Landbouw veiligheid en verkeersvoorschriften Benutting teeltrecht en bijzondere tuinbouwteelt vergunningen Demonstratie op 24 februari te Krabbendijke De loononderhandelingen in de landbouw Arbeids- en rusttijden in de landbouw 148 ZEEUWS LANDBOUWBLAD HET vervoer op de weg door tractoren met aangekoppelde wagen(-s) neemt steeds toe. Verschillende soorten vrachten worden van en naar het bedrijf vervoerd. De wet stelt daarbij eisen ten aanzien van de uitrusting van het transport-materiaal. Het komt echter voor dat een beschrijving in de wet voor tweeërlei uitleg vatbaar is. Allerlei gemeenteclassificatie. Het verschil in gemeente- (Vervolg van vorige pagina) klasse wordt n.l. niet in procenten maar in geld uitgedrukt, en bij iedere verhoging van het loon moet de procentuele stijging van de laagste ge meenteklasse hoger zijn dan die in de eerste ge meenteklasse, wil men het verschil op hetzelfde bedrag (10 cent) handhaven. Bij het instellen van een huurbijslag houdt men meestal wel re kening met de werkelijk betaalde gemiddelde huur per gemeenteklasse. Bij de verrekening moet in de 4de en 5de gemeenteklassen een even groot bedrag worden verrekend als in de eerste gemeenteklasse om het verschil in uurloon even groot te houden. DE COORDINATIEREGELING ER zal dus een beroep moeten worden gedaan op de coördinatieregeling. De regering heeft zich bij monde van de Staatssecretaris van So ciale Zaken in de Tweede Kamer al duidelijk uit gesproken dat zij een beroep ook niet zal afwij zen. Alleen het tijdstip waarop dit beroep kan worden gedaan is niet bekend. Voor de werkgever, of eigenlijk voor de land bouw als geheel want het zal ook de werkne mers wel duidelijk zijn, dat er geen lonen kun nen worden betaald wanneer de inkomsten van het boerenbedrijf te gering zijn blijven wij met de grote moeilijkheid zitten of de cijfers die aan het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn ontleend, overeenkomen met de werkelijkheid of wat voor ons hetzelfde moet zijn, met de cijfers van het L.E.I. m.a.w. hoe moeten wij in het ver volg de kostprijsberekening van het L.E.I. opzet ten. Onder de huidige omstandigheden, nu de mi nister meent, dat hij de garantieprijzen niet pre cies op de gemiddelde landelijke kostprijs behoeft vast te stellen, geldt nu nog meer dan^boit, dat de kostprijs met de werkelijkheid moet overeen komen. Er is dus voor mij geen twijfel aan dat in deze kostprijzen de werkelijk betaalde lonen zullen moeten worden opgenomen, maar natuurlijk ook de werkelijk gewerkte uren en ook de werkelijke opbrengsten. Het L. E. I. zal deze grootheden op veel nauwkeuriger wijze moeten gaan bepalen, omdat juist uit deze factoren de productiviteitsstijging per man voortvloeien. We krijgen op die manier cijfers die met het Centraal Bureau voor de Statistiek vergelijkbaar zijn en er ontstaat dan meer zekerheid. Natuurlijk zijn ook alle kostenfactoren van groot belang, want men kan de totale pro ductiviteitsstijging niet alleen aan de factor arbeid toerekenen. Bovendien zijn er nog enkele productiefactoren die tot op heden te laag gewaardeerd zijn. Ook deze zullen moe ten worden bijgetrokken. Het komt mij voor dat het wenselijk is, dat de onderhandelingen met de Minister over deze nieuwe opzet van de L. E. I. berekeningen zo spoedig mogelijk worden geopend, omdat wij anders in okto ber nog niet klaar zijn. Vooral ook de verhouding garantieprij zen tot deze kostprijzen is van hijzonder veel betekenis, omdat nu de Minister zich van de kostprijzen heeft losgemaakt, wij er nog niet zijn als de lonen alleen in de kost prijzen worden opgenomen. Inmiddels is de zaak in een nieuwer stadium getreden. Het Dagelijks Bestuur van het Landbouwschap heeft n.l. op 9 februari het besluit genomen een loonsverhoging van 4 boven de ver plichte verrekeningen van 1 april a.s. ter goedkeuring aan het College van Rijksbe middelaars aan te bieden als de Minister van Landbouw een redelijk perspectief biedt voor de garantieprijzen. Ir. C. S. KNOTTNERUS. aanvullingen maken het geheel soms nog gecom pliceerder, zodat begrijpelijkerwijze velen niet voldoende op de hoogte zijn van wat nu wel en wat niet mag. Er zijn echter ook omstandigheden waarbij men meende goed te handelen, terwijl in werke lijkheid toch een overtreding begaan was. De voorschriften op het gebied van het wegtransport met trekkers en landbouwwagens zijn nu een maal zeer ingewikkeld waardoor er dikwijls twij fel ontstaat. Het is daarom verheugend dat de adjudant-commandant van de Verkeersgroep Middelburg, bereid is gevonden zijn visie op dit terrein weer te geven. Speciale voorlichting dus op een gebied waar nog veel verwarring heerst. Ook beveiligingen van landbouwwerktuigen zullen die middag onder de loupe worden geno men. Op dit gebied waarvan de controle berust bij de Arbeidsinspektie, heerst nog veel onwe tendheid of laksheid om het gevaar bij gebruik van diverse werktuigen, zoveel mogelijk te voor komen of geheel weg te nemen. Ten aanzien van de beveiliging zijn wettelijke bepalingen en voorschriften uitgevaardigd. De technisch ambtenaar voor Zeeland, H. A. Stokvis te Goes, is bereid gevonden een korte uiteenzetting te geven van de wettelijke bepalin gen t.a.v. de landbouwveiligheid en daarbij te vens de technische beveiligingen aan een be schouwing te onderwerpen. Naast deze korte uiteenzettingen, toegelicht met lantaarnplaatjes en film, zullen diverse trek kers en werktuigen worden opgesteld met al of niet beveiligde onderdelen. Aan de hand van deze voorbeelden zullen di verse mogelijkheden bij de machines zelf worden besproken. Gezien in het licht van de voorlichting kan dit alles leiden tot een beter begrip van verkeers technische vraagstukken en van de landbouw veiligheid in het algemeen. Het programma is als volgt: Datum: donderdag 24 februari. Plaats: veilingsgebouw te Krabbendijke. •13.30 uur: opening; 13.40 uur: verkeersvoorschriften met betrek king tot de landbouwvoertuigen door de heer F. Eleveld, adjudant-com mandant Verkeersgroep Middelburg; 14.15 uur: Beveiliging van landbouwwerktui gen" door H. A. Stokvis, technisch- ambtenaar bij de Arbeidsinspectie te Goes; 14.50 uur: film „Safety first" (Veiligheid bij landbouwtrekkers) 15.15 uur: bespreking van de opgestelde werk tuigen. Leg deze zo belangrijke middag direkt in uw agenda vast. J. G. VAN LIERE, R.L.V.D. GOES. (Van redaktiewege bekort.) Z. L. M.-EXCURSIE DELTAWERKEN Voor de laatste maal willen wij de aandacht van de leden uit de Kringen Schouwen-Duiveland, Tholen en St. Philipsland, Walcheren, West Zeeuws- Vlaanderen, Axel en Hulst vestigen op de Z. L. M.-excursie naar de Delta werken. r Het is voor het Z. L. M.-bestuur absoluut noodzakelijk met het oog op de definitieve reservering van de boot NOG DEZE MAAND de beschik king te hebben over de gegevens van het aantal deelnemers. Indien men dus de tocht wil mee maken, dient men zich onverwijld op te geven bij de plaatselijke afdelings secretaris. Aanmeldingen, die na febr. worden gedaan, kunnen slechts onder voorbehoud worden aanvaard. Wacht dus niet langer, doch geeft U thans op. Het spreekt vanzelf, dat ernstige fami lieomstandigheden op de dag der ex cursie als geldige redenen tot terug trekken van de opgave worden aange nomen en dat dan teruggave van de gestorte gelden zal volgen. HEBT U DUS BELANGSTELLING VOOR DE TOCHT, MELDT U DAN VANDAAG NOG AAN. UET bestuur van het Landbouwschap heeft dezer dagen de Arbeids- en rusttijdenveror- dening 1960 definitief vastgesteld. Volgens deze verordening zullen in de landbouw de volgende maximum-arbeidstijden gelden3100 uur per jaar en 253 uur per vier weken voor veeverzorgers* 2800 uur per jaar voor paardeverzorgers en wer kers met zware landbouwmachines en 2600 uur per jaar en 55 uur per week voor de overige vol wassen mannelijke arbeiders en voor vrouwelijke en jeugdige arbeiders. Deze tijden waren ook al opgenomen in een verordening van het Landbouwschap van 1958, die nu is ingetrokken omdat de overheid en de S.E.R. er bezwaren tegen hadden. Die bezwareiï hebben tot gevolg gehad, dat in de nieuwe veror dening de verplichting van de arbeider tot over werk niet is gehandhaafd en alleen strafrechte lijke, geen tuchtrechtelijke sancties mogelijk worden gemaakt. Een aantal amendementen die de Algemenè Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond had inge* diend en die onder andere een verlaging van de maximum-arbeidstijden beoogden werd niet aanvaard. UET Produktschap voor Groenten en Fruit maakt bekend dat het aan erkende groente telers bedrijfsgenoten A) zal zijn toegestaan, voor zover zij in het bezit zijn van tuinbouwteelt- recht onder de rubriek 4 (fruit onder glas, vroege aardappelen onder glas en groenten, met uitzon dering van rode-, witte- en savoyekool, andere dan groenekool) en/of rubriek 5 (vroege aard appelen, andere dan onder glas, met nacult.uur van groenten, met uitzondering van rode-, witte en savoyekool, andere dan groenekool) dit teelt- recht te benutten voor het telen zowel van de onder rubriek 4 als onder de rubriek 5 vermelde produkten. UOORTS zullen bijzondere tuinbouwteeltver- gunningen voor de contractteelt ten behoeve van de conservenindustrie, met uitzondering van wittekool, voor zover het betreft de produkten spinazie en sperziebonen, eveneens worden uit gereikt aan andere dan erkende groentetelers. De telers dienen er mede op toe te zien, dat zij tijdig over de door hen via de conservenfabrieken aan te vragen bijzondere teeltvergunningen kunnen beschikken. TENSLOTTE wordt medegedeeld, dat aan be- drijfsgenoten A ook het telen van augurken op contract met erkende handelaren zal zijn toe gestaan tot een maximum oppervlakte van 1 ha, Bijzondere teeltvergunningen voor deze contract- teelt kunnen onder overlegging van het onder tekende en gedagtekende teeltcontract wordeil aangevraagd bij de Plaatselijke Bureauhouders van de Provinciale Voedselcommissaris. WETENSWAARDIGHEDEN VOOR WERKGEVERS Het loonoverleg in Akkerbouw en Veehouderij Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap is in principe tot overeenstemming gekomen over een vrije loonsverhoging in de landbouw van 4 naast de verwerking van de huurbijslag 1957 ten bedrage van 3,10 per week in het basisloon. Tevens heeft men besloten zich hieromtrent tót de Minister van Landbouw en Visserij en de Minis ter van Sociale Zaken en Volksgezondheid te wen den.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 4