WAAROM... 157 Streekverbetering Zak van Zuid-Beveland W AARSCHIJNL1JK is het u wel hekend dat er streken zijn in Nederland die tegen woordig worden aangeduid als de z.g. achtergebleven gebieden. Deze streken zijn destijds door het Ministerie van Landbouw aangewezen (of worden nog steeds aange wezen) tot Streekverbeteringsgebied. Het woord zelf geeft een iets vernederende indruk. Denkt u echter niet dat men daar „achterlijk'' is of iets van dien aard, wat men wel eens hoort beweren ZATERDAG 2 0 FEBRUARI I960 2O is het heus niet, maar men heeft er niet de mogelijkheden die men elders vindt. De ontvolking van het platteland (met name het wegtrekken van jonge krachten naar elders) speelt hierbij een grote rol. De bedrijven zijn te klein om toekomstmogelijkheden te zien, de bevolking veroudert, de middenstand komt in moeilijkheden en het aantal inwoners van de dorpen ziet men ieder jaar teruglopen. Verbindingen zijn moeilijk; men heeft niet de mogelijkheid „om mee te gaan met zijn tijd" omdat men te afgelegen zit. Ook de Zak van Zuid- Beveland lijdt hieronder. Hoewel het, vooral in de zomer, een prachtig en aan trekkelijk gebied is, voor iedereen die van rust en natuurschoon wil genieten, komt men er niet vaak toe daar eens rond te kijken. In 1957 is men gestart met de ..Streekverbetering". De ruilverkaveling speelt hierbij een grote rol. Grote drag lines ziet men overal hun gigantisch werk doen. De wegen zijn van slikkerige landwegjes veranderd in prachtige teerwegen. De afwatering is prima geregeld en inplaats van versnipperde stukjes land, ziet men nu mooie vierkante kavels grond liggen. Dit alles geeft voor de be woners een radikale omme keer. Weg traditie, weg verouderde methodenMen moet mee of men wil of niet AM de boer hierbij te steunen en te adviseren is de Landbouwvoorlichting ingesprongen met haar as sistenten. Zij helpen de boer te rationaliseren en zich aan te passen op allerlei ge bied. Stallen worden verbeterd, proeven worden gedaan en uitgewerkt, machines worden aange schaft enz. enz. Ook de waterleiding- en elektrici teitsbedrijven dragen hun steenttjes) bij! Dit alles stelt de mensen voor vragen en problemen; niet alleen de boeren, maar ook boerinnen en alle andere huisvrouwen! Voor hen bleek voorlichting niet minder nodig te zijn, zodat de Streekverbetering ook een on derdeel Huishoudelijke Voorlichting" heeft. Door de Landbouworganisaties worden een of meer leraressen aangesteld meestal landbouw- huishoudleraressen) om de huisvrouwen te ad viseren bij aanleg van waterleiding, elektriciteit, Oude keuken J. M. Maat, Ellewoutsdijk. bij verbouwingen van de woning, bij woningin richting of aanschaf van nieuwe huishoudelijke apparaten (b.v. wasmachines, stofzuigers, gey sers of boilers, diepvries e.d.). Regelmatig wor den lezingen, demonstraties, tentoonstellingen of kursussen georganiseerd of gehouden (de laatste worden meestal gegeven door de leraressen van de Stichting Huishoudelijke Voorlichting f?n Plattelande) in de dorpen. Dit om kennis te ma ken met de nieuwste vindingen op het gebied van de huishouding. Soms wordt er zelfs een excursie gemaakt naar een fabriek of voorlich tingswoning, buiten de provincie. Zulke uitstap jes zijn erg leerzaam en gezellig bovendien! In ons land werken verschillende organi saties samen om voor de juiste voorlichting op huishoudelijk gebied zorg te dragen. Bij de huishoudelijke Voorlichting in de Streekverbeteringsgebieden, die van de land bouworganisaties uitgaat en door het Minis terie van Landbouw en Visserij wordt ge subsidieerd, is de Z. L. M. ten nauwste betrokken. De beide leraressen die in de streekver beteringsgebieden Zak van Zuid-Beveland en Tholen werkzaam zijn geven in bijgaande artikelen nadere bijzonderheden omtrent deze aktiviteiten. JQE streek zelf bezit ook een aantal voorlichtingsobjekten. Zo zijn er enkele verbouwingen gereedgekomen, waarin een keuken, bijkeuken, slaap kamer, woonkamer, douche of W. C. is te zien die zoveel mogelijk aan de eisen van de tijd is aangepast en waar in men zo praktisch mogelijk kan wer ken. Regelmatig komen er groepjes dames eens een kijkje nemen, terwijl de lerares hen dan op alle mogelijk heden en verbeteringen wijst. Plannen voor een verbouwing op papier spre ken soms zo ontzettend weinig, voor al voor een ongeoefend oog Wat is het prettig dat er dan huisvrouwen zijn, die hun woning open zetten om een vreemde eens te laten zien hoe het worden kan en hoe prettig de ver anderde toestand wel is. iedereen is in de gelegenheid om bij de lerares om advies te vragen Al is het voor de aanschaf van een pan of deurmat of voor een gehele verbou wing; zoveel mogelijk zal zij trachten aan uw verzoek te voldoen. Op de foto's ziet u een woning, die een totale gedaanteverwisseling heeft ondergaan. De gevel werd opgetrokken (zowel voor als achter) zodat er boven slaapkamertjes konden komen. De bed steden zijn verdwenen, evenals de ongelukkige trap, het donkere kleine kamertje en het lage „klompenhokje". Hiervoor in de plaats heeft men nu het ideale keukentje, dat u op de foto ziet, een halletje met een gemakkelijke trap naar bo ven, een voor- en achterkamer, die afgesloten kunnen worden door glazen deuren, een bijkeu ken met W.C., douche en een kast voor werk kleding. „Ik weet mijn gemak niet", is wel een kernachtige uitdrukking van de huisvrouw, die erg veel zegt! (Zie verder pagina 159.) Voorgevel oude woning. (•I. M. .Maat, Zomerstraat, Ellewoutsdijk.) Voorgevel nieuwe wontngf

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 13