25 JAREN Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande BISQfófS 156 VOEDERBIETEN HANDWERKDAG IN GOES WEEFCURSUSSEN OP DE VOLKSHOGESCHOOL TE BERGEN (N.-H.) rMNSDAG 9 februari j.l. herdacht de Stich- ting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande het feit dat 25 jaar geleden deze stichting werd ensrericljt. Tijdens deze, in het Kurhaus te Scheve- ningen gehouden, feestelijke bijeenkomst wees prof. dr. G. A. van Poelje, die van het begin af als voorzitter het werk van de Stich ting heeft geleid, op het uitermate belang rijke werk dat in de loop der jaren door allen die in deze Stichting medewerkten werd ver richt. Veel hiervan is terug te vinden in het fraai uitgevoerde gedenkboek, dat ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan werd uitgegeven. Prof. Van Poelje was van mening dat ook in de toekomst, naast het schoolonderwijs, de huishoudelijke voorlichting niet gemist kan worden. Haar activiteiten zullen, alhoewel in hoofdrichting bepaald, in haar onderdelen en methodiek variabel moeten blijven; variabel ook met het oog op de bevolkingsgroepen tot welke zij zich richten. DROF. VAN POELJE, die thans de voor- zittersfunktie neerlegt en opgevolgd zal worden door de heer H. D. Louwes, zei naar aanleiding daarvan: „Een man verlaat het schip, maar dit zet zijn tocht voort. Hoe het uiteindelijk varen zal, kunnen wij nog niet bepalen, mar één ding staat vast. He uitrus ting en het onderhoud van de gehele vloot der volksopvoeding en volksontwikkeling zal in de komende jaren een nog veel groter deel van het nationale inkomen vragen dan thans het geval is. Wie de realiteit van de sociale welvaartstaat aanvaardt, rekent af met de droom van verlaagde bijdragen uit de open bare kassen." J Réieds jarawiang^ö^l op J de IVRO proefvelden en I no. 1 op de rassenlijstl II ÏVE Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande is ontstaan in de dertiger jaren toen de inkomsten van de kleine boeren, de land- en fabrieksarbeiders zeer laag waren. Waren er eerst alleen de provinciale commissies voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande (opgericht op initiatief van mejuffrouw Gr. G. Smit, inspectrice bij het landbouw-huishoudonder- wijs), later voelde men de noodzaak van een landelijk overkoepelend orgaan. Zo werd in 1935 de „Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande" opgericht. Het bestuur bestond uit vertegenwoordigers van beroeps-, stands- en Kruisorganisaties. Begonnen werd met het -wen van kook- en matrassencursussen. Op de kookcursussen werden eenvoudige maaltijden bereid met produkten uit eigen tuin en van de slacht. De voeding was over het algemeen zeer eenzijdig, zodat getracht werd hierin verbetering te brengen. Ook de ligging was totaal onvoldoende. Er wer den proeven genomen met het maken van matras sen. Het beste voldeed een driedelig bed, gevuld met haksel, dat .n die tijd 3,10 kostte! De voorlichting geschiedde vaak onder zeer pri mitieve omstandigheden. De leraressen trokken er op de fiets op uit en er werd in zeer slechte loka liteiten les gegeven. Ook in de oorlog deed de voorlichting nuttig werk. Het kledingprobleem was nijpend, zodat de cursussen „Van oud, nieuw" grote belangstelling hadden. Hoe met de beschikbare levensmiddelen en even tuele surrogaten iets smakelijks op tafel te bren gen, werd in die tijd het belangrijkste onderdeel van de kookcursussen. HET WERK VAN DE STICHTING. ;HE Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting u ten Plattelande, waarin alle plattelands-orga nisaties vertegenwoordigd zijn, geeft voorlichting aan huisvrouwen op het gehele Nedeilandse plat teland en in hoofdzaak door middel van cursussen en lezingen. Aanvankelijk was de huishoudelijke voorlichting uitsluitend gericht op de huisvrouw in bijzonder moeilijke omstandigheden. De kern van de voorlichting was in die tijd te leren hoe men kon rondkomen door gebruik te maken van de goedkoopste grondstoffen en de meest eenvou dige hulpmiddelen. In de oorlogstijd en in de jaren daarop volgend lag het accent op een zo zuinig mogelijk beheer van de ter beschikking staande middelen. De laatste jaren ligt de nadruk op het op de hoogte houden omtrent de nieuwste inzichten en op organisatie (leiding) en beheer op huishoudelijk gebied en arbeidsmethoden, waarbij o.m. gebruik wordt gemaakt van de moderne voor lichtingsmethodiek. De ioto van de op de voor pagina door de leraressen gebruikte „keukenkof fer" is hiervan een voorbeeld. r VEN ALS op de landbouwbedrijven kan ook in de huishoudingen ven een „voortschrijdende mechanisatie" worden gesproken. Talrijk zijn de vragen omtrent aanschaffing van wasmachines, centrifuges, oliekachels, diepvrieskisten, breima chines, elektrische naaimachines, om ven de kleine hulpmiddelen als groentemolens, aardappelschil machines nog niet te spreken. In het bijzonder bij de gezinsbedrijven, waar de boer steeds zwaarder belast wordt, wordt ook van de vrouw steeds meer verlangd. Een doelmatig ingericht huishouden kan haar zware taak aanmerkelijk verlichten. Huishou delijke voorlichting, dat is in de afgelopen 25 jaren wel ovérduidelijk gebleken, voorziet in een wer kelijk gevoelde behoefte. In bijgaand artikel wordt een overzicht van de werkzaamheden van de Stichting door de voor- Jichtingslerares in Zeeland, mej. J. Keyser, gegeven. (Adv.) Groepsvoorliehting: Het gebruik van de snelkookpan. ONTWIKKELING NA DE OORLOG. IN de na-oorlogse periode is het doel van de huishoudelijke voorlichting volkomen veran derd. Was dit eerst Let lenigen van de nood op het platteland, momenteel houdt het meer in het op de hoogte houden van de huisvrouw omtrent de nieuwste inzichten op huishoudelijk gebied. Het is de taak van de leraressen de huisvrouw hierover voor te lichten. Ook worden de leraressen steeds bijgeschoold op kaderdagen en contactbijeenkom sten met de andere leerkrachten. Bovendien kun nen zij hun inlichtingen betrekken van diverse in stellingen in ons land, die onderzoekingen op huis houdelijk gebied doen. WERKZAAMHEDEN. IYE Stichting werkt alleen in plaatsen, waar geen nijverheidsschool voor meisjes aanwezig is. Is er zo'n school, dan dient de voorlichting hier van uit te gaan, al kan de Stichtingslerares hier eventueel bij ingeschakeld worden. De voorlichting wordt gegeven door middel van cursussen, lezingen, demonstraties of voorlichtings dagen en tentoonstellingen. Om een streek beter te leren kennen wordt huis bezoek gedaan. Momenteel zijn er in vrijwel iedere provincie een naailerares en een landbouwhuishoudlerares werkzaam. Soms ook een tuinbouwleiares, die cur sussen geeft in het bloemenschikken, verzorgen van moes- en siertuin en het behandelen van kamer planten. En een leerkracht voor de cursus „Beter bewegen", waarop men oefeningen doet ter ver betering van de lichaamshouding bij de huishou delijke arbeid. In uw eigen provincie is momenteel alleen een landbouwhuishoudlerares werkzaam. U kunt hier cursussen volgen in koken, wassen, kleine karweitjes in huis, handig huishouden. Meestal worden er 6 lessen van 2Vz uur gegeven. Op de kookcursus worden fijne-, zowel als minder fijme gerechten gedemonstreerd. Tijdens de lessen worden allei'lei huishoudelijke onderwerpen besproken, zoals voedings- en recep- tenleer, keukeninrichting enz. Door de toename van het toerisme zijn er voor pensionhoudsters speciale kookcursussen. Aandacht wordt besteed aan restverwerking, smakelijke en eenvoudige maaltijden, dekken en dienen en het ontvangen van de gasten. AP de wascursussen komt de behandeling van v nieuwe textielstoffen aan de orde, terwijl bovendien over wasmachines, zeep e.d. gesproken wordt. „Handig huishouden" houdt in een bespreking varr zeeruiteenlopende huishoudelijke onderwer- pen, zoals van de verzorging van ons zelf tot een bespreking van huishoudelijke apparaten toe. Onze nieuwste cursus „Kleine Karweitjes in huis", dient om de huisvrouw te leren welke din gen ze in haar huis zelf op kan knappen, zoals klein schilderwerk, het schoonmaken van metalen, het bekleden van een strijkplank, enz. We hopen dat er zeer spoe dig een naailerares in Zeeland zal zijn. Op de naaicursussen kunt U uw eigen naaiwerk meebrengen. Er wordt geleerd met gekochte patronen te wer ken, een kledingstuk voor de kinderen uit een nog goede mantel te maken, enz. Ook zijn er cursussen waar U geleerd wordt hoe U een stoel kunt bekleden. En vindt pV i U het leuk voor een verjaar- dag eens zelf iets te maken, dan kunt U op de cadeautjes cursussen terecht. Van de lezingen, die wij geven, noemen we: „Ook 's avonds nog fit!" „Hoe ben ik een goede gast en hoe een goede gastvrouw"; „Voeding en gezondheid", enz. In de zomermaanden wor den ook demonstraties van koude schotels gegeven. Dit was in het kort een overzicht van het werk van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten plattelande. Vijf-en-twintig jaar lang heeft zij in een be hoefte voorzien. Ook nü heeft ze nog een grote taak, want welke huisvrouw zou niet „op de hoogte" willen zijn?" J. KEIJSER. In aansluiting op de eerste Handwerkdag zal op 3 maart. a.s. in „De Prins van Oranje" te Goes, nogmaals aan de deelneemsters van de Handwerk- wedstrijd en alle andere handwerkende leden de gelegenheid geboden worden onder deskundige leiding te oefenen. Aanvang: 10.00 uur 's morgens. De bijeenkomst zal 4.00 uur 's middags beëindigd worden. Op de volkshogeschool ,,'t Oude Hof' wordt het oude handwerk, het weven, weer beoefend. Het is in elke cursus de bedoeling om verschillende weef- technieken te leren en zodoende verschillende werkstukken, waarin deze technieken verwerkt zijn, te vervaardigen. De cursus wordt voltooid met enige weeftheorie en materiaalleer en beëindigd met een tentoonstelling. 3-weekse internaatscursus van 29 februari19 maart (er is hier vooral gedacht aan plattelandsmeisjes) Elke morgen en middag wordt geweven, s avonds kunnen de deelneemsters meedoen aan het avond programma van de cursussen, die er gedurende die tijd op de volkshogeschool Bergen plaatsvinden. Kosten ƒ120,(alles inbegrepen, behalve het materiaal voor het weven)..

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1960 | | pagina 12