ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Pro en contra Nogmaals enkele reacties op het medium T. V. T. V.-gedachte van een L. J. G.-er BOEKEN ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 163 Redactie: L. Hage, L. Felius, A. Deist, M. Murre, Z. Poppe en M. Risseeuw. Eind-redacteur: C. J. van Damme, Telef. 01108206. Redactie-adres: Landbouwhuis, Goes. PLOEG WEDSTRIJD DER L. J. G. AFD. 's-H. ABTSKERKE/NISSE. Uitslag ploegwedstrijd van de L. J. G. afdeling 's-Heer Abtskerke/Nisse: 1. H. van Liere, 36 pnt; 2. D. Braams, 33 pnt; 3. W. Minnaard, 33 pnt; 4. J. Minnaard, 32,5 pnt; 5. M. Minnaard, 30,5 pnt; 6. W. van Liere, 29 pnt en 7. C. van Liere, 26,5 punten. OOSTKAPELLE EN OMSTREKEN. Uitslag van de zaai- en vorentrekken- wedstrjjd van de L. J. G. afdeling Oost- kapelle en omstreken. Zaa i wedstrijd Richting Afwerking Totaal P. Maljaars 95 94 189 K. Poppe Kz. 93 94 187 A. de Visser 93 93 186 C. de Visser 92 92 184 A. Maljaars 90 89 179 F. Vos 88 85 173 Ant. Poppe 80 80 160 Vorentrekkenwedstryd Richting Afwerking Totaal F. Vos 95 93 188 C. Bierens 93 93 186 K. Poppe Kz. 89 89 178 C. de Visser 88 88 176 A. de Visser 86 87 173 Ook dit jaar heeft de L. J. G. afd. Oostkapelle en omstreken weer een proefveld aangelegd en wel een stik- stofbemestingsproelveld van suiker bieten. Er waren 3 verschillende stik stofgiften gegeven n.l.: 102 kg z.v.r N. per ha; 154 kg z.v.r. N. per ha en 205 kg z.v.r. N. per ha. De stikstof werd in de vorm van kalkammon-salpeter gegeven en in één keer gestrooid. Het proefveld was gelegen in een perceel bieten zodat het tevens meege- sproeid werd tegen de luis. Als ras werd gezaaid: kleinWanz. Leben E. en gerooid werd de èerste week van november. De uitslag is als volgt: 102 kg z.v.r. N. per ha. Bieten 60487 kg netto per ha. Loof 27750 kg per ha. Suikergehalte _16,1 154 kg z.v.r. N. per ha. Bieten 59340 kg netto per ha. Loof 31582 kg per ha. Suikergehalte 15,9 205 kg z.v.r. N. per ha. Bieten 61945 kg netto per ha. Loof 32750 kg per ha. Suikergehalte 15,8 ONTSPANNINGSAVOND DER L. J. G. EN Z. P. M. AFD. ST. MAARTENSDIJK. De onlangs gehouden ontspannings avond werd om ongeveer 7.30 uur ge opend door de vice-voorzitter, die de aanwezigen op een hartelijke wijze ver welkomde. Hierna kwam iiet „L. J. G.-orkest Tholen", dat spontaan haar medewer king heeft verleend aan deze avond, voor het voetlicht. De declamatie „Het eiland Tholen", door mej. Gaakeer, kreeg een Welver diend applaus. Een mooi nummer jodelen bracht mej. A. Buys ten gehore. Na de pauze met verloting, werd het programma voortgezet met de opvoe ring van de klucht: „Het hing in de lucht", dat zeer in de smaak gevallen De televisie schijnt toch wel iets te zijn waar ieder zo zijn eigen mening over heeft. Enkele lezers hebben tenminste al gereageerd en plaatsten wij vorige week reeds een lezersreactie, deze week willen wy de heer T. T. nogmaals de gelegenheid geven zich vanaf deze plaats te uiten en een revisie te geven op zijn televisie-visie van enkele weken geleden. Ook een ingezonden stuk van een L. J. G.-lid uit Groede nemen wij met ge noegen op. Wij menen echter dat er dan genoeg over dit onderwerp geschreven is en de discussie hierover is dus gesloten. Mag ik nog éénmaal een beroep doen op de redactie van „De Boeren- jeugd" om mtf enige ruimte af te staan, teneinde in 9taat te worden gesteld om op mijn „Televisie-visie" van 6 februa ri j.l. terug te komen. Waprde „kijker" met een hoofdletter uit „De Boerenjeugd" van zaterdag 13 februari j.l.„ ik dank u hartelijk voor uw reactie op mijn artikel over T. V. en voor de vriendelijke opmerkingen aan mijn adres gericht. „Men raakt er aan gewend" staat er boven uw geschrijf en ik geloof zeker dat u hier juist de kern van de zaak raakt. Het verschil tussen ons beiden is, dat u althans volgens uw uitlatingen al aan de T. V.-uitwassen gewoon bent en ik nóg niet. Het is inderdaad zo, dat men op den duur aan alles went. Dat aanpassing voor de één moeilijker is dan voor de ander, zult u mij moeten toégeven. Ik wil niettemin graag bij mijn eerst volgende „televisie-kijken" aan uw va derlijke raadgevingen gevoL geven, al moet het mij van het hart dat zij mijns- inziens de „rijpheid" en „degelijkheid" missen, wat toch de eigenschappen zijn die een echte vader sieren. In het vervolg zal ik niet mijn ogen sluiten wanneer een welgevormde dame de beeldbuis vult, maar mijn neus tegen het kijkglas drukken, om zodoende dichter tot de natuur te komen. Daar door zal mijn kritiek misschien in de toekomst wat milder worden. Wanneer er Wild-West-films ver toond worden zal ik de „doden" tellen en mijn kinderen op verschillende de tails wijzen. Bij de snorren-mannetjes zal ik luid applaudiseren en bij de nieuwsuitzen dingen zullen de vreselijkste gebeurte nissen mij ijskoud laten. Dat u mij beterschap wenst duidt er op dat u mij „televisie-ziek" vindt. He laas ben ik er momenteel nog niet op ingesteld, dat het „blote" en het „ver schrikkelijke" mijn huiselijk geluk komt verstoren. Wanneer ik echter uw raadgevingen opvolg ben ik misschien over enige tijd genezen en schrijf ik net als u boven een artikeltje over T. V.: „Men raakt er aan gewend". Dat u mij 2000 jaar eerder had wil len laten leven is uw zaak. Beseft u echter wel dat ik uw voorvader ge weest zou zijn. Ik had mijn „holle boomstam" wel driemaal omgedraaid aleer ik met uw vóór-moeder de Rijn zou zijn afgezakt, wanneer ik dit alle maal had kunnen voorzien. T. T. Omtrent het artikel over de televi sie, gezien in het licht van de vrije tijdsbesteding, wil ik graag het volgen de opmerken. Het ligt voor de hand, dat de ontwik keling van een modern medium zoals de televisie met kinderziekten gepaard gaat. Hiermee doel ik dan niet op de technische aspecten van de zaak zoals goede ontvangst e.d., doch meer op de programmakeuze, welke inderdaad veelal te wensen overlaat. Dat evenwel, zoals de vorige schrij ver opmerkte, hiervan een toeneming van het aantal zenuwzieken het gevolg zou zijn, acht ik geenszins bewezen. Zo geloof ik niet, dat de gemiddelde, emo tioneel rijpe persoon beïnvloed zal wor den door cowboy- en aanverwante sen satiefilms. Me dunkt dat het gezond verstand en de goede smaak redelijke waarborgen zijn om dergelijke pro gramma's niet au sérieux te nemen en zo nodig te mijden. Ik geloof dat de toeneming van het aantal neurotici eerder gepaard gaat met de toeneming van de welvaart en het veranderen van de maatschappe lijke en sociale omstandigheden. Waar vroeger niet op gelet werd, wordt te genwoordig wel opgemerkt. In de Verenigde Staten is het in be paalde kringen zelfs mode geworden in behandeling te zijn bij een psycho analyticus. In de „heen en weer springende en aan snorren geplakte mannetjes" meen ik „les frères Jacques" te herkennen. Zij hebben ten volle m'n sympathie. Wat het verbieden van de „laag uit gesneden halzen en de blote onderstel len" betreft? Censuur is moeilijk te rijmen met de beginselen van onze de mocratie, terwijl tevens geldt, dat in dit geval verbod de beste reclame is. Waar niemand van te voren aan dacht aan schenkt, wordt nu plotseling interessant. Dergelijke overheidsbe moeiingen lijken me onwenselijk voor een ieder, die zichzelf in staat acht, dat gene te mijden wat niet door de beugel kan, terwijl de films met bepaalde leef tijdsgrenzen in dit opzicht in gezinsver band redelijke waarborgen inhouden, dat ze niet door te jeugdige kijkers zul len gezien worden. Nogmaals, het lijkt me onwenselijk de overheid te laten bepalen, wat ik zien, lezen en horen mag. Mag ik tenslotte de hóóp. uitspreken, dat de bij de televisie betrokken instan ties er in zullen slagen een goed even wicht te vinden tussen de lichtere en de cultureel goed verantwoorde pro gramma's. Met dank voor plaatsing, B. S. ONTSPANNINGSAVOND DER J. L. G. AFD. NOORD-BEVELAND. Vrijdag 12 febr. gaf de afdeling Noord-Beveland van de L. J. G. en Z. P. M. haar jaarlijkse toneelavond in hotel „De Stadswijnkelder" te Kort- gene. Het is weer een echt gezellige avond geworden en een paar honderd aanwe zigen hebben genotqn van hetgeen de Noord-Bevelandse landbouwjongeren hebben gepresteerd. Het blijspel „Stadhuis op stelten" werd met vaart en animo gespeeld en de speelsters en spelers komt beslist een woord van lof toe voor de vlotte wijze waarop zij dit vrolijke stuk ten tonele voerden. Het is niet onze taak de medewer kenden apart te waarderen, daarvoor hebben zij allen te goed hun best ge daan, maar toch mag beslist de opmer king gemaakt worden dat de secretaris van zijn rol wel een bijzondere creatie maakte. Kortom, er is veel en hartelijk gelachen en dat was de bedoeling van dit stuk. Na afloop werden alle medewerken den welverdiend in de bloemetjes gezet door o.a. de heer G. M. F. Bom, van de Noord-Bevelandse Z. L. M. en de L. J. G.-voorzitter H. v. d. Maas. Ook regisseur en souffleur werden in de hulde betrokken. Burgemeester A. A. Schuit van Kort- gene sprak eveneens waarderende woorden. Ook de traditionele verloting werd deze avond gehouden. En wat zo bij zonder te waarderen was, ditmaal niet ten bate van de eigen ka9, maar wel voor een bijzonder goed doel. Namelijk voor de Vluchtelingen en wel jn het bijzonder voor de actie „Doe open", uitgaande van de Nederlandse jeugdge meenschap. De 750 loten van een kwartje vlogen weg en zelfs 1000 loten waren direct verkocht geweest. Woorden van waar dering voor alle bezoekers, die zo spon taan kochten zijn hier zeker op zijn plaats. Tenslotte zij nog opgemerkt dat de Kortgeense middenstanders de prijzen, voor deze verloting beschikbaar hadden gesteld. Een prachtig gebaar! Een bal besloot deze zeer geslaagde avond. Noot van de redactie: Willen de an dere afdelingen ook eens aan het Vluchtelingenwerk denken en op hun avonden eens een verloting or ganiseren. Noord-Beveland is de eerste geweest, wie volgt? HET LEVEN VAN KIERKEGAARD, door Walter Lowrie. Vooral een boek om aan liefhebbers van de wijsbegeerte cadeau te geven. De schrijver is één van de beste kenners van de werken van de grote Deense wijsgeer en pamflettist. Het boek is opgezet vo>»ns het chronolo gisch beginsel, hetgeen in het geval- Kierkegaard min of meer voor de hand ligt. Zijn leven wordt volgens kleine opeenvolgende perioden in bij zonderheden beschreven; de lezer ziet de werken uit de omstandigheden ge boren worden en de strekking ervan wordt uit het levensverband duidelijk gemaakt. Zo geeft tie auteur een beeld van Kic d da* -en objectief is, maar tevens boeiend en overtuigend door waarneidsgeuouwe beschrijving.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 19