht aan G. J. Toonen te Maren. NA het middaguur ving dan de eigenlijke keuring van de Brabantse hengstenstapel aan. Onder de voortreffelijke regie van Afdelingssecretaris- microfonist Mr. G. A. Bax werd het programma in de vol maaktste orde afgewerkt. Aan vankelijk onder de goede be lichting van een stralende zon, later in een wat schemerige atmosfeer, toen overdrijvende wolkenvelden roet in het eten poogden te gooien. De inmid dels ontstoken verlichting klaarde de zaak weer eniger mate op, hoewel ook dit niet ideaal is. Van belang is, dat mens en dier onder dak zijn. Iedere categorie wordt in haar geheel voor de aanvang der keuring in de ring gecomman deerd. De jury verricht de maatindeling „op 't oog" en dit systeem schenkt in de meeste gevallen meer bevrediging dan b.v. in Zeeland, alwaar men zich uitsluitend tot de stok- maat bepaalt. Soms kan dit aanleiding geven tot enige ontevredenheid, doch we zijn er ons van be wust, dat het niet ieder naar de zin te maken is. HET fokmateriaal was dooreengenomen van pro- ma kwaliteit. Aan het hoofd van de 3-jarigen, ni.ro.Bernhard van Kastanjehof van J. Maris te Heiningen e.a.. Heeft het sedert de verplichte keu ring uitstekend gedaan. Typisch en sterk gelijnd met prima schouder en toegenomen flankdiepte, extra, gespierd beenwerk met mooie forse knie, behoorlijke achterstand, iets platvoetig en beste draf. Niet zonder toekomst o.i. In de grote maat kwam onbedreigd op kopNico van de Wilhelminahoeve 205956 van G. J. Toonen te Maren. Kort voor de keuring uit Limburg ge arriveerd en dus wat verreisd. Des ondanks opval lend door zijn goed type, fraai lijnenverloop, even redig gespierd, voldoende zwaar beenwerk met goede voet en extra draf. 45-jarigen, kleine maat: 1ste pr. Paul van de Braakman K. 2545 van Gebr. Wouters te Gilze. Best soort en aan de grond gebouwd met prima schouder, zeer goed gespierd, voldoende correct beenwerk met behoorlijke voet en iets korte draf. De voor rekening van W. M. Bens en Zonen te Mill (N.-Br.) onlangs uit België geïmporteerde hengst Negus de Miécret K. 2534. Brabants Kampioen 1960 te Den Bosch. In de grote maat met la pr. op kop: Guido van Molenzicht K. 2532 van J. C. Meeus te Made. Goed gelijnd en machtig gebouwd koffer met enorme borstdiepte, best gespierd en grof beenwerk, iets nau\Ve voorstap en voldoende ruime draf. Aan het hoofd van de 68-jarigen, kleine maat: Nico van 't Kerkje K. 2492 van B. de Graaff te Werkendam- Typisch, breed, diep en zwaar met iets zware hals doch overigens mooie lijnen, ge spierd en goed gebeend, voldoende voet en vlotte krachtige draf. Als 3-jarige jeugdkampioen van Zeeland. In de grote maat klasseerde zich als eerste de machtige Max van de Zuidrand K. 2497 van G. J. Toonen te Maren. Best soort, massaal en diep en fel gebroekt met expressief beenwerk, vrij goede be wegingen en de allure van een kweker. Oudere hengsten kleine maat le pr.Karei van Albert K. 2391 van W. M. Bens en Zonen te Mill. Soortig, klein en goed gespierd met beste voet en vrij vlotte draf. In de grote maat werd 1ste: Jaap van Berkenhof K. 2162 van Gebr. Wouters te Gilze. Goed soort, in prima vorm, iets recht achterbeen en vlotte ma nieren. UOOR het Kampioenschap wer- den teruggeroepen de 4- jarige Paul v. d. Braakman en de 6-jarige Nico van 't Kerkje. De laatste werd terecht en zonder veel strijd kampioen, stormach tig toegejuicht door het als altijd geestdriftige Brabantse publiek. Niet verslagen evenwel, was de parmantige 5-jarige Tonny Wou ters, die hoog tronend op de rug van de reserve-kampioen een welhaast nog stormachtiger ova tie ten deel viel. Voorafgaande aan de kam pioenskeuring werd nog gehou den het défilé der Oud-Kampioe nen, waarbij Bento van Passluis K. 2450 van H. C. Kuijpers, Ne- d'erwetten en Kindn Joh. Kuij pers te St. Oedenrode; Costaud van Soesterhof K. 2198 van Kindn H. van Bommel en Successeur K. 2457 van Gebr. Wouters zich van hun beste zijde lieten zien. Tevens defileerde mee de onlangs uit België geïmporteerde Negus de Miecret van W. M. Bens en

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 7