Huishoudelijke voorlichting Nieuwe regeling voor de garantie op teelt van fabrieksaardappelen W aar om Streekverbetering 159 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1960 TS die huishoudelijke voorlichting nu wel zo nodig?", zult u zich misschien wel eens A afgevraagd hebben. „Landbouwvoorlichting, ja, die heeft zijn nut, daar kunnen we dikwijls voordeel van hebben, maar die huishoudelijke voorlichting heeft toch niet zoveel zin. De vrouwen kunnen best koken, wassen, strijken enz." Inderdaad de huisvrouwen doen allemaal hun huishouding en het loopt allemaal wel. Verschillende hebben een huishoudschool bezocht, anderen hebben de huishouding van hun moeder of groot moeder geleerd, zoals dat vroeger veel gebeurde. Dat kon toen ook wel, want er ver anderde op dit gebied niet zo veel in een mensenleven. Tegenwoordig is het veel moeilijker om op de hoogte te zijn met al die nieuwe producten. Het kinderhoek je roet prikbord. IYENKEN we bijv. aan nieuwe textielstoffen v als draion, terylene of rhovyl en aan de be handeling van allerlei textielstoffen met de di verse vlekken- en wasmiddelen, dan duizelt het ons al. En een huisvrouw heeft heel wat meer aan haar hoofd, want een goede voeding is ook belangrijk en een juist beheer van het geld. Wat zal ze kopen van het huishoudgeld: extra dure voeding, .goed werkmateriaal, kan ze sparen voor een wasmachine of voor een reisje van de kin deren? Om het gezinsinkomen goed te besteden moet ze waar voor haar geld kopen en dit kan ze het beste als ze op de hoogte is van soort, prijs en kwaliteit. Maar niet alleen het geld moet goed besteed worden: de huisvrouw zal ook zui nig' moeten zijn op haar tijd. Ze wil graag haar werk zo goed en zo vlug mogelijk doen en zich hierbij zo min mogelijk vermoeien. Ze voelt zich dan fit en voor man en kinderen is het bijzonder prettig een fleurige moeder aan te treffen als ze van werk en school thuis komen. Een huisvrouw kan door een goede dagindeling te maken veel tijd en energie sparen, maar het vlugst zal ze werken in een goed ingedeelde en ingerichte wo ning. Ze zal dus trachten haar huis zó in te delen dat ze haar werk gemakkelijk kan doen en alle voorwerpen zoveel mogelijk daar kan bergen, waar ze deze het meeste nodig heeft. Bovenal zal ze zorgen voor een gezellig' en prettig thuis voor alle gezinsleden. [VIT alles behoort tot de taak van de liuis- vrouw, waarbij de huishoudelijke voorlich ting een handje wil helpen. Naast verschillende onderzoekinstituten werken in ons land drie voor lichtingsinstanties, n.l. de Stichting voor Huis houdelijke Voorlichting ten Plattelande, die dit jaar 25 jaar bestaat, de Stichting Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting, die in de steden werkt en vorig jaar haar 25-jarig jubi leum gevierd heeft, en de Huishoudelijke Voor lichting in Streekverbeteringsgebieden, die in 1956 haar werk begonnen is. Deze gaat uit van de Landbouworganisaties en wordt gesubsidiëerd door het ministerie van Landbouw en Visserij. In een Streekverbeteringsgebied is een Streekcom- missie ingesteld met o.a. een werkgroep of sub commissie voor de huishoudelijke voorlichting. Tevens wordt een huishoudelijk voorlichtster (meestal een landbouw- huishoudlerares) aangesteld, aan wie iedereen advies kan vragen op huis houdelijk gebied. Een persoonlijk be zoek is altijd mogelijk. Ook bij ver bouwingen of nieuwbouw worden vaak adviezen gegeven. Is de verbou wing van een keuken, kamer of douche heel goed geworden, dan kan hij als voorlichtingsobject gebruikt worden. Als vergoeding voor de overlast, die het ge zin ondervindt van het bezoek, dat later komt, kan bij de verbouwing een tegemoetkoming in de kosten gegeven worden. Dit bedrag moet de Streekcommissie goedkeuren. Een voorlichtings object wordt zó gekozen, dat het navolgbaar is voor de bewoners van de streek. De bedoeling is te komen tot doel matige douches met warmwatervoor ziening en verwarming, practische keukens en waskeukens of spoelplaat- sen, frisse waterclosets in de woning, goed te ventileren slaapkamers, ruime woonkamers, waarin men zich kan bewegen en de kinderen een speel hoek vinden en tot slot voldoende bergruimte, waar deze nodig is. Ook voorlichtingstuinen. zowel voor groen- te als bloemen staan op het program-" ma. Samen met de leden van de Werkgroep organi seert de huishoudelijk voorlichtster lezingen, cursussen, demonstraties, tentoonstellingen en excursies. Dit alles gebeurt in nauwe samenwer king met de andere voorlichtingsorganen in het gebied. In ons land zijn momenteel 42 streekverbete ringsgebieden waarvan 3 in Zeeland, n.l. in de Zak van Zuid-Beveland, het gebied rond Eede in Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen. Een bezoek aan deze gebieden is zeker de moeite waard. In de Zak van Zuid-Beveland en bij Eede kunt u verschillende voorlichtingsobjec ten zien en op Tholen is een voorlichtingswo ning, die nog tot november 1960 te bezichtigen is op dinsdag- of donderdagmiddag. Dit moet aan gevraagd worden bij mevrouw J. W. van Gorsel van Westen, Bagijnhoeve, Oud-Vossemeer, tel. 01667—417. U ziet dat in ons hele land vele instanties samen werken om de taak van de huisvrouw zowel in de stad als op het platteland te verlichten en dat dit wel degelijk zin heeft zult U wel met mij eens zijn. J. VAN ES. en de getaxeerde opbrengstprijs en de getaxeerde opbrengstprijs bij vermaling tot aardappelmeel. Bij de bepaling van de getaxeerde opbrengstprijs zal worden uitgegaan van een gefixeerde verdeling van het aardappelmeel over de verschillende bestem mingsmogelijkheden (o.a. export, derivaten in- dustrie e.d.). Het berekende totale toeslagbedrag zal worden uitgekeerd aan de gezamenlijke industrie, die deze toeslag uitsluitend zal doorgeven aan de veen koloniale en daarmede gelijk te stellen bedrijven. Uit de nieuwe regeling blijkt, dat het bepaald niet het voornemen van de minister is geweest voor de veenkoloniën een beleid te voeren, dat in zijn prin-i cipiële opzet afwijkt van het garantiebeleid voor de andere groepen van bedrijven. Minister Marijnen is niet voornemens achteraf te komen tot een herziening van de voor het jaar 1959/1960 vastgestelde garantieprijzen. Wel bevat de Memorie de nieuwe regeling van de technische uitvoering van de garantie voor fabrieksaardappe len. In het overleg met het Landbouwschap is over eenstemming bereikt over een uitvoeringsregeling, waarin enerzijds de garantie voor de fabrieksaard appelen wordt gerealiseerd via een door de fabrie ken van aardappelmeel uit te betalen toeslag en anderszijds de bezwaren van het vroegere systeem belangrijk worden ondervangen. De garantieregeling geldt voor de hoeveelheid fabrieksaardappelen, die normaliter op de veen koloniale en daarmede gelijk te stellen bedrijven wordt verbouwd. Over dit kwantum wordt een toeslag verleend ter grootte van het verschil tussen de garantieprijs (Vervolg van pagina 157) PEN derde voorlichtende instantie, die onder de Streekverbetering thuishoort, minder zichtbaar, maar minstens zo belangrijk is de Agrarisch Sociale Voorlichting. Zij houdt zich bezig met de knellende vragen in de streek erf opvolging, beroepskeuze, ontvolking van de streek e.d.). Ook belegt zij regelmatig avonden tot voor lichting van de bevolking om haar de problemen en knelpunten duidelijk te maken en erop te wijzen voor het te laat is. Ook verscheen er van haar een dikke enquête, die vele gegevens ver schaft waarmee gewerkt kan worden. Tevens werd begin 1959 door deze tak van voorlichting' een beroepententoonstelling georganiseerd, waar velen (o.a. veel scholen) eens een kijkje konden nemen. Nieuwe Werkkeuken. J. M. Maat, Ellewoutsdijk. Er wordt dus gewerkt en veel belangrijke ver beteringen zijn al tot stand gekomen. Natuur- lijk zijn nog lang niet alle vragen en moeilijkheden opgelost, maar met vol houden, moed en véél medewerking en ver trouwen van de bevol king, zullen we naar een betere toekomst gaan, die weer mogelijkheden biedt voor iedereen die ze weet aan te grijpen L. C. BLOK, Streekverbeteringslerares.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 15